Objętość łuski.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Objętość łuski.

Post autor: seba73 »

Witam.Mam pytanie . Czy istnieje jakaś tolerancja w selekcji łusek pod katem ich objętości. To znaczy czy na przykład łusko o pojemności 54,8 gr H2O i np.54,6 gr H2O można uzyć do tej samej elaboracji czy wybieramy tylko łuski jedną pojemnością.
Pytam ponieważ przyjmuje się że tolerancja w ważeniu łusek wynosi 1,5 % dla precyzji i 3% dla myślistwa , czy w objętości tez można zastosować tę zasadę. Przyjmuje ze łuski jednego producenta więc materiał raczej ten sam. :-k Pozdrawiam

Jeszcze jedno pytanie jeśli można.Czy zmiana spłonki ( producenta ) wpływa znacząco na balistykę ?
kriss91
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 10 grudnia 2017, 18:59

Post autor: kriss91 »

Bardzo ciekawy temat. Też się przyłączę. Kilka dni temu robiłem pomiar objętości dla łusek strzelonych np 7 razy i 8 razy. Objętość łusek strzelonych 8 razy zwiększyła się średnio o 0.3gr H2O. Sprawdzałem przy użyciu GRT prędkość na danej nawazce zmieniając objętość o te 0,3gr. Wychodzi na to że po kilku elaboracjach objętość się tak zmieni że trzeba dosypywać prochu.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Spłonka ma duży wpływ na balistke, a co za tym idzie też i na celność.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 503
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Ultra3000 pisze:Spłonka ma duży wpływ na balistke, a co za tym idzie też i na celność.
Mała poprawka, spłonka ma wpływ na spalanie, które to z kolei ma wpływ na balistykę.
Dawid
Arek_78
Posty: 740
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Na dalsze odległości tak, na 100m śmiem powiedzieć że nie ma żadnego wpływu. Sprawdziłem na CCI no 200, CCI BR2 i Fiocchi. Żadnej różnicy na tarczy nie zauważyłem na 100m. Na dalsze odległości nie sprawdzałem.
Ale zakupiłem Labradara, więc sprawdzę teraz dokładniej same prędkości.

Za to różnice w pojemności łusek potrafią uprzykrzyć życie.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Ja z kolei na 100 m sprawdzałem różne rodzaje spłonek (podczas testów elaboracyjnych) i potwierdzam że mają one wpływ, pośredni, na balistyke.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

A co z tą objętoscią łuski. To ze objętosc ma wplyw na celnosc to jasne ale czy są moze jakies widełki albo różnice % w objętosci które można pominąc czy nie ma zmiłuj musi byc dokladnie. No bo tak analizując wpisy, niektórzy segregują łuski w/g ich wagi i( tu jest jakas tolerancja jak posalem wczesniej,) przekładając to na ich objętośc ( zakladamy ze ten sam producent łusek) inni koledzy segregują w/g objętosci łuski ale nigdzie nie moglem znalez info czy tu tez jest jakas tolerancje(no chyba ze mi to umknęło). Nie mam chronometru i nie mogę tego sprawdzic doswiadczalnie. Moze ktos to juz ogarnął. Pozdrawiam.
Arek_78
Posty: 740
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Ja toleruję odchyłki do 1%
seba73
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Post autor: seba73 »

To juz jakis trop :D
ODPOWIEDZ