Różnice w ogive

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

kondzio99999
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Różnice w ogive

Post autor: kondzio99999 »

Cześć,

Zakładając, że mam idealnie dobrane osadzenie przy pocisku z BTO 0.609", jak sobie poradzić z tym, że przy kolejnej partii pociski mają np 0.614" i nieznacznie różnią się długością ?
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Różnice w ogive

Post autor: piotrjub »

Generalnie zakładał bym kupowanie idealnych pocisków wtedy wszystko będzie idealne. Nie wiem czy jest to możliwe ale samo założenie było by idealne. :D

Jak nie znajdziesz idealnego rozwiązania, a chyba nie znajdziesz, pozostał bym przy swoim idealnym osadzeniu. Generalnie w matrycach wynaleźli takie fajne ustrojstwo
jak śruba mikrometryczna. Powinna pomóc :D

Żartuje ale osadzaj te swoje pociski zawsze tak jak chcesz czyli do swojego zakładanego osadzenia.
kondzio99999
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

Chodzi mi o to, że w przypadku różnic w długości i ogive pocisku, zmieni sie moment w którym pocisk opuści lufę co wpłynie na celność. Wobec tego pytam, czy powinienem to jakoś skorygować czy olać i osadzać tak jak zawsze ?
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

olać i osadzać tak jak zawsze
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

piotrjub pisze:olać i osadzać tak jak zawsze
Dokładnie. Szkoda zaprzątać sobie głowę takimi rzeczami a czas ten lepiej przeznaczyć na doskonalenie techniki strzeleckiej.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Arek_78
Posty: 740
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Jak mówią koledzy. Zmiana długości ogive naboju w większym stopniu wpłynie na celność niż różnica ciśnienia powstałego przy głębszym lub płytszym osadzeniu.
de Fresz
Posty: 183
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Ale macie na poparcie tego jakieś rzetelne testy? Bo ustawianie do stałego BTO przy różnym ogiwie da różne ciśnienie, a więc i prędkość.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Można selekcjonować pociski na tej podstawie ale chyba nikt tego nie robi..
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
de Fresz
Posty: 183
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Zdarzyło mi się pomierzyć kilkadziesiąt pocisków pod precyzję (SMK), ale różnice wyszły 0,01-0,02 mm, czyli na poziomie błędu pomiarowego. Założycielowi wątku jednak wyszedł ponad 1 mm różnicy, a to już całkiem sporo.
Arek_78
Posty: 740
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

de Fresz pisze:Ale macie na poparcie tego jakieś rzetelne testy? Bo ustawianie do stałego BTO przy różnym ogiwie da różne ciśnienie, a więc i prędkość.
Tak, robiłem takie testy.

Osadzenia o różnicy +-0,002 powodowały większy rozrzut przy tej samej naważce. Natomiast zmiana naważki o 0,1gr przy tym samy osadzeniu wyglądała o wiele lepiej na tarczy. - test na 300m

Dlatego składając zwracam uwagę na jednakowy ogiv nabojów. Nawet jak korzystacie z fabrycznej amunicji to polecam jej segregację na ogiv.
de Fresz
Posty: 183
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Arek_78 tylko to zupełnie nie rozstrzyga, czy różnice wynikały z odstępu od bruzd, czy różnicy ciśnienia. Plus wskazane byłoby napisanie więcej o metodologii.
kondzio99999
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

Arek_78 pisze:
de Fresz pisze:Ale macie na poparcie tego jakieś rzetelne testy? Bo ustawianie do stałego BTO przy różnym ogiwie da różne ciśnienie, a więc i prędkość.
Tak, robiłem takie testy.

Osadzenia o różnicy +-0,002 powodowały większy rozrzut przy tej samej naważce. Natomiast zmiana naważki o 0,1gr przy tym samy osadzeniu wyglądała o wiele lepiej na tarczy. - test na 300m

Dlatego składając zwracam uwagę na jednakowy ogiv nabojów. Nawet jak korzystacie z fabrycznej amunicji to polecam jej segregację na ogiv.

No dokładnie, gdyby to było 0,002" to pewnie nawet bym się nie zastanawiał, ale zamówiłem drugi karton 500szt hornady BTHP 168g i o ile w pierwszej serii ogive wynosił średnio 0.609" to w tym co mi niedawno przyszedł, ogive wynosi od 0.612 do 0.618. Chyba sobie daruje te pociski i jednak kupię coś lepszego.
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

de Fresz pisze:Zdarzyło mi się pomierzyć kilkadziesiąt pocisków pod precyzję (SMK), ale różnice wyszły 0,01-0,02 mm, czyli na poziomie błędu pomiarowego. Założycielowi wątku jednak wyszedł ponad 1 mm różnicy, a to już całkiem sporo.
0.614-0.609=0.005" czyli 0.127 mm a nie 1 mm 8-) fakt że to całkiem niemało. Spróbuj innych pocisków. Ponoć najrówniejsze pod każdym względem są Berger...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
kondzio99999
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

Ultra3000 pisze:
de Fresz pisze:Zdarzyło mi się pomierzyć kilkadziesiąt pocisków pod precyzję (SMK), ale różnice wyszły 0,01-0,02 mm, czyli na poziomie błędu pomiarowego. Założycielowi wątku jednak wyszedł ponad 1 mm różnicy, a to już całkiem sporo.
0.614-0.609=0.005" czyli 0.127 mm a nie 1 mm 8-) fakt że to całkiem niemało. Spróbuj innych pocisków. Ponoć najrówniejsze pod każdym względem są Berger...


Myślę o bergerach, ale jest problem z ich dostępnością. Raz są, a raz ich nie ma. Trzeba by zrobić spory zapas jak będą, a to nie mały koszt. Zamówiłem jeszcze lapue scenar i hornady eld-m, może będą równiejsze.
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
Arek_78
Posty: 740
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Lapua Scenar też ma tak samo. Różnią się partiami. Dobre wyjście to kupić opakowanie 1000 szt. w przypadku Bergerów, inni producenci chyba po 500 szt. pakują.

Moje testy wyglądały następująco.

Miałem ustaloną prędkość na Labradarze oraz dane w QL (który zawyżył prędkość o prawie 10m/s)
Każda zmiana osadzenia = korekta naważki i odwrotnie aby uzyskać jednakowe ciśnienie. Każdorazowo pocisk miał tą samą prędkość lub bardzo zbliżoną.

Dlatego wyniki mogę przekazać dalej.

Kto ma Labradara lub Magneto Speed może to powtórzyć.

PS
Lapua Scenar 139gr .264 - pierwsza paczka ogive 0,805 - druga paczka 0,802
Niby różnica 0,003" ale zawsze (korekta naważki - 0,06gr)
kondzio99999
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

Arek_78 pisze:Lapua Scenar też ma tak samo. Różnią się partiami. Dobre wyjście to kupić opakowanie 1000 szt. w przypadku Bergerów, inni producenci chyba po 500 szt. pakują.

Moje testy wyglądały następująco.

Miałem ustaloną prędkość na Labradarze oraz dane w QL (który zawyżył prędkość o prawie 10m/s)
Każda zmiana osadzenia = korekta naważki i odwrotnie aby uzyskać jednakowe ciśnienie. Każdorazowo pocisk miał tą samą prędkość lub bardzo zbliżoną.

Dlatego wyniki mogę przekazać dalej.

Kto ma Labradara lub Magneto Speed może to powtórzyć.

PS
Lapua Scenar 139gr .264 - pierwsza paczka ogive 0,805 - druga paczka 0,802
Niby różnica 0,003" ale zawsze (korekta naważki - 0,06gr)
Ja zawsze myślałem że po to właśnie szuka się idealnej naważki, aby drobne różnice typu +-0.1 grain nie powodowały wzrostu ani spadku prędkości.
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Post autor: tytus160 »

Bergery też się sporo różnią pomiędzy partiami. W zeszłym roku do karabinu żony wzięliśmy 1000 sztuk z pewnego sklepu. Przyszły z 3 różnych partii - 400, 400, 200 ...
Arek_78
Posty: 740
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Kondzio99999 zgadza się.
Jak masz już sprawdzoną elaborację to nie ma znaczenia.
Tylko jak szukasz optymalnego osadzenia to musisz mieć niezmienne pozostałe parametry i wtedy zmiana naważki jest konieczna bo cała krzywa się przesuwa.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Ultra3000 pisze:Można selekcjonować pociski na tej podstawie ale chyba nikt tego nie robi..
https://www.youtube.com/watch?v=rV-e8-MO3UI
de Fresz pisze:Zdarzyło mi się pomierzyć kilkadziesiąt pocisków pod precyzję (SMK), ale różnice wyszły 0,01-0,02 mm, czyli na poziomie błędu pomiarowego. Założycielowi wątku jednak wyszedł ponad 1 mm różnicy, a to już całkiem sporo.
Nie wiem jak mierzycie ja pomierzyłem kilkadziesiąt tysięcy pocisków najróżniejszych firm i jak ktoś zaczyna twierdzić że są równe to zawsze zastanawiam się jak on mierzy i czym :D
Ultra3000 pisze: Ponoć najrówniejsze pod każdym względem są Berger...
Chyba najbardziej nie równe wymiarowo, faktem jest że mimo to latają świetnie :)
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

w sumie Piotrze masz racje: to jest sport gdzie mierzy i wazy sie wszystko :) co do Bergerow to ogladalem kiedys film na YT jak kolesie mierzyli i wazyli te pociski i wyszly nadzwyczaj rowne, stad moje stwierdzenie. Ja osobiscie tego nie robie, wiec nie bylo to poparte moim doswiadczeniem.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 575
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Mi tam partia 500 szt na rok by wystarczyła. 50 szt na testy a 450 szt na zawody. I tak nie jeżdże tyle po zawodach więc 4 starty to aż nadto.
A do treningu uzywam na minimalnych cisnieniach PPO.
ODPOWIEDZ