9 mm Makarow

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Dziś udało mi się sklecić naboje dla Iż 70 dorównujące rozrzutem S&B, ale za to z mniejszym kopem.

Vectan 9,5 3.5 gr,
OAL 24,70mm
Crimp 9,80mm

Niestety nie obyło się bez LOS FMJ, więc kulki Lee .365 na razie posłużą mi tylko do karmienia Raka :D

Z niecierpliwością czekam na wyniki testów dla S011 pod Lee .365.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Powtórzę się: BA10, sprawdza się u mnie z ołowiakami z formy Lee, FMJotami LOS i genialnymi miedziowanymi RG Bullets, te traktuję jak FMJ i pędzę 3.2gn BA10. Faktycznie lata to tak, że zastanawiam się czy nie zabierać makarowa na zawody :)
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Dzięki za szybką odpowiedź Andrzeju!

Twój poprzedni raport nie uszedł mojej uwadze, raczej po potyczkach z BA 9,5 odwracałem wzrok w kierunku Lovexa.

Przemyślę to w takim razie jeszcze, zanim wybiorę się do sklepu po nowy proch.

Co do RG Bullets, próbowałem ich w zeszłym roku i były takie sobie.

Kalibracja się wahała i część z z tej próbnej setki miała inną krzywiznę - osadzała się na inną długość.

Marna partia, czy ja jestem jakiś wybredny?
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Diabli wiedzą, ja się nad nimi jakoś mocno nie pochylałem. Zrobiłem jak LOSY FMJ, strzeliłem kilka serii po 10 sztuk, każda powyżej 90 punktów, zrobiłem resztę z paczki i zamówiłem kolejne 500 sztuk. Byłem potem z nimi kolejne razy na strzelnicy i latają genialnie - ale mój genose Honeker nie jest wybredny.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Więc zbyt szybko się na nie obraziłem.

Przy Ba 9,5 powlekane Aresy, RB TMJ, zachowywały się jak ołowiaki Lee, tzn. przy naważkach rzędu 3,5gr proch nie spalał się jeszcze stabilnie.

Na 100 szt. ok. 10 miało problem z zapłonem ładunku prochowego.

Huk i odrzut jak z .22, pocisk niby opuszczał lufę, ale padał poniżej tarczy pozostawiając za sobą ziarna perfidnie niedopalonego prochu.

Dziwnie przy tym pachniał.

Z mojego doświadczenia Ba 9,5 pracuje stabilnie z ołowiakami dopiero w zakresie od 3,7 gr. do 4,0 gr.

Nie ma więc szału z polem manewru.

Szybszy proch powinien przywrócić mi radość z odlewania kulek :D

BA 10 i S011 mają niby podobne prędkości palenia, ale wg starego francuskiego manuala Ba10 ma większy zakres naważek.

Masz rację Andrzeju - Vectan Ba10
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Niedawno nabyłem Ba10 i dziś przetestowałem 3,2gr tego prochu pod LOS FMJ 93gr (OAL 25mm). Prędkoś 305-315 m/s z Makarowa produkcji NRD.
Moim zdaniem mniej kopie niż przy tych samych prędkościach na S011. Zapewne mniejszy tzw. "bolt-thrust" bo proch jest szybszy.

Złożę teraz paczkę więcej i postrzelam tarczowo, ale myślę że się przerzucę na Ba10 a S011 zużyję w 9x19 albo .38spl.
Awatar użytkownika
&#128049;&#8205;&
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2021, 11:25
Lokalizacja: 62

Post autor: &#128049;&#8205;& »

3.4gn S011
Pocisk Ares 93gn bezpłaszczowe, lakierowane
OAL 24.25mm (z tym jeszcze będę kombinował).

Strzelane z P-64 z wolnej ręki, zaklejone strzały strzelane z fabrycznej geco 9x18. Także widać różnicę.
Pistolet chodzi bardzo miękko, odrzut dużo mniejszy.
Drażni trochę niespalony proch, po wyjęciu magazynka potrafi się z niego dymić jeszcze przez dobrych kilka-kilkanaście sekund.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kuchartek
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 20:38
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post autor: kuchartek »

Mam zamiar kupić kokilę Lee 365-95-1R i w związku z tym proszę kolegów o podanie nazwy/numeracji elementów do kalibracji tego pocisku. Wiem już że zestaw Lee jest dostępny na zamówienie. Interesuje mnie kalibrator/smarowanie od Lymana , no i numer tego Top punch- który lub ewentualnie które.
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

Post autor: Rolo »

&#128049;&#8205;& pisze:3.4gn S011
Pocisk Ares 93gn bezpłaszczowe, lakierowane
OAL 24.25mm (z tym jeszcze będę kombinował).
...
Drażni trochę niespalony proch, po wyjęciu magazynka potrafi się z niego dymić jeszcze przez dobrych kilka-kilkanaście sekund.
A robisz ja tych Aresach jakiegoś factory crimp'a?
Awatar użytkownika
&#128049;&#8205;&
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2021, 11:25
Lokalizacja: 62

Post autor: &#128049;&#8205;& »

Nie robię w ogóle
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

A ja robię, Lee FCD.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Wczoraj przyszła matryca factory crimp i zabrałem się za ponowne ustawianie matryc przed kolejnym podejściem do ołowiaków Lee .365.

O ile osobne osadzanie bez zacisku bardzo pozytywnie wpłynęło na precyzje osadzania, o tyle po przepuszczeniu naboju przez FC zauważyłem że OAL się zwiększył z 24,80mm na 25,09mm.

Naturalnie ołowiak się poddał matrycy i jego średnica spadła z 9,21mm na 9,11mm, zatem zwiększyła się przy tym wysokość pocisku: z 10,62mm na 10,70mm.

Zauważcie jednak, że wzrost wysokości pocisku o 0,10mm nie tłumaczy zmiany długości całkowitej naboju o prawie 0,30mm.

Sam Crimp był dość agresywny, bo wykonałem 1 obrót pokrętła w matrycy. To dało 9,70mm średnicę naboju u szyjki łuski.

Zauważyłem jednak, że zacisk o połowę mniejszy nie trzyma ołowiaka wystarczająco pewnie i taki nabój wprowadzony do komory od samego załadowania miał wysunięty bezwładnoscią pocisk.

Tym samym nabój o OALu sprzed crimp'u: 24,75mm, po crimp'ie: 24,90mm, urósł sobie po załadowaniu do komory do 25,66mm. :shock:

Jeśli to zachodziło na nabojach, które kleiłem matrycami Hornady Custom Grade z integralnym crimpem, to miałbym wytłumaczenie dla niedopalonego prochu w niektórych w ok. 5/100 szt.

Pociski LRN sa mega tanie, ale to niewdzięczny materiał. ](*,)
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

A jaką twardość mają te pociski Lee?
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Początkowo myślałem że to rzeczywiście niski BHN, bo jak normalnie leję je z domowej roboty Lymana#2, tak ostatnio kombinowałem ze stopami o niższej twardości, tj. ok. 10BHN.
Upewniłem się więc, że to na pewno L#2 i powtórzyłem eksperyment- ten sam rezultat.
Winne są łuski. Korzystałem z konwertowanych 9x19. Po osadzeniu pocisku łuska jest wyraźnie spęczniała. Na wysokości dna pocisku na łusce jest obły karb.
Wszystko wskazuje na to, ze:
1. Grubsze ścianki łuski silniej zgniatają pocisk przechodząc przez pierścień kalibrujący.
2. Pierścień kalibrujący matrycy Factory Crimp w trakcie ruchu naboju w dół dodatkowo wyciska pocisk z łuski o jakieś 0.20mm w trakcie niwelowania tego karbu. Rujnuje tym samym Crimp, chyba że ten jest bardzo silny.

Powtórzyłem próbę na oryginalnych łuskach 9mmM i jak ręką odjął - wystarczy lekki crimp i wszystko siedzi jak trzeba, a wzrost OALu po crimpie jest pomijalny.

Tak więc: albo rybki albo akwarium.

Jak łuski konwertowane z ołowiakami, to nie matryca FC.

Jak ołowiaki i matryca, to tylko na oryginalnych łuskach.

Nigdy pełni szczęścia 8-)
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

A na makarowa konwertowałeś przypadkowe łuski 9x19 czy jakiejś konkretnej marki? Może musisz znaleźć łuski o cienkich ściankach i potem tylko tej firmy skracać na 9x18.
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

S&B rocznik 19 i 20. Mam jakieś inne marki- sprawdzę. Dzięki!
Awatar użytkownika
&#128049;&#8205;&
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2021, 11:25
Lokalizacja: 62

Post autor: &#128049;&#8205;& »

Chce Wam się bawić w obcinanie łusek z parabelki? 9x18 wydają się łatwo dostępne...
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Tak. Żeby zrobić amunicję pod siebie mam do wyboru odstrzał 9mmM za 1,20zł albo łuskę 9mmP za 0,25zł. Sprzęt wliczyłem amortyzacją w cenę łuski. Czasu nie liczę, bo to lubię. Poza tym mój makaron lubi rujnować łuski przy wyrzucie. Tych obciętych jakoś mniej wtedy szkoda.
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Po paru próbach wreszcie udało mi się odlać pociski HP :D

Obrazek
niutonploc
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2022, 00:27

Re: 9 mm Makarow

Post autor: niutonploc »

Witam. Odgrzeje temat. Mam problem z dobraniem naważki. Proch vectan BA9 1/2 pocisk LOS 93gr FMJRN OAL skopiowany z fabrycznego SB. Próbowałem naważek 3.4gr 3.6gr 3.8gr. Niestetty mam problem taki że mój RAK potrafi puścić serię. Winna jest wadliwa amunicja gdyż na fabrycznej SB wszystko jest wporządku. Dodatkowo zauwarzyłem ,że zamek nie zawsze pozostaje w tylnym położeniu. Niestety nawet GRT brak parametrów prochu i pocisków tak bydało się coś przeliczyć. Łuski są dość mocno okopcone. Trochę się boję zwiekszać naważki choć zauważyłem że na mojej CZP-07 9/19 musiałem dać o 0.2gr tego prochu wiecej niż teoretyczny max z tabel by prawodłowo przeładowywał. Może to będzie jakaś wskazówka.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: 9 mm Makarow

Post autor: wierzba »

Cześć,
Puszcza serię, czyli zamek nie jest odrzucany wystarczająco daleko żeby go zaczep złapał. Musisz zmienić proch na szybszy, 3gr BA10 będą OK dla pocisku FMJ w okolicach 90 grainów.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 9 mm Makarow

Post autor: likker_runner »

To może być nowa partia Ba9 1/2. Wykazuje dość progowe zachowanie - poniżej pewnego ciśnienia spala się fatalnie w porównaniu ze starą (PF 80 vs 100, duże SD i niedopalone ziarna). Powyżej - prawie nie ma różnicy (166 vs 172 w innym kalibrze), tylko kopci zauważalnie bardziej. Dlatego jeżeli bym dosypywał, to bardzo ostrożnie, dosłownie co 0.1 - 0.2gn.

A może jeszcze nowsza partia ma jeszcze inne idiosynkrazje. Zastanowiłbym się nad przejściem na RS12.

Tak czy siak bez chronografu takie eksperymenty się dość trudno robi. Sam Bolt Thrust (za mały) to tylko część informacji. Zwłaszcza że w tym zakresie ciśnień (poniżej 20 tys psi) spłonki SP mało mówią.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: 9 mm Makarow

Post autor: wierzba »

Dokładnie, weź RS12, N310, Bullseye czy BA10, 9x18 wymaga szybszego prochu niż 9x19.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 9 mm Makarow

Post autor: likker_runner »

Tabelowo to Ba9 1/2 jest szybki, w klasie N320 czy RS12. Tylko że ostatnio chyba nie do końca panują nad technologią. Co nie musi być do końca ich winą, wobec ogromnego popytu zbrojeniowego trudno jest np. kupić nitrocelulozę odpowiedniej jakości. Firmowa amunicja cywilna też miewa znaczne odchyły względem osiągów przedwojennych.

PS. Mój wynik 166 do 172 dla różnych partii Ba9 1/2 był w .45 ACP. A więc ciśnieniowo jak najbardziej w lidze Makarowa. Dlatego ostrożnie dosypując Ba9 1/2 być może uda się dojść do właściwego Bolt Thrust. Tabele Lovex pozwalają sypać 3.8gn S011, przynajmniej nominalnie szybszego niż Ba9 1/2. Chociaż na samym przeładowaniu trudno polegać - ja już miałem do czynienia ze zjawiskiem braku wychwytu zamka Open Bolt w PM-ie przerobionym na semi-auto dla amunicji zbyt silnej, podczas gdy na słabszej śmigało jak należy. Być może odbicie zamka powodowało, że wychwyt nie dawał rady. Dlatego chrono jest bardzo wskazane, żeby wiedzieć na pewno po której stronie jesteśmy.
Awatar użytkownika
gdzie jest TEN login
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2022, 14:28
Lokalizacja: 👀

Re: 9 mm Makarow

Post autor: gdzie jest TEN login »

Jeśli przesadzisz z naważką to efekt może być podobny tj. zaczep nie zdąży chwycić zamka - przerywacz nie zdąży zadziałać.
Czy w Twoim raczku opóźniacz jest na miejscu? Można spróbować go rozebrać i wyczyścić.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: 9 mm Makarow

Post autor: wierzba »

Może Ba 9.5 jest szybki, ale do Makarowa jest za wolny. Żeby było dobrze trzeba sypać do pełna a spalanie i tak będzie do dupy na krótkich lufach.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 9 mm Makarow

Post autor: likker_runner »

Na to może odpowiedzieć tylko jeden eksperyment. Skoro na firmowej S&B sprzęt śmiga, rozcaliłbym jeden taki nabój i zważył proch. Zacząłbym od zważenia całego naboju, żeby mieć punkt bazowy na wypadek rozsypania prochu - odjęcie wagi pocisku i łuski ze spłonką pozwoli uzyskać / sprawdzić wynik.

Prędkość pocisku zależy silnie zarówno od naważki jak i szybkości spalania prochu. Bolt Thrust (dający przeładowanie) będzie zależał silniej od naważki, a mniej od szybkości spalania.

Dlatego gdyby naważka na firmowej Belotce wyszła powyżej 4gn, dosypywałbym prochu wolniejszego (Ba9 1/2 lub RS12). Gdyby miała mniej niż 3.5gn, wtedy rzeczywiście poszedłbym w Ba10.

Oczywiście w żadnym przypadku nie przenosiłbym naważki bezpośrednio - nie wiemy co nasypali w S&B.
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

Re: 9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Witam ponownie Panowie,

Vectan Ba 9,5 średnio nadaje się do Makarona i tutaj moje ukłony w stronę Azmoda który zaszczepił mi tę myśl.

O stabilnej (jak na ten proch) pracy w Makarowie możemy zacząć mówić od 3,7gr niestety naważki <4,0gr robiłem jeszcze na wyczucie - bez chrono.

Poniższe testy wykonałem w Makarowie ze wzmocnioną sprężyną (21 funtową).

OAL 25,00 mm; LOS 93,1gr; łusek 9x19 S&B przyciętych do 18,05mm (obj. H2O 12,8 gr) i spłonek SP Fiocchi.

Dla 4,0gr średnia z 4 sztuk:
V = 330,56 m/s
SD = 10,64 m/s

Dla 4,1gr z jednej sztuki:
V= 335 m/s

Dla 4,2gr brak danych.

Dla 4,3gr z dwóch sztuk:
Vśr = 350 m/s

Dla 4,4gr z dwóch sztuk:
Vśr = 347 m/s

Dla 4,5gr z 5 sztuk:
Vśr = 357 m/s
SD = 8,96 m/s

Te testy będę musiał powtórzyć bo miałem jedynie po 5 szt i mi pouciekały w grupach 4,2gr do 4,4gr. ale na pierwszy rzut oka szału nie robi. Niestabilne spalanie prochu w tych zakresach ciśnień nie pozwala na przeprowadzenie korekty nakładką Optimal Barrel Time. Pierwotne wyniki symulacji były mocno zaniżone - tak pod względem ciśnienia jak i prędkości. Prostym podkręceniem ciśnienia początkowego do 300 bar udało mi się dopasować symulację GRT do otrzymanych prędkości i wychodzi że 4,4gr oraz 4,5gr to już +P.

Nie ma sensu pędzić tego pocisku szybciej niż prędkość dźwięku, bo zgodnie z tabelami produktowymi S&B Mak traci ją w locie dość szybko (11-15 m/s) na każde 25m lotu. Już w 15stu stopniach Celsjusza prędkość dźwięku wynosi 340 m/s więc praktycznie wszytko co wyleci z lufy Makarowa zostanie wyprzedzone przez własny stożek naddźwiękowy zanim doleci do przepisowej tarczy i witaj smutku.

Jedynym uzasadnieniem tego prochu w 9x18 jest klejenie mocnej amunicji obronnej do strzelania na dystansie 5-10 m. I to wszytko przy fakcie, że czegokolwiek by nie robić, ok.20% tego prochu się nie dopali. Ekonomiczne to więc po byku.

Do pędzenia poniżej prędkości dźwięku w zupełności wystarczy Ba 10.

Potencjalnie z Vectanów mógłby się jeszcze sprawdzić AS, ale te płyteczki pewnie będą słabo dozować się objętościowo. :-k

Nawiasem mówiąc zrobiłem porównawczo Barnaula, którego znalazłem w szafie i z 10szt. wychodzi
Vśr = 326,99 m/s
SD = 3,47 m/s
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

Re: 9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

PS. Z rok temu zdarzyło mi się rozcalić S&B- 3,7gr pewnie czegoś rodzimej produkcji :-k
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 9 mm Makarow

Post autor: likker_runner »

W takim razie Ba10 może być ryzykowny do PM-a. Skoro naważka 3gn daje już prędkość w krótkiej lufie, może być tak, że dostaniemy jednocześnie przekroczenie ciśnienia, jak i manko na Bolt Thrust w PM-ie. Inna sprawa że ta zwyżka ciśnienia będzie krótkotrwała, i w jej czasie łuska jeszcze prawdopodobnie nie zdąży porządnie wysunąć się z komory, więc może nic zauważalnego się nie stanie. Albo szczęśliwym zrządzeniem losu dostaniemy przeładowanie przy tych 3gn z racji dobrego spalania.

Jednak osobiście wolałbym w tej sytuacji pójść w jakiś wolniejszy proch, w tabelowej klasie Ba9 1/2, tylko lepiej spalający się pod niskim ciśnieniem niż nowe partie tego wynalazku. W kolejności preferencji RS12 - N320 - D032 - S011. Albo Titegroup, choć z nim trzeba bardzo uważać - jest gęsty i można przeoczyć podwójny zasyp.
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

Re: 9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Jeśli chodzi o Raka to poprawną pracę badałem jeszcze na ołowiakach Lee LRN .366 ~100gr (generują niższe ciśnienia początkowe niż LOSy).
Na prochu Ba10 miałem go sprawdzonego w granicach 2.5gr - 3.0gr - pracuje bez zarzutu.
Dokopałem się do notatek z 2020 i dla tych samych kulek i Ba9,5 w zakresie 3.0 -3.7 i dopiero od 3.4gr działał poprawnie. Wcześniej terkotał 8-[ Puszczanie serii jest stricte spowodowane zbyt słabym nabojem. Jest dość długa droga pomiędzy punktem z którego zamek może pobrać następny nabój a miejscem kontaktu zamka z zaczepem. Sam zamek ma przecież bezwładniki na sprężynie, które w niewykastrowanych egzemplarzach zmniejszały szybkostrzelność przytrzymując zamek w tylnym położeniu nieco dłużej. Nie spodziewałbym się więc sytuacji w której zamek nie zdąży się złapać na zaczep :-k Obserwuj nie tylko pracę zamka ale i ekstrakcje łusek. Jeśli zaterkotał a łuski wypluł anemicznie to zamek nie miał wystarczającego pędu.
Nie gardziłbym Ba10 w Raku. Już 2.8 -2.9gr powinien go wysłać tej lufy w granicy prędkości dźwięku. Ba 9,5 natomiast jedynie do silnej amunicji - żadna tarczówka ani nic pośredniego. Muszę to jeszcze zbadać to na chrono, ale skalibrowany model obiecuje nieco poniżej 390m/s dla 4.3gr Ba9,5.
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

Re: 9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Przeraża mnie jednak to co stało się w tym prochem z bieżącej partii. 3.8gr pod losem powinno działać gez zarzutu. Brudzić, ale działać.
Rolo
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2020, 20:03

Re: 9 mm Makarow

Post autor: Rolo »

Powtórzyłem testy na chronografie i wyniki wyszły identyczne. Ni jak miały się do symulacji GRT. Podkręciłem więc model żeby jak najlepiej pasował do wyników chrono. Widać starym partiom bliżej było do AS niż do BA 9. Co więcej dane producenta dla Ba9,5 w 9mm Para nagle zaczęły mieć sens - przynajmniej w GRT. To był nienajgorszy proch do 9mm M,szczególnie dla mnie - bo pod ciężkawą kulkę ~107 gr. Był, bo wg. bieżącego modelu już kompletnie się nie klei. Kończy mi się butelka z 2018-19 roku. Mam drugą z 2021, ale nie będę jej nawet otwierać. Przesiadam się na Ba10.
MS
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Re: 9 mm Makarow

Post autor: MS »

Robię ma Ba10 pociski firmy LOS do Raka i Makarowa.
ODPOWIEDZ