Strona 1 z 1

Brak powtarzalności OAL

: niedziela, 01 marca 2020, 19:57
autor: zimmer
Witam
Od kilku tygodni elaboruję 9mm na prasie Lee classic turret. Matryce Lee carbid de lux 4szt.
Mam problem z OAL, matrycę osadzającą pocisk mam ustawioną na OAL 29,3 mm, nie mogę osiągnąć powtarzalności tego wymiaru. Czasem OAL wychodzi poniżej ustawionego np 28,8, czasem powyżej np 29,5. Na łuskach SB miałem najmniejsze wahania długości. Najgorzej było na mieszance łusek Geco, PMC, Blazer i pociskach Alsapro 140 grainów.
Pociski jakie używam to wspomniana wyżej Alsa, również 124 grain, Armaforce 123 grain CMJ.
Co może być tego przyczyną?

: niedziela, 01 marca 2020, 20:00
autor: Arek_78
W którym momencie mierzyłeś?

Od razu po osadzeniu czy po użyciu matrycy formatującej nabój po całości?

: niedziela, 01 marca 2020, 20:10
autor: zimmer
Mierzyłem i po osadzeniu i po formatowaniu, nie ma znaczenia.

: niedziela, 01 marca 2020, 20:17
autor: Arek_78
Ma i to duże, ponieważ jak mierzysz po osadzeniu to przyczyną jest matryca osadzająca. Musisz mieć jakieś luzy, spróbuj dokręcić matrycę i zablokować - jeżeli tego wcześniej nie zrobiłeś. Albo sprawdź same pociski. Może są nie równe i niestety trzeba będzie zakupić do nich matryce Lymana z wymiennym wkładem osadzającym.

: niedziela, 01 marca 2020, 21:10
autor: zimmer
Do wczoraj mierzyłem po formatowaniu i często były różnice w długości. Wczoraj mierzyłem też po osadzeniu, ponieważ praktycznie na każdym naboju były różnice. Śrubę zaciskową dokręciłem mocno.

: niedziela, 01 marca 2020, 21:37
autor: kuras999
Powodem tych różnic jest w dużej mierze kształt pocisków - matryca nie wciska pocisku od góry na płasko - działa na jego krzywiznę. Im dokładniej wykonane pociski tym różnice mniejsze inna sprawa jak stosujesz różne łuski niektóre są bardzo luźne jak blazer i pocisk "wpada" głębiej podczas osadzenia.
Przyjrzyj się swoim pociskom często gołym okiem widać że nie są identyczne.

: niedziela, 01 marca 2020, 21:58
autor: Raphael27
Obecnie elaboruję 9mm pociskami DMA lub Alsa za pomocą matryc Lee i występuje podobne zjawisko.

: niedziela, 01 marca 2020, 21:59
autor: zimmer
Czy są jakieś sposoby aby temu zapobiec?

: poniedziałek, 02 marca 2020, 06:01
autor: Arek_78
Spróbować na innych matrycach, albo zmienić producenta pocisków.

: poniedziałek, 02 marca 2020, 07:42
autor: TomaszMk
Pomierz dobrze pociski czy to DMA czy Alsa -> dlugości beda sie roznily.
O ile w Alsa roznice sa na calej krzywiznie pocisku to na DMA rozni sie sam czubek.

W DMA wyglada na to ze niektore maja bardziej plaski czubek i mierzac suwmiarka beda dosc spore roznice.

I tu macie swoje plywanie dlugosci.

: poniedziałek, 02 marca 2020, 09:16
autor: CZ@rek
@zimmer. sprawdź na matrycy osadzającej lyman'a. w moim wypadku - na pociskach DMA 124, ALSA PRO 140, 147, 158, LIMIT-Z 139 - OAL ma rozrzut około 0,05mm.
jest jeszcze jedna zmienna - prasa. ale zakładam, że prasa jest ok.

: poniedziałek, 02 marca 2020, 11:20
autor: KrisSz
Elaborowałem na Turrecie zanim przesiadłem się na Dillona i moje doświadczenia są następujące:

- Prasa i Matryce

Jeżeli prasa jest poskręcana i ma tylko luzy "technologiczne" tzn ruch talerza obrotowego góra / dół w korpusie i talerz nie jest "zjechany" w miejscu gdzie opiera się o korpus - to te luzy nie mają de facto znaczenia bo kasują się przy dociśnięciu tłoka do końca. trzeba sprawdzić czy talerz z łuskami zatrzymuje się dokładnie po matrycą osadzającą i pocisk wciskany jest w osi łuski.

Matryca osadzająca - poza upewnieniem się że matryca jest wkręcona (i się nie wykręca) to przy matrycy osadzającej jak korzystamy głownie z jednego rodzaju pocisków warto napchać poxiliny do końcówki wpychającej pocisk tak aby powierzchnia styku była jak największa i pocisk był wpychany w oparciu o jak największą powierzchnię styku - ograniczy to deformację pocisku i poprawia powtarzalność.

Łuski - to rozrzut OAL też zależy od łuski. Twarde łuski (np ZVS) będa powodowały że OAL jest minimalnie większy (bo ciężej wepchnąć a konstrukcja prasy albo lekko się ugnie o setne mm albo zdeformuje się pocisk)

Pociski - u niektórych producentów jest duży rozrzut wymiarów np u mnie najlepsza powtarzalność OAL jest na pociskach LOS a na frontierach to już OAL "szaleje". Poza tym pociski miedziowane są bardziej podatne na zniekształcenia przy osadzaniu (za mały kielich, różna grubość i sprężystość ścianek łusek) i jeżeli matryca dotyka pocisk tylko pierścieniem na obwodzie to deformuje ścianki poniżej czubka i czubek pocisku nie zagłębia się w łuske tak samo jak bez deformacji pocisku. FMJ są bardziej odporne na to zjawisko bo są twardsze niż pociski miedziowane / CMJ.

Resumując - najpierw sprawdziłbym prasę, powtarzalność wymiarów pocisków i sprawdził czy jakaś określona marka łusek nie daje zdecydowanie innego OAL. Potem poeksperymentowałbym z kielichem i poprawił końcówkę osadzającą w matrycy wypełniając ją poxipolem pod dany typ pocisku (takie końcówki zazwyczaj są wymienne i można je dokupić).

: poniedziałek, 02 marca 2020, 11:23
autor: zimmer
Wszystko nowe. Dopiero zacząłem przygodę z elaboracją. Najgorzej było ostatnio, właśnie na Alsach 140 grain i mieszaninie łusek, fakt niektóre łuski są szersze i pocisk bardzo lekko wchodzi. Też tak mi się wydaje, że czubki tych pocisków Alsa są nie równe.

: poniedziałek, 02 marca 2020, 12:00
autor: lechu
Pytanie czy sprawdzasz długość pierwszych / ostatnich nabojów, które schodzą z prasy, czy też z środka produkcji.
W zależności od prasy, jeżeli nie masz zapełnionego talerza podającego łuski to mogą być znaczne odchyłki na osadzaniu.
Na DMA, prasie progresywnej i matrycy hornady, mam odchyłki w zakresie setnych mm, dla łusek tego samego producenta.