Matryca do kielichowania

Moderatorzy: wierzba, P_iter

zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Matryca do kielichowania

Post autor: zoom2 »

Czy ktoś z kolegów może podzielić się własnymi przemyśleniami która z matryc daje lepsze efekty w kielichowaniu łuski 9x19.
universal case expanding die https://leeprecision.com/universal-case ... g-die.html
czy
powder thru die exp https://leeprecision.com/powder-thru-die-exp-9mm.html

prasa jednostanowiskowa
zasypywanie poza prasą
pytanie dotyczy wyłącznie samego wykonania kielicha
Ostatnio zmieniony niedziela, 04 lipca 2021, 11:47 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Moim zdaniem, w 9 mm para jedna i druga działa równie dobrze.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Mam powder thru. Zrobiłem ponad 3 tys. kielichowań i mimo, że gotowe naboje finalnie są OK to jakoś cały czas nie podoba mi się kielich i taka jakaś mała elegancja powtarzalności regulacji tej matrycy.
Może przesadzam i mam stany miesiączkowe co do tego kielichowania. Kształt stożka w uniwersal expandig die wydaje mi się lepiej dobrany, ale nigdy tego nie miałem w ręku a ze zdjęć to najbardziej lubię zdjęcia kobiet.
Dlatego pytam kogoś kto miał okazję używać obydwu tych matryc i mi podpowie:

a. Bredzisz chłopie, obie pracują identycznie i tu nic lepiej być nie może.
b. Matryca X ( w tym miejscu nazwa matrycy) jest zdecydowanie lepsza.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Rozbierz Powder Thru, zamocuj we wkrętarce (lub tokarce jak masz) element odpowiedzialny za robienie kielicha i zrób polerowanie: papier 500, 1000, 1500 i 2000, następnie filc z pastą do polerowania. Zrobienie tego elementu na lustro znacząco poprawia komfort pracy w przypadku matryc Lee.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

THX
zacznę od tego
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Kiedyś nie podobał mi się profil kielicha matrycy Powder Thru, w .38/.357 - ołowiaki się strugały. Zakupiłem uniwersalną. Nic nie pomogło na struganie, bo winna była matryca osadzająco - crimpująca (z zestawu Lee). Raz że popychacz nie pasował do pocisku, a po drugie korpus jest na tyle ciasny, że zwyczajnie nie przepuszcza większego kielicha. Ten korpus można wręcz używać jako sprawdzian ustawienia kielicha.

Za to matryca uniwersalna do kielicha jest niezastąpiona przy "wyklepywaniu" uszkodzonych łusek. Jak się kupuje łuski 7.62x25 strzelane w PM-ie, znaczna część ma wgięte szyjki. Skoro to i tak do PM-a strzelającego z open-bolt'a, to szkoda wyrzucać. I stożek matrycy uniwersalnej prostuje takie szyjki aż miło.

PS. Na zdrowy rozum - jeżeli inżynierowie producenta matryc wiedzą co robią, to w dedykowanej do kalibru matrycy mogą zrobić optymalny profil kielicha. W uniwersalnej nie, bo na wysokości początku kielicha jednego kalibru, inny może mieć jego koniec.
ODPOWIEDZ