Najlepszy ciezki pocisk w 308 do LR- opinie

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

MarekZegarek pisze:
Warsiawiak pisze:Jeżeli chodzi o pocisk który zawitał u mnie na stałe w 308 - jest od dobrych 3 lat u mnie w użyciu - to Hornady ELD-Match 208 grain.
Lufa ma gwint 1:10 a jej długość 650 mm.
Proch RS-52 , do tego pociski są pokryte dwusiarczkiem molibdenu. Prędkości 764 m/s ( +/ - 1m/s )
Sprawują się bardzo dobrze.
Też używam ELD-M 208 gr, ale bez molibdenu. W .308, przeszedłem z Bergera 201 gr LR BT Target - bo za drogi. Moja lufa 1:10, proch RS-52 bez nadciśnień, ale prędkość mam 826 m/s. Skupienia super, wysoka powtarzalność @ogive w ramach jednej partii. Polecam ten pocisk.
Pozdrawiam
Jak ty zrobiłeś te 826 m/s w 308 dla RS 52? To już raczej V dla 300WSM, w 308 to by chyba lufę rozerwało.
Goostav
MarekZegarek
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 08 sierpnia 2020, 20:56
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: MarekZegarek »

goostav pisze:
MarekZegarek pisze:
Warsiawiak pisze:Jeżeli chodzi o pocisk który zawitał u mnie na stałe w 308 - jest od dobrych 3 lat u mnie w użyciu - to Hornady ELD-Match 208 grain.
Lufa ma gwint 1:10 a jej długość 650 mm.
Proch RS-52 , do tego pociski są pokryte dwusiarczkiem molibdenu. Prędkości 764 m/s ( +/ - 1m/s )
Sprawują się bardzo dobrze.
Też używam ELD-M 208 gr, ale bez molibdenu. W .308, przeszedłem z Bergera 201 gr LR BT Target - bo za drogi. Moja lufa 1:10, proch RS-52 bez nadciśnień, ale prędkość mam 826 m/s. Skupienia super, wysoka powtarzalność @ogive w ramach jednej partii. Polecam ten pocisk.
Pozdrawiam
Jak ty zrobiłeś te 826 m/s w 308 dla RS 52? To już raczej V dla 300WSM, w 308 to by chyba lufę rozerwało.
Prosta sprawa: zamówiłem lufę pod pociski 210 gr. Wtedy stożek jest głębiej, pocisk wchodzi płycej do łuski, więc można dać większą naważkę bez nadmiernego ciśnienia :)
MarekZegarek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

MarekZegarek pisze:Prosta sprawa: zamówiłem lufę pod pociski 210 gr. Wtedy stożek jest głębiej, pocisk wchodzi płycej do łuski, więc można dać większą naważkę bez nadmiernego ciśnienia :)
Pytanie tylko, czy to jeszcze jest .308 Win. :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Warsiawiak
Posty: 153
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Warsiawiak »

A czemu miało by nie być 308 Winchester ?
Zamówił tylko nową lufę pod dany pocisk z innym skokiem gwintu więc nie zmienił mu się kaliber, komorę będzie miał taką jaką ma wbitą w książeczkę.
A skoro mowa tu o pocisku do 308-emki , to pewnie i komora będzie 308. ( 7,62x51 )
Mid life crisis. Bigger toys for bigger boys :)
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

a moim zdaniem pojemność łuski w 308 jest za mała aby nadać taką prędkość dla pocisku o wadze 208gr,
Goostav
Awatar użytkownika
Warsiawiak
Posty: 153
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Warsiawiak »

Moja prędkość byłaby zapewne wyższa ale używam dwusiarczku molibdenu do redukcji tarcia w lufie.
Ciśnienia są nieco mniejsze, a co za tym idzie i prędkość.
Ale skoro pisze Marek że ma taką prędkość to uważam że zmierzył i nie leje wody na forum
Mid life crisis. Bigger toys for bigger boys :)
MarekZegarek
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 08 sierpnia 2020, 20:56
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: MarekZegarek »

Warsiawiak pisze:Moja prędkość byłaby zapewne wyższa ale używam dwusiarczku molibdenu do redukcji tarcia w lufie.
Ciśnienia są nieco mniejsze, a co za tym idzie i prędkość.
Ale skoro pisze Marek że ma taką prędkość to uważam że zmierzył i nie leje wody na forum
Cześć,
Wody nie leję, mierzyłem Labradarem przytestowaniu naważek.
W kontekście pytania, czy przesunięcie stożka to zmiana kalibru: przesuwanie stożka to poces ciągły w wyniku wypalania. W lufie 6.5x47 Lapua po 3000 strzałów stożek wypalił się na głębokość 1.7 mm !
MarekZegarek
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Warsiawiak pisze:Moja prędkość byłaby zapewne wyższa ale używam dwusiarczku molibdenu do redukcji tarcia w lufie.
Ciśnienia są nieco mniejsze, a co za tym idzie i prędkość.
Ale skoro pisze Marek że ma taką prędkość to uważam że zmierzył i nie leje wody na forum
To nie jest przypadkiem odwrotnie, molibden powoduje zwiększenie prędkości, bo ciśnienie jest takie samo a zmniejsza się jedynie opór pocisku przy przechodzeniu przez lufę.
Przy takiej samej naważce V pocisku "tombakowego" będzie mniejsza niż pokrytego molibdenem.
Spierać się nie będę, ale osiągnięcie V 826m/s dla 208gr i RS52 pocisku w 308 to na granicy rozerwania lufy .
Goostav
Awatar użytkownika
Warsiawiak
Posty: 153
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Warsiawiak »

Nie robiłem prób prędkości z pociskami pokrytymi molibdenem i bez ale nawet Qick Load wylicza mniejszą prędkość dla pokrytego dwusiarczkiem molibdenu.
Gdybać nie będę - bo sam mógłby napisać jak to osiągnął - ale w QL na pałę wpisałem dłuższy nabój , czyli zwiększyłem komorę łuski , więc można było dosypać i osiągnęło teoretycznie prawie 800 m/s bez wchodzenia w nadciśnienie. Biorąc pod uwagę fakt iż prędkości są tam podane przybliżone , to można uznać to za możliwe do osiągnięcia.
Mi takie prędkości nie potrzebne.
Mid life crisis. Bigger toys for bigger boys :)
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Warsiawiak pisze:Moja prędkość byłaby zapewne wyższa ale używam dwusiarczku molibdenu do redukcji tarcia w lufie.
Ciśnienia są nieco mniejsze, a co za tym idzie i prędkość.
Masz racje, aby wyrownac predkosc, do naboju pokrytym molibenem musimy dodac prochu (wyrownac cisnienie).
Awatar użytkownika
Smiglans
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek, 24 grudnia 2018, 14:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Smiglans »

U mnie w 308, 28" Sierra TMK 195 osiąga 805m/s na VARGECIE. Myślę, że na RS52 wyciągnę ciut więcej. Będę testował teraz Bergery 200.20x
Jaką macie Panowie długość lufy?
.308 WIN; .223 Rem; 9x19, 12GA
Awatar użytkownika
Warsiawiak
Posty: 153
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Warsiawiak »

w CZ 557 Varmint jest 650 mm
Mid life crisis. Bigger toys for bigger boys :)
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Smiglans pisze:U mnie w 308, 28" Sierra TMK 195 osiąga 805m/s na VARGECIE. Myślę, że na RS52 wyciągnę ciut więcej. Będę testował teraz Bergery 200.20x
Jaką macie Panowie długość lufy?
Mialem 29" lufe i strzelalelem 200.20x z 42 grn Varget i 42 grn H4895.
Predkosc byla okolo 2600 fps, cbto 2.233"
ODPOWIEDZ