Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Naważka śrut, a breneka.
Naważka śrut, a breneka.
polch
Odpowiedz z cytatem
Witam.
Jak do tej pory udało mi się zrobić "kilka" naboi śrutowych z dość niezłym skutkiem. Amunicja 16 do polowania. Mam breneki również 16, wyglądają całkiem fajnie i ponoć tak też latają, ale z relacji znajomego który na nich elaborował wynika że jako miarki do zasypu prochu używał "koszyczka" na proch z łuski 12 z naboju śrutowego z 28g. Nie chciałbym iść tą drogą bo wydaje mi się że naważka prochowa będzie za duża? Tak czy inaczej zastanawiam się czy naważka (robię na sokole po testach zapachowym i pylenia) dla śrutu o wadze 29g, będzie odpowiadać brenece o tej samej wadze? Ktoś z kolegów ma doświadczenie czy można to stosować zamiennie?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
polch
Odpowiedz z cytatem
Odpowiedzi jak widać się nie doczekałem, bo temat elaboracji amunicji do strzelb gładkolufowych (jak twierdzą wiedzący) nie jest taki prosty... Nie znalazłem też w żadnych innych źródłach odpowiedzi.
Koniec końców każdy elaboruje na własną odpowiedzialność, więc obniżyłem naważkę z 1,7g na 1,5g tak na "wsjaki pożarnyj słuczaj", w razie gdyby się okazało że breneki dają większe ciśnienie, albo inaczej trudniej przechodzą przez czoki niż śrut w koszyku. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale zobaczymy. Nie robiłem różnych brenek do dolnej i górnej lufy, bo z moich pomiarów wynika że obydwie lufy mają tą samą średnicę czoka. Tak chcę tym docelowo strzelać z boka, (bez żadnych optycznych przyrządów, na maksymalną dozwoloną odległość) choć i do kniejówki na pewno też zrobię, jak będę miał jeszcze dwie ręce w sobotę po testach...
Zrobiłem dwa rodzaje naboi, waga pocisku prawie identyczna, ale ponoć zupełnie inna balistyka. Zobaczę co z tego wyjdzie, a o wynikach napiszę.

wozzi
Odpowiedz z cytatem
Z chęcią poczytam. Podpowiedzieć nie mam co, bo nawet sprzętu "bezgwintowego" nie posiadam, ale naprawdę chętnie poczytam... Może coś na gwiazdkę wpadnie i informacja będzie jak znalazł? ;)

Odpowiedz z cytatem
a tabele nic nie podpowiedzą koledze ?

https://explosia.cz/app/uploads/2016/11/reloading_Lovex_EN.pdf
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty XDX68Wyślij prywatną wiadomość
polch
Odpowiedz z cytatem
Dzięki ale nie. Tabele lovex'a podają naważki prochowe dla określonej naważki śrutu, mnie interesuje czy mogę naważkę prochu x dla 28 gram śrutu zastosować do elaboracji breneki o wadze 28 gramów.
SławekP
Odpowiedz z cytatem
Na zdrowy rozum, nic złego nie powinno się stać - o ile użyjesz luźnych czoków.
Różnica ciśnień, może wynikać ze sposobu zamknięcia łuski.
Spróbuj zmniejszyć naważkę dla breneki, najwyżej pocisk zostanie "wypluty" z lufy.
Przy elaboracji śrutu nie grozi nam SEE.... pałen luz
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SławekPWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
polch
Odpowiedz z cytatem
No i po wstępnych testach.
Zrobiłem dwa różne rodzaje brenek, z otworem stożkowym w środku i siedmioma żeberkami prawoskrętnymi i tradycyjne jak stare "brenneke" z siedmioma żeberkami prawoskrętnymi.

Spłonka bez kryzy producent nieznany, proch sokół naważka 1,5 grama. Na proch przybitka tekturowa, filc 15mm przybitka tekturowa, pocisk i całość zawinięta maszynką do zakręcania łusek. Pociski z otworem na dozwolonej odległości dość celne, strzał bardzo miękki - wydaje mi się dla nich musi być większe ciśnienie. Dwa po strzale w lufie widać bardzo duże ilości spalonego prochu, ale o jakiejś takiej "grubej" strukturze zupełnie innej jak po strzale z fabrycznej amunicji.
"Tradycyjne" układają się zdecydowanie wyżej, ale na prawo od punktu celowania. Strzał, a właściwie odrzut zdecydowanie większy, jak z fabrycznej amunicji.
Poniżej tarcze na 35m. Pierwsza: dolne przestrzeliny breneka z otworem, górne "tradycyjna"
Druga tarcza podobnie, ale jeden pocisk nie doleciał do tarczy...w lufie znalazłem pełno niespalonych ziaren prochu. Źle scaliłem nabój?

Muszę zrobić większą ilość pocisków, powtarzalnie scalić naboje, bo tym razem filce ciąłem własnoręcznie i ich wysokości nie były takie same... a do brenek z otworem dać większą naważkę prochu - taką jak na puszcze podają, czyli 1,7grama. Myślę że gorzej być nie może, więc jak tylko uda mi się wybrać na strzelnicę, dam znać czy są postępy. Poniżej jako ciekawostka tarcza na 85m, biały górny punkt to punkt celowania. Dwie dolne przestrzeliny to breneki z otworami, dwie górne "tradycyjne"

JarekSz
Odpowiedz z cytatem
Co do naważek to powiem może tak, jak do 12 rozbierałem naboje śrutowe 32g i W8 (też 32g) to naważka była taka sama.
Co to test pylenia i wąchania?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty JarekSzWyślij prywatną wiadomość
Naważka śrut, a breneka.