9x19 +P

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

9x19 +P

Post autor: AlphaStr »

Cześć,
niestety nie znalazłem nic w wyszukiwarce, stąd nowy temat.
Interesuję się strzelaniem praktycznym / obronnym z pistoletu. Część treningu chciałbym wykonywć na amunicji o dużej mocy (prędkości wylotowej), jednak nie mam doświadczenia w takiej elaboracji. Dotychczas skłądałem ten kaliber na lovexie d032 (na pewno się nie nada) i vectanie ba9, oczywiście biorę pod uwagę zakup innego prochu.
Ogólnie nie jestem początkujący w elaboracji, strzeliłem swojej dziewiątki mocno ponad 40 tysięcy sztuk.
Chciałbym składać amunicję podobną w odczuciu i balistyce do hornady critical duty 124gn +P. Zamierzm używać klasycznych pocisków FMJ do większości treningu i Hornady XTP od czasu do czasu.
Czy ktoś ma jakieś rady?
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Post autor: Spyderco »

Może RS12, naważki 4.00-4.30 dla pocisku 124gr i OAL 29,30? Masz lekko ponad 450J.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Spróbowałbym przede wszystkim reverse-engineering'u. Rozcaliłbym nabój pod jaki ma być przeprowadzony trening (Hornady CD +P) i zważyłbym proch z niego, przy okazji patrząc czy jest np. kulisty dwubazowy czy być może nie. Zmierzyłbym też prędkość pocisku.

I potem zastanawiałbym się co dalej. Być może odtworzenie balistyki tego naboju będzie niemożliwe - bo producent ma np. dostęp do jakiegoś specjalnego prochu o lepszej progresywności niż dostępne dla elaborantów. A może poszli w rzeczy typu ograniczanie płomienia wylotowego.

Generalnie to przesunięcie punktu trafienia (dla danej amunicji) będzie zależało od "użytecznej" części odrzutu, a więc generowanej w czasie rozpędzania pocisku w lufie. Komponent "rakietowy" nie ma znaczenia, bo działa kiedy pocisk już wyleciał, co najwyżej może nam zwiększać "flinch'a" ew. zmieniać odruchy powrotu na cel przy szybkim dublecie.

Dlatego chcąc zachować V5 (przy takiej samej masie pocisku rzecz jasna) bez dodatkowego tłuczenia pistoletu zwiększonym Bolt Thrust (większa naważka wolniejszego prochu) istniałaby pokusa zastosowania podobnej wagowo naważki, a jeżeli nie dostaniemy prędkości, to sypania szybszego prochu i przekraczania ciśnienia, licząc np. na lepsze podparcie łuski komorą niż np. w Glocku. Ja tego zdecydowanie nikomu nie polecam.

Polecam też pewien wykład na ten temat:

https://www.youtube.com/watch?v=ayd4sxW_RUA
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

RS12 raczej będzie za szybki do takich ładowań, tak samo z resztą, jak lovex d032
Celuję w +380m/s przy pocisku 124gn z luf o długościach od 102mm (glock 19) do 127mm (glock 17 z gwintem)
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

AlphaStr pisze:RS12 raczej będzie za szybki do takich ładowań, tak samo z resztą, jak lovex d032
Dokładnie TAK!
Jeśli to ma być Lovex to polecałbym S020. Sypałem 5,0 gn przy OAL 28,5 mm. Jeśli dopuszczasz prochy droższe, to polecam Vv 330. Nie składałem na nim mocnej amunicji ale producent dopuszcza 5,2 gn przy OAL 29,0 mm.
To jakie broń będzie robić skupienia na tych naważkach jest już osobną sprawą.
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

A co myślicie o Vectanie SP2? Nigdy nie miałem z nim do czynienia, ale widzę, że ludzie składają na nim wysokofaktorową, szybką 9 do strzelań sportowych.
Jedna rzecz tylko zwraca moją uwagę..w tabelach Vectana naważka dla pocisku 124gn to 0,42-0,52 grama...to się w ogóle zmieści do łuski? :)
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piotrb »

AlphaStr pisze:A co myślicie o Vectanie SP2? Nigdy nie miałem z nim do czynienia, ale widzę, że ludzie składają na nim wysokofaktorową, szybką 9 do strzelań sportowych.
Jedna rzecz tylko zwraca moją uwagę..w tabelach Vectana naważka dla pocisku 124gn to 0,42-0,52 grama...to się w ogóle zmieści do łuski? :)
Z tego co wiem, to ludzie takie rzeczy robia na LOVEX D036. W tabelach maksymalne nawazki daja wlasnie ca. 390m/s dla 124gn FMJ.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Kuliste dwubazowe miewają wysoką gęstość usypową, nawet rzędu 950g/l. Przynajmniej wiem to o Lovex'ach D036 i D037.x. Więc naważka typu 0.5g (w tabelach zdarzają się i większe) powinna się zmieścić. Pytanie tylko jak długo pistolet wytrzyma eksploatację na takich ładunkach. Zamek może konkretnie walić w ogranicznik ruchu do tyłu.
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

piotrb pisze:
AlphaStr pisze:A co myślicie o Vectanie SP2? Nigdy nie miałem z nim do czynienia, ale widzę, że ludzie składają na nim wysokofaktorową, szybką 9 do strzelań sportowych.
Jedna rzecz tylko zwraca moją uwagę..w tabelach Vectana naważka dla pocisku 124gn to 0,42-0,52 grama...to się w ogóle zmieści do łuski? :)
Z tego co wiem, to ludzie takie rzeczy robia na LOVEX D036. W tabelach maksymalne nawazki daja wlasnie ca. 390m/s dla 124gn FMJ.
Z tego co widzę, producent deklaruje 375m/s przy 6.9gn proszku (max load), pocisk fmj 124gn. To już lepiej. Ciekawe czy pokrywa się to z rzeczywistością. Chyba kupię butelkę przy kolejnej wizycie w Parabellum.

Co do żywotności pistoletu, nie chcę strzelać tym ciągle. Ale chcę, żeby bylo obecne w treningu. Poza tym, glocki, teoretycznie, nieźle powinny dawać sobie radę z taką nieco mocniejszą kulką.
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piotrb »

AlphaStr pisze:Z tego co widzę, producent deklaruje 375m/s przy 6.9gn proszku (max load), pocisk fmj 124gn. To już lepiej. Ciekawe czy pokrywa się to z rzeczywistością. Chyba kupię butelkę przy kolejnej wizycie w Parabellum.
Producent podaje tez cisnienie maksymalne przyjete w tabelach wedlug CIP 2350 bar, podczas kiedy Ty mowiles o amunicji +P, a +P wedlug SAAMI to jest zdaje sie cos ponad 2650 bar, wiec mozesz pojechac wyzej z nawazka. Problem w tym, ze producent podaje tez dlugosc lufy na 150mm, podczas kiedy Ty mowiles o 100mm...
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Jakiś czas temu popełniłem taką elaborkę:

Pocisk Hornady XTP 115 grain
Łuska Lapua nowa
VVN340 - 5.5 graina
OAL 29.5 - przy tym OAL nabój w Glocku pracuje poprawnie, jednak dla naszego VIS 100, jest ciut za długi.

Prędkości zmierzone przy użyciu chrono Radecka, to ponad 400 m/s w Glocku 17 a według tabel VV można jeszcze podejść w górę o 0.4 graina.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Na pewno jeżeli chcemy strzelać z Glocka na podwyższonym ciśnieniu, dobrze jest mieć łuski albo nowe, dobrej marki, albo raz strzelane w pistolecie z solidniejszym podparciem łuski w miejscu rampy. Dobre źródło (strzelnica dla bogatych bez własnej broni, oferująca obiektowe HK, CZ ew. Grand Power) i staranna selekcja to podstawa.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

likker_runner pisze:Na pewno jeżeli chcemy strzelać z Glocka na podwyższonym ciśnieniu, dobrze jest mieć łuski albo nowe, dobrej marki, albo raz strzelane w pistolecie z solidniejszym podparciem łuski w miejscu rampy.
Przecież glocki w 9x19 mają dobrze podpartą komorę. Glock smile nie występuje w tym kalibrze.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Podparcie jest lepsze niż w .40 - .45, ale gorsze niż w innych pistoletach 9x19. Sprawdzian w rodzaju formatowania matrycą undersize po-glockowe łuski nie zawsze przechodzą. Dlatego jeżeli nadciśnienie jest przewidziane na wstępie, lepiej przesadzić z ostrożnością niż potem żałować.
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

VspecII pisze:Jakiś czas temu popełniłem taką elaborkę:

Pocisk Hornady XTP 115 grain
Łuska Lapua nowa
VVN340 - 5.5 graina
OAL 29.5 - przy tym OAL nabój w Glocku pracuje poprawnie, jednak dla naszego VIS 100, jest ciut za długi.

Prędkości zmierzone przy użyciu chrono Radecka, to ponad 400 m/s w Glocku 17 a według tabel VV można jeszcze podejść w górę o 0.4 graina.
400m/s? Super, to wystarczy.
Dzięki. Nigdy nic nie skłdałem na VV, czas sprawzić te proszki.
ODPOWIEDZ