Trzymacz łuski - Shellholder - a dokładność wykonania

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Trzymacz łuski - Shellholder - a dokładność wykonania

Post autor: Arek_78 »

Kiedyś pisałem o traceniu osiowości przez łuskę podczas obróbki.

Dzisiaj dałem do obrobienia CNC 4 trzymacze łusek bo chciałem je zeszlifować co 0,02mm. Wyjdzie taki zestaw Competition tylko pomniejszony. Okazało się że żaden shellholder nie trzymał wymiarów.

RCBS - po sprawdzeniu każdy inny.

Zobaczymy jak będzie po wyrównaniu ale na 99% znalazłem przyczynę tracenia osiowości.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

A co jeśli prasa nie jest idealnie równa w miejscu zamontowania shellholdera?
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Madre pytanie.
Przechodzilem to, kilka miesiecy temu po kupieniu nowych shellholder.
Shellholder powinien byc teoretycznie tkzw "square" do matrycy.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Ultra3000 pisze:A co jeśli prasa nie jest idealnie równa w miejscu zamontowania shellholdera?
Nie ma to znaczenia jeśli shellholder opiera się o matrycę.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Wg mnie potrzebna jest jak najbardziej precyzyjna prasa. Osiowość prasy - osiowością naboju...Ew. później, jak to nie wystarczy to odrębne sprawdzanie osiowości naboju + rzecz jasna, korekta jej
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Moim zdaniem dwie powierzchnie musza byc symetryczne

1. podstawa o ktora opiera sie tlok matrycy

2. podstawa shellholder'a o ktora opiera sie luska /na ktorej stawia sie luske !



:wink:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

I właśnie te dwie powierzchnie fabrycznie nie są symetryczne. Zobaczymy jak będzie po wyrównaniu.

Na razie wybrałem najrówniejszy i już widać efekt. Najgorsze jest to że wydajemy tyle kasy za buble. Topowe firmy takie gówna robią.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Mała korekta. Opisywane wyżej powierzchnie nie mają być symetryczne tylko równoległe.
Dawid
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

rethempthoor pisze:Mała korekta. Opisywane wyżej powierzchnie nie mają być symetryczne tylko równoległe.
a zarazem idealnie prostopadle do trzpienia prasy jak i matrycy... moze byc ciezko, dlatego pisalem ze wg mnie najwazniejsza jest osiowa praca prasy wzgledem matrycy a pozniej mozna sie bawic ewentualnie w wyrownywanie shellholdera.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Czyli wszystko zalezy od matryc ! :mrgreen:


:wink:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Ultra3000 ale nawet najbardziej osiowa prasa z "krzywym" shellholderem nie pomoże. Przygotowuję łuski podobnie jak Sebastian który bardzo fajnie pokazał to na filmie. W przypadku gdy podczas formatowania/obróbki łusek kiedy trzymacz łuki nie dotyka matrycy zgadzam się z Tobą, że prasa będzie miała znaczenie, ale kiedy trzymacz dotknie matrycy to nawet nie osiowa prasa da radę. Trzymacze na tłoku prasy są przecież pływające, mają się dopasować do matrycy - a jak płaszczyzna stykająca się z matrycą nie jest równoległa do płaszczyzny na której opiera się na tłoku to przy dociskaniu ni jak nie będzie dobrze. Prasa tyle się podda, ale trzymacz już nie bo jest krzywy.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Arek_78 pisze:Trzymacze na tłoku prasy są przecież pływające, mają się dopasować do matrycy - a jak płaszczyzna stykająca się z matrycą nie jest równoległa do płaszczyzny na której opiera się na tłoku to przy dociskaniu ni jak nie będzie dobrze. Prasa tyle się podda, ale trzymacz już nie bo jest krzywy.
Mysle, ze nawet jezeli shellholder nie bedzie rownolegly to nie powinno to miec wiekszego wplywu na precyzje w efekcie koncowym.

Musialbys bowiem zobaczyc jak i w jakich warunkach, robia sobie amunicje strzelajacy benchrest.


:wink:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Koszt zeszlifowania 4 trzymaczy - 150 zł
Osiowość łusek teraz nie przekracza 1 setki bicia

Dodatkowo dużo łatwiej ustawić zbijanie ramion bo moja komora jest mniejsza i muszę używać mniejszych wymiarów niż zestawy Competition Reddinga

Warto zwrócić na to uwagę.
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

....uporaliśmy sie z osiowością i równoległością wszystkich elementów na stole...
...a teraz czy komory zamkowe w nich zapory w zamku czoło i rygle a dalej sama komora macie wyosiowane i wykantowane...

;;pelenluz
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Mam fabryczny ale odstrzelone łuski mają prawie zerowe bicie - przyjąłem że komora jest bardzo dobra jak na fabryczną.

Mierzyłem osiowość po każdej czynności i traciłem ją ilekroć wędrowała łuska na prasę. Mam dwie prasy i bez znaczenia było której używałem.

Teraz mam spokój.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Pokaż zdjęcie co ty dokładnie wyrównywałeś?
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Wyrównałem te dwie powierzchnie, aby były równoległe względem siebie.



Pomierzone nowe trzymacze miały różnice ponad 2 setki i to te najlepsze.


Obrazek


Teraz mam idealnie równe i robią swoją robotę.


Obrazek

Obrazek
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Hej. Napisz proszę gdzie dałeś do obrobienia te shell holder... I gdybyś mógł opisać co dokładnie zleciłeś. Żeby skopiować działanie competion sh redding trzeba by że szlifować powoerzchnię na której stoi łuska. Jeżeli byś szlifował od góry to do każdego SH trzeba będzie od nowa ustawiać matrycę. Ogólnie jak na mój rozum równoległe powinny być 3 płaszczyzny. 1. Gdzie SH opiera się o tłok. 2. Gdzie łuska opiera się o SH. 3. Gdzie SH opiera się o matrycę. Gdyby byli w stanie to ogarnąć i przy okazji pogłęcić SH o zadaną wartość (tam gdzie łuska opiera się o SH) to chętnie też bym zlecił z dwa zestawy :)
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

U mnie w Lubinie udało mi się znaleźć dość dobrą firmę jeżeli chodzi o obróbki.

Ja zawsze tak formatuję aby trzymacz opierał się o matrycę. O ile wewnętrzna część trzymacza która pcha łuskę jest równoległa do powierzchni dolnej opierającej się o tłok to górna powierzchnia odbiegała od reszty. Teraz wszystkie 3 są równoległe.

Pomijam oczywiście fakt krzywych łusek przy kryzie.

Prasa i tak ma minimalny luz więc się dostosowuje. Tłok oprze się na dole trzymacza, łuska w środku, matryca na górze.


Piotr ma doświadczenie aby pomierzyć oryginalny trzymacz.
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Po takim doszlifowaniu uchwytu to powiedzmy, że uzyskamy idealna osiowość zestawu tłok prasy - uchwyt łuski - matryca. Chociaż tłok i matryce też trzeba by szlifować.
Ale łuska opiera się w uchwycie o zupełnie inną powierzchnię i do tego ma w nim całkiem spory luz więc może się zachowywać swobodnie w trakcie formatowania. Nowe trzymacze miały 2 setne mm odchyłek a ile ma w nim luzu kryza i jakie to daje możliwości odchylenia czy przesunięcia się łuski ?
Placebo ???

PS Teraz zauważyłem, że tomp też już o tym wspomniał.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Aby to zrobić lepiej trochę potrzeba większej zabawy, jeśli ktoś twierdzi że poprawiło mu to dokładność to fakty trudno negować.

Wziąłem swój shellholder, pomierzyłem na grubości ma różnicę 0,01mm

Pokaże jak ja na przykładzie Redding Instant Indicator wyrównywałem powierzchnię.

Mamy widoczny cały przyrząd. W środek wkładamy tulejkę w którą wkładamy bushing.
Tulejka ta ma dwojakie znaczenie - pierwsza to tą zewnętrzną stroną (ma otworek odpowiedniej dla kalibru średnicy) mierzy headspace naszej łuski.
drugie to w nim montujemy bushing którym mierzymy BTO amunicji czy pocisku.

Obrazek

Daje szlifierzowi, aby wykantował mi wszystkie krawędzie. Zaczyna montując tą tulejkę w pryzmę i szlifuje z tej strony z której tą tuleją mierzymy
headspace naszej łuski.

Obrazek

następnie robimy to samo z drugiej strony, z której wkręcamy element który blokuje nam bushing

Obrazek

Jak mamy wyprowadzone powierzchnie w tulejce, wkręcamy ten element blokujący bushing i planujemy go aby jego powierzchnia była również równoległa z tymi powierzchniami już obrobionymi

Obrazek

Teraz wykręcamy ten element blokujący i planujemy, aby ta powierzchnia która blokuje bushing była również równoległa

Obrazek

Tak mam wszystkie Redding Instant Indicator przygotowane, mam pewność że powinny działać bez problemowo.
Obudowę też trzeba wykantować.

Co do samych shellholder, przygotowanie ich musiało by się rozpocząć od powierzchni styku z łuską i po kolei wyprowadzać poszczególne powierzchnie.
Trochę zabawy z tym by było.

Obrazek
ODPOWIEDZ