Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Naważka śrut, a breneka.
Naważka śrut, a breneka.
polch
Odpowiedz z cytatem
Witam.
Jak do tej pory udało mi się zrobić "kilka" naboi śrutowych z dość niezłym skutkiem. Amunicja 16 do polowania. Mam breneki również 16, wyglądają całkiem fajnie i ponoć tak też latają, ale z relacji znajomego który na nich elaborował wynika że jako miarki do zasypu prochu używał "koszyczka" na proch z łuski 12 z naboju śrutowego z 28g. Nie chciałbym iść tą drogą bo wydaje mi się że naważka prochowa będzie za duża? Tak czy inaczej zastanawiam się czy naważka (robię na sokole po testach zapachowym i pylenia) dla śrutu o wadze 29g, będzie odpowiadać brenece o tej samej wadze? Ktoś z kolegów ma doświadczenie czy można to stosować zamiennie?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
polch
Odpowiedz z cytatem
Odpowiedzi jak widać się nie doczekałem, bo temat elaboracji amunicji do strzelb gładkolufowych (jak twierdzą wiedzący) nie jest taki prosty... Nie znalazłem też w żadnych innych źródłach odpowiedzi.
Koniec końców każdy elaboruje na własną odpowiedzialność, więc obniżyłem naważkę z 1,7g na 1,5g tak na "wsjaki pożarnyj słuczaj", w razie gdyby się okazało że breneki dają większe ciśnienie, albo inaczej trudniej przechodzą przez czoki niż śrut w koszyku. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale zobaczymy. Nie robiłem różnych brenek do dolnej i górnej lufy, bo z moich pomiarów wynika że obydwie lufy mają tą samą średnicę czoka. Tak chcę tym docelowo strzelać z boka, (bez żadnych optycznych przyrządów, na maksymalną dozwoloną odległość) choć i do kniejówki na pewno też zrobię, jak będę miał jeszcze dwie ręce w sobotę po testach...
Zrobiłem dwa rodzaje naboi, waga pocisku prawie identyczna, ale ponoć zupełnie inna balistyka. Zobaczę co z tego wyjdzie, a o wynikach napiszę.

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
wozzi
Odpowiedz z cytatem
Z chęcią poczytam. Podpowiedzieć nie mam co, bo nawet sprzętu "bezgwintowego" nie posiadam, ale naprawdę chętnie poczytam... Może coś na gwiazdkę wpadnie i informacja będzie jak znalazł? ;)

_________________
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty wozziWyślij prywatną wiadomość
XDX68
Odpowiedz z cytatem
a tabele nic nie podpowiedzą koledze ?

https://explosia.cz/app/uploads/2016/11/reloading_Lovex_EN.pdf
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty XDX68Wyślij prywatną wiadomość
polch
Odpowiedz z cytatem
Dzięki ale nie. Tabele lovex'a podają naważki prochowe dla określonej naważki śrutu, mnie interesuje czy mogę naważkę prochu x dla 28 gram śrutu zastosować do elaboracji breneki o wadze 28 gramów.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
SławekP
Odpowiedz z cytatem
Na zdrowy rozum, nic złego nie powinno się stać - o ile użyjesz luźnych czoków.
Różnica ciśnień, może wynikać ze sposobu zamknięcia łuski.
Spróbuj zmniejszyć naważkę dla breneki, najwyżej pocisk zostanie "wypluty" z lufy.
Przy elaboracji śrutu nie grozi nam SEE.... pałen luz
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SławekPWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailTelefony
polch
Odpowiedz z cytatem
No i po wstępnych testach.
Zrobiłem dwa różne rodzaje brenek, z otworem stożkowym w środku i siedmioma żeberkami prawoskrętnymi i tradycyjne jak stare "brenneke" z siedmioma żeberkami prawoskrętnymi.
Spłonka bez kryzy producent nieznany, proch sokół naważka 1,5 grama. Na proch przybitka tekturowa, filc 15mm przybitka tekturowa, pocisk i całość zawinięta maszynką do zakręcania łusek. Pociski z otworem na dozwolonej odległości dość celne, strzał bardzo miękki - wydaje mi się dla nich musi być większe ciśnienie. Dwa po strzale w lufie widać bardzo duże ilości spalonego prochu, ale o jakiejś takiej "grubej" strukturze zupełnie innej jak po strzale z fabrycznej amunicji.
"Tradycyjne" układają się zdecydowanie wyżej, ale na prawo od punktu celowania. Strzał, a właściwie odrzut zdecydowanie większy, jak z fabrycznej amunicji.
Poniżej tarcze na 35m. Pierwsza: dolne przestrzeliny breneka z otworem, górne "tradycyjna"
Druga tarcza podobnie, ale jeden pocisk nie doleciał do tarczy...w lufie znalazłem pełno niespalonych ziaren prochu. Źle scaliłem nabój?

Muszę zrobić większą ilość pocisków, powtarzalnie scalić naboje, bo tym razem filce ciąłem własnoręcznie i ich wysokości nie były takie same... a do brenek z otworem dać większą naważkę prochu - taką jak na puszcze podają, czyli 1,7grama. Myślę że gorzej być nie może, więc jak tylko uda mi się wybrać na strzelnicę, dam znać czy są postępy. Poniżej jako ciekawostka tarcza na 85m, biały górny punkt to punkt celowania. Dwie dolne przestrzeliny to breneki z otworami, dwie górne "tradycyjne"

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
JarekSz
Odpowiedz z cytatem
Co do naważek to powiem może tak, jak do 12 rozbierałem naboje śrutowe 32g i W8 (też 32g) to naważka była taka sama.
Co to test pylenia i wąchania?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty JarekSzWyślij prywatną wiadomość
Stepan Bazyluk
Odpowiedz z cytatem
Hmmm.. Czy te pociski z otworem w środku to pociski Mayera patent Made in Sovietskij Sojuz ? Ładunek prochowy prochu Sokół do pocisków powinien być trochę niższy niż śrutowy: przy tej samej wadze ładunku śrut stawia mniejszy opór ( mocniej się klinuje w lufie przy zagęszczeniu i daje większe ciśnienie w drugiej fazie odpalenia ładunku). O ile mniejszy? Znalazłem w literaturze rosyjskiej, ze dla kalibru 12/70 ilość prochu Sokól mniejsza o 0,1 grama w stosunku do śrutu przy ładunku 1,6 gram.

_________________
"Uwielbiam chorał ruski..."
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Stepan BazylukWyślij prywatną wiadomośćTelefony
Tadek
Odpowiedz z cytatem
Czy te pociski nie uderzają bokiem?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty TadekWyślij prywatną wiadomość
polch
Odpowiedz z cytatem
Nie, nie uderzają bokiem, śmiem twierdzić że są stabilniejsze jak exact'y. Nie było czasu na dalsze testy, najlepszy rezultat to 10cm opadu na 70m. Docelowo chcę mieć jedną przestrzelinę z lufy śrutowej, dolnej i górnej i podobnie z kniejówki - na dystansie przepisowym. Jak będzie możliwość to wracam do testów, ale najpewniej na innym prochu.

Stepan Bazyluk napisał:
Hmmm.. Czy te pociski z otworem w środku to pociski Mayera patent Made in Sovietskij Sojuz ?


Nie mam pojęcia... Obydwa rodzaje brenek sam wyciskałem na prasie. Mam kilka matryc, różniących się ilością i wysokością "żeberek" Są i prawo i lewo skrętne.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
Stepan Bazyluk
Odpowiedz z cytatem
No przyjrzałem się fotkom dokładnie i znalazłem u siebie ostatni pocisk "z dziurką" - to jest patent Mayera, estońskiego magika. Pocisk do luf gładkolufowych stabilizowany strumieniem zagęszczonego powietrza wymagający większej prędkości niż typu Brennecke czy im podobny. Nie jest to też sabot. Sam Mayer w artykule z roku 1982 ( "Oxota i oxotnich'je xoziajstvo" 2/1982 str. 24-27 ) pisze tak: ( tłumacz) "pociski te wymagają wyższej prędkości niż pocisk (pula) Poleva czy niemieckie Brennecke, ponieważ zbyt wolny ( przy tej samej naważce prochu co zestabilizowana Brennecke wykazuje większy opad i na 90-ciu metrach wysoki stopień rozrzutu. Nie widać tego przy odległości 50-70 m. Zwiększona naważka prochu o 0,1 grama poprawia skupienie na bliskich dystansach a na dalekim podnosi punkt trafienia. Skupienie daje się poprawić poprzez zwiększenie podkładki papierowej (tłumacz. dosłowne "zatyczki") na trzy sztuki na proch i jedna na dodatkowa na przybitkę filcową. Skupienie i zasięg strzału poprawia również zastosowanie podkłądki plastykowej z kontenerka na śrut, uszczelniającej proch i gazy pod przybitką wojłokową ale wtedy ładunek prochu powinien być taki jak dla Brennecke czy Poleva, czyli 1,6 grama dla kalibru 17/70 dla lufy do maks. pół choke" - tyle bezposrednie tłumaczenie z zachowaniem stylu mowy oryginalnej....

_________________
"Uwielbiam chorał ruski..."
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Stepan BazylukWyślij prywatną wiadomośćTelefony
polch
Odpowiedz z cytatem
Z tym zwiększeniem ilości/grubości przybitek to niezły pomysł, jak tylko będzie możliwość to sprawdzę w praktyce. Dzięki !
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
Naważka śrut, a breneka.
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików do wiadomości w tym forum
Nie możesz pobierać załączników do wiadomości w tym forum
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  


Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
  
  
  Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku