Kompensacja pojemności łuski wielkości naważki prochu

Moderatorzy: wierzba, P_iter

doyen
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 19 listopada 2018, 10:12

Kompensacja pojemności łuski wielkości naważki prochu

Post autor: doyen »

Jakiś czas temu planowałem zadać tu pytanie o możliwości kompensacji pojemności łuski wielkością naważki prochu, ale że jestem początkujący i nie chciałem zaśmiecać być może banalnymi dla niektórych pytaniami postanowiłem najpierw samodzielnie trochę poszukać. Będę wdzięczny za wskazanie jakichś wadliwych założeń.

Do wybrania odpowiedniej dla mojego karabinu naważki wyselekcjonowałem sobie kilkanaście, spośród ok. 100, łusek S&B, których waga nie różniła się o więcej niż 0,02 grama. Zastanawiało mnie, czy uzyskanych wyników dla określonego zakresu naważki nie można w prosty sposób odnieść do pozostałych łusek, ciągle tego samego producenta ale o różnych wagach, kompensując różnicę wielkością naważki. Uznałem że samo ważenie łusek w tym przypadku może być niemiarodajne, więc postanowiłem sprawdzić ich pojemność dodatkowo wykorzystując też łuski GGG, wszystkie po pełnym formatowaniu.

Wyniki testów trochę mnie zaskoczyły i z pewnością będę je musiał jeszcze pogłębić.

Waga łusek GGG Długość łusek Objętość
pustych z wodą
6,129 grama 8,092 grama 44,66 mm 1,963 cm3
6,078 grama 8,047 grama 44,66 mm 1,969 cm3

Waga łusek S&B Długość łusek Objętość
pustych z wodą
6,865 grama 8,726 grama 44,71 mm 1,861 cm3
6,873 grama 8,799 grama 44,71 mm 1,926 cm3

Po dwie łuski to żadne miarodajne podstawy do wyciągania jakichś konkretnych wniosków, ale wydaje mi się że teoretycznie jest to możliwe:
1. Mimo różnej wagi łuski mogą mieć taką samą pojemność a różnica wagi łusek niekoniecznie oznacza proporcjonalną różnicę pojemności. Może to być spowodowane np. innym rozmieszczeniem masy która robi tę różnicę.
2. Selekcjonowanie łusek do wykonania precyzyjnych nabojów powinno opierać się na pojemności każdej łuski a nie tylko jej wadze. Z uwagi na brak możliwości sprawdzenia tego w tym momencie w praktyce czysto teoretyzuję, ale być może ktoś już tutaj robił takie eksperymenty?
3. Na podstawie tych pobieżnych badań oraz po podstawieniu konkretnych pojemności łuski do obliczeń w programie Gordons Reloading Tool, porównaniu teoretycznych wartości ciśnień i prędkości wyszło mi, że różnica wartości ciśnienia wynosi 453 bary a prędkości pocisku 23 m/s. Dopasowując wielkość naważki w celu wyrównania ciśnienia i prędkości wyszła mi potrzeba zwiększenia/zmniejszenia naważki o 0,6 graina.

Łukasz
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

https://www.accurateshooter.com/cartrid ... es/223rem/
patrz tabelka z pojęmnością łusek.
wszystkie łuski 223rem u mnie trim robiłem na 44.5mm i takie poddawałem pomiarom objętości.
Bierz do dokładności łuski najlepszych firm.
nowe łuski PPU=Lapua Match objętością a są o połowe tańsze w zakupie
łuska LM-30.1grH2O-1.954cm3
S&B-28.7gr.H2O-1.863cm3
GGG-30.2-30.3grH2O
trim-44.5mm
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Patrzę na podane powyżej liczby i zastanawiam się które cyfry są cyframi znaczącymi. Bo na pewno nie wszystkie. Jeśli popatrzeć na „8,092 grama” to zmiana o 1 na ostatnim miejscu stanowi 0,00012 (0,012%) całości. Czy jesteśmy w stanie tak nalewać wodę do tej samej łuski aby wyniki do trzeciego miejsca po przecinku były powtarzalne? Moim zdaniem nie. Czy jesteśmy w stanie ważyć w warunkach domowych do trzeciego miejsca po przecinku? Ja nie jestem w stanie.

Nie wiem co mówi instrukcja Twojego programu nt. łuski. QL zaleca podawanie objętości łuski wystrzelonej
doyen
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 19 listopada 2018, 10:12

Post autor: doyen »

Tadek pisze:Patrzę na podane powyżej liczby i zastanawiam się które cyfry są cyframi znaczącymi. Bo na pewno nie wszystkie. Jeśli popatrzeć na „8,092 grama” to zmiana o 1 na ostatnim miejscu stanowi 0,00012 (0,012%) całości. Czy jesteśmy w stanie tak nalewać wodę do tej samej łuski aby wyniki do trzeciego miejsca po przecinku były powtarzalne? Moim zdaniem nie. Czy jesteśmy w stanie ważyć w warunkach domowych do trzeciego miejsca po przecinku? Ja nie jestem w stanie.

Nie wiem co mówi instrukcja Twojego programu nt. łuski. QL zaleca podawanie objętości łuski wystrzelonej

Z pewnością nie wszystkie są istotne z taką dokładnością. Chodziło mi jednak o zobrazowanie dwóch tendencji:
1. Łuski o różnej wadze mają porównywalną pojemność
2. Łuski o podobnej wadze mają różną pojemność.

To jednak wyszło przy okazji głównego tematu na który nadal nie znalazłem odpowiedzi. Czy kompensujecie różnice pojemności łusek wielkością naważki, czy nie należy się tym aż tak przejmować? Interesowało mnie, czy można dokonać w miarę prostego przeniesienie uzyskanych już danych na łuskach S&B na inne, bez ponownego przygotowywania serii naważek na nowych łuskach. Zmiana tylko pojemności łuski przy opracowanych już parametrach naboju wykazała zmianę ciśnienia i prędkości maksymalnej pocisku o 23 m/s, a to już chyba sporo.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

doyen pisze: Z pewnością nie wszystkie są istotne z taką dokładnością. Chodziło mi jednak o zobrazowanie dwóch tendencji:
1. Łuski o różnej wadze mają porównywalną pojemność
2. Łuski o podobnej wadze mają różną pojemność.

To jednak wyszło przy okazji głównego tematu na który nadal nie znalazłem odpowiedzi. Czy kompensujecie różnice pojemności łusek wielkością naważki, czy nie należy się tym aż tak przejmować? Interesowało mnie, czy można dokonać w miarę prostego przeniesienie uzyskanych już danych na łuskach S&B na inne, bez ponownego przygotowywania serii naważek na nowych łuskach. Zmiana tylko pojemności łuski przy opracowanych już parametrach naboju wykazała zmianę ciśnienia i prędkości maksymalnej pocisku o 23 m/s, a to już chyba sporo.
Aby skompensowac nawazke musimy znac pogode w jaka bedziemy strzelac, wplyw prochu na pogode, itp, itp.
Robia to BRwcy na strzelnicy, strzelajac probne.
Wszystkie programy sa pomoca z "grubsza".
Z "grubsza" wiesz jakiej predkosci sie trzymac, takze nie robisz nawazki w ciemno.
..............., aby przed tym obronic (w miare) wybierasz nawazke stabilna, np: .1+/- gr.
Garfield
Posty: 75
Rejestracja: środa, 05 października 2016, 21:14

Re: Kompensacja pojemności łuski wielkości naważki prochu

Post autor: Garfield »

doyen pisze:
Po dwie łuski to żadne miarodajne podstawy do wyciągania jakichś konkretnych wniosków, ale wydaje mi się że teoretycznie jest to możliwe:
1. Mimo różnej wagi łuski mogą mieć taką samą pojemność a różnica wagi łusek niekoniecznie oznacza proporcjonalną różnicę pojemności. Może to być spowodowane np. innym rozmieszczeniem masy która robi tę różnicę.
2. Selekcjonowanie łusek do wykonania precyzyjnych nabojów powinno opierać się na pojemności każdej łuski a nie tylko jej wadze. Z uwagi na brak możliwości sprawdzenia tego w tym momencie w praktyce czysto teoretyzuję, ale być może ktoś już tutaj robił takie eksperymenty?
3. Na podstawie tych pobieżnych badań oraz po podstawieniu konkretnych pojemności łuski do obliczeń w programie Gordons Reloading Tool, porównaniu teoretycznych wartości ciśnień i prędkości wyszło mi, że różnica wartości ciśnienia wynosi 453 bary a prędkości pocisku 23 m/s. Dopasowując wielkość naważki w celu wyrównania ciśnienia i prędkości wyszła mi potrzeba zwiększenia/zmniejszenia naważki o 0,6 graina.

Łukasz
Jak ważyłeś łuski z wodą? Bo jeżeli był to jeden pomiar dla jednej łuski to trochę słabo.
ODPOWIEDZ