.357 mag do lewarka - jaki pocisk?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Fizyk
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 19 maja 2017, 08:55
Lokalizacja: ZKS Warszawa

.357 mag do lewarka - jaki pocisk?

Post autor: Fizyk »

Szukam źródła pocisków FMJ, na których można by robić amunicję .357 mag do lewarka (Rossi 92). Zgodnie z regułami sztuki pociski powinny mieć rowek na crimp, więc zrobiłem trochę na pociskach lakierowanych Aresa, który taki rowek mają, ale efekt jest kiepski. O ile te pociski dobrze latają mi z rewolweru, to z karabinka rozrzut jest sporo większy niż bym chciał. Być może dlatego, że przy długiej lufie (24 cale) i prochu RS30 prędkość wylotowa przekracza (wg QuickLoad) już znacząco maksymalną wartość podawaną przez producenta dla tych pocisków.

Spróbowałbym teraz z pociskami FMJ, ale nigdzie w Polsce nie widzę źródła pocisków FMJ z rowkiem na crimp. Robi takie S&B i sprzedaje Strobl, ale nie bardzo chce mi się płacić za przesyłkę paczki pocisków z Czech. Może ktoś ma źródło w Polsce, albo podpowie, czy można sobie jakoś poradzić w tym przypadku z pociskami bez rowka?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Specjalnie do lewarów zostały zaprojektowane Hornady FTX. Mają czubek, ale z miękkiego polimeru, więc nie ma obaw o zbicie spłonki następnego naboju. A można spróbować i klasycznych XTP (HP). Oba rodzaje są w ofercie Hubertus Pro Hunting:

https://sklep.hubertusprohunting.pl/cat ... 38-kal-357

i oba mają przewidziane miejsce na crimp, chociaż w formie karbowania a nie rowka, więc zdecydowanie rozdzieliłbym operacje osadzania i crimpu, najlepiej przez kupno matrycy Lee FC. Choć cenowo lepiej może jednak wyjść import S&B z Czech.

Natomiast bez porządnego crimpu (takiego żeby paznokieć nie haczył o szyjkę) może być problem z niezawodnością przeładowania lewara w ogólności i 92 w szczególności, zwłaszcza że Rossi 92 zbierają ciężkie joby za brak niezawodności, zwłaszcza w mniejszych kalibrach. Słyszałem to zarówno od znajomych, jak i na youtube. Jak zwykle - oszczędność nakazuje robienie podzespołów uniwersalnych, wspólnych dla .454 Casull i .357 Mag, więc mniejsze naboje ulegają przekoszeniu i klinowaniu się na różne sposoby. Dlatego jak już kupować Rossi 92, to co najmniej w .44 Mag.
Ostatnio zmieniony środa, 02 czerwca 2021, 10:45 przez likker_runner, łącznie zmieniany 1 raz.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Pociski półpłaszczowe, z rowkiem:
https://www.pociski.eu/prvi-38357-158-g ... szt-id-363
chociaż brak zdjęcia, może się wkrótce pojawi... :oops:

ale nie sądzę, żeby pocisk z rowkiem był niezbędny pod lewarka.
Fizyk
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 19 maja 2017, 08:55
Lokalizacja: ZKS Warszawa

Post autor: Fizyk »

lechu pisze:Pociski półpłaszczowe, z rowkiem:
https://www.pociski.eu/prvi-38357-158-g ... szt-id-363
chociaż brak zdjęcia, może się wkrótce pojawi... :oops:
O, fajnie, przez brak zdjęcia nie wpadłem na to, że mają rowek, a cena przystępniejsza niż Hornady.
ale nie sądzę, żeby pocisk z rowkiem był niezbędny pod lewarka.

No właśnie chętnie posłucham, czy ktoś używa pocisków bez rowka i nie trzeba sobie tym zawracać głowy.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Kolega składa do Marlina na tych:
https://www.pociski.eu/los-38357-158hp- ... -szt-id-11
żadnych problemów, a strzela dużo.
FMJ'ty też chyba sprawdzał i nie było problemów z podawaniem etc., ale że strzela nie tylko do papieru, to wybór padł na miedziowane.
Są bezpieczniejsze pod kątem ewentualnych rykoszetów.
m2c
Posty: 70
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2018, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: m2c »

Jak chcesz pociski ze strobla to zamów przez Halinka Arms, zapłacisz 12zł za paczkomat (lub przesyłka gratis od 250zł).
Ja właśnie testuje matrycę collet style crimp na FMJ od Alsa PRO ale dopiero sprawdzam bez prochu czy się pociski trzymają. Docelowo też do lewarka.
Fizyk
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 19 maja 2017, 08:55
Lokalizacja: ZKS Warszawa

Post autor: Fizyk »

Dzięki za podpowiedź z panią Halinką, i tak coś miałem zamawiać u niej, więc to dobra okazja.

Chętnie też usłyszę, jak Ci się będzie sprawdzać ta matryca. Czy to jest ta od Lee? Trzeba do niej łuski smarować, bo piszą, że "not carbide"?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Ja przepuściłem przez lewarki grube tysiące naboi (głównie elaborowanych przez siebie), na R92 jestem w stanie robić split'y dobrze poniżej 0.5s (trafiając w gongi), mimo że nie jest on najlepszy do szybkiego strzelania, za to jest sporo bezpieczniejszy niż 1873 i podobne. Zagrożenia od braku crimpu są dwa - zacięcia od haczenia oraz wepchnięcie pocisku głębiej do łuski jak nabój zostanie mocniej potraktowany przez mechanikę lewarka ew. pod odrzutem, zwłaszcza jak w nabój wali cała ich kolumna w rurze. I zjawisko to będzie tym groźniejsze, im mocniejsze ładowanie, no chyba że będzie kompresyjne, wtedy pocisk może zaprze się na prochu. Wystarczy przejrzeć amerykańskie fora, żeby nabrać szacunku dla crimpu w nabojach do lewarów.

Odnośnie rykoszetów - rykoszet (odbicie całości lub większej części pocisku) jako taki to jest równie groźny na każdym rodzaju pocisków, z wyjątkiem może tzw. frangible (spiekanych, rozsypujących się w pył po uderzeniu). Tyle że zdarza się on bardzo rzadko, wymaga co najmniej dwukrotnego odbicia (blacha - kamień przykładowo) żeby trafić z powrotem w okolice strzelca ("w tył zwrot") i dlatego w takim przypadku będzie miał już dość małą energię (no chyba że to breneka). Realnie groźne przy strzelaniu do blach z bliska to są odpryski, działające na mechanice płynów. A wtedy nie ma nic lepszego niż ołowiaki, najwyżej lakierowane. SASS zabrania zarówno pocisków płaszczowych jak i platerowanych, regulaminy są dostępne.
Fizyk
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 19 maja 2017, 08:55
Lokalizacja: ZKS Warszawa

Post autor: Fizyk »

No tak, wiem o strzelaniu do blach. Ale chcę spróbować zrobić amunicję do tarczy i to raczej taką, żeby opad nie był za duży, więc dość mocną i stąd poszukiwania FMJ z rowkiem.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Też wolałbym pociski z rowkiem, pozwalające na roll-crimp jak to w lewarku przystoi.
Fizyk pisze:Trzeba do niej łuski smarować, bo piszą, że "not carbide"?
Nie trzeba, bo ona nie działa na zasadzie przeciskania całym obwodem. To jest tuleja zaciskowa , poruszająca się razem z nabojem, pchana przez shellholder.

Z węglików są robione elementy matryc Factory Crimp (to nazwa handlowa, obejmująca różne zasady działania), tych wyposażonych w funkcję post-size. Mają one pierścień a'la format, tylko trochę luźniejszy, na wejściu korpusu matrycy - i to on jest z węglików spiekanych. Ruchoma tuleja crimpująca tych matryc jest już stalowa, choć dobrze polerowana.

Inna sprawa że collet crimp może być najłagodniejszą formą crimpu dla pocisków bez rowka, ale z szansami na dostateczne funkcjonowanie w lewarku (crimp wystarczający żeby nie haczył i trzymał pocisk, ale bez deformacji pocisku powodującej utratę celności). Choć nie obiecuję tego i sam bym nie próbował.
ODPOWIEDZ