Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku 9 mm - skracanie
9 mm - skracanie
seba73
Odpowiedz z cytatem
Szanowni koledzy. Jak to jest z tym skracaniem łuski pistoletowe (9mm Luger, 45 ACP). Skracać czy nie.? Nadmienie że strzelanie rekreacyjne. Czy jeśli nie skrócimy łuski to z czasem nie będzie problemu z brakiem podparcia komory. Mam między innymi Glocka 5gen.Jeśli tak, to czy do Quuck Trim Lee są matryce do tych kalibrów? 😁
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty seba73Wyślij prywatną wiadomość
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
A niby jak skrócenie miałoby pomóc na problemy od braku podparcia? Przecież pod ciśnieniem łuska cofnie się do samego czoła zamka. Gdyby tak nie było, to spłonki by wyłaziły z łusek.

Mądrzy ludzie za Wielką Wodą mówią, że mosiężna łuska zaczyna się "rozklepywać", a więc i wydłużać, dopiero ok. 44kpsi, a więc znacznie powyżej ciśnień max. prawidłowo elaborowanej 9-tki (nie piszę tu o kręceniu factora na D032 albo co gorsza Ba10), o .45 ACP nie wspominając. Poniżej tego można wylądować wręcz z samorzutnym skracaniem łusek w każdej elaboracji, skoro przy operacji formatowania siła tarcia działa w stronę skracania właśnie.

Co najwyżej rozdęcie w miejscu rampy w połączeniu z późniejszym formatowaniem albo nawet i bulge busting (przy użyciu korpusu matrycy FC, właściwej w .45 ACP i 9mm Makarov w 9 Para) może doprowadzić do niebezpiecznego (i krzywego) wydłużenia. Na to jednak żadne skracanie nie pomoże, jeżeli łuska ulegnie assymetrycznemu wydłużeniu z jednej strony (powyżej normy) pod wpływem wydęcia w niepodpartej komorze i późniejszego formatu, należy ją IMO natychmiast wyrzucić na złom a nie skracać. Więc inwestowałbym raczej w sprawdzian do łusek (w formie blachy z wyciętymi "schodkami", chyba Lyman takie robi) niż w sprzęt do ich skracania.

Znalazłem kiedyś (na zawodach) zresztą łuskę .45 ACP, którą skracał ktoś ze wzmożeniem w kierunku tej operacji. Dopiero w czasie wizualnej inspekcji nabojów coś mi nie pasowało - okazało się że łuska była GFL i miała niecentryczny otwór zapałowy. Ktoś pojechał systemem Lee na wiertarkę (z prowadzeniem noża właśnie przez otwór zapałowy) i zrobił piękne cięcie pod kątem, przez co łuska była za krótka z jednej strony. Mam tę łuskę wśród pamiątek - nabój poszedł do rozcalenia.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
seba73
Odpowiedz z cytatem
Dzięki za opis problemu. Co do mojego pytania o pdparcie komory to (może błednie) połączyłem to z tym ze pocisk w komorze opiera sie na krawędzi łuski i jak będzie ona za długa to pocisk nie wsunie się na odpowiednią głębokość i slabo będzie podparty na rampie. Nie twieedze ze tak jest, dlatego pytam mądrzejszych Embarassed
Reasumując:nieskracać tylko sprawdzac czy nie ma rozdęcia w miejscu rampy. Zgadza sie
Więc teraz kolejne moje pytanko odnośnie formatowania łusek rozdętych(gdyby takie były) np. 9Luger Makarowem, mozna takich łusek używac pod warunkiem ze sie nie wydłużą niesymetrycznie. PS. Co do niecentrycznych kanałów ogniowych to zauważyłem ze tak mają Winchestery.
Jeszcze raz dzięki.
Możesz wrzucic fotke tej krzywej łuski?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty seba73Wyślij prywatną wiadomość
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
Gdyby łuska naboju miała wystawać za daleko do tyłu, to nie doszoby do zaryglowania i mógłby być poważny problem.

Sprawdzać długość łuski (czy przechodzi przez sprawdzian Lyman E-ZEE Case Gauge ew. suwmiarkę ustawioną na max. długość łuski) a nie tylko czy nie ma rozdęcia.

Jeżeli łuska jest rozdęta w sposób wyraźnie widoczny, zwłaszcza po formatowaniu (na tyle że chciałoby się ją przejechać Bulge Busterem), to ja bym ją wyrzucił. Bulge Buster sformatuje ją (w przypadku 9 para z użyciem korpusu FC 9 Mak tylko być może) na tyle, że przeładowanie nie będzie utrudnione, ale nie przywróci łusce wytrzymałości w miejscu wielokrotnej deformacji plastycznej. Więc jeżeli to miejsce znowu wypadnie na rampie, może dojść do KaBoom. To dlatego Glock w swojej instrukcji zabrania używania amunicji elaborowanej.

Fotki nie wrzucę, bo fotograf ze mnie denny i raczej nie uchwycę tego skośnego skrócenia. Opis jest wystarczający.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
seba73
Odpowiedz z cytatem
Dzięki. Jeszcze raz. Oczywiscie długość będe sprawdzał suwmiarką, narazie.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty seba73Wyślij prywatną wiadomość
andy7
Odpowiedz z cytatem
ZAdnej z moich lusek broni krotkiej nigdy nie skracalem.

A strzelam od 91 r.
Wink
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty andy7Wyślij prywatną wiadomość
seba73
Odpowiedz z cytatem
Dzięki Panowie.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty seba73Wyślij prywatną wiadomość
9 mm - skracanie
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików do wiadomości w tym forum
Nie możesz pobierać załączników do wiadomości w tym forum
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  


Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
  
  
  Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku