Matryca body z matrycy FL

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Matryca body z matrycy FL

Post autor: Marcin.P. »

Witam. Nie wiem czy był taki temat, szukałem ale nie znalazłem. Czy próbował ktoś zrobić matrycę do formatowania tułowia i ramion z matrycy FL?
Wymyśliłem sobie, że wezmę matrycę FL i rozwiercę ją o te 0,1 mm, żeby nie tykała szyjki. Szyjkę zrobię matrycą collet.
Jak sądzicie i dlaczego to zły pomysł? ;;pelenluz
Wolność
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Pomysł całkiem spoko tyle że nie rozwiercisz matrycy o 0,1 mm. A jeżeli nawet uda Ci się jakimś wiertłem z węglika spiekanego to poszczerbią się krawędzie w miejscu gdzie szyjka przechodzi w ramiona.
Ja robiłem podobny zabieg ale szlifując. Tu możesz zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=h6YYNXYWTHg&t=551s
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Czyli walczymy z tym samym problemem, czyli zbyt mocnym formatowaniem szyjki :) Ze szlifowaniem dobry pomysł.
Nie chcę żeby szyjka w ogóle była robiona przez matrycę, więc obetnę ją zostawiając 1-2 mm części szyjkowej, którą rozszlifuję.
Wolność
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Wszystko super tylko nie rozumiem w jakim celu wyważać otwarte drzwi.
Jak matryca FL za mocno formatuje szyjkę to można kupić type S i szyjkę formatować odpowiednim bushingiem, a reszta leci normalnie FL.
Jeśli to kwestia kasy to po sprzedaży tej FL i colleta do szyjki / bo zakładam, że takie właśnie już masz/ uzbiera się na matrycę type S ewentualnie niewiele dopłacisz.
Dawid
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

też mnie zastanawia wywalanie otwartych drzwi :D
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

A gdzie można taką "type S" kupić do kalibru 223 rem ?
Edit: Już znalazłem RCBSa, tania nie jest, ale jak to mówią: albo celnie albo tanio.
Wolność
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

....... albo zachowac FL i po FL rozepchac szyjke.
Jezeli szyjki anilujemy, to nie bedzie problemu.
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Właśnie chodzi o to żeby nie rozpychać. Może mi się wydaje, takie jest moje zdanie, że rozpychanie szyjki deformuje nam trochę szyjkę i ramiona. Nawet smarowane i odpuszczone.
Wolność
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Dawid
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Marcin.P. pisze:Właśnie chodzi o to żeby nie rozpychać. Może mi się wydaje, takie jest moje zdanie, że rozpychanie szyjki deformuje nam trochę szyjkę i ramiona. Nawet smarowane i odpuszczone.
sorry ale dla mnie totalnie głupie rozumowanie, co znaczy deformuje - rozpycha - po to robisz to trzpieniem. Trzpień okrągły mimośród ci zrobi ????

Masz trzy stany możliwe

1. Po bushingu dość równa ścianka zewnętrzna szyjki naszej łuski - część wewnętrzna jest jaka jest, jaka wychodzi.
2. Po rozepchaniu trzpieniem dość równa ścianka wewnętrzna szyjki naszej łuski - część zewnętrzna jest jaka jest
3. Jak masz bardzo równe grubości ścianki szyjki w swojej łusce to obie te czynności nie powodują ci różnic wymiarowych - strona wewnętrzna i zewnętrzna jest prawie równym kołem

Chyba bardziej powinno ci zależeć na równym kształcie koła w środku twojej łuski gdzie osadzasz pocisk a więc trzpień który rozepcha ci szyjkę łuski to najlepsze rozwiązanie.

P.S.
zupełnie innym rozwiązaniem jest przygotowanie łuski przykładowo 6BR aby z niej zrobić łuskę 30BR
Te łuski się rozpycha trzpieniami paroma bo na raz się tego nie robi, w trakcie wyżarza się łuski i dobrze smaruje aby likwidować duży opór pomiędzy trzpieniem a szyjką łuski
ale to zupełnie inny proces choć wydawał by się że polega na tym samym. W takim przypadku łatwo deformować ramiona łuski, ja to nazywam że ramiona mogą się zapaść w naszej łusce (być wepchnięte jakby do środka naszej łuski).
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

piotrjub pisze:
Marcin.P. pisze:Właśnie chodzi o to żeby nie rozpychać. Może mi się wydaje, takie jest moje zdanie, że rozpychanie szyjki deformuje nam trochę szyjkę i ramiona. Nawet smarowane i odpuszczone.
sorry ale dla mnie totalnie głupie rozumowanie, co znaczy deformuje - rozpycha - po to robisz to trzpieniem. Trzpień okrągły mimośród ci zrobi ????
Deformuje w tym sensie że "wyciąga" ramiona do góry. Najpierw zbijamy ramiona a póżniej rozpychając szyjkę, wyciągamy je z powrotem. Poza tym rozciąganie może zrobić nieosiowość szyjki względem reszty łuski , tak mi się przynajmniej wydaje.
Wolność
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Pomierz, jak tak masz to znaczy że tak jest, zawsze na końcu zobacz jak ci lepiej lata.
Jak dojdziesz do metody i wszystko ci pasuje to już człowiek nie chce nic zmieniać tylko powtarza czynności :D
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

abersfelderami pisze:....... albo zachowac FL i po FL rozepchac szyjke.
Jezeli szyjki anilujemy, to nie bedzie problemu.
Kolega odpuszcza (annealing) szyjki przed czy po formatowaniu?
Ja zawsze robiłem to po formatowaniu, żeby nie utwardzać już żadnym procesem obróbki, ale może to był błąd.
Wolność
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Ja aniluje od razu po czyszczeniu lusek, a przed FL forming.
Robie stan 2 (piotrjub) jest to zwiazane z odmiana sportu i sprzetem.
Ja zawsze robiłem to po formatowaniu, żeby nie utwardzać już żadnym procesem obróbki, ale może to był błąd.
Teoretycznie przed formatowaniem metoda jest lepsza (IMO), w praktyce jest tarcza.

Ps; uwazam na dlugosc calkowita luski, kat ramion tez ze wzgledu na sposob obcinania szyjki.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Matrycę FL obcinałem tuz nad częścią matrycy do zbijania ramion i rozwiercałem wiertłem. Matryca jest utwardzana, ale zwykłym wiertłem można "zmęczyć" . Robione na tokarce. Operacja ma sens jak niema w sklepie poszukiwanego kalibru i koniecznie chce się używać Lee colet. Rozpychanie podobno lepsze bo można dobierać trzpienie o różnej średnicy i regulować zacisk.
Marcin.P.
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 06 października 2016, 13:18
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Marcin.P. »

Jeśli chodzi o rozpychanie szyjki ekspanderem to mają koledzy na myśli ekspanderem w matrycy FL (ruch w górę łuski), czy rozpychanie specjalną matrycą np Wilsona do szyjki?
Wolność
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Ja polecam specjalną matryce do rozpychania, właśnie np. Wilsona
Dawid
ODPOWIEDZ