FORMATOWANIE FL 308 W

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

FORMATOWANIE FL 308 W

Post autor: Jacek W »

Formatowałem ostatnio większą partię łusek matrycą FL REDDING DELUX i wyszły takie cuda :
- łuski S&B - wszystkie Ok
- łuski GGG - wszystkie Ok
- łuski LAPUA - połowa Ok , połowa do powtórnego formatu ( brak możliwości zamknięcia zamka ),
musiałem głębiej wkręcić matryce by było Ok , to już drugi taki przypadek z łuskami LAPUA ( łuski strzelone jeden raz ),
przy takim położeniu matrycy inne łuski mają za duży luz .
Co to może być za przyczyna lub co robię źle ?
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

A wszystkie łuski były odstrzelone z tego samego karabinu?
Dawid
Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

FORMATOWANIE FL 308 W

Post autor: Jacek W »

Tak , to już drugi taki przypadek na łuskach LAPUA , "gorszy sort " czyli S&B , GGG , GECO, SAKO, RWS , NORMA nie robi takich problemów .
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Cześć Jacku, wg. mnie wytłumaczenie jest bardzo proste: łuski każdego producenta różnią się składem użytego mosiądzu, przez co maja różną sprężystość (są mniej lub bardziej podatne na odkształcenia tu formatowanie) Jakbyś dokładnie pomierzył wszystkie łuski które wymieniłeś, przy jednym ustawieniu matrycy łuski sformatują się w różnym stopniu zależnie od producenta.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
shizo
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 25 września 2018, 15:14

Post autor: shizo »

A nie jest czasami tak, że przy strzale łuski różnych producentów rożnie się rozciągają? Po sformatowaniu sprawdzałeś długość i trymowałeś ?
Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

FORMATOWANIE FL 308 W

Post autor: Jacek W »

Też tak myślę że wynika to z różnego składu mosiądzu ale dlaczego jest tak tylko przy LAPUA a "gorszy sort" trzyma parametry ,
łuski po formatowaniu zawsze przechodzą pełną procedurę co do unifikacji - zawsze mierzone i trymowane .
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

shizo pisze:A nie jest czasami tak, że przy strzale łuski różnych producentów rożnie się rozciągają?
Też, ale za każdym razem są ograniczone wielkością komory.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: FORMATOWANIE FL 308 W

Post autor: matthius »

Spróbuj ustawić matrycę pod łuski Lapua - tak, aby zamek domykał się za każdym razem z minimalnym oporem.
Prawdopodobnie efekt będzie taki, że łuski pozostałych producentów będą dawały znikomy opór przy zamykaniu zamka.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

donkihot pisze:Cześć Jacku, wg. mnie wytłumaczenie jest bardzo proste: łuski każdego producenta różnią się składem użytego mosiądzu, przez co maja różną sprężystość (są mniej lub bardziej podatne na odkształcenia tu formatowanie) Jakbyś dokładnie pomierzył wszystkie łuski które wymieniłeś, przy jednym ustawieniu matrycy łuski sformatują się w różnym stopniu zależnie od producenta.
Smiem twierdzic, ze przy dobrze ustawionej matrycy zedne "Odksztalcenie " nie jest mozliwe i wszystkie beda sformatowane OK !

No chyba, ze Lapua byla robiona u Bernaul'a :mrgreen:



:wink:
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Zgadzam się z Andym - powinno być zawsze tak samo - co mi jeszcze przychodzi na myśli to ilość elaboracji. Jeśli lapua był strzelana kilka razy bez odpuszczenia może być twardsza, ewentualnie podświadomie lżej dociskasz wajchę od prasy. Bo rozumiem, że najprostsze wytłumaczenie tzn. przestawienie matrycy wykluczone??
Dawid
Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

FORMATOWANIE FL 308 W

Post autor: Jacek W »

Matryca jest tak ustawiona że te łuski Lapua które dają się zamknąć zamkowi z lekkim oporem to łuski pozostałych producentów zamykają się bezoporowo ,
a jednak część łusek Lapua muszę ponownie sformatować na wkręceniu matrycy o 1/4 obrotu głębiej by dało się zamknąć zamek .
Zobaczę jak będzie po drugim odstrzeleniu na łuskach Lapua .
Dźwignia prasy zawsze do końca , prasa REDDING BIG BOSS .
I jeszcze jedno - problem jest tylko w CZ557 Varmint , w Blaser R93 LRS nie występuje ( chyba ma luźniejszą komorę ) .
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

A szyjki tej samej długości?
Dawid
Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

FORMATOWANIE FL 308 W

Post autor: Jacek W »

Wszystkie łuski trymuję na 51,00 ( plus minus 0,03 mm ) , długości szyjek nigdy nie mierzyłem .
Pomierzę gdy problem się pojawi znowu , obecnie wszystkie łuski Lapua które stwarzały problem są
po powtórnym sformatowaniu .
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

Formatowanie FL 308 W

Post autor: x-bolt »

C o najmniej dziwne.U mnie łuski odstrzelone z mego karabinu wchodzą do komory bez formatowania, widocznie sprężystość łusek jest odpowiednia.Używam łusek Lapua i Norma.Matry ca Redding S,Nigdy nie było problemu.
Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

FORMATOWANIE FL 308 W

Post autor: Jacek W »

Dla mnie też to jest dziwne bo nie dotyczy wszystkich łusek LAPUA , na łuskach innych producentów
mógłbym robić tylko szyjkę i jest Ok .
Wydaje mi się że w CZ557 mam wyjątkowo ciasną komorę , już kiedyś z Sebastianem porównywaliśmy
stosowane naważki na takim samym prochu i pocisku i u mnie nadciśnienie zaczęło występować o wiele wcześniej niż u niego .
Problem nie występuje w Blaser R93 LRS - czyli jednak komora i sprężystość materiału łuski .
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

Takie pytanko laika w temacie.Mówimy o formatowaniu pełnym czy tylko szyjki.Jeśli pełnym to czy przypadkiem formatowanie Reddingiem nie powinno być robione z matryca ustawioną na styk z trzymaczem łuski.Nie bardzo widzę tam możliwoś wkręcania czy wykręcania matrycy o 1/4.
Jeśli sie mylę to prosze o korekte moich rozważań. :D
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Używam łusek Lapua 6.5 CM. Format FL robię pomniejszony o 0.002" niż odstrzelona łuska. Zauważyłem że niektóre łuski formatuja się o 0.001" a inne o te właśnie 0.002" (mierzone komparatorem od podstawy do ramion łuski). Zastanawiałem się co jest tego przyczyną i doszedłem do wniosku że chodzi o stopień nasmarowania łuski przed włożeniem w matrycę. Te słabiej nasmarowane formatuja się o 0.001"... Łuski mam od nowości, strzelane tylko z mojego karabinu. Łuski toczę po macie nasmarowana wazelina techniczna. Matryca Redding Competition ustawiona na stałe.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek W »

seba73 pisze:Takie pytanko laika w temacie.Mówimy o formatowaniu pełnym czy tylko szyjki.Jeśli pełnym to czy przypadkiem formatowanie Reddingiem nie powinno być robione z matryca ustawioną na styk z trzymaczem łuski.Nie bardzo widzę tam możliwoś wkręcania czy wykręcania matrycy o 1/4.
Jeśli sie mylę to prosze o korekte moich rozważań. :D
Też tak myślałem ( prasa ma overcoming ) - ale to działa tyle że potrzeba więcej siły do przełamania dźwigni .
ODPOWIEDZ