Prośba o pomoc w wyliczeniu naważki.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Prośba o pomoc w wyliczeniu naważki.

Post autor: seba73 »

Witam wszystkich ponownie po długiej przerwie. Wreszcie wszystko skompletowałem,. .Mam prośbę o wyliczenie naważki.

kal .308W
pociski Hornady BTHP 155gr ( #3039) a drugie to Sierra TGK 165 gr.(#4665 )
proch VECTAN TUBAL 5000 lub 7000 ( na razie mam takie )
łuski różne ale wszystkie o objętości 54,8 gr H2O
długość łuski 2,005"
OAL ( w/g manuala ) 2,810 " ( jest to moja pierwsza elaboracja to zrobie na początek coś mniej stresującego)
spłonki FIOCCHI
lufa 24"
skok 1:10

Z góry dziękuje.

P.S. Czy ta objętośc moich łusek jest OK?.Pytam bo w manualach te objętości są inne tzn.raczej mniejsze.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jeżeli nic nie zmieniło się w procesie produkcyjnym prochu Tubal 5000, to w "mojej" partii produkcyjnej miał on gestość usypową na poziomie 800g/l. Dlatego łuska 54.8gn H2O zmieści ok. 44gn prochu wypełniona w całości. To jest dość dziwne w konfrontacji z tabelami Vectan, gdzie dla jednego pocisku 150gn naważka max. jest 46.3gn. Ja nie wiem czy i jak oni testowali te naważki (albo jak kontrolują stabilność parametrów prochu). Spróbowałbym ile wejdzie do łuski. W każdym razie taki dysonans poznawczy w istotnych parametrach mógł być powodem, dla którego Vectanów nie ma w QL. Były na forum inne doniesienia o niemożności zmieszczenia zalecanych naważek Vectanów Tubal w łusce.

W każdym razie z moich obserwacji wynika, że Tubal 5000 to proch dobry do staroświeckich wynalazków o dużej objętości łuski, gdzie zależy nam na spokojnej, niskociśnieniowej ale jako tako precyzyjnej i czystej elaboracji. W .308 Win (wysokie osiągi z małej łuski) poszukałbym czegoś innego - VV, może któryś jednobazowy Lovex.
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dzięki.Powiem szczerze ze tego Tubala kupiłem dawno.Wiem że trzeba by celować w VV 140 ,RS52 albo Lowexa .Chciałem spróbować na razie z tym co mam.Na Lowexa czekam , będzie dopiero pod koniec maja.VV i RS jak na poczętek drogie ale potem pewnie jak najbardziej.No bo co ja z tym Tubalem zrobie :D
Jakby ktoś mógł coś podrzucić jakiś max i min. będe wdzięczny.
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Witam.Chciałbym spróbować zrobić coś na tym Tubalu.Biorąc pod uwage ze do 308W producent zaleca Tubal 5000 , ale do pocisków które mam nie ma tabel , czy można przyjąć minimum podobne jak do VV N150.W tabelach zarówno VV jak i Vectana oba prochy są porównywalne.
Dokupiłem jeszcze pociski Hornady SST 165 (#30452 ) , BTSP 150 gr (#3033).
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Sugeruję najsampierw zaspłonkować czystą i sformatowaną łuskę odwrotnie włożoną zużytą spłonką, zasypać na full (jakąś małą łyżeczką Lee albo podobnym sprzętem) i zważyć ile weszło. Jest duża szansa że naważek od N150 w ogóle nie dasz rady wsypać do łuski, o osadzeniu pocisku już nie wspominając. Ja nie robiłem ładowań kompresyjnych na Tubalu 5000 więc nie wiem jaki % kompresji on wytrzyma bez kruszenia ziaren. A są spore szanse że bez kompresji będą bardzo niskie prędkości. Mi wychodzi, że po odjęciu objętości zajmowanej przez typowy pocisk 155gn, w łusce zmieści się jakieś 39gn prochu Tubal 5000 przy 100% wypełnieniu, a więc na granicy kompresji. Oczywiście to są szacunki, nie ręczę za nie, weryfikacja pomiarowa konieczna.

Naważki od jednego prochu nie zawsze nadają się do innego o podobnej prędkości spalania z tabel. Predkość spalania bywa że zależy od ciśnienia i dla niskich ciśnień proch A będzie szybszy od B, a dla wysokich będzie odwrotnie. Być może dlatego tabele różnych producentów potrafią się różnić w kwestii szeregowania różnych prochów pod kątem prędkości spalania.

Prędzej już brałbym nawazki dla innych pocisków i tego samego prochu. Przykładowo dla Tubala 5000 naważka startowa dla pocisku 150gn dość komfortowo mieści się w dopuszczalnym zakresie dla 168gn i jest bliżej startowej niż maksymalnej. Więc dla 155gn można spokojnie brać startową od 150gn, tylko maksymalną zredukować a nawet wziąć żywcem ze 168gn. Rzecz jasna wszystko na własną odpowiedzialność.

Oczywiście bez chrono elaboracja na Tubalu 5000 to dość ryzykowne przedsięwzięcie.
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dzięki.Poczekam w takim razie na RS52.JUż zamówiony..Nie będe ryzykował.Jestem jescze za świerzy na takie kombinacje.Pozdrawiam
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Jescze jedno.Dlaczego spłonkować odwróconą spłnką?Zmierze tak z ciekawości ile wejdzie prochu.Nasypac do oporu ile wejdzie czy do jakiejś wysokości( np szyjki )?
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

max na full wchodzi do mojej łuski 45,9 gr. Tubalu 5000 ale to na full a gdzie pocisk.

Napisałeś ,,Mi wychodzi, że po odjęciu objętości zajmowanej przez typowy pocisk 155gn, w łusce zmieści się jakieś 39gn prochu Tubal 5000 przy 100% wypełnieniu, a więc na granicy kompresji. " , gdzie takie dane znajde albo jak to wyliczyć? .Gdyby kolega mógł zdradzić tajemnice.
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

do szyjki 39,6 gr prochu
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Odwróconą spłonką żeby syfem ze zużytej spłonki nie pobrudzić prochu jak się go będzie wysypywać z powrotem. Poza tym odwrócona spłonka daje gwarancję że żadne ziarno nie wleci do starej spłonki przez otwór zapałowy.

Szacowanie ile pocisk zajmie w łusce - prosta geometria. Od pożądanego OAL odejmujemy długość łuski i dostajemy długość wystającej z łuski części pocisku. To odejmujemy od długości pocisku i dostajemy głębokość na jaką wlezie do łuski. Można to pomnożyć przez pole przekroju i dostać objętość. Ew. jeszcze ze stożków ściętych itd. odliczyć ile to się zmniejszy na Boat Tail czy zagłębienie rdzenia w płaszczu, ale to będą groszowe różnice.

Tak czy siak niewiele się pomyliłem odnośnie gęstości Tubala 5000. Problem ze zmieszczeniem naważek z górnego zakresu istnieje.
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dzięki za wyjaśnienie .Takie proste :oops:
Czyli nie tykam Tubala , czekam na RS52.Ewentualnie pozostaje pomoc producenta prochu.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Naważki z okolic startowej jakoś powinny się zmieścić, może nawet bez kompresji, więc nic nie stoi na przeszkodzie spróbować co na nich będzie. Tym niemniej pomiar prędkości na chrono to program obowiązkowy - Tubal nie należy do bardzo energetycznych prochów, więc można (ale niekoniecznie) dostać prędkość znacznie poniżej obiecywanej w tabelach. I po pomiarze podjąć decyzję co do ew. stopniowego zwiększania naważki, aż do lekkiej kompresyjności.
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

To może jeszcze jedno pytanie.Jeśli głupie to sorki ( dopiero raczkuje ).Skąd? mam wiedzieć jaka jest optymalna prędkość pocisku.?Ale bardzo dziękuje za dotychczasowe wyjasnienia.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Np. z pomiaru amunicji firmowej. Oczywiście nie próbowałbym dorównywać jeżeli wymagałoby to przekroczenia max. naważki z tabeli ew. dla naważek z "widełek" wystąpiłyby oznaki nadciśnienia na spłonce.

Nie ma zresztą czegoś takiego jak optymalna prędkość pocisku - czasem najlepsze skupienie osiąga się na naważce (a więc i prędkości) mniejszej niż maksymalna, bo akurat naważka zgrała się z oscylacjami lufy. Po to zresztą strzela się tzw. drabinki.

Wiadomo że im większa prędkość, tym krótszy czas lotu i mniejsze wystawienie pocisku na wiatr, ale nie zawsze strzela się na 800m+. Ja na krótszym dystansie robię ładowania "zredukowane" (zresztą na Tubalu 5000 właśnie) gdzie prędkość jest np. 2200fps w kalibrze, w którym firmowa amunicja daje 2650 (pocisk 174gn w obu przypadkach). I na 300m jest dobrze, tylko wnoszę poprawkę do celowania na większy opad. Za to jest mniejszy huk, odrzut i mniej miedziowania lufy.

Z kolei w łowiectwie pociski mogą lepiej pracować w tuszy dla większej prędkości i energii.

Z prędkością trzeba wiedzieć czego się chce i co jest wykonalne w danym kalibrze.
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Nie zarejestrowałem wcześniej.Jaki masz kaliber broni.
Napoisałem do vectana zobaczymy co i czy w ogóle dadzą odpowiedz.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

O tych "rekreacyjnych" elaboracjach pisałem w kontekście 7.5x55 Swiss w karabinie K31. Kaliber pocisku praktycznie jak w .308, za to objętość łuski bardziej w stronę .30-06, jednak przy niższym dopuszczalnym ciśnieniu. Dlatego właśnie ten kaliber dużo lepiej pasuje do Tubala 5000 niż .308 Win.
ODPOWIEDZ