Crimp vs repetier

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Patek
Posty: 175
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:57
Lokalizacja: okolice 100-licy,te z sosnowymi lasami krzywą rzeką
Kontakt:

Crimp vs repetier

Post autor: Patek »

Od niedawna elaboruje, i ciągle jestem głodny wiedzy, doczytałem tu na forum,o tym że do półautomatu należy robić naboje z crimpem,
Poniektórzy piszą ze najlepsza dł całk naboju to 82,3 i jest to dl najlepsza ,
A co zrobić gdy zmierzyłem przyrządem Hornady dł naboju i wychodzi mi ,ze z pociskiem PP ,wynosi 79,3 , ale w tym momencie łuska kończy i zaciska się na wtoku pocisku,
Wydłużyć się go nie da ,bo będzie wchodził w gwint,
Jeszcze nie strzelałem i zastanawiam czy skrócić?
Broń R8
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Do każdego pocisku OAL jest inne, jak jest wtok to rób crimp na wtoku i szukaj danych pod długość jaką uzyskasz, do repetiera crimpu nie ma potrzeby robić i wtedy długość naboju dobierasz indywidualnie pod komorę i magazynek, resztę danych bierzesz wtedy z QL w przybliżeniu i szukasz sweet load empirycznie
Awatar użytkownika
Patek
Posty: 175
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:57
Lokalizacja: okolice 100-licy,te z sosnowymi lasami krzywą rzeką
Kontakt:

Crimp vs repetier

Post autor: Patek »

Ad Sokal,
Chyba źle napisalem,
Ja ma repetiera, i po pomiarach wychodzi "sweet OAL" 79.3, i wtedy zacisk wychodzi na wtoku, mogę skrócić nabój ?
Zrobilem cztery naważki próbne, od 49.5 do 52gr, łuski trymowane, proch Vv, splonka CCC magnum,kal 9.3x62
Ostatnio zmieniony sobota, 20 kwietnia 2019, 21:19 przez Patek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Ale po co chcesz go skracać? Jak masz repetier to olej crimp i wtok. Dobierz oal tak żeby być 0,2-1,0 mm od stożka no i zeby się w magazynku mieściły i nie cięły przy pobieraniu z magazynka. Jak bedziesz miał oal to wrzuć dane do QLa i będziesz miał zakres naważek do testów. W przypadku repetiera crimp może się przydać tylko jak będą problemy z za małym ciśnieniem, ale to zależy już jaki kaliber i jaki proch masz
Hunter
Posty: 153
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2016, 22:15

Crimp vs repetier

Post autor: Hunter »

Dla pocisku prvi partizana wtok jest widoczny.
https://www.prvipartizan.com/search_r.php
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

sokal pisze:Ale po co chcesz go skracać? Jak masz repetier to olej crimp i wtok. Dobierz oal tak żeby być 0,2-1,0 mm od stożka no i zeby się w magazynku mieściły i nie cięły przy pobieraniu z magazynka. Jak bedziesz miał oal to wrzuć dane do QLa i będziesz miał zakres naważek do testów. W przypadku repetiera crimp może się przydać tylko jak będą problemy z za małym ciśnieniem, ale to zależy już jaki kaliber i jaki proch masz
sokal już ci odpowiedział. Olej krimp. Dobierz OAL do długości komory (0,2-0,6mm od stożka) U mnie np. w 9,3x62 przy pocisku PPU 285 gr. Oal wychodzi na 84.7mm a na Hornady SP RP 286 gr na 79,8 . Oal zależy od tego jaki ogiv ma dany pocisk.
Najlepszego ze Świętami.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Jeśli chodzi o to czy możesz robić krótszy niż długość z internetu czy z tabel to tak, możesz robić krótszy, ale wtedy nie możesz brać naważek dla dłuższego naboju bo rośnie ciśnienie wraz ze skracaniem, będą niższe. Sprawdziłbym Ci to w QL ale nie ma mnie w domu bo święta, może koledzy Ci zrobią tabelkę.
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 566
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Skoro już o crimpie mowa to właśnie brakuje mi nieco ciśnienia a nie chce robić dodatkowej kompresji. Inny proch OAL też mam już dobrany optymalnie. Czy jest jakaś metoda pozwalająca tak dobrać siłę zacisku żeby była powtarzalna? Na mojej matrycy Lee siła zacisku zależy od ruchu dźwigni ale potem przy testach mam zbyt dużą rozbieżność prędkości kiedy robię crimp.
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Frezowanie szyjek (ścianek) i unifikacja długości łuski, łatwiej zmienić proch. Brakuje ci ciśnienia bo masz przedmuchy między łuska a komorą czy brakuje prędkości? Podejrzewam że chcesz większej Vo a crimp nie zwiększy jej tak jak szybszy proch
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 566
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Chyba mam przedmuchy na szyjce bo ostatnio coś osmolone mi wychodzą po strzelaniu. W formatowanie samej szyjki nie wierze :) ale czy użycie FL z bushingami może załatwić problem przedmuchów?
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Jakby się nie uszczelniałą to cała łuska była by czarna i po paru strzałach przez nagar byś nie zamknął zamka. Trochę czarna szyjką to nic.
ODPOWIEDZ