FL czy Neck Size ?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

FL czy Neck Size ?

Post autor: Lukas1214 »

Ciekawy filmik zza wielkiej wody -> https://www.youtube.com/watch?v=vaqg4sJ ... PM_CXZN86g

Formatując łuski robicie FL czy N/S ? Zawsze robiłem N/S (swoje łuski ze swojego karabinu itd).
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Jak sie ma customowe komory i customowa matryce FL tylko pod ta komore to mozna miec takie zdanie. Ciekawe co powiedzieli by ci mistrzowie gdyby mieli strzelac z karabinu z stockowa komora i elaborowac na zwyklych matrycach. Ogladalem poprzedni filmik tego pana i w nim tez nie wspominal ze Ci wszyscy elitarni strzelcy majacy taka opinie, maja matryce robione do swoich konkretnych komor.

Zwroc uwage na to ilu z nich mowi o tym ze potrzeba tylko 0.002". Czy myslisz ze kupujac matryce w sklepie bedzie ona o 0.002 " mniejsza od twojej komory? Poza tym wielu z nich podkresla ze chodzi o Fl vs tylko neck sizing a nie neck sizing plus body size i shoulder bump kiedy trzeba.

Oni wybieraja Fl poniewaz ich jedna customowa matryca robi te trzy rzeczy na raz i to z precyja 0.002" ponizej wymiaru ich komory.

Gdy ostatni gosc zaczal rozwijac swoja wypowiedz to nagle wyszlo ze do szyjki uzywa neck die na co "prowadzacy" szybko skomentowal ze i tak formatuje cala luske hehe.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 czerwca 2020, 16:19 przez jkp44jkp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Mam stockowy karabin i matryce, robię FL.

To nie jest tak, że tylko matryca custom daje zbicie ramion 0,002". Da się to zrobić każdą matrycą, trzeba tylko umiejętnie się nią posługiwać. Zamiast ustawiać matrycę według ogólnych zaleceń z instrukcji, należy ustawić ją dla naszego karabinu. Osiągamy to, stopniowo wkręcając matrycę (o 1/8 - 1/16 obrotu) i sprawdzamy, czy sformatowana w ten sposób łuska pozwala nam zamknąć zamek bez używania dużej siły. W pewnym momencie siła potrzebna do zamknięcia zamka będzie tylko minimalnie większa, albo porównywalna z oporem sprężyn. To będzie optymalne ustawienie. Zazwyczaj po pomiarze okazuje się, że ramiona łuski zostały cofnięte o mniej więcej 0,002".

Zazwyczaj po FL stosuję jeszcze matrycę Lee Collet. Podobno poprawia osiowość szyjki.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Jeśli coś namotałem w tłumaczeniu, tu jest film, który pokazuje cały proces krok po kroku.
https://youtu.be/XnsuVBwbNJo
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Matryca FL zanim dojdzie do ramion to zaczyna również formatować część butelkową. Wszystko zależy od tego jaką masz komorę, np. CZ mają dość "luźne" komory i właśnie w nich użycie matryc FL zbyt dużo zmniejsza butelkę.
Wychodzi na to, że używany sprzęt należy dopasować do swojej broni - nie ma uniwersalnego rozwiązania.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

-FL format-luska (teoretycznie) jest taka sama,
-tylko NS format-luska caly czas rosnie, az stawia opory przy ladowaniu (kiedy? zalezy od wielkosci nawazki, ilosci strzalow, wielkosci komory), po czasie trzeba ja FL format.
Do momentu kiedy nowa luska nabierze wymiarow komory mozemy robic tylko szyjki, w momencie kiedy luska nabierze wymiarow komory, robimy FL format, + zbic ramiona .001 - .002".

W strzelectwie nie chcemy walczyc z zamkiem! IMHO
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

abersfelderami pisze: Do momentu kiedy nowa luska nabierze wymiarow komory mozemy robic tylko szyjki, w momencie kiedy luska nabierze wymiarow komory, robimy FL format, + zbic ramiona .001 - .002".
Czy na pewno bez FL się nie obędzie? :wink:
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

abersfelderami pisze:...robimy FL format, + zbic ramiona .001 - .002".
Matryca FL przywraca wymiar fabryczny całej łusce (poza skróceniem szyjki) - nie trzeba po jej zastosowaniu dodatkowo zbijać ramion.

Jedynie matryca do części butelkowej dokładana w popularnych zestawach przywraca wymiar tylko części butelkowej łuski - wtedy trzeba zbijać ramiona inną matrycą

Do łusek odstrzelonych z własnej broni można praktycznie nie używać wcale matrycy FL.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

FL mowie mi o body luski, a nie o FL matrycy.
Moze sie obejsc bez FL matrycy, ale FL trzeba zrobic, a jakie matryce i ile tych matryc uzyjemy do tego to inna sprawa, mozna uzyc FL matryce i zrobic wszystko, mozna uzyc body dies i zrobic body z bump, mozna uzyc bump die i zbic ramiona, mozna tez kazac zrobic custom die, ktora to wszystko robi (body, bump i szyjki) w tym samym czasie i tak jak chcemy.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Zgadzam się z Tobą.

A co do filmiku zgadzam się z jkp44jkp. Zwykłego elaboranta takie filmiki kierują na tok innego myślenia, gdzie pomija się dużo zmiennych.

Jak kupię Lancera to też zrobię sobie matrycę FL do jego komory i będą głosił że tylko formatuje FL
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Dopiero teraz widze wypowiedz jkp44jkp,ktora powtorzylem :oops:

Gdy ostatni gosc zaczal rozwijac swoja wypowiedz to nagle wyszlo ze do szyjki uzywa neck die na co "prowadzacy" szybko skomentowal ze i tak formatuje cala luske hehe.
Erykowi chodzilo tylko o to, ze za kazdym razem robi sie body luski, a nie tylko szyjki.

Ps: znam tych ludzi osobiscie, z Lou strzelam w tym samym klubie.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Nie bede zakladal nowego tematu wiec zapytam tutaj. Ktore matryce beda najlepsze do zbijania ramion? Czy Forster BUMP czy Redding type s fl plus bushingi do szyjki ( ktore juz mam) plus shelholdery competition reddinga ? Wiem ze redding wychodzi drozej ale w sumie to mam juz bushingi plus cala reszta moich matryc to tez redding ?
Horndy
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 30 lipca 2010, 18:57

Post autor: Horndy »

Do ramion to chyba Redding typ s nk . Fl robi wszystko
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Tak, przepraszam ta mialem na mysli.
ODPOWIEDZ