9x19 alsapro 147gr + BA 9 1/2. Sh2

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Panqracy
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2021, 13:27

9x19 alsapro 147gr + BA 9 1/2. Sh2

Post autor: Panqracy »

Witam forumowiczow,

Strasznie nie lubie pytac 'z bomby', ale musze szybko podjąć decyzje czy kupic proch BA 9 1/2, czy moze szukać czegoś innego (np czekac na D032), a pobieżnie przeglądając forum nie znalazłem odpowiedzi

Pacjent: Shadow 2 - dynamika

Kulka: alsapro 147gr. 17.6mm. Proch BA 9 1/2. Factor 125+


Pytanie czy da sie z tego zrobic sensowna recepture? (OAL pewnie ok 29.1-29.2)

Ma "nie kopac", ma sie czysto spalac, ma byc bezpiecznie i w faktorze.

Najprosciej byloby kupic 0.5kg i poeksperymentowac. Niestety mam tylko mozliwosc paczki 2kg.


Licze, ze ktos zechce podzielic sie wiedza i doswiadczeniem
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

We wyszukiwarce trochę jest o Ba9 1/2 w 9x19. Szukając pod "Ba9" trochę tytułów wygląda obiecująco.

Być może da się zrobić kulkę z PF 126 - 130 na Ba9 1/2 i pocisku Alsa Pro 147gn, zwłaszcza jeżeli lufa pozwala na OAL powyżej 29mm bez dotykania gwintów pociskiem. Ale doradzałbym super ostrożność i solidne testy na chrono.

Odrzut będzie relatywnie mały, jako że proch jest szybki (więc PF wystąpi dla małej naważki, dającej mniej "rakietowego" kopa od gazów). Za to nie ma gwarancji utrzymania ciśnienia max. w normie (+P może utrzyma?) jak to dla szybkich prochów. Bezpieczeństwo powinno być na poziomie D032 (a więc zdecydowanie "kozackie", nie dla "peniaczy", na własne ryzyko) - w tabelach producenta Ba9 1/2 "kończy się" na pociskach 130gn. Jak ma być bezpieczniej (i nie za drogo), poszedłbym w stronę S020 a nie D032 (zwłaszcza że dwubazowe Lovexy są wrażliwe na temperaturę). Ba9 to z kolei pomyłka, factor daje dopiero na dużych naważkach (z góry tabeli) i kopie przy tym.

Sam mam już zrobioną amunicje testową na Ba9 1/2, ale wczesny zmierzch (i oblężenie odkrytych strzelnic w weekend) nie pozwala mi jej przebzykać na chrono. No i są to niskociśnieniowe wynalazki typu .38 Spl czy.45 ACP, w życiu nie nasypałbym go do 9x19, w tym zastosowaniu wolę VV N340 o "prawilnej" do kalibru szybkości spalania.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Oczywiście, że się da. Robię na tym od 5 lat :-)

Ba 9 1/2 to prawie D032, trochę mniej energetyczny. Ale mniej dymi i śmierdzi. Lepiej się dozuje bo nie jest taki drobny.

Sprawdzę dokładnie w domu ale z tego co pamiętam 3.5-3.6gr przy 29mm - 29,2 mm będzie faktorowe i bardzo przyjemnie strzela. Zero oznak nadciśnienia.


Ba9 pomyłka? Nigdy bym nie nasypał do 9x19 ? Wujku dobra rada, spokojnie :-)

Ba9 doskonale sprawdza się w elaboracjach do długiej lufy 9x19 na 124gr. Można jeszcze bardziej odelżyć ładunek bez straty Vo dzięki dłuższemu spalaniu. Bez problemu ogarnia pistoletowe ładunki (124gr nad 5.2gr Ba9, OAL 29.2-29.3 -PF128)

Są nawet wariaci, co ładują 9x19 Ba10 :-) ale to już trochę po bandzie
Panqracy
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2021, 13:27

Post autor: Panqracy »

xxxam pisze:Oczywiście, że się da. Robię na tym od 5 lat :-)

Ba 9 1/2 to prawie D032, trochę mniej energetyczny. Ale mniej dymi i śmierdzi. Lepiej się dozuje bo nie jest taki drobny.

Sprawdzę dokładnie w domu ale z tego co pamiętam 3.5-3.6gr przy 29mm - 29,2 mm będzie faktorowe i bardzo przyjemnie strzela. Zero oznak

Na jakim pocisku elaborujesz?
I na jakiej lufie ten faktor?

QL pokazuje, ze sie da, ale QL to tylko dane orientacyjne. Dlatego lepiej spytac praktykow
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Post autor: Spyderco »

Też zastanawia mnie Vectan 9 1/2, w sumie to chciałbym go spróbować z ciekawości. Nie interesuje mnie amunicja z faktorem, ma być celna, na reloaddata widziałem kilka przepisów z tego proszku i wyniki były poprawne. Jeśli Vectan sprawdziłby się do najpopularniejszych pocisków FMJ 124gr to nic więcej mi do szczęścia nie potrzeba. Pozostałe "moje pociski" używam z RS12, S020 i D032 i tylko na S020 mogłem się dogadać z 124gr, może francuski produkt będzie równie dobry?
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Panqracy pisze:
xxxam pisze:Oczywiście, że się da. Robię na tym od 5 lat :-)

Ba 9 1/2 to prawie D032, trochę mniej energetyczny. Ale mniej dymi i śmierdzi. Lepiej się dozuje bo nie jest taki drobny.

Sprawdzę dokładnie w domu ale z tego co pamiętam 3.5-3.6gr przy 29mm - 29,2 mm będzie faktorowe i bardzo przyjemnie strzela. Zero oznak

Na jakim pocisku elaborujesz?
I na jakiej lufie ten faktor?

QL pokazuje, ze sie da, ale QL to tylko dane orientacyjne. Dlatego lepiej spytac praktykow
Na każdym FMJ - Alsa, Limit, LOS - whatever
na pistoletowej lufie :-) czy to 4 czy 5 cali nie ma wielkiego znaczenia - napisałeś że SH2 to tego się trzymajmy.
QL nigdy nie używałem - eksperymenty, trochę wiedzy z USA (tam znany jako GRAAF's Nobel Sport) i chrono. No i kilkadziesiąt tysięcy złożonych kulek

@Spyderco - nie sprawdziłby tylko się sprawdza. Ale jak nie masz to przekonasz się najwcześniej w styczniu, bo nie ma :-)
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Post autor: Spyderco »

@xxxam
Parabellum nie ma jeszcze określonej trasy na 2022, ale poczekam na ten proch :)
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Spyderco pisze:@xxxam
Parabellum nie ma jeszcze określonej trasy na 2022, ale poczekam na ten proch :)
Warto, to fajny proszek
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

xxxam pisze:Ba 9 1/2 to prawie D032, trochę mniej energetyczny.
I dokładnie dlatego w 9mm factor da się na nim uzyskać tylko przy "racjonalizatorsko" poluzowanych wymaganiach bezpieczeństwa, zwłaszcza na najcięższych pociskach.
xxxam pisze: Ba9 pomyłka? Nigdy bym nie nasypał do 9x19 ?
Spróbowałem Ba9 na pocisku Ares 124gn w 4.25" lufie. OAL musiał być krótki z uwagi na "tępołukowy" pocisk i kształt komory, 27.4mm było. Ba9 dał factor 127 dopiero dla naważki 4.9gn. VV N320 robił to samo dla 3.8gn. Przy czym najdziwniejsze było, że oznaki ciśnienia na spłonce były bardzo podobne - jakby Ba9 łączył wady prochów szybkich (wysokie ciśnienie) i wolnych (konieczność sypania dużo żeby był wygar). Nie umiem tego wytłumaczyć - albo spłonki nie są precyzyjnym miernikiem ciśnienia, albo Ba9 ma jakąś regresywną charakterystykę spalania. Odrzut był przy tym samym factorze sporo większy niż dla N320.

Jest jedno zastosowanie, gdzie Ba9 jest genialny - strzelanie ołowiakami z broni samopowtarzalnej o naturalnie dużej prędkości wylotowej. Pozwala on połączyć duży Bolt Thrust (dający odrzut i przeładowanie) z relatywnie niską prędkością pocisku (zabezpieczenie przed ołowieniem). Udało mi się dostać przeładowanie TT dla prędkości pocisku (Ares 78gn) poniżej 1100fps. Ale jak ktoś chce factor przy umiarkowanym odrzucie, to ten proch jest dokładnie po przeciwnej stronie. Dlatego odradzam go jako bezpieczniejszą alternatywę dla D032 / Ba9 1/2 - S020 jest dużo lepszy w tym zastosowaniu. A jak ktoś jest gotowy zapłacić trochę więcej, to VV N330 / N340 / 3N37.
ODPOWIEDZ