Crimp amunicji myśliwskiej

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Crimp amunicji myśliwskiej

Post autor: Arek_78 »

Chciałem złożyć amunicję myśliwską na pocisku Hornady SST 180 gr

Obrazek

Fabryczna amunicja ma crimp w widocznym miejscu na pocisku powyżej.

Mam pytanie - czy do zaciśnięcia końcówki szyjki łuski jest potrzebna dodatkowa matryca czy może któraś z zestawu również crimpuje? Pytam Was poniewasz nie bardzo mam czas na szukanie w necie.

czy ten crimp można pominąć?

Amunicja będzie robiona do CZ 557 Lux. Komora zmierzona i naważkę mam dobraną, ale pocisk do tarczy jest 5mm dłuższy, nie wchodzi do magazynka i nie ma Crimpu ze względu na pojedyńcze ładowanie.

Ci innego amunicja myśliwska, ma się zmieścić w magazynku (5szt.), nie zmienić długości podczas przeładowywania (żeby nie było niespodzianek).
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Do repetiera crimp nie jest wymagany. Robi się go np. do ARów, ale i tu czasem można go pominąć. Ja robię do AR10 w 308. Potrzebna jest do tego specjalna matryca np. LEE Factory Crimp
Dawid
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Dzięki za info. Problem z głowy z tym zaciskaniem. Amunicja crimpowana jest tak krótka, że nie można naważki ustawić dla normalnego skupienia.
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

crimp amunicji

Post autor: x-bolt »

Składałem SST 180 grs na prochu N150.OAL 71,5.Lekkizacisk możesz zrobić zwykłą matrycą.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Elaborowałem na pociskach SST amunicję do 7x64 i lekki zacisk robiłem przy użyciu standardowej matrycy osadzającej RCBS.
Tyle, że robiłem to w 2 etapach - najpierw osadzenie bez zacisku a potem po wykręceniu trzpienia osadzającego - przestawienie matrycy i lekki zacisk na rowku pocisku.
Wbrew pozorom zacisk w amunicji do polowania się przydaje bo często ten sam nabój ładujemy i wyciągamy z komory wiele razy, zdarzają się upadki na ziemię, przenoszenie naboi w kieszeni itp.
To wszystko może spowodować albo obluzowanie pocisku w szyjce albo jego przesuniecie się.
No i oczywiście w zależności od konstrukcji broni amunicja może się przesuwać w magazynku i uderzać pociskiem o ścianki pod wpływem odrzutu.
Dlatego moim zdaniem warto robić zacisk jeśli pociski mają już przygotowane rowki crimp a większość matryc osadzających pozwala wykonać taką operację bez dodatkowych wydatków.

PS. Z tego co pamiętam to tylko matryce osadzające z zestawów Lee Ultimate nie robią crimp bo w tym zestawie jest dodatkowa matryca do tego celu.
Z innych firm powinno dać się wykonać crimp każdą standardową matrycą osadzającą.
Pozdrawiam, Tomek
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Dzięki bardzo kolego. Potestuję na matrycach osadzających.
ODPOWIEDZ