AR-10 .308 Crimp

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

kondzio99999
Posty: 182
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

AR-10 .308 Crimp

Post autor: kondzio99999 »

Cześć,

Robię już jakiś czas ammo .308 do AR'a i dotychczas nie stosowałem crimpu, gdyż wydawało mi się, że mocniejszy neck tension wystarcza w zupełności, jako że kiedyś tam zmierzyłem 1 nabój po zatrzaśnięciu zamka i się nie ruszył, więc przyjąłem to za "sprawdzoną metodę" :D
Jakież było moje zdziwienie wczoraj, gdy wykonałem powtórnie ten test na sformatowanych ogniowo łuskach starline i tym razem pocisk ruszył się do przodu o .008", czyli całkiem sporo.
Zrobiłem 3 testy na ciaśniejszych bushingach .336", .334", .332" i w każdym przypadku pocisk wychodził z łuski, najmniej na .332" bo około .003", tak więc postanowiłem zacrimpować matrycą osadzającą reddinga i równiez bez skutku. W dalszym ciągu pocisk się odrobinę wysuwał.

Moje pytanie jest takie, czy crimpujecie oraz jakich matryc używacie ?
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Co prawda robię na 223Rem do ARa, ale...

Próbowałem tak jak Ty na zwykłych pociskach. Niestety mi nie wyszło ponieważ jak siła osadzenia była za lekka to pocisk się przesuwał, jak siła osadzenia była za duża to powstawał pierścień po matrycy osadzającej na pocisku co mnie bardzo irytowało. Jak zrobiłem mocniejszy crimp to mi część łusek wypadło ponieważ uszkadzało krawędź szyjki.

Przeszedłem na pociski z rowkiem i nic się nie dzieje. Nawet powiedziałbym, że znalazłem więcej plusów, gdzie największe to: oszczędności na łuskach, identyczne wymiary naboi - powtarzalność - wszystko przedkłada się na tarczę.

Niedługo zabiorę się za 308Win do ARa i też będę robił tą samą metodą.
kondzio99999
Posty: 182
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

No właśnie to jest chyba najlepszy sposób, aby przejść na pociski z rowkiem, tyle że mam spory zapas pocisków bez rowka i coś z nimi trzeba zrobić :) Do bolta używam innego ciężaru, więc jedyna opcja to zutylizować je w AR. Czytam, że Lee factory crimp to może być panaceum na wszystkie moje problemy, jednakże mam alergię na produkty Lee i Lyman. Ktoś może używał ?
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Sprzedaj i kup inne

Zawsze lepsze to niż wywalać przez lufę "dla sztuki". Zawsze trochę kasy się zwróci.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Ja używam Lee Factory Crimp do AeRowej 308 i jestem zadowolony z wyników, ale pociski używam tylko z rowkiem do crimpowania. Zacisk robię mocny bo któregoś razu również się zastanawiałem co z moją celnością się stało, pomierzylem naboje i się mocno zdziwiłem. Na szczęście obeszło się bez niebezpiecznych sytuacji, tylko celność broni była fatalna.
Dawid
kondzio99999
Posty: 182
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

rethempthoor pisze:Ja używam Lee Factory Crimp do AeRowej 308 i jestem zadowolony z wyników, ale pociski używam tylko z rowkiem do crimpowania. Zacisk robię mocny bo któregoś razu również się zastanawiałem co z moją celnością się stało, pomierzylem naboje i się mocno zdziwiłem. Na szczęście obeszło się bez niebezpiecznych sytuacji, tylko celność broni była fatalna.
Domyślam się że po implementacji crimpu cała procedura z szukaniem węzła prędkości musi być wykonana od początku ? No bo w końcu siła zacisku się zmienia.
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Tak, ja robię 10RLD od razu z crimpem. Żeby później nie musieć kombinować. Podobnie z pociskami, szukam od razu takich z rowkiem pod crimp.
Generalnie do AR10 naboje są pewnego rodzaju kompromisem. Wyleczyłem się już z dążenia do ideału. Więc odpowiadając na Twoje pytanie, robił bym najpierw crimp na takich nabojach jak robiłem dotychczas i jeśli efekt będzie zadowalający zostałbym przy tym co mam. Nie sądzę, że od razu wszystko się zepsuje.
Dawid
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

kondzio99999 pisze:Domyślam się że po implementacji crimpu cała procedura z szukaniem węzła prędkości musi być wykonana od początku ? No bo w końcu siła zacisku się zmienia.
A dlaczego?
Przecież znasz już prędkość i osadzenie przy których dany pocisk lata dobrze. Zmierz prędkość po zmianie siły zacisku i wyrównaj później korygując naważkę.
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Używam matrycy redding taper crimp w .223 i jest ok. pocisk bezrowkowy po przeładowaniu wysuwa się co najwyżej .01mm. Robię raczej lekki crimp co ciekawe przy mocnym crimpie po przepuszczeniu przez matryce pociski wysuwały się o .02 .03 mm za to po przeładowaniu ani drgnęły :)
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Ja piszę o AR10 308 trochę większy odrzut.
Dawid
kondzio99999
Posty: 182
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

Arek_78 pisze: A dlaczego?
Przecież znasz już prędkość i osadzenie przy których dany pocisk lata dobrze. Zmierz prędkość po zmianie siły zacisku i wyrównaj później korygując naważkę.
No wlasnie chyba skusze sie na nowe pociski z rowkiem, a te sobie zostawie do walenia w gongi dla znajomych. Tak wiec i tak mnie czeka cala zabawa w load development od poczatku, ale tym razem bedzie to zrobione porzadnie :)
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Lee FCD doskonale sobie radzi z pociskami bez kanelury. Haczyk - ustawienie matrycy trzeba dobierać do grubości ścianki łuski, jeśli chce się mieć równo (czyli pod precyzję).
Co do pocisków z kanelurą - dobrych (precyzyjnych) z nią na rynku za bardzo nie ma (albo to tylko ja mam problemy ze znalezieniem).
ODPOWIEDZ