Formatowanie łuski

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

sniper4
Posty: 154
Rejestracja: środa, 07 marca 2012, 15:57

Formatowanie łuski

Post autor: sniper4 »

Witam!
Mam problem z formatowanymi łuskami. Dokładnie, nie ryglują się tak jak oryginale i podczas ostatniej fazy ryglowania zamek działa dosyć ciężko. Jaka jest możliwa przyczyna. Proszę o sugestie.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Witaj,

sprawdzał kolega długość łuski? Miałem podobny problem, gdy bylem za leniwy i myślałem, ze po jednym wystrzeleniu pewnie będzie dobrze... :oops: Nic innego mi do łba nie przychodzi... :)
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Aby dokladnie odpowiedziec na to pytanie, musisz podac wiecej danych, np: czy formatujesz tylko szyjki? czy robisz za kazdym razem "shoulder bump"? czy tez " full body format, czy je poprzednio formatowales? jezeli tak to jak i ile razy?
Najczesciej spotykane przyczyny: luska jest za dluga (skrocic szyjke- jezeli jest dluga,jezeli body to zrobic shoulder bump) jezeli dolna czesc luski jest za szeroka - potrzebuje full body format.
Troche oporu zamka nie jest problemem, niektorzy nawet lubia.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Ja bym nieco głębiej wkrecił matryce formatujacą.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
sniper4
Posty: 154
Rejestracja: środa, 07 marca 2012, 15:57

Post autor: sniper4 »

Łuskę formatuję trzeci raz, za każdym razem formatuję ją po całej długości. Ma ona długość 54,7mm odpowiednia dla elaboracji 6,5x55SE
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Potwierdzam, głębiej wkręcić, shellholder ma prawie dotknąć matrycy (trzymając łuskę, nie na sucho)
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jezeli Twoja komora jest czysta i do SAMMI specs, to masz problem z headspace(dlugosc luski od denka do datum line na ramionach), albo luska jest za gruba w dolnej czesci, prawdopodobnie to i to, z czego by wynikalo, ze Twoja matryca nigdy nie byla prawidlowo ustawiona. Teraz masz okazje ustawic ja prawidlowo:
1. zrob wszystkie luski na jeden wymiar,
2.wykrec matryce i umyj, prawdopodobnie masz mala dziurke w obudowie matrycy-sprawdz czy nie jest zapchana.
3. wkrec ja na ta sama wysokosc jak poprzednio
4. sformatuj jedna luske
5. wsadz ja w komore i sprobuj zamknac zamek, jezeli sie nie zamyka albo ciezko zamyka, dokrec matryce 1/4 obrotu i sformatuj jeszcze raz.
Rob to tak dlugo, az przy zamykaniu za nia zamka poczujesz bardzo lekki opor, w tym momencie dokrec matryce jeszcze okolo 1/4 obrotu (dla pewnosci) i tak zostaw, teraz matryca jest dopasowana do Twojej komory.
Jezeli chcesz byc pewny swojej amunicji, to mozesz ja zawsze (przed polowaniem czy zawodach) sprawdzic na sucho w komorze.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

abersfelderami pisze:Jezeli Twoja /.../ w komorze.
Mówiąc prościej, Twoje łuski mają nieprawidłowe sformatowane ramiona. Musisz je nieco zbić w dół podczas formatowania. Oczywiście warto sprawdzić, czy matryca nie jest brudna i zrobić dokładnie tak jak pisze abersfelderami.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Zgadzam się w pełni z Kolegami. Ustawienie matrycy "książkowe" to jedno - a ustawienie do konkretnej komory to drugie. W swoich karabinach zawsze wkręcam matrycę formatującą do kontaktu z shellholderem - a potem odkręcam o jeden obrót - i formatując łuskę sprawdzam w jakim położeniu łuska daje się zaryglować bez większego oporu wkręcając matrycę coraz głębiej. Kiedy uzyskam ten efekt - tak matryce blokuje i tak używam. Czasem wymaga to wkręcenia nawet o 1/2-3/4 obrotu głębiej niz kontakt z shellholderem - choć na zdrowy rozum łuska nie powinna i tak głębiej wchodzić.
Piotr
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Z doświadczenia dodam że jeżeli łuska nie pochodzi z własnej broni tylko innej która ma znacznie mniej ciasną komorę to w niektórych przypadkach wkręcenie matrycy głębiej nawet o 2 obroty nic nie daje.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

winek64 pisze:Z doświadczenia dodam że jeżeli łuska nie pochodzi z własnej broni tylko innej która ma znacznie mniej ciasną komorę to w niektórych przypadkach wkręcenie matrycy głębiej nawet o 2 obroty nic nie daje.
Dobrze ustawiona matryce nie ma co ruszac, jezeli wkrecisz ja za nisko to zalamiesz ramiona.
Jezeli luski pochadza z bolt gun z komora w specifikacji SAMMI to mozna (czasami trzeba 2x), jezeli sa z wojskowej komory(np: AR) wtedy uzywa sie small base dies.
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Stosuje prostszą i tańszą metodę po sformatowaniu łusek różnego pochodzenia segreguje je poprzez sprawdzenie w komorze broni do której będe elaborował. Te łuski przy których nie można zamknąć zamka lub zamyka się on zbyt ciężko odrzucam.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

winek64 pisze:Stosuje prostszą i tańszą metodę po sformatowaniu łusek różnego pochodzenia segreguje je poprzez sprawdzenie w komorze broni do której będe elaborował. Te łuski przy których nie można zamknąć zamka lub zamyka się on zbyt ciężko odrzucam.
Wszystko co proste jest dobre. Small base metode dodalem tylko jako jako uzupelnienie Twojej wypowiedzi majac na mysli przyszlych elaborantow.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Small base stosujesz tylko do wojskowych czy wojskowopochodnych czy z załozenia do wszystkich automatów- także konstruowanych jako mysliwskie?
Piotr
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

PiotrL pisze:Small base stosujesz tylko do wojskowych czy wojskowopochodnych czy z załozenia do wszystkich automatów- także konstruowanych jako mysliwskie?
Mysle, ze uzywasz tylko jak musisz.IMHO Small base dies robia to samo co full length, tylko bardziej znizaja ramiona i formatuja nizej head luski (do minimum specs), przy tym bardziej ja niszcza.. Jezeli masz tylko jeden automat I nie zbierasz lusek na strzelnicy, to prawdopodobnie nigdy nie bedziesz jej potrzebowal, jest to tylko narzedzie uzyteczne w specyficznych sytuacjach, np: masz kilka" automatow" w tym samym kalibrze i nie chcesz sprawdzac amunicji, roznego pochodzenia luski i nie mozesz zformatowac na wymiar z full lenght...... to small base jest przydatna (gwarantuje, ze wejdzie w kazda komore).
Niektorzy robia elaboracje do wojskowopodobnych czy mysliwskich np: BAR, tylko z full length i nie maja problemow.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Własnie chodzi mi o Bara I. Jezeli po FS przeładowuje bezproblemowo to nie ma sensu używac small base?
Piotr
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jezeli laduje i przeladowuje bezproblemowo, to moim zdaniem tak.
Czy rozrywaja Cie jakies rozterki?

PS: osobiscie nie posiadam BAR.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Po prostu nie mam doświadczeń w robieniu ammo do automatów - więc zbieram informacje. Dzieki za wyjasnienia :D
Piotr
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

PiotrL pisze:Po prostu nie mam doświadczeń w robieniu ammo do automatów - więc zbieram informacje. Dzieki za wyjasnienia :D
Cale szczescie, juz myslalem, ze cos istotnego zapomnialem albo nie wzialem pod uwage. :D
ODPOWIEDZ