Vectan SP2 / VV 3n38 / Lovex D037.1 - prędkość vs temperatur

Moderatorzy: wierzba, P_iter

KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Vectan SP2 / VV 3n38 / Lovex D037.1 - prędkość vs temperatur

Post autor: KrisSz »

Witam

Składam od jakiegoś czasu własną amunicję 9mm Major do IPSC open na prochach: Vectan SP2, VV 3n38, Lovex Do37.1.

Do każdego mam opracowaną recepturę która sprawdzała się w temperaturach letnich (czyli 25-30 stopni Celcjusza).
Teraz warunki są odrobinę inne i spodziewam się że temperatura otoczenia może mieć wpływ na prędkość wylotową.
Celem jest oczywiście amunicja z PF powyżej 160 czyli przy pocisku 123gn prędkość wylotowa ok 1330-1370 fps.

Zanim zrobię serię nabojów w różnych naważkach, włożę do zamrażalnika i pójdę je chronować chciałem się zapytać czy ktoś z szanownych forumowiczów ma wiedzę lub dane jak trzy powyższe prochy zachowują się przy temperaturach w okolicy zera lub wraz ze zmianą temperatury ? Jakiego rzędu są to różnice ?

Naturalne oczekiwanie jest takie że wraz ze spadkiem temperatury spada prędkość wylotowa pocisku. Niemniej gdzieś przeczytałem (na jednym forum amerykańskim), że Vectan SP2 zachowuje się odmiennie : tzn prędkość wylotowa rośnie ?!.

Czy ktoś ma materiały producenta albo inne źródło wiedzy które pozwoli mi bez nadmiernej liczby prób produkować na własne potrzeby bezpieczną "zimową" amunicję 9mm Major ?
ODPOWIEDZ