Naboje zwykłe i poddźwiękowe - dziwne zachowanie

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

barwa73
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 14:39

Naboje zwykłe i poddźwiękowe - dziwne zachowanie

Post autor: barwa73 »

Witajcie.

Zabrałem się za elaborację .223rem. O ile 9mm i 308w natłukłem z powodzenie spore ilości - tak 223rem mnie trochę zaskoczył. Otóż:

Karbin to PAC15, lufa 20", gwint 1:7. Do elaboracji użyłem proszku Lovex D063. W pierwszym przypadku - pocisk CamPro 55gr FMJ a w drugim Nosler 77gr HPBT. I tak:

1. CamPro 55gr, naważka 19,4gr, uzyskane 3066,8fps (program QL wyliczył 2950fps) - NIE PRZEŁADOWUJE.
2. CamPro 55gr, naważka 19,9gr, uzyskane 3129,5fps (program QL wyliczył 3010fps) - NIE PRZEŁADOWUJE
3. CamPro 55gr, naważka 20,3gr, uzyskane 3215fps (program QL wyliczył 3057fps) - NIE PRZEŁADOWUJE
4. Nosler 77gr HPBT, naważka 16,9gr, uzyskane 2508,5 (program QL wyliczył 2490fps) - NIE PRZEŁADOWUJE
5. Nosler 77gr HPBT, naważka 17,2gr, uzyskane 2543 (program QL wyliczył 2522fps) - NIE PRZEŁADOWUJE
6. Nosler 77gr HPBT, naważka 17,7gr, uzyskane 2621,8fps (program QL wyliczył 2575fps) - NIE PRZEŁADOWUJE
We wszystkich przypadkach - łuska GGG lub PMC, długość łuski 44,68mm, pojemność 30gr H2O. Spłonka Fiocchi. Pocisk CamPro ma długość 19mm, a Nosler - 24,90mm. Długości nabojów to 57,39mm
Zamek nawet nie drgnął. Łuski nie wyrzucało.
Możecie mi koledzy podpowiedzieć - co się tam wydarzyło..? Zgłupiałem i nie wiem już nic. Czy to wina prochu..? A może coś nie tak zrobiłem..?

Dla przykładu - amunicja fabryczna:
1. Frontier (Hornady) 68gr HPBT - 2850fps (ta amunicja była najlepsza - bardzo dobre skupienie)
2. GGG 55gr FMJ - 3249,2fps (mocna amunicja, skupienie nieco gorsze niż Frontier, ale akceptowalne)
3. PMC 55gr FMJ - 2977fps (zdecydowanie słabsza amunicja niż GGG, troszkę ją rzuca po tarczy, bardzo brudzi)

Zrobiłem tez kilka kulek poddźwiękowych, ale na lekkim pocisku CamPro 55gr. Efekt był taki:
1. CamPro 55gr, proch TraiBoss, naważka 4,1gr, uzyskane 1155fps (program podawał 1110fps) - a więc nieco ponad prędkośc dźwieku. W tym przypadku zamek się cofnął, ale nie do końca - więc nie przeładowało. I tak się spodziewałem.
2. CamPro 55gr, proch VV N32C, naważka 4gr, uzyskane 1063,6fps (program podawał 1112fps) - a więc poniżej prędkości dźwięku. W tym przypadku tez zamek się cofnął, ale nie nastąpiło przeładowanie.
Skupienie w obu przypadkach było bardzo podobne a przestrzeliny były skupione w okręgu o średnicy około 12cm

Wydaje mi się, że zmiana sprężyny bufora na lżejszą - powinna pomóc i broń będzie przeładowywać. Jeśli się mylę - proszę o sprostowanie. Zastanawia mnie tylko fakt, że w przypadku amunicji zwykłej którą zrobiłem - zamek nawet nie drgnął, natomiast w przypadku subsonic - widać było chęci do ruchu.

Uważam też, że w przypadku lufy 10,5" dla której amunicja subsonic będzie robiona - prędkośc jeszcze troszkę spadnie i o ile w przypadku TrailBoss - nie zmieniał bym nic, tak w przypadku N32C można by dołożyć tak z 0,2gr. Niestety nie miałem do dyspozycji AR'a z krótką lufą - więc test przeprowadziłem na karabinku z lufą 20".

Co o tym sądzicie..? Bardzo proszę o rady, sugestie i uwagi.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Lufa 20" powinna mieć układ gazowy "rifle". Do tego bufor o standardowej masie. Sprężyna w tym układzie będzie raczej lekka i nie sądzę, aby wymiana na jeszcze lżejszą coś zmieniła.

Jeżeli zamek nawet nie drgnął, to prawdopodobnie brakuje ciśnienia, które mogłoby doprowadzić do odryglowania.
Sprawdź dla pewności denko łuski:
- jeżeli nie będzie zarysowane wyrzutnikiem, to łuska zdążyła się już skurczyć, więc jej spęcznienie nie było przyczyną zatrzymania obrotu zamka
- jeżeli zauważysz CHS (Case Head Swipe - obrazek poniżej), to łuska nie zdążyła wrócić do poprzedniego rozmiaru i zatrzymała obrót zamka
https://discussions.texasbowhunter.com/ ... 1435277788

W tym drugim przypadku mogą być też znaki heblowania kryzy przez pazur wyrzutu.

Nie mam doświadczeń z prochem D063. Z tabel wynika, że ten proch jest szybszy od D073.4, który dla mnie jest w sam raz do pocisków 55gr. Lovex rekomenduje go do 7,62x39. Być może lekki pocisk (do 55gr) + krótka lufa dałyby odpowiednio wysokie ciśnienie w układzie, ale w lufie 20" może już być na to za mało gazów.
barwa73
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 14:39

Post autor: barwa73 »

matthius - dziękuję za odpowiedź. Na kilku łuskach widziałem, że wystąpiło CHS i to takie podręcznikowe jak ze zdjęcia. Mam wrażenie, że na najwyższej naważce pojawiło się spęczenie spłonki a więc chyba pojawiło się zbyt wysokie ciśnienie. Ręcznie przeładować się daje bez oporów.

Mam resztkę VV N140 i spróbuję zrobić kilka kulek. Wtedy sobie porównam co się dzieje.
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

D063 to nietypowe rozwiązanie do 223. Szybko się spala, używa się małych naważek, daje zdecydowanie mniejszy odrzut/podrzut niż sklepowa amunicja, albo elaborka na prochu przeznaczonym typowo do tego kalibru. Niemniej używam go od jakiegoś czasu do BCM 11,5", na pociskach Hornady 62gn daje mi przyzwoite skupienie do 200m, co wystarczy do 3gun, w którym startuję.
Strzelałem też z innych krabinów i, na przykład w m16a1 (20", system gazowy rifle) też działa bez zarzutu, zarówno w ogniu pojedynczym, jak i ciągłym.

Niestety, szybkość spalania, która pozwala osiągnąć bardzo mały podrzut, wiąże się z szybkim spadkiem cisnienia, a co za tym indzie, amunicja na tym prochu nie nadaja isę do karabinów, których system potrzebuje mocniejszego łupnięcia gazów, do przeładowania (np HK MR223 i innych tłokowców bez regulowanego bloku gazowego).

Moja rada - zmień proch.
barwa73
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 14:39

Post autor: barwa73 »

Dzięki koledzy - zrobie próbę z prochem N140 i podziele się spostrzeżeniem.

Zdrówka życzę.
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

A nie masz przypadkiem regulowanego bloku w tym AR? Jeśli tak, rozkręć na maks. U mnie, przy lufie 16" i systemie karabinowym ( i bloku ustawionym pod amunicję fabryczną) w miarę pewne przeładowywanie na D063 było przy naważkach 19,3 (a przypomnę, że wg tabel Lovexa 19,8 to max). Po rozkręceniu bloku na maksa działa niezawodnie na 18,5, mniej to częste zacinki (ale zamek chodzi). Co ciekawe, na prochach wolniejszych, jak D073.5, nawet bardzo szmaciane naważki, jak 22,5 (bodaj ~750 m/s) chodzą w pełni niezawodnie.
To bardzo specyficzny proch, tylko do lekkich pocisków i mimo pozornej ekonomiczności, sugerowałbym zmianę na coś wolniejszego.
Kajor
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2018, 03:35

Post autor: Kajor »

D.063 nie będzie niezawodnie przeładowywać karabinka z najdłuższym systemem gazowym, nawet przy maksymalnej naważce. Ten proch bardzo szybko uzyskuje peak ciśnienia i równie szybko z niego schodzi.

Robię amunicję na pociskach 55gn sypiąc 1,27g D.063 (19,6gn) - takie pestki nie chcą dobrze działać w żadnym dłuższym niż mid systemie gazowym i nawet przegazowane 16" lufy budżetowych aerów z systemem carbine pracują na nich na ekstrakcji na max godzinę 3:00.

Do długiego systemu musi być wolniejszy proch - min. S.053, S.060 lub D.073/4.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Kajor pisze:Do długiego systemu musi być wolniejszy proch - min. S.053
Masz jakieś doświadczenia z S053? Ja dopiero zaczynam z nim.
barwa73
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 14:39

Post autor: barwa73 »

Kajor - bardzo dziękuję za rzeczową i konkretną odpowiedź. Potwierdzam po próbach Twoje słowa. Rozważam zakup VV N130 i cięższe kulki. Dziś zrobiłem próbę na VV N140 - z ciekawości. (pociski Nosler 77gr, Hornady 75gr a nawet CamPro 55gr latały dobrze). Być może Lovex D073/4 mógłby załatwić sprawę, ale jakoś nie wierzę w Lovexa.. :/
ODPOWIEDZ