.32 ACP kalibracja

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Colt.45
Posty: 130
Rejestracja: środa, 07 czerwca 2017, 19:24

.32 ACP kalibracja

Post autor: Colt.45 »

Pociski smarowane 84gn. Pistolet Manurhin PP średnica .308/9 na ile kalibrować pociski do niego ? .311 ? Więcej ? Może ktoś odlewa i podpowie. Na amerykańskich forach rozrzut kalibracji od .309 do .313.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Ja odlewam ale do Walthera ,32 S&W WC i kalibruję najtańszym kalibratorem LEE ,314
Lata bardzo dobrze, ale nie wiem jak to się ma do Twojej broni i pocisku ACP?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

W zależności od twardości ołowiu robiłbym .309-.311.
Przy mniejszej średnicy ryzykujesz ołowieniem, przy większej - wzrostem ciśnienia. Na początek wybrałbym mniejszą średnicę.
Colt.45
Posty: 130
Rejestracja: środa, 07 czerwca 2017, 19:24

Post autor: Colt.45 »

Twardość ołowiu 15BHN. Tak myśle, ze optymalnie bedzie .311. Pocisk dość długi i ciężki 13mm i 83gn powinien sie ładnie stabilizować.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Miedziowane/płaszczowe wybieram .309 do tego kalibru, więc ołowiaki .310 powinny być ok. Wg mnie .311 za duże. Takie to raczej do Naganta albo 7,62x25.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Problem z doborem średnicy pocisków w 32ACP polega na tym, że ten kaliber ma trochę inne wymiary wg normy CIP /europejskej/ a inne wg normy SAAMI /amerykańskiej/.
wg CIP: średnica lufy - 7,63/7,85 mm średnica pocisku - 7,85 mm /0,309"/
wg SAAMI: średnica lufy - 0,304/0,311" (7,72/7,90 mm) średnica pocisku - 0,3125" /7,938 mm/
Tak więc wszystko zależy jaką mamy bron i z jakich danych korzystamy /często nie mając informacji jakiej normy dotyczą/.
Ale i tak chyba wszystkie dostępne matryce są wykonywane wg normy amerykańskiej.
Myślę, że warto wziąć pod uwagę te drobne różnice bo może się okazać, że to właśnie one mają duży wpływ na celność broni.
No i zacząć od sprawdzenia wg której normy ma wykonaną lufę konkretna broń.

A i jeszcze taka uwaga co do wagi pocisków mi się nasunęła.
W manualu Speer jest informacja, że część wojskowej broni europejskiej może mieć problemy z funkcjonowaniem przy użyciu lekkich pocisków ok. 60gn, które są popularne w USA.
Broń ta była bowiem projektowana pod pociski 71-77gn.
Tu mamy sytuację odwrotną czyli użycie sporo cięższego pocisku i jak kolega napisał dosyć długiego.
Być może też będzie miało to wpływ na funkcjonowanie mechaniki a i z tą stabilizacją długiego, ciężkiego a przez to wolniejszego pocisku w lufie z gwintem dopasowanym do standardowej amunicji też może być różnie.
Załączniki
32 ACP wg SAAMI.pdf
(232.66 KiB) Pobrany 9 razy
32 ACP wg CIP.pdf
(60.9 KiB) Pobrany 9 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 06 czerwca 2019, 08:48 przez tomkoziol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Tomek
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Re: .32 ACP kalibracja

Post autor: donpablos »

Colt.45 pisze:Pociski smarowane 84gn. Pistolet Manurhin PP średnica .308/9 na ile kalibrować pociski do niego ? .311 ? Więcej ? Może ktoś odlewa i podpowie. Na amerykańskich forach rozrzut kalibracji od .309 do .313.
H&N robi do .32 ACP pociski kalibrowane na .309" , (ołowiaki miedziowane elektrolitycznie)

więc woskowane można by przyjąc .310"

ew przecisnąć miękki pocisk przez lufę i zmierzyć średnicę -
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Ponoć i łuski potrafią się różnić. Kiedyś czytałem na jakimś amerykańskim forum wątek o europejskim pistolecie kal. 7,65. Jakiś stary belgijski albo niemiecki, coś sprzed drugiej wojny. No i on kompletnie nie chciał działać na amerykańskiej amunicji. Właściciel już iglicę wymienił, sprężyny wszystkie, chciał pazur rozginać/piłować. Ale spróbował na S&B i się okazało, że śmiga aż miło. To samo Prvi Partizan. Konkluzja była taka, że łuski amerykańskiej produkcji mają za grubą kryzę.

Nie wiem czy to prawda, ale jak widać normy są inne.
ODPOWIEDZ