Kultura pracy pras progresywnych.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Kultura pracy pras progresywnych.

Post autor: zoom2 »

Jak wgląda ranking odnośnie kultury pracy ( głownie mam na myśli indeksowanie) pras progresywnych Dillon, Hornady, RCBS?
Ta trójka producentów jest mi znana, ale nie znaczy to, że nie chcę dowiedziec się o innych których ja nie znam a istnieją na rynku.
Pytanie jest w celu poznawczym, więc nie określam pułapu cenowego omawianych urządzeń więc nawet hi-endy mogą być przedmiotem porównania.
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

IMHO Brak ustandaryzowanych kryteriów i mierzalnych parametrów pozwalających na zbudowanie systemu oceny kultury pracy.

Pozostają ewentualnie subiektywne oceny zależne dodatkowo od tego jaką amunicję na jakich komponentach i jak szybko robisz. np Dillon 650 przy zwykłej amunicji 9mm nie rozsypuje prochu nawet przy relatywnie entuzjastycznym machaniu wajchą (więc zakladam że pracuje kulturalnie). Jak robię amunicję 9mm Major gdzie sypie się proch prawie pod brzeg łuski entuzjastyczne machanie powoduje rozsypywanie prochu (tu jest niekulturalnie). Podsumowująć IMHO nie da się wykonać rzetelnie takiego porównania.

Kulturę indeksacji w Dillonie można poprawiać regulując docisk talerzyka, zmieniając lub obcinając sprężynę dociskającą kulkę indeksującą ale i tak największą rolę będzie odgrywała szybkość pracy i rodzaj amunicji którą akurat składamy.

W prasach z autodrivem można pewnie ustawić więcej.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Słuszna uwaga o braku zdefiniowania kryteriów. Ale nawet nie zamierzam próbować bo mi się nie uda. Twoja ocena Dillona jest dla mnie cenna i właśnie takich komentarzy oczekuję.
Faktycznie może za mało elastycznie sformułowałem pytanie.
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

Pomyśl o takiej (jak będzie dostępna) https://www.youtube.com/watch?v=zi3nLXN3vnA.

Pytanie jaką amunicję, w jakiej ilości, z jaką szybkością, automatyzacją chcesz robić. Mnie długo wystarczał Lee Turret :-D. Kupiłem Dilona XL-650 a teraz kupiłbym model "oczko wyżej" bo np musze dzielić proces robienia amunicji 223 na etapy. Ale to w dalszym ciągu bardzo dobra prasa.

Kryteriów przy wyborze prasy progresywnej jest więcej np : czy prasę demontujesz po zrobieniu amunicji, jak często zmieniasz kalibry, jak bardzo chcesz zautomatyzować (jeżeli w ogóle) proces, etc. Jak będziesz miał założenia to prasa "się znajdzie" a tzw kultura pracy jest tylko jednym i niekoniecznie kluczowym kryterium (można to poprawić jak napisałem na przykładzie Xl-650). Płynność pracy, dobra regulacja i smarowanie łusek jest tu kluczem - ale to bardziej obsługa niż sama prasa. Oczywiście mogę się mylić.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Co do rodzaju amunicji to:

9x19 głównie
inne pistoletowe śladowo
.223 być może
przeznaczenie to podwórkowa dynamika i plinking

Na razie pracuję w taki sposób:
łuski przygotowuję w oddzielnych cyklach następnie przygotowana łuska ( myta dwa razy, format, zaspłonkowana) wędruje na prasę ( zasypanie, DAA magnetic check, osadzenie, factory crimp)
Prasy nie demontuję, co do zmiany kalibrów to kwestia przyszłości, w tej chwili pracuję na dwóch głowicach. Jedna przeznaczona do formatowania i odspłokowywania, druga skonfigurowana do pełnego składania naboju.
Co do automatyzacji to koniecznym mi się wydaje podajnik do pocisków którego nie mam. Natomiast ładowanie łusek i pocisków ręcznie za pomocą collatorów chyba mi wystarczy.
Spłonkowanie o dziwo na LM idzie mi sprawnie bez upierdliwości. Trzy tysiące przeszło bez stresu.

Mam LoadMastera i w miarę go ujarzmiłem , działa znośnie ale "sypie" mi z łusek i to przy normalnych naważkach dlatego w innym wątku pytałem o DAA PSP

p.s na DAA magnetic check załozyłem słomkę
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

Weż kawałek wkładki do buta o gr 3-5 mm, wykrój kształt banana i przyklej na krawedzi nad talerzem taśmą dwustronną albo poszukaj na thingverse gotowca do wydrukowania. PSP do dillona mam i ona ogranicza tylko kiwanie łuski wynikające z zatrzymania i ruszania talerza ale proch rozsypuje również od uderzenie w talerz od dołu przez kulkę indeksującą. Proch wylatuje wtedy pionowo w górę jak z katapulty. Lżejsza kulka i słabsza sprężyna ograniczają ten efekt. A jak to jest rozwiązane w LM niestety nie wiem
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Spróbuję z tym "butem". Na Thingiverse szukałem dokładnie i akurat tego nikt nie znalazłem. Istotnie pomaga bardzo uważne operowanie wajchą tylko to trochę kłóci się z ideą prasy do sieczki.
rado
Posty: 121
Rejestracja: czwartek, 23 października 2014, 11:52
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: rado »

Jak znajdziesz to na Thigiverse to daj znać, mam podobny problem w Auto Breech Lock Pro
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Kiedyś miałem RCBS PRO 2000, oddałem bratankowi.


Obrazek Obrazek


Dziś jak dobra prasa to nie ma alternatywy dla Dillon - model zależny od potrzeb


Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ