Elaboracja 308 do AR`a

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Elaboracja 308 do AR`a

Post autor: rethempthoor »

Witam Kolegów.
Zacząłem niedawno bawić się w składanie amunicji. O ile złożenie 223 do varminta poszło gładko i wyniki są zadowalające o tyle z 308 do AR`a idzie jak po grudzie.
Sprawa jest niełatwa od samego początku, mianowicie lufa długości 16,125 cala i gwint 1:10 - czyli teoretycznie lubi cięższą kulkę ale z kolei w krótkiej lufie nie może się odpowiednio rozpędzić.
Próbowałem, próbuję i oczywiście będę dalej próbował coś w końcu dobrać ale chciałem podpytać bardziej doświadczonych Kolegów czy w procesie kręcenia kulek do semiauto są jakieś tajne sztuczki o których nie wiem?
Mój proces wygląda mniej więcej tak: odspłonkowanie, umycie, smarowanie, formatowanie FL, przycięcie na wymiar, obróbka szyjki, obróbka gniazda spłonki, osadzenie spłonki, zasypanie prochem, osadzenie pocisku i crimp.
Tak jak napisałem wcześniej, będę szukał dalej ale proszę o wskazówki żeby nie wyważać otwartych drzwi anie nie odkrywać ameryki od nowa.
Dla porządku tylko dodam, że najlepsze grupy na ammo seryjnej miałem z lapua scenar:

Obrazek

A dotychczasowe najlepsze z elaborowanej to hornady eld-x 200 gr + RS50 39,4 gr + CCI 200 + lapua OAL 2,800

Obrazek

Chciałem sobie polepszyć i odkręciłem hamulec - masakra. Muszę trochę teraz tak postrzelać żeby się upewnić czy to kwestia innej pracy lufy czy moje błędy ale generalnie strzela w okolicy 2MOA.

P.S. Zapomniałem dopisać najważniejszego, że broni chcę używać przede wszystkim do myślistwa, m.in. dlatego 308
Dawid
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Miałem te same problemy. Przeczytaj wątek : dylemat elaboracja vs fabryczna. Opisana moja droga do zejścia poniżej 0.5 MOA

Po pierwsze zmien proch na RS52 - RS50 sie nie nadaje do krótkiej lufy.
Po drugie zmień wage pocisków na 165 lub 180. Eld-x 200 to ja stosuje podkręcone na maxa i na pewno nie na odległościach myśliwskich a już tym bardziej na próbie na 100m. Te pociski sprawdza się na 300m bo prędzej nie zdąża się ustabilizować.
Po trzecie pokręć pociski powyżej zółtego.
Po czwarte szukaj naważki nie crimpując naboi (ładujesz ręcznie każdy nabój) - bo crimp rozjeżdża grupy. Jak znajdziesz sweet load to rób crimp i próbuj zaciskać z równą siłą.
Naważek zawsze szukaj w grupach 4-5 naboi bo eliminujesz niedoskonałości elaboracji. Mi czasem zdarzy się że jeden odskoczy i wtedy mógłbym pomyśleć że naważka do dupy a to jednak wina elaboracji lub techniki strzeleckiej.
Pozostałe rzeczy jak obróbka łusek i selekcja standardowo czyli dokładnie :)
smoczy
Posty: 124
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2018, 16:36

Post autor: smoczy »

A jaki masz karabin ?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Do myślistwa dla mnie jest idealnie nic więcej bym nie szukał.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Greenhard - pięknie dziękuję za cenne rady, na pewno przestudiuję Twój wątek. Z ammo 165 gr strzelałem z Sierra gamechanger a wczoraj kupiłem hornady 150 gr RN - zobaczymy co z tego będzie. W kwestii prochu wiem, że masz rację, czekam na RS 52 - chwilowo brak w Parabellum.

smoczy - Savage MSR10 Hunter, z kilkoma ulepszeniami, m.in. spust hipertouch

pjotrjub - mam świadomość że nie ma tragedii ale znakomita większość użytkowników tego forum ma trochę hopla i chce lepiej :bh|:
Dawid
smoczy
Posty: 124
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2018, 16:36

Post autor: smoczy »

u mnie taka kulka :
Obrazek

robi takie skupienie :
Obrazek

Karabin POF CMR lufa 12'' ze skokiem 10''

Szkoda tylko, że tych pocisków więcej nie ma w sprzedaży :/


Pozdrawiam,

Smoczy
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

To te pociski, które były kiedyś dostępne w Parabellum?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
smoczy
Posty: 124
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2018, 16:36

Post autor: smoczy »

tak, dlatego to przystrzeliwanie takie oszczędne &#8230;
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Pokażesz jakies tarcze z przystrzeliwania Grota?
smoczy
Posty: 124
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2018, 16:36

Post autor: smoczy »

Pokaże, ale jeszcze nie teraz , bo musze zmienić montaż do optyki, bo w nim upatruje problem pewnego rozluźnienia grup.

Na najlepszej amunicji jaką miałem strzeliłem 1 moa. Pozmieniam to i owo - i zobaczymy co będzie dalej.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Ekstra wynik. Nie sądziłem, że tak krótkiej lufy można strzelać z 180gr kulek z takim wynikiem. Pięknie ;;pelenluz
Dawid
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Był jakiś artykuł poprzedzony badaniami na temat długości lufy i osiąganego skupienia bodajże od lufy 13" do 26" (albo 24"). Badania wykazały że do 600m róznice wynikające z krótkiej lufy nie odbiegały zasadniczo od lufy najdłuższej. Problemy zaczęły pojawiać się powyżej 600m. Krótka lufa ma bardziej zwartą budowę i wiekszą szywnośc więc drgania są mniejsze ale znowu prędkośc wylotowa jest mniejsza i spalanie prochu niedoskonałe. Coś za coś ale jest to argument dlaczego policyjni strzelcy wyborowi wybierają broń z krótką lufą którą lepiej operuje sie w mieście. Do 300m róznice pomiędzy 13 a 26 były prawie niezauważalne. KOlega wstrzelal się na pudło z HK MR308 z 16" lufa na 600 i 800 m a jego tarcze na 900m wyglądy równie dobrze.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Zrobiłem jak Koledzy poradzili. Przygotowałem naboje bez crimpowania. Fartownie pierwsza naważka okazała się zdecydowanie najlepsza. Kolejne podejście zrobię z grupami po 5 i zobaczę czy wynik będzie powtarzalny, później zobaczę czy da się normalnie używać amunicji bez crimpu, jeśli nie będę testował zacisk. A tymczasem wyszło tak:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Przy okazji postrzelałem też z 223


Obrazek
Dawid
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Nr 1 z 308 i Nr 1 z 223 wyglądają super.
Gratulacje. :D
ps. Gdzie jeździsz strzelać?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Różnie. Latem Rembertów, zimą FSO, jak gdzieś jadę i mam po drodze to w Piotrkowie Trybunalskim, super strzelnica.
Dawid
smoczy
Posty: 124
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2018, 16:36

Post autor: smoczy »

Greenhard pisze:Pokażesz jakies tarcze z przystrzeliwania Grota?
jak się nie pogniewacie to nie będę dublował wpisu i odeśle na inne "branżowe" forum, poza tym to o 308 a nie 223 :


http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... start=2850
ODPOWIEDZ