Problemy z Brenekami

Elaboracja amunicji do broni gładkolufowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Problemy z Brenekami

Post autor: wodnikszuwarek »

Dzisiaj podczas strzelania breneka zdarzyło mi się kilka dziwnych strzałów .Zamiast strzału następowało ciche plaśnięcie i pocisk lądował parę metrów od lufy .
Pierwsze co mi przyszło na myśl to podczas składania nasypałem za mało prochu ale po którymś strzale przyjrzałem się komorze i lufie , było w niej pełno nie spalonego prochu.
Gdyby proch był wilgotny to wszystkie poskładane naboje tak by sie zachowywały a nie co któryś .
Po złożeniu nowej partii z spłonkami Remington jak na razie wszystko jest ok.
W związku z tym moje pytanie cz spłonka może powodować takie problemy ?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy z Brenekami

Post autor: P_iter »

wodnikszuwarek pisze: W związku z tym moje pytanie cz spłonka może powodować takie problemy ?
Moim zdaniem - nie. Jeśli spłonka zapala proch który jest w stanie wypchnąć kulę z lufy, to jednak doszukiwał bym się przyczyn w zawilgoconym prochu.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

To jak wytłumaczyć fakt że tylko kilka naście sztuk amunicji sie tak zachowało a składałem je jednocześnie ,proch z tego samego pojemnika.
Spłonki które kupiłem były nie wiadomego producenta usypane w jakimś kartoniku'
Poprzednie spłonki Primeros Clerinok i ten sam proch żadnych problemów a poskładałem ich 2000.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

wodnikszuwarek pisze:Spłonki które kupiłem były nie wiadomego producenta usypane w jakimś kartoniku'
Na pewno bym spłonek "tego producenta" więcej nie kupował... :D Ale to faktycznie wygląda bardziej na problem z prochem... Wilgotne łuski?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Wilgotne łuski?
Raczej nie bo łusek nie trzeba myć a wszystkie były z jednego pojemnika.
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

wodnikszuwarek pisze:Spłonki które kupiłem były nie wiadomego producenta usypane w jakimś kartoniku'
Może mieszanka różnych?
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Może mieszanka różnych?
Optycznie wyglądają identycznie ale dalej pozostaje pytanie czy spłonka może powodować takie liche strzały .
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Myślę że na sete to spłonki.
Marka jakaś tam to i jakość średnia może być, jak mało masy inicjującej to i zapłon lichy.
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Problem leży w za słabym zakręceniu łuski.
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Problem leży w za słabym zakręceniu łuski.
Nie za bardzo kumam co ma wspólnego zakręcenie łuski z opisanym prze zemnie problemem .
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

wodnikszuwarek pisze:
Nie za bardzo kumam co ma wspólnego zakręcenie łuski z opisanym prze zemnie problemem .
Jeśli do prochu nitro dostarczysz dużą ilość powietrza, będzie on się wolno palił, przy bardzo wolnym wzroście ciśnienia. Może to być faktycznie przyczyną Twoich problemów, ale tylko wtedy, gdy to powietrze będzie dostawać się do prochu.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Do elaborowanie breneki używam łusek jednego producenta z jednej partii ,zaciskam na prasie LEE z jak mi się wydaje z taką samą siłą a takie nie wypały zdarzają się co któryś strzał .
Rozebrałem kilka naboi rożnych producentów i w żadnych proch nie był luźny tak jak w amunicji pistoletowej albo karabinowej , był dociśnięty przybitka filcową albo koszykiem .
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Dlatego ja stawiam na wilgoć.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Dlatego ja stawiam na wilgoć.
Poskładałem 50 sztuk na innych spłonkach i jadę na strzelnice .Jak zdarzy się choć jeden niewypał proch przerobie na fajerwerki .
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 145
Rejestracja: wtorek, 29 czerwca 2010, 22:37

Post autor: Wojtan »

Gdzie można kupić pociski do elaboracji breneki ?
Mam nadzieję na wiosnę stanąć przed tym dylematem, jak mi przejdzie wniosek o rozszerzenie...
Ora et elabora...
Awatar użytkownika
Kosmaty
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:25

Post autor: Kosmaty »

http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=5996002

Akurat teraz do 12-tki ma tylko slug ale miewa też np W8. Trzeba zadzwonić i się dogadać.


Zajrzyj tez tutaj: http://www.mp153.pl/elaboracja.php



Co do głównego wątku to o ile spłonka zapali proch to dalej powino być OK.

Pierwsze co mi przyszło do głowy to słaba kompresja tej części amunicji. Zbyt lekkie zakręcenie naboju może powodować, że kula się przesuwa zanim proch się zdąży dobrze zapalić. Spala się tylko cząść a reszta zostaje w lufie. Skoro jedna zakręcasz wszystkie równo ...

Druga opcja to zawilgocenie prochu np w górnej warstwie. Pierwsze zrobione kręcileś na lekko wilgotnym prochu a jak siegnąłeś troszkę niżej to nabierałeś sychy proch i było OK.

pozdrawiam
Kosmaty
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Sama spłonka po odpaleniu daje ciśnienie okolo 5atm.
więc w przypadku za słabego zakręcenia naboju proch nie zdąży sie zapalić i cała zawartość łuski wylatuje do lufy zostaje tam lub upada nie daleko wylotu,
zjawisko to nazywa sie zaciągnięciem strzału.
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

:)
Ostatnio zmieniony środa, 16 stycznia 2013, 16:30 przez wodnikszuwarek, łącznie zmieniany 2 razy.
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Kosmaty pisze:http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=5996002

Akurat teraz do 12-tki ma tylko slug ale miewa też np W8. Trzeba zadzwonić i się dogadać.


Zajrzyj tez tutaj: http://www.mp153.pl/elaboracja.php



Co do głównego wątku to o ile spłonka zapali proch to dalej powino być OK.

Pierwsze co mi przyszło do głowy to słaba kompresja tej części amunicji. Zbyt lekkie zakręcenie naboju może powodować, że kula się przesuwa zanim proch się zdąży dobrze zapalić. Spala się tylko cząść a reszta zostaje w lufie. Skoro jedna zakręcasz wszystkie równo ...

Druga opcja to zawilgocenie prochu np w górnej warstwie. Pierwsze zrobione kręcileś na lekko wilgotnym prochu a jak siegnąłeś troszkę niżej to nabierałeś sychy proch i było OK.

pozdrawiam
Te pociski z all... to raczej kiepski pomysł ,to coś w rodzaju W8 bez sabota. Testowałem w sabocie i bez po paru metrach koziołkują a celność jest fatalna.
Moim zdaniem tylko stosując pociski z stabilizatorem można uzyskać dobre rezultaty .
Na tej stronie którą podałeś sprzęt raczej dla kolekcjonerów :D bo papierowa łuski są baaardzo trudno dostępne .Natomiast niektóre pociski fajne ale dość drogie .

To co pierwsze przyszło Ci do głowy jest jak naj bardziej prawdziwe ,słaba kompresja była przyczyna moich kłopotów =D>
Po do pracowaniu tego elementu moja amunicja zaczęła dobrze działać jedynie moja pompka zaczyna mieć dość intensywnej eksploatacji :lol:
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 145
Rejestracja: wtorek, 29 czerwca 2010, 22:37

Post autor: Wojtan »

Na polskich stronach straszna bieda jeśli chodzi o takie pociski, ale już egun daje co nieco rezultatów: http://egun.de/market/item.php?id=4213920

Co najśmieszniejsze - wyglądają jak duże śruty do wiatrówek :lol:
Ora et elabora...
Awatar użytkownika
Kosmaty
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:25

Post autor: Kosmaty »

Na sportowym strzelaniu brenekami się nie znam i nie wiem jakie ma Kolega wymagania ale....

U sprzedawcy z pierwszego linku (Allegro) kupiłem sobie jakiś czas temu kilka kulek slug (inne niż obecnie wystawiane) i jako, że za bardzo nie miałem warunków do robienia naboju od podstaw to wysypywałem śrut ze sportowej Sagi, wkładałem do koszyczka tę kulkę i zakręcałem. Otrzymywałem w ten sposób nabój za jakieś 1,6 zł a śrut zostawał do przetopienia na przyszłość. Celność tego naboju była dla mnie miłym zaskoczeniem i wg mnie do zabawy na 30-40 m fajna sprawa.

Dodałem też poprzednio, że jego asortyment jest szerszy. Trzeba dzwonić, pytać i się targować. Na pewno miał kiedyś W8 z wojłokową przybitką.


Z kolei drugi sprzedawca (MP-153) to człowiek z którym dużo da się załatwić telefonicznie. Przy konkretnym zamówieniu ceny ze strony znacznie stopnieją a na zamówienie sprowadzi niemal dowolne rosyjskie pociski.

Rynek mamy jaki mamy (chałupniczy), więc nie oczekujmy u tych chłopaków półek w magazynach, zastawionych brenekami.
Kosmaty
ODPOWIEDZ