Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Mocowanie lunety w pierścieniach
Mocowanie lunety w pierścieniach
Tadek
Odpowiedz z cytatem
Popłynęła mi trochę luneta w pierścieniach. A miało być super. Proszę o rady. Co z tym zrobić?

Słyszałem o stosowaniu palców od rękawiczek, prezerwatyw oraz klejów w tym kleju szewskiego, który da też coś w rodzaju przekładki gumowej.

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam,
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty TadekWyślij prywatną wiadomość
andy7
Odpowiedz z cytatem
Jaki masz montaz a co wazniejsze jak go dociagales ? Z jaka sila ?

Wink
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty andy7Wyślij prywatną wiadomość
Tadek
Odpowiedz z cytatem
Warne Maxima Tikka Quick Detach.
Zakładałem w tym samym czasie 3 lunety. Dwie w montażach jak wyżej, kalibry .308w i 45-70govt oraz jedną w plastikach Burrisa na drylingu 16x70, 8x57JRS. Montaże Warne były docierane, chropowacone i odtłuszczone. Zaciskałem kluczykami fabrycznymi. I dziwi mnie, że pojechała luneta na broni z najmniejszym odczuwalnym odrzutem. W ciągu 4 lat ok. 5mm. Przypuszczam, że lakier na lunecie może być śliski.
andy7
Odpowiedz z cytatem
Jak dociagales sruby ?

Z jaka sila ?

Stosowales klucz dynamometryczny, czy tak na oko reka ?

Wink
Tadek
Odpowiedz z cytatem
Na oko. Co jakiś czas sprawdzam dokręcenie. Nic się nie poluzowało. Na sztucerze 45-70gowt trzyma a na .308win pojechało. Ten sam montaż. Trochę dziwne.
Raphael27
Odpowiedz z cytatem
Na oko to można cukier do herbaty sypać a nie obejmy i montaż dokręcać.
Szynę też odtłuść, klucz dynamometryczny z certyfikatem zaczyna się od 100zł
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Raphael27Wyślij prywatną wiadomość
goostav
Odpowiedz z cytatem
Raphael27 napisał:
Na oko to można cukier do herbaty sypać a nie obejmy i montaż dokręcać.
Szynę też odtłuść, klucz dynamometryczny z certyfikatem zaczyna się od 100zł

Zanim powstał ten portal i internet a nawet później 99% dociąga lunety 'na oko' i jakoś nie ma problemu.

Odpowiedz z cytatem
goostav napisał:

Zanim powstał ten portal i internet a nawet później 99% dociąga lunety 'na oko' i jakoś nie ma problemu.

Mozna dociagac " na oko " ale to tak jak z dobraniem okularow przez aptekarza Mr. Green ( o kowalu nie wspomne Mr. Green ).

Wszystko jest OK dopuki nie kupisz szkla Kahles'a, ten bowiem przewiduje dociaganie srub z odpowiednio ( mala ) sila.

Goostav,

w niektorych montarzach
dokrecajac sruby mozna b. latwo przedobrzyc, mimo, ze sila nie rzekracza 5 - ciu Nm

Wink
donkihot
Odpowiedz z cytatem
Ja też miałem podobny problem i ktoś mi podpowiedział żeby obejmy natrzeć kalafonią (taką w kryształkach do lutowania)
Pomogło.

de Fresz
Odpowiedz z cytatem
Podkleić montaż taśmą McGyvera i dokręcać z głową, niezależnie czy z rąsi, czy dynamometrykiem. To są małe gwinty i naprawdę nietrudno je pozrywać, zwłaszcza w alu, kluczem dynamometrycznym też da się to zepsuć. I mimo wszystko sprawdzać dociągnięcie co parę miesięcy, to nic nie kosztuje.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty de FreszWyślij prywatną wiadomość
Może troche pomoge.
olek037
Odpowiedz z cytatem

Pozdrawiam. halo!
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty olek037Wyślij prywatną wiadomośćTelefony
Bready
Odpowiedz z cytatem
Dotrzec obejmy ,a jezeli nie ma czym to zastosowac takie pierscienie i po problemie :
https://www.youtube.com/watch?v=pQLWEF1CO0k
Przy okazji mozna sobie skos montarzu skorygowac bez szukania nowej szyny.

Odpowiedz z cytatem
Ad Raphael27
Po co odtłuszczać szynę? Tam są solidne kołki ustalające pozycję montażu. Nic nie pojedzie.
Nie sądzę by dynamometr, nawet ten w cenie powyżej 100zł, miał wpływ na współczynnik tarcia.

Ad donkihot
Dziękuję. Smyczki chyba naciera się kalafonią. Nanosiłeś pył czy roztwór?

Ad Bready
Jak pisałem uprzednio, montaże zostały dotarte. Na 45-70govt trzyma a na .308win pojechało. Nie wiem gdzie jest problem.
Plastiki Burrisa to fajne rozwiązanie. Jak pisałem powyżej, sprawują się bardzo dobrze.
donkihot
Odpowiedz z cytatem
Tadek napisał:

Ad donkihot
Dziękuję. Smyczki chyba naciera się kalafonią. Nanosiłeś pył czy roztwór

Odtłuść tubos lunety i powierzchnie montaży przylegające do lunety (benzyna ekstrakcyjna) Powierzchnie montaży muszą być matowe (Ty docierałeś więc pewnie takie są) Ja wziąłem kryształek kalafonii i pocierałem nim o powierzchnię montaży do momentu aż pokryły się warstewka pyłu. Nadmiar zdmuchnąłem i wszystko skręciłem (bez klucza dynamometrycznego)
Nie wiem czy zrobiłem to zgodnie ze sztuką, ale u mnie działa już przeszło dwa sezony i nawet raz odkręcałem lunetę żeby ją przestawić.

oryks
Odpowiedz z cytatem
Tadek napisał:
... W ciągu 4 lat ok. 5mm. ...

I jesteś tak absolutnie pewny jak zamontowałeś lunetę 4 lata temu, jak stwierdziłeś przesunięcie ? Może przez ten czas sam coś zmieniałeś i zapomniałeś o tym ? Ludzka rzecz.

Pytam bo sam dzisiaj nie mogłem sobie za skarby przypomnieć dlaczego cześć jednych pocisków jest w innym pudełku a ostatnio ich używałem jedynie miesiąc temu . very mad

Odpowiedz z cytatem
Dobrze że kolega kilka postów wyżej, wkleił zdjęcia z instrukcji dla montaży Contessa.
Jako ciekawostkę dodam, że nie zawsze klucz dynamometryczny do czegoś się przyda.
Ja musiałem dokręcać na oko ponieważ w montażu monolitycznym Recknagel w instrukcji, są podane tylko momenty dokręcania do szyny.
Dla pierścieni ani słowa.
Gdy napisałem do producenta o podanie momentów dokręcania, odpowiedziano mi, że nie mogą tego zrobić ponieważ każda luneta ma inną wytrzymałość Razz.

Co ciekawe pierścienie w tym montażu mają taki dziwny kształt że gdy połozy się lunetę to zachowuje się tak jakby się trochę przykleiła i nie da się jej przesuwać bez wyciągnięcia do góry.
Dokręcałem więc tak jak zalecają w starych instrukcjach, używając krótszej dźwigni dołączonego klucza.
Ciekawe jest również to że podczas dokręcania dochodzi się do dużego wyraźnego oporu i dalej pewnie trzeba by się nieźle przyłożyć żeby coś ruszyło.
Wydaje się więc, że przy odpowiednim projekcie montażu użycie kluczy dynamometrycznych nie jest potrzebne.
Luneta póki co siedzi sztywno.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty JotixWyślij prywatną wiadomość
Tadek
Odpowiedz z cytatem
Ad oryks
W moim wieku rzeczywiście wiele rzeczy można zapomnieć. Dlatego na lunetach przed pierścieniami zrobiłem znaki markerem. Najlepiej nadaje się czerwony i niebieski. Dlatego nie mam wątpliwości.
Mocowanie lunety w pierścieniach