Pomoc w wyborze.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Pioter
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2021, 20:32
Lokalizacja: Dąbrowa

Pomoc w wyborze.

Post autor: Pioter »

Witam wszystkich a tym bardziej tych którzy obiektywnie potrafią spojrzeć na temat i pomoc. Otóż po kilkunastu latach łowów, czas na zabawy tarczowe co najmniej 600m, więc mojej głowie zrodził się pomysł sztucer 6.5x55 albo 6.5 creed. (chociaż bardziej jestem nastawiony na starego Szweda) możliwość konfiguracji go do długiej 70/75cm grubej lufy, oraz możliwość dostosowanie dobrej osady, jeżeli będzie to sztucer mało spotykany możliwości tach będzie mniej. Co można w takiej sytuacji znalesc, poszukać, przerobić, budżet około 12tys. bez szkła. Będę bardzo wdzięczy za pomoc.
Mechanik
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 24 czerwca 2014, 21:34
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: Mechanik »

6.5 c. Można sobie darować znam wiele osób które kupiły karabin w tym kalibrze na zasadzie owczego pędu ,bo armia USA ma to musi być super i jest w porównaniu do 308 . Największa wadą jest niska wytrzymać lufy i ze względu na wysokie ciśnienie gniazdo spłonki robi się coraz większe , szwed jest moim zdaniem bardzo dobry aczkolwiek przy twoim budżecie można już myśleć o castomie lub oszczędnie a bardzo dobrze kupić Gustav m 80 to wyczynowy karabin sportowy . Moim zdaniem najlepszy kaliber 6.5 to 6.5 x47 który to został opracowany przez firmę lapua i Grundig by zrobić kaliber lepszy od 6 br a jednocześnie zwiększając wytrzymałość na zużycie lufy a zapewniając taką samą celność lub lepszą . obydwa 6.5 55 czy 47 wybaczają błędy w elaboracji jak się dba o łuski to można powiedzieć że są praktycznie nie do zajechania a i wybór pocisków jest ogromny aczkolwiek są dwa które warto polecić to scenar 139 i Berger 140 . Najdłuższy dystans na jakim strzelałem z obu karabinów to 1200 m w nowej dębie .
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Jakby dało radę dołożyć do budżetu 2-3 tyś. to może coś od nich?
https://www.nc-rado.de/komplett-waffen-complete-guns/
Zrobią w kalibrze jaki chcesz i np. z drop-portem co jest bardzo fajnym i wygodnym rozwiązaniem ;)
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Pioter
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2021, 20:32
Lokalizacja: Dąbrowa

Post autor: Pioter »

No to zostaje 6,5x55. Dzięki za podpowiedź z NC ale bardziej myślałem żeby iść w kierunku Tikka i wymianie lufy i osady, chyba, że ktoś może polecić lepszy system na coś takiego? Carl to klasyka gatunku, mam nadzieję, że znajdzie też i taki w szafie.
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Post autor: tytus160 »

Zbudowanie customa na systemie Tikki to super pomysł...pod warunkiem, że już tę Tikkę masz albo tanio możesz kupić. Przy dzisiejszych cenach 4500+ za T3X może się okazać, że taki SMS Barnarda kosztujący 6200 jest już rozsądną alternatywą.
Przy czym zamek w T3X pracuje genialnie i zdaniem znanego rusznikarza lepiej nadaje się do zbudowania na nim customa niż Rem700.
Pioter
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2021, 20:32
Lokalizacja: Dąbrowa

Post autor: Pioter »

Nie, właśnie tej broni nie mam mam inne sztuki, więc chyba będę poszukiwał używanej Tikki za jakieś rozsądne pieniążki do tego nowa osada i lufa, chociaż słyszałem pochlebne opinie na temat Savage. Im więcej czytam na forum tym większy metlik mam w głowie. Miało być łatwo a jest coraz gorzej.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Mam kilka sztuk zarówno tikki jak i savage. Moim skromnym zdaniem zamek tikki do savege to jak dzień do nocy.
Dawid
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

donkihot pisze:Jakby dało radę dołożyć do budżetu 2-3 tyś. to może coś od nich?
Za tyle się na pewno nie zmieści, jak policzy wszystkie koszty to wyjdzie bliżej 20 tys.
Nie zmienia to faktu że to fajna opcja.

Przy akcji Barnard trzeba doliczyć spust a więc za 6 tys. nie kupi tego razem, ponownie napisze że to fajna opcja.

PWS nie dawno dostał nowe akcje chyba Ultimatum Deadline - kolega czekał na nie. Nie wiem czy ma wolne sztuki na stanie czy trzeba zamawiać.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Zasugerowałem się cenami ze strony i myślałem że broń jest kompletna (nie wiedziałem że za spust trzeba oddzielnie dopłacić bo na zdjęciu widać ze jest) Tam są podane ceny 3200€ (już z podatkiem) co po dzisiejszym kursie daje 14694,18zł. a z drop portem 3300€ czyli 15153,37zł.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Pioter
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2021, 20:32
Lokalizacja: Dąbrowa

Post autor: Pioter »

Jakiś konkretny model Tikki szukać? Który byłby najodpowiedniejszy. Po za tym mam jeszcze parę pytań odnośnie sprzętu do elaboracji ale chyba muszę nowy temat założyć?
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Post autor: tytus160 »

Jeśli faktycznie będziesz chciał 6,5x55SE to pamiętaj, że to jest LA i takiego egzemplarza do przeszczepu musisz szukać, a potem kupić osadę LA.
Grupa systemów z bolt face ~.470" SA zawiera kalibry (moim zdaniem) dużo bardziej popularne (6mm Norma BR, 284win, 6,5x47, .308win, 6 i 6,5 Creedmor, 6XC i wiele innych).

Nie mam pojęcia czy zamki np. w T3X varmint i T3X lite są takie same, bo sam mam tylko T3X varmint. Ale może ktoś ma i podpowie. Pewnie taniej dałoby się znaleźć jakiś egzemplarz myśliwski i wykastrować ze wszystkiego oprócz zamka.

Jeśli znajdziesz T3X za 3500 i będziesz zmieniał spust to i tak możesz się nie zmieścić w 12 000 przy lufie Krieger/Bartlein. Wszystko zależy jaką osadę i lufę wybierzesz.
Będę właśnie składał "taniego" taktycznego customa na swojej zapasowej T3X i będzie to 3500 (T3X) + Timney (1000) + KRG Xray (znalazłem za 2700) . Czyli 7200 bez lufy, a przy cenach obecnych to byłyby raczej okolice 8800 (4000+1300+3500). Surówka Krieger/Bartlein kosztuje u Piotra 3000 + wykonanie komory.

Bipoda i montażu do lunety nie liczę bo będziesz je i tak potrzebował niezależnie od tego co kupisz.
Pioter
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2021, 20:32
Lokalizacja: Dąbrowa

Post autor: Pioter »

No właśnie teraz bym musiał wiedzieć jakiego modelu najlepiej poszukać, aby praca zamka i jego konstrukcja była jak najlepsza z pośród całej gamy Tikki.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Akjce Tikki 3 sa takie same, roznia sie tylko wielkoscia czolka i dlugoscia boltstop (mozna zawsze skrocic). Spust mozna zachowac.
Troche dopieszczona jest akcja Tikki Taktycznej, ale kupilbym obojetnie jaka.
Nad osada namyslilbym sie czy z magazynkiem czy bez jednostrzalowa, ale magazynek mozna zawsze zakleic.
kustom powinien jezdzic po tylnim worku, tak ze rodzaj kolby jest wazny.
Z lufa customowa mozna strzelac ciezkie .223 na 1000m, szczegolnie na 600.Lufa nie powinna byc grubsza niz 1.180", 28"-32" dlugosci w zalenosci od konturu i wagi calosci (ze wzgledu na grubosc akcji).
W FTR liczy sie tylko .223 i .308, w FOpen reszta (bardzo droga).
ODPOWIEDZ