Mocowanie lunety w pierścieniach

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Mocowanie lunety w pierścieniach

Post autor: Tadek »

Popłynęła mi trochę luneta w pierścieniach. A miało być super. Proszę o rady. Co z tym zrobić?

Słyszałem o stosowaniu palców od rękawiczek, prezerwatyw oraz klejów w tym kleju szewskiego, który da też coś w rodzaju przekładki gumowej.

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam,
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Jaki masz montaz a co wazniejsze jak go dociagales ? Z jaka sila ?

:wink:
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Warne Maxima Tikka Quick Detach.
Zakładałem w tym samym czasie 3 lunety. Dwie w montażach jak wyżej, kalibry .308w i 45-70govt oraz jedną w plastikach Burrisa na drylingu 16x70, 8x57JRS. Montaże Warne były docierane, chropowacone i odtłuszczone. Zaciskałem kluczykami fabrycznymi. I dziwi mnie, że pojechała luneta na broni z najmniejszym odczuwalnym odrzutem. W ciągu 4 lat ok. 5mm. Przypuszczam, że lakier na lunecie może być śliski.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Jak dociagales sruby ?

Z jaka sila ?

Stosowales klucz dynamometryczny, czy tak na oko reka ?

:wink:
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Na oko. Co jakiś czas sprawdzam dokręcenie. Nic się nie poluzowało. Na sztucerze 45-70gowt trzyma a na .308win pojechało. Ten sam montaż. Trochę dziwne.
Awatar użytkownika
Raphael27
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 06:16
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raphael27 »

Na oko to można cukier do herbaty sypać a nie obejmy i montaż dokręcać.
Szynę też odtłuść, klucz dynamometryczny z certyfikatem zaczyna się od 100zł
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Raphael27 pisze:Na oko to można cukier do herbaty sypać a nie obejmy i montaż dokręcać.
Szynę też odtłuść, klucz dynamometryczny z certyfikatem zaczyna się od 100zł
Zanim powstał ten portal i internet a nawet później 99% dociąga lunety 'na oko' i jakoś nie ma problemu.
Goostav
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

goostav pisze:
Zanim powstał ten portal i internet a nawet później 99% dociąga lunety 'na oko' i jakoś nie ma problemu.
Mozna dociagac " na oko " ale to tak jak z dobraniem okularow przez aptekarza :mrgreen: ( o kowalu nie wspomne :mrgreen: ).

Wszystko jest OK dopuki nie kupisz szkla Kahles'a, ten bowiem przewiduje dociaganie srub z odpowiednio ( mala ) sila.

Goostav,

w niektorych montarzach
dokrecajac sruby mozna b. latwo przedobrzyc, mimo, ze sila nie rzekracza 5 - ciu Nm


:wink:
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Ja też miałem podobny problem i ktoś mi podpowiedział żeby obejmy natrzeć kalafonią (taką w kryształkach do lutowania)
Pomogło.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Podkleić montaż taśmą McGyvera i dokręcać z głową, niezależnie czy z rąsi, czy dynamometrykiem. To są małe gwinty i naprawdę nietrudno je pozrywać, zwłaszcza w alu, kluczem dynamometrycznym też da się to zepsuć. I mimo wszystko sprawdzać dociągnięcie co parę miesięcy, to nic nie kosztuje.
olek037
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2017, 15:54

Może troche pomoge.

Post autor: olek037 »

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. :halo-
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Dotrzec obejmy ,a jezeli nie ma czym to zastosowac takie pierscienie i po problemie :
https://www.youtube.com/watch?v=pQLWEF1CO0k
Przy okazji mozna sobie skos montarzu skorygowac bez szukania nowej szyny.
Pozdrawiam Bready
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad Raphael27
Po co odtłuszczać szynę? Tam są solidne kołki ustalające pozycję montażu. Nic nie pojedzie.
Nie sądzę by dynamometr, nawet ten w cenie powyżej 100zł, miał wpływ na współczynnik tarcia.

Ad donkihot
Dziękuję. Smyczki chyba naciera się kalafonią. Nanosiłeś pył czy roztwór?

Ad Bready
Jak pisałem uprzednio, montaże zostały dotarte. Na 45-70govt trzyma a na .308win pojechało. Nie wiem gdzie jest problem.
Plastiki Burrisa to fajne rozwiązanie. Jak pisałem powyżej, sprawują się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Tadek pisze:
Ad donkihot
Dziękuję. Smyczki chyba naciera się kalafonią. Nanosiłeś pył czy roztwór
Odtłuść tubos lunety i powierzchnie montaży przylegające do lunety (benzyna ekstrakcyjna) Powierzchnie montaży muszą być matowe (Ty docierałeś więc pewnie takie są) Ja wziąłem kryształek kalafonii i pocierałem nim o powierzchnię montaży do momentu aż pokryły się warstewka pyłu. Nadmiar zdmuchnąłem i wszystko skręciłem (bez klucza dynamometrycznego)
Nie wiem czy zrobiłem to zgodnie ze sztuką, ale u mnie działa już przeszło dwa sezony i nawet raz odkręcałem lunetę żeby ją przestawić.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Tadek pisze:... W ciągu 4 lat ok. 5mm. ...
I jesteś tak absolutnie pewny jak zamontowałeś lunetę 4 lata temu, jak stwierdziłeś przesunięcie ? Może przez ten czas sam coś zmieniałeś i zapomniałeś o tym ? Ludzka rzecz.

Pytam bo sam dzisiaj nie mogłem sobie za skarby przypomnieć dlaczego cześć jednych pocisków jest w innym pudełku a ostatnio ich używałem jedynie miesiąc temu . :med/:
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Jotix
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 16 lipca 2019, 07:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jotix »

Dobrze że kolega kilka postów wyżej, wkleił zdjęcia z instrukcji dla montaży Contessa.
Jako ciekawostkę dodam, że nie zawsze klucz dynamometryczny do czegoś się przyda.
Ja musiałem dokręcać na oko ponieważ w montażu monolitycznym Recknagel w instrukcji, są podane tylko momenty dokręcania do szyny.
Dla pierścieni ani słowa.
Gdy napisałem do producenta o podanie momentów dokręcania, odpowiedziano mi, że nie mogą tego zrobić ponieważ każda luneta ma inną wytrzymałość :P.

Co ciekawe pierścienie w tym montażu mają taki dziwny kształt że gdy połozy się lunetę to zachowuje się tak jakby się trochę przykleiła i nie da się jej przesuwać bez wyciągnięcia do góry.
Dokręcałem więc tak jak zalecają w starych instrukcjach, używając krótszej dźwigni dołączonego klucza.
Ciekawe jest również to że podczas dokręcania dochodzi się do dużego wyraźnego oporu i dalej pewnie trzeba by się nieźle przyłożyć żeby coś ruszyło.
Wydaje się więc, że przy odpowiednim projekcie montażu użycie kluczy dynamometrycznych nie jest potrzebne.
Luneta póki co siedzi sztywno.
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Ad oryks
W moim wieku rzeczywiście wiele rzeczy można zapomnieć. Dlatego na lunetach przed pierścieniami zrobiłem znaki markerem. Najlepiej nadaje się czerwony i niebieski. Dlatego nie mam wątpliwości.
ODPOWIEDZ