.455 WEBLEY

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

mahonxx
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2020, 16:13

.455 WEBLEY

Post autor: mahonxx »

Witam.
Jutro przyjadą matryce, ale nie mam danych elaboracyjnych.
Na forach zagranicznych są jakieś prochy których nie znam, a nie chcę sobie paluszków pourywać, zwłaszcza, że webley jest dość delikatnym rewolwerem.
Wymyśliłem sobie pocisk ares .45LC 250 gr kal. .454.
No i teraz proch i naważka.
Mam lovex D032 ale chyba zbyt szybki.
jest też D036 i ten możne się nada
RS 30 swiss
D73.6 i S060.
może któryś z Userów ma jakieś doświadczenie, albo jest w stanie policzyć.
Naważki są małe i wahają się w zależności od prochu od 3,8 gr do 4,1 gr.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Pociski Ares raczej na pewno będą za twarde. Na amerykańskich forach radzą trzymać się twardości ołowiu nie przekraczającej 10 BHN, przestrzegając przed skokami ciśnienia. Aresy mają 15 albo i lepiej. Zorganizowałbym sobie kokilę .454" (pod stare egzemplarze .45 Colt) od RCBS ew. Lyman'a. Ew. Arsenal Molds 454424 SWC 230 Gr. KEITH albo coś od N.O.E. Bullet Molds w średnicy 0.454". I do tego kalibrator Lee .454".

Proch - raczej na pewno nie D036. To jest gęsty proch dwubazowy, który potrafi nie dopalać się pod ciśnieniami 9 para, o wiele większymi niż dopuszczalne w .455 Webley. Szybkość spalania to nie jest jeden parametr. Pozostałe z listy też nie wyglądają za dobrze - RS30 nie jest polecany nawet do .45 ACP z jego sporo wyższym ciśnieniem max. Karabinowe nie nadają się w ogóle.

Ja bym szukał czegoś gładkolufowego (optymalizowanego pod niskie ciśnienia) - np. Vectany AS, A1 i A0. Kiedyś LHS publikowali pdf-y z danymi elaboracyjnymi dla prochów Vectan i różnych dziwnych kalibrów, ale to zniknęło, a ja nie zapisałem sobie pliku dla .455 Webley.

Duelist1954 zgodnie z powyższą logiką używa wolnego, gładkolufowego Blue Dot. Oczywiście ta naważka nie nadaje się dla Vectanów jako szybszych.

https://www.youtube.com/watch?v=aQmDnvfm7Hs

Tak czy siak kaliber jest trudny i bez dużej ilości sprzętu (chronograf obowiązkowy) bym się nie zabierał.

PS. Był już wątek na ten temat: https://elaboracja.pl/forum/viewtopic.php?t=7445
mahonxx
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2020, 16:13

Post autor: mahonxx »

Dzięki za odpowiedź.
Chrono mogę mieć.
Tu ktoś robił http://reloaddata.pl/pl/load_by_caliber/24/
Ale nie wiem jaki jest odpowiednik tego prochu. Generalnie kupuję z dostawą w parabellum i prochy dostępne u nich mnie najbardziej interesują.
Co do twardości pocisku, to faktyczne budzi wątpliwości, fakt kalibracja mniejsza, ale....
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Składałem .455 Eley na RS12 z kulkami HN TC 454 250 gr.
Bardzo fajnie to latało, właśnie mi przypomniałeś, że Colt'a mógłbym odkurzyć...
:mrgreen:
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 662
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

mahonxx pisze:Ale nie wiem jaki jest odpowiednik tego prochu. Generalnie kupuję z dostawą w parabellum i prochy dostępne u nich mnie najbardziej interesują.
W parabellum mają akurat Titegroupa. Teraz akurat chyba się skończył, ale kiedyś powinni mieć dostawę: https://parabellum.pl/hodgdon-titegroup-op-454-g.html
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Nie jestem zarejestrowany na reloaddata. Tak czy siak najbardziej obiecujący do tego kalibru jest Vectan A0. W starym wątku jest link do anglojęzycznego forum, gdzie ludzie piszą ile sypali. Oczywiście nie ręczę za te dane, sam pewnie zaczynałbym od niższych naważek. A może na "kowbojskim" N32C wyszłoby sensowne ładowanie, choć mała gęstość może dać kompresyjność przy wcale niewysokich naważkach.

Aresy i ich twardość - u Halinki są w kalibracji .454". To jednak może być nadal problematyczne - na stożku bębenka mogą przeciskać się z trudem z uwagi na twardość, generując niebezpieczne skoki ciśnienia, a potem nie rozpęczyć się w lufie i dać syfienie tejże gazową erozją lakieru i ołowiu. Ja bym odlał swoje pociski, może nawet z luksusowego stopu 20-1 (4.75% cyny, reszta ołów, bez antymonu). Albo z ołowiu z symbolicznym dodatkiem linotypu, tak na 2% antymonu i 1% cyny.
Marekj
Posty: 381
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Odpowiednikiem Hodgdon Titegroup (jeśli Hodgdon Titegroup jest właściwym prochem do tego kalibru) z wymienionych przez ciebie prochów jest D032. Przynajmniej jak chodzi o szybkość spalania.

Co do pocisków, które mają być miękkie (nie wiem czy mają być miękkie - kalibru nigdy nie składałem) to spróbuj rozpytać w środowisku czarnoprochowym. Możesz dać ogłoszenie na forum "beżowym" w dziale CP kupię-sprzedam lub przepytać sprzedających na Allegro/OLX kule i pociski do CP. Coś się powinno znaleźć.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jak dla mnie Titegroup (ani D032) nie jest dobrym prochem do tego kalibru. Jest o wiele za szybki - więc albo nie da prędkości pocisku, albo da przekroczenie tych 13 - 15 tys PSI. To jest kaliber dość ekstremalny - cięzki pocisk, mała objętość czynna łuski, niskie ciśnienie max.

Do tego dwubazowość ma wszystkie dane żeby pluć nadtopionym ołowiem (skoro musi być miękki) przez szczelinę rewolweru. Osobiście zasyfiłem w ten sposób szkielet Peacemaker'a strzelając smarowanymi ołowiakami na D013. Przeszedłem na lakier i jednobazowy proch.
Marekj
Posty: 381
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

likker_runner pisze:Jak dla mnie Titegroup (ani D032) nie jest dobrym prochem do tego kalibru.
Dlatego zaznaczyłem że nie mam pojęcia o składaniu tego kalibru. Sama elaboracja na reloaddata.pl budzi moje duże wątpliwości z powodu użytego pocisku: klon Lymana .452/200 gr. Wygląda na to że ktoś włożył i nasypał do lufy co było pod ręką.
mahonxx
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2020, 16:13

Post autor: mahonxx »

lechu pisze:Składałem .455 Eley na RS12 z kulkami HN TC 454 250 gr.
Bardzo fajnie to latało, właśnie mi przypomniałeś, że Colt'a mógłbym odkurzyć...
:mrgreen:
Lechu masz może jeszcze te pociski, albo wiesz gdzie je kupić?
Jakie naważki?
edyta;
Hexer ma 230.gr. pogadam z Nim, możne ściągnie 250 gr.
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Mam, minimalka to 500 szt. więc zostało mi sporo.
Nowe łuski .455 MKII firmy Starline też mam, gdybyś potrzebował.
mahonxx
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2020, 16:13

Post autor: mahonxx »

Czyli temat się ogarnia. Wygląda że pociski będą, matryce przyszły, łusek trochę mam.
Dane też.
Obrazek
Teraz trzeba tylko znaleźć odpowiedniki.
Są jakieś tabele porównawcze prochów?
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

mahonxx
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2020, 16:13

Post autor: mahonxx »

Dziękuje.
Wygląda na to, że UNIQUE to D036 i tego mamy. Spróbować można, dane są.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Ten eksperyment został przeprowadzony w starym wątku i wyszła prędkość kociego rzygu. D036 w żadnym razie nie jest odpowiednikiem Unique przy niskich ciśnieniach. On nie ma szans się dopalić przy ciśnieniach typu 13000 psi.
mahonxx
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2020, 16:13

Post autor: mahonxx »

To trzeba kupić RS12. Skoro lechu na tym składał i latało, to spróbujemy.
Marekj
Posty: 381
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Po co chcesz kupować RS12 skoro masz D032? To bardzo podobne prochy.
Jeśli już kupujesz to kup proch do niskich ciśnień (gładkiej lufy) np. Vectana A1 lub A0 ale nie np. Ba 9 pomimo że ten w tabeli jest pomiędzy nimi. Mógłby być Lovex s030 (w Polsce chyba niedostępny) ale nie np. S020 pomimo że w tabeli szybkości spalania są obok siebie.
Może któreś Vv https://www.vihtavuori.com/wp-content/u ... 052020.pdf
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Z Lovex'em S030 jest ten problem, że producent nie opublikował na nim jednego ładowania pistoletowego, mimo że proch wygląda na bardzo obiecujący do kalibrów niskociśnieniowych typu .32S&W Long, .45 ACP czy .45 Colt. Znane jest zjawisko niekontrolowanego spalania prochów gładkolufowych pod wyższym ciśnieniem - gdzieś czytałem że np. International Clays pod żadnym pozorem nie wolno stosować w pistoletach.

RS12 czy D032 mogą dać w miarę przyzwoite spalanie w Webley'u, ale jako relatywnie szybkie dadzą niskie prędkości albo przekroczenie ciśnienia.

Gdyby mi zależało na elaboracji Webley'a na prędkości jakoś korespondujące z "użytkowymi" z epoki, zacząłbym od Vectanów A1 ew. A0. Gładkolufowe ale relatywnie wolne. Gdzieś widziałem doniesienia o ich niekontrolowanym spalaniu pod wyższym ciśnieniem, ale dotyczyło to mocnych ładowań magnum, a więc pewnie powyżej 35000 psi. Te prochy są polecane przez producenta w kalibrach typu .38 Special (ciśnienie znacznie wyższe niż w Webleyu) a nawet 9 para, choć tylko do pocisków ołowianych. Na A1 są nawet relatywnie mocne ładowania .357 Mag i 10mm Auto.
ODPOWIEDZ