Spalanie prochu w lufie a przewidywalnosc elaboracji

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Spalanie prochu w lufie a przewidywalnosc elaboracji

Post autor: seba73 »

Witam kolegów. Tak jak w temacie pytanie dotyczy prędkosci spalania prochu w lufie tzn. czasami programy podają ze proch spali sie całkowicie
- juz w lufie
- po opuszczeniu lufy.
Moje pytanie jaki to ma wpływ (bo pewnie ma) na przewidywalnosc elaboracji albo inaczej na zachowanie prędkosci wylotowej pocisku. No bo ( tak tylko myśle), jeśli proch spali sie całkowicie w lufie to wiemy ze powinien nadac pociskowi taka samą energie, natomiast jak sie spala po oouszczeniu lufy to nie wiemy ile sie go spaliło w lufie a tylko ten spalony w lufie nadaje energie pociskowi(chyba tak jest jesli nie to prosze o korekte). I teraz idąc tym tropem jezeli założenia są OK to należało by szukac takich elaboracji w których proch sie spali całkowicie w lufie. Tylko teraz gdzie? W połowie, 2/3,czy na samym końcu? O gorsza czasem chcąc uzyskac większą prędkosc dosypując prochu (jedna z metod) coraz większy procent spala sie poza lufą ( a nie wiemy ile i chyba nie wiemy czy zawsze tyle samo) No i własnie czy tylko elaboracje z całkowitym spaleniem w lufie sa powtarzalne czy nie ma to większego wpływu a należy dążyc do jak największej prędkości(z zachowaniem granic bezpieczeństwa)
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Nikt nic nie podpowie.?Napewno jest ktos kto cos o tym moze napisac.
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Post autor: Spyderco »

GRT pokazuje parametr: "udział procentowy transferowanego ładunku", w przypadku "pełnego wypalenia" to 100% i odpowiednio mniej dla "pełne wypalenie następuje po przejściu przez lufę". Nie mniej to jedynie symulacja i nie masz pewności że proch spali się w 100% a nie w np. 95%.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Ok.Na wykresie tez to dobrze widac i z tąd moje pytanie. Czy jest to parametr który warto brac pod uwage?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Jeżeli masz proch właściwie dobrany do danego kalibru, to z mojego doświadczenia wynika, że pełne wypalenie nie jest niezbędne do zachowania powtarzalnej prędkości.
Elaboruję .308 Win z prochem RS52 do 2 karabinów. Jeden to to Tikka z lufą 20", drugi to R700 z lufą 26". Nie mam teraz dostępu do swojego PC, ale jeśli dobrze pamiętam, GRT prognozuje pełne wypalenie dopiero w lufie o długości ponad 30".
Jednak w obu przypadkach, jeżeli czegoś nie sknocę, jestem w stanie zrobić amunicję dającą rozrzuty prędkości nie przekraczające kilku m/s.
Więc nie jest to moim zdaniem parametr o istotnym wpływie na powtarzalność V0.

Uważam, że większy wpływ ma % wypełnienia łuski. Inaczej zapali się proch wypełniający całą dostępną przestrzeń, a inaczej tylko jej część (ciężko przewidzieć, którą).
Ostatnio zmieniony piątek, 03 września 2021, 12:45 przez matthius, łącznie zmieniany 1 raz.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

OK. Dzięki za informacje potwierdzone doswiadczeniem.
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Re: Spalanie prochu w lufie a przewidywalnosc elaboracji

Post autor: Marcin.P. »

seba73 pisze:O gorsza czasem chcąc uzyskac większą prędkosc dosypując prochu (jedna z metod) coraz większy procent spala sie poza lufą ( a nie wiemy ile i chyba nie wiemy czy zawsze tyle samo)
Wbrew intuicji, to im więcej prochu wsypiemy tym więcej się go spali w lufie, a nie poza lufą. Powodem jest wzrost ciśnienia przy większych naważkach, a proch lubi wysokie ciśnienia :D .
Czasami wystarczy wsypać trochę więcej i mamy pełne spalanie.
Niedługo będę testował VV135 który wykazuje pełne spalanie w moim karabinie (przy tej samej V0). Porównam go do VV140 który spala mi się w około 96%. Dam znać jakie będą rezultaty.
Wolność
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Ok. Ja niestety nie mam chrono. Jest w planie. Spróbuj z jescze mniejszym procentem spalenia :lol:
ODPOWIEDZ