Strzelanie grup czy drabinek.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Strzelanie grup czy drabinek.

Post autor: seba73 »

Witam.Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwosci .Jak w temacie .Co strzelać ?Przypomnę że chodzi o amunicje myśliwską ale chciałbym aby była precyzyjna.
Jak się strzela drabinki a jak grupy , tak łopatologicznie.Czy jeśli mam przykładowo 5 naważek co 0,3 gr po 5 sztuk amunicji z kazdej.. Ustawiam tarcze i strzelam jedną naważką do jednej tarczy , czy ustawiam pięc tarcz i strzelam po jednym pocisku z każej naważki do innej tarczy.
Jaka jest procedura czasowa , chodzi o przerwy między strzałami.Dzięki .
Pozdrawiam
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Dzisiaj jest niedziela.

Na szukanie nawazki jest wiele sposobow, w twoim przypadku, ustaw w poziomie tyle tarcz co nawazek, zacznij od najnizszej nawazki w tarcze numer 1, teraz o .3 gr wyzsza nawazke w tarcze numer 2 i tak dalej (caly czas patrzysz na objawy nadcisnienia), na oko zobaczysz, ktore nawazki sa do siebie podobne na tarczy (ich miejsce na tarczy), wybierasz nawazke, teraz szukasz odleglosc od lands, tym razem wybierasz po prostu najmniejsza grupe i po wszystkim.
Pamietaj ze wybranie dobrej (stabilnej ) nawazki jest najtrudniejsza rzecza w elaboracji. Rozne metody sa dobre, jak dochodza do tego samego wyniku.
Jaka jest procedura czasowa , chodzi o przerwy między strzałami.
Lufa bedzie coraz cieplesza, nawazka coraz wyzsza, przez co cisnienie coraz wiksze itp.
Zrob przerwy jakie bedziesz uwazal za sluszne ( rozsadek ci podpowie).
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Bardzo dziękuje za cierpliwosc i poswięcony czas.Rozumiem ze z każdej nawazki robie np.5 szt.naboi. Ustawiam tarcze, strzelam 5 z naważki powiedzmy 40,00 gr , do następnej tarczy stzrelam 5 z nawazki 40,30 gr itd. Wybieram tą naważkę która daje najlepsze skupienie.Zgadza się .? Jeśli przykładowo jest to naważk 40,90 gr doprecyzowuje pomiar poprzez zmniejszenie róznic w naważce np. o 0,1 gr , powtarzam stzrelanie np.1 tarcza 5 z naważki 40,7 gr , druga tarcza 5 strzałów z naważki 40,8 gr itd aż do 50,1 gr.Oczywiście masy nawazek przykładowo.
Jesli nie to proszę o konstruktywna krytyke.Przyjmę z pokorą :roll:
A teraz dalej .Co to jest ten ,,lands " i co to są za grupy i czego są to grupy.
Sorki za upierdliwośc , napewno dla Ciebie to wszystko jest proste ale jak napisałeś

,,Pamietaj ze wybranie dobrej (stabilnej ) nawazki jest najtrudniejsza rzecza w elaboracji" Dlatego chciałbym to dobrze zrozumiec.Jeszcze raz dziękuje.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Dobrze zrozumiales.
Glownie, jakies 95% elaboracji polega na znalezieniu nawazki i odleglosci od gwintu (w twoim przypadku).
Mozna zaczac od prochu, mozna zaczac od odleglosci od gwintu, w twoim przypadku od najwiekszej dlugosci pocisku w magazynku.
Ty zaczales od prochu, przy max dlugosci naboju magazynkowego minus zalozmy .020".
Logika (wzrok) ci powie ktora nawazka jest najlepsza )mozesz zrobic zdjecia tarcz w sekwencji jaka strzelales. Dobra grupa, jej lokalizacja na tarczy bedzie podobna do jej sasiadow (.308 co .3 grein).
Po wybraniu nawazki i znalezieniu max nawazki, szukasz dlugosci naboju, poniewaz szukales nawazke pierwsza ( duzo ktotszy naboj zrobic nie mozesz, bo zrobisz nadcisnienie).
Jeden z tych dlugosci naboju bedzie najlepszy na tarczy.

Ps:mozesz znalezc dlugosc naboju pierwsza, a pozniej proch(latwiej).
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Czyli jedna nawazka i po kilka stzrałów z danej długości?Co ile ewntualnie zmieniac długośc? Nominalna w manualu jest 2,810" ( chyba krótszy nie moze być?) a do magazynka wchodzi mi 2,837" .
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Tak, wybrana nawazka.
Zakladajac ze do magazynka wchodzi ten naboj o max dlugosci 2,837", pociski maja rozna dlugosc, wiemy ze mniej wiecej naboj o .020" mniejszy zawsze wejdzie i wyjdzie z magazynka.
Teraz z ta nawazka szukamy dlugosc tego pocisku(strzela najlepsza grupe przy tej dlugosci).
Moze strzelac dobrze np:2,800".
Cofamy dlugosc calkowita np: co .005",
2.837" minus .020"=2.817"
Zaczynamy z nabojem 2.817", druga nawazka 2.812", trzecia 2.807" itp, caly czas sprawdzamy np: splonki czy nie pokazuja nadcisnienia.
Patrzymy na tarcze ktora jest najlepsza i ja wybieramy.
Oczywiscie ta nawazka musi musi zadawalac nasze potrzeby.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Musisz zmierzyć swoją komore nabojowa w karabinie. Kilka pomiarów dla pewności. Oczywiście na docelowym pocisku którego będziesz używał. Następnie zaczynasz od cofnięcia pocisku od stożka przejściowego o 0.003" (przynajmniej ja co tyle robilem), następne osadzenie pocisku w łusce będzie cofnięte o 0,006" itd (10 osadzen), ostatnie wyjdzie Ci o 0,03". Dla każdego osadzenia robisz po 4 szt nabojów, strzelasz każde osadzenie do osobnej tarczy. Wybierasz 3 najlepsze skupienia. Dla nich powtarzasz strzelanie, po 5 szt dla każdego z 3 wybranych osadzen. Wybierasz jedno najlepsze i powtarzasz dla tego jedynego wybranego. Gotowe 8-) ponoć większość luf (u mnie się to potwierdzilo) ma najlepsze skupienie dla osadzenia -0,02" od stożka przejściowego... Powodzenia!

Tu masz temat o moich zmaganiach w początkach elaboracji oraz fotki tarcz że strzelania różnych osadzen i wybór tego jedynego.

https://elaboracja.pl/forum/viewtopic.p ... &&start=40
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Dziękuje.
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

"Przypomnę że chodzi o amunicje myśliwską ale chciałbym aby była precyzyjna"


Do polowania to trochę przyrost formy mierzyć komorę i osadzać pociski prawie na gwint a potem nie wsadzić takiego naboju do magazynka.
Rób według manuali ewentualnie takie co wejdą do magazynka.Mierzenie komór osadzanie na gwint ważenie i segregacja łusek i pocisków to jak ktoś baaaardzo lubi się bawić i osiągać szczyty dokładności .Strzelanie drabinek do polowania hmmmm też bym sobie odpuścił .Na 100m 1/2moa to już ponad to co potrzeba do polowania .Generalnie wole lepszą prędkość od skupienia. Jjak masz dobrą wage i dobrze obrobisz łuski ,osadzisz dobrze pocisk to raczej na pewno zrobisz precyzyjny nabój .Reszta w twoich rękach i oku.
Załączniki
collagemaker_20200516_093313729.jpg
collagemaker_20200516_093313729.jpg (86.34 KiB) Przejrzano 1708 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 maja 2020, 09:44 przez sowland, łącznie zmieniany 1 raz.
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Tu masz dla 308W przykładowe strzelanie amunicji myśliwskiej na skupienie . Dodam tylko że komora 308w ma duże free bore i osadzenie pocisku do polowania"na gwint" jest bardzo trudne chyba że monolit albo powyżej 200gr. Ale na pewno takiego naboju nie wsadzisz do magazynka .
DB
Załączniki
CollageMaker_20200516_124645939.jpg
CollageMaker_20200516_124645939.jpg (161.97 KiB) Przejrzano 1669 razy
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

sowland pisze:"Przypomnę że chodzi o amunicje myśliwską ale chciałbym aby była precyzyjna"


Do polowania to trochę przyrost formy mierzyć komorę i osadzać pociski prawie na gwint a potem nie wsadzić takiego naboju do magazynka.
Rób według manuali ewentualnie takie co wejdą do magazynka.Mierzenie komór osadzanie na gwint ważenie i segregacja łusek i pocisków to jak ktoś baaaardzo lubi się bawić i osiągać szczyty dokładności .Strzelanie drabinek do polowania hmmmm też bym sobie odpuścił .Na 100m 1/2moa to już ponad to co potrzeba do polowania .Generalnie wole lepszą prędkość od skupienia. Jjak masz dobrą wage i dobrze obrobisz łuski ,osadzisz dobrze pocisk to raczej na pewno zrobisz precyzyjny nabój .Reszta w twoich rękach i oku.
A ja jednak lubie precyzje.jak coś robie staram sie to robic dobrze , oczywiście jest wiele czynnjków na które mam mniejszy albo zaden wpływ ( przynajmniej na tym etapie elaboracji na którym jestem ).
Rozpoczynając ten temat , miałem na myśli tylko techniczną stronę jak strzelac drabinki i otrzymałem odpowiedż. Masz racje, próbowałem zrobić nabój na tzw.,,gwint " oczywiście z odsunięciem go na 0,5 mm , i taki nabój nie ma szans wejść do magazynka , dlatego wykonam sobie nabój w/g manuala do polwań i drugi 2,837 " ( to jest max jaki wchodzi do magazynka ). Chyba zaczne od znalezienia nawazki a potem jak radzili koledzy sprawdze głębokość osadzenia.

Gdzieś spoytkałem się z informacją ze magazynki w sysytemie Remingtona 700 ( a taki jest w Bergarze ) sa krótkie a Savage ma już dłuższe i łatwiej tak zapakować nabój wykonany na tzw,, gwint "Czy tak jest ?
Dzięki za wszystkie uwagi. Kazda jest bardzo cenna.
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Każdy lubi precyzję ale nie wiem dlaczego upierasz się kolego na to osadzanie pocisku łowieckiego na gwint 😁.
Standardem dla 308W w większości średnich i ciężkich pocisków jest 2,800" i jak tylko znajdziesz SL to nabój będzie precyzyjny .
Podesłałem ci tarcze moich elaboracji myśliwskich gdzie średnio jest 0,3 MOA .Ile bym zyskał bawiąc się w osadzanie na gwint?. Pamiętaj że nigdy nie wykorzystasz tego w polu w lesie a twój błąd celowania będzie o wiele większy . Prędkość to priorytet . Jeżeli masz jedno i drugie to już całkiem idealnie .
Załączniki
CollageMaker_20200518_154029344.jpg
CollageMaker_20200518_154029344.jpg (122.02 KiB) Przejrzano 1534 razy
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 551
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Robienie precyzji ze sztucera myśliwskiego to jak zakłądanie opon slików od formuły 1 do samochodu WRC.
Po pierwsze lufa o średnicy od 16-18mm nie gwarantuje powtarzalności na dystansach myślwskich. Po drugie osada zazwyczaj drewniana ma swoje fochy i nie jest dopasowana do systemu nawet w stopniu ledwo zadowaljącym więc tu też gubi się powtarzalność. Po trzecie mocowanie systemu do osadu jw. Po czwarte komora myśliwska ma mocno wysunięty gwint także jakiekolwiek próby osadzania przy gwincie wymagają rezygnacji z magazynka lub po prostu pocisk nie ma już możliwości osadzenia w szyjce. Po piąte komory nabojowe myśliwskie nie są precyzyjne i po formatowaniu okazuje się że łuska rozpręza się dość swobodnie i w dużym zakresie. Po szóste podczas polowania decyzja o strzale podejmowana jest jakieś 10 x szybciej niż w strzelaniu precyzyjnym więc i powtarzalnośc bierze w łeb. Po siódme pociski myśliwskie nie są prymusami wartości BC więc i tu nieco gubi się powtarzalności.
Dodając te wszystkie składowe wychodzi na to że tak jak kolega powyżej wspomniał, jeśli amunicja faktycznie jest zdolna robić poniżej 0.5 MAO/100m to jest wybitna w rozumieniu myśliwskim.
Powyższe rozumuje w ujęciu sztucera myśliwskiego. Im jednostka jest bardziej zbliżona do sportu tym bardziej można myśleć o precyzyjnym strzelaniu.
Dla mnie amunicja precyzyjna to amunicja sprawdzana na 300m, bo na 100m wystarczy podkręcić prędkość, dodać wagę i większość naważek pięknie wchodzi w mniej niż 0.3 MOA.
Na 100m to nie ma co się bawić.
Proszę bardzo, tutaj moja tarcza 223 rem robiona na sprzęcie o wartości aż 900 zł w tym dozownik objętościowy, waga kieszonkowa Lyman dla sprawdzenia, pociski najtańsze za 0.35 zł, prasa progresywna, łuski jak leci jedynie myte, spłonki za 0.15 zł, matryce najtańsze lee a smaczkiem jest luneta za 500 zł na montażu za 40 zł.
Do polowania aż nadto bo jak przychodzi co do czego to zmiennych jest o wiele więcej niż precyzyjna amunicja.
Jeśli kolega chce robić precyzja amunicję to niech zacznie od właściwej technologii i metodyki a nie doktoryzowaniu się z obróbki łuski i metod osadzania by na koncu robić laboratorium strzeleckie. Bo na polowaniu nawet z Customa z amunicją od najlepszych elaborantów można brzydko pudłować :).
Obrazek
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Chyba sie nie zrozumielismy.
Po pierwsze muwiąc o precyzji mam na myśli trafianie zwierza tak aby został w miejscu a nie ranić go napewno nie ma to nic wspólnego ze strzelaniem dalekodystansowym.
Po drugie nikt nie myśli o doktoryzowaniu z obrubki łusek , a kolega chyba tez od czegoś zaczynał i myślę ze takie fora są po to aby osby doświadczone pomogły początkującym nawet jeśli zadają (zdaniem doświadczonych ) banalne pytania.
Kolejne powody naszego niezrozumienia to:
lufa nie o srednicy 16-18 mm a 22
osada kompozytowa
polowanie czasami wykonuje się z zasiadki i jest czas na dokładną analize sytuacji , .
Co do tarczy_- fajna
z osadzeniem pocisku na gwint sie zgadzam ale to już pisałem, o ewentualnej rezygnacji z magazynka tez pisałem dlatego ( o czym tez pisałem ) bede robił amo z danymi z manuala ( przynajmniej długość ). Napewno karabin seryjny nie będzie tak idealny jak custom ale o tym chyba nie trzeba pisać.
Natomiast chyba dobrze by było wspomnieć o amunicji sklepowej.Znalezienie takiej która dobrze bedzie strzelała z danej jednostki jest dosyc trudne a nawet jak już się znajdzie to kolejna paczka z innej partii już nie lata dlatego dobrze jest sobie zrobić amo które zawsze można ,,doprodukować ".Tak mi się wydaje.
Sam kolega pisze że ta tarcza jest z elaborowanego 223 , ze sklepowej też tak da rade?

P.S Jaką kolega proponuje technologie i metodyke.?

:lol:
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

sowland pisze:Każdy lubi precyzję ale nie wiem dlaczego upierasz się kolego na to osadzanie pocisku łowieckiego na gwint 😁.
Standardem dla 308W w większości średnich i ciężkich pocisków jest 2,800" i jak tylko znajdziesz SL to nabój będzie precyzyjny .
Podesłałem ci tarcze moich elaboracji myśliwskich gdzie średnio jest 0,3 MOA .Ile bym zyskał bawiąc się w osadzanie na gwint?. Pamiętaj że nigdy nie wykorzystasz tego w polu w lesie a twój błąd celowania będzie o wiele większy . Prędkość to priorytet . Jeżeli masz jedno i drugie to już całkiem idealnie .


Sorki . Nie doczytałem.NIe upieram się na ten gwint.Mam zamiar zacząć włąśnie od danych z manuala i znależć SL.
Dzięki.
ODPOWIEDZ