Zagadka ?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jack
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 23 stycznia 2012, 15:50
Lokalizacja: Warszawa / Białystok

Zagadka ?

Post autor: Jack »

Wczoraj miałem ciekawy przypadek. Skręciłem na szybko resztki pocisków ok 50 kulek Hornady SP 50 gr 30szt. Partizan FMJBT 55gn 20 szt. Partizan FMJBT 62gn do treningu dzika wszędzie dałem 23,7 gn H335 strzeliłem po 3 szt. do tarczy skupienie ok 3cm z każdej elaboracji (do treningu wystarczy). OAL wszędzię coś ok 56,6 mm. Broń Tikka T3 Varmint 8 calowy skręt lufy.

Co było dalej...

Na treningu na 10 przebiegów tylko 2 kule w tarczy. Następna seria 0 kulek w tarczy (zgłupiałem :med/: ) wziąłem od kolegi jego sprawdzoną elaborację i wynik na dziku 94 czyli w normie. Później celowałem ze swoich kulek w tabakierę dzika z myślą, że są kosmicznie wolne i biją z tyłu tarczy ( dwie w tarczy pod uchem reszty brak). We wszystkich przypadkach prowadzenie dzika idealne.

Następnie wywaliliśmy z kumplem który też elaboruje do stojącego dzika żeby odzyskać łuski :) wszystko trafiało w tarczę ale kolega stwierdził, że broń kopie przy strzale jak 6,5x55 i dużo dymu z lufy idzie (też to odczułem)

Mam nadzieję, że zainteresowałem was tematem i może ktoś zna diagnozę ???

DB Jack ](*,)
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Moge tylko spekulowac.

Co do nawazki to przy 56.6mm COAL 55gr i 62gr napewno nie pokaza nadcisnienia (sa niskie), dla 50gr przy 56.6mm COAL ta nawazka jest ponizej minimum, czyli tez nie pokaze nadcisnienia.
Zakladajac, ze dobrze wykonales amunicje i trafnie opisales objawy (zapominajac o odrzucie i dymie z lufy) to amunicja nie ma z tym nic wspolnego. IHMO
Twoja luneta albo osada nie wraca do punktu wyjsciowego po strzale, masz luz w lunecie, jej montazu, albo w osadzie, poniwaz chodzi o T3 to mysle, ze pierwsze co musisz sprawdzic jest recoil lug, wyrobila sie i jest luzna (to najwieksza slabosc T3 i Sako TRG) albo ja zgubiles przy zdejmowaniu osady.IHMO
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Pomyliłeś prochy.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

P_iter pisze:Pomyliłeś prochy.
Czy podejrzewasz ze brali "prochy" w czsie elaboracji?
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

czy w czasie strzelania?
Jack
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 23 stycznia 2012, 15:50
Lokalizacja: Warszawa / Białystok

Post autor: Jack »

abersfelderami

Broń jest OK poza tym mam zrobioną kolbę w tice z pilarami i beddingiem a więc problemy trg i Tikki o których pisałeś odpadają

10 min przed treningiem dzika strzelałem na skupienie Sierra HPBT 69 gn / VV N140 25,2 / CCI 400 / COAL 58,2 oto wynik:

Obrazek


Naważki które zastosowałem powinny mniej więcej rozpędzić pocisk do prędkości ok 900 m/s i przy 50 m do dzika nie ma różnicy czy to będzie + czy - 50 m/s bo przy przebiegu na tarczy będzie to poniżej 2 cm. Jedyne co mi przychodzi do głowy to :bh|:

Jedyna wartość której nie mierzyłem bo tak jak pisałem były robione na szybko do przebiegu dzika to COAL ale mam długą komorę (przy sierra HPBT 69gn i osadzeniu na gwint 59,6mm) a więc może za duży odstęp od gwintu ?? Nie wiem czy może mieć to wpływ bo przy elaboracjach nie odsuwałem nigdy dalej pocisku jak 0,3mm od gwintu.

P_iter

Pytanie o proch rozumiem, że było z kategorii PODCHWYTLIWE ? :)

Jack
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jack, strzelam Tikke t3 .223 na zawodach do 600m, uzywam 77 i 80smk, znam ten karabin bardziej niz kazdy inny.
Jeszcze raz, jezeli amunicja jest jednolita to w tych samych warunkach bedzie powtarzalna, nie ma tak ze raz strzela, raz nie strzela szczegolnie na 50m, te 3 wagi pociskow sa blisko siebie, punkt trafienia na 50 m musi byc podobny. Chyba ze jak pisze P_iter cos tragicznie pomieszales.
Jedyna wartość której nie mierzyłem bo tak jak pisałem były robione na szybko do przebiegu dzika to COAL ale mam długą komorę (przy sierra HPBT 69gn i osadzeniu na gwint 59,6mm) a więc może za duży odstęp od gwintu ?? Nie wiem czy może mieć to wpływ bo przy elaboracjach nie odsuwałem nigdy dalej pocisku jak 0,3mm od gwintu.
Robi roznice, ale za mala aby nie trafic w tarcze na 50m, ja mialem kilka tikka i kazda lubila standartowe coal, 69gr strzelalem z 2.2350 (hodgdon)

Sprostowanie; Nie wiem skad mi sie wzielo te 50m, na jakim dystansie jest ten trening? czy dobrze rozumiem, ze Twoja amunicja strzelala raz dobrze raz nie, czy nigdy dobrze nie strzelala? boje sie ze gdzies sie zgubilem.
OK, teraz widze te 50m.
Jack
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 23 stycznia 2012, 15:50
Lokalizacja: Warszawa / Białystok

Post autor: Jack »

abersfelderami

Po kolei, żeby się nie zgubić.

1. Tikka strzela rewelacyjnie jak widać na załączonej tarczy (była to odległość 100m)

2. Problem był tylko na treningu do dzika w przebiegu (tarcza w ruchu) przeważnie na treningach strzelam powyż 90 pkt ale nigdy od kiedy strzelam nie było strzału poza tarczę a w tym przypadku było ich z 20 i zgłupiałem (w/w pociski Hornady SP Partizan).

P.S. tak z ciekawości ponieważ piszesz, że znasz tikki powiedz mi mniej więcej ile strzałów wytrzymuje lufa t3 varmint .223. Spotkałem tylko jedną osobę która wymieniała lufę i mówiła o 12 tyś strzałach "albo jeszcze lepiej" ??
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jack pisze:abersfelderami

Po kolei, żeby się nie zgubić.

1. Tikka strzela rewelacyjnie jak widać na załączonej tarczy (była to odległość 100m)

2. Problem był tylko na treningu do dzika w przebiegu (tarcza w ruchu) przeważnie na treningach strzelam powyż 90 pkt ale nigdy od kiedy strzelam nie było strzału poza tarczę a w tym przypadku było ich z 20 i zgłupiałem (w/w pociski Hornady SP Partizan).

P.S. tak z ciekawości ponieważ piszesz, że znasz tikki powiedz mi mniej więcej ile strzałów wytrzymuje lufa t3 varmint .223. Spotkałem tylko jedną osobę która wymieniała lufę i mówiła o 12 tyś strzałach "albo jeszcze lepiej" ??
Jack,
Jezeli zdarzylo sie to tylko w przebiegu, amunicja byla jednolita i luneta wyzerowana na dystans, bez luzow w osprzecie, to pozostal tylko......................operator.

Moja tez strzela na poziomie osiedlowego benchrestu, lufa w zaleznosci od wagi pocisku i nawazki wytrzymuje ponad 10tys.
Osada, luneta i inny osprzet zawsze sie rusza po odpaleniu, obojetnie jak silno je przykrecisz, najwazniejsze jest aby wszystko wrocilo do stanu startowego.
Zeby byc tego pewnym najlepiej jest zaznaczyc wszystkie srubki w sprzecie.


Obrazek
[/img]
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Z tymi prochami wcale nie przesadzilem. Jeśli broń jest dobra co widać na zdjęciu, operator tejże także, to jeśli chwilę wcześniej nie skracałeś kolby, to należy szukać przyczyn w zbyt szybkiej lub zbyt wolnej amunicji. Powinieneś strzelić swoimi kulkami z broni kolegi.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
pniewa
Posty: 289
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

może poprzednia naważka była ustalana w zimę, a teraz jest ciepło. Ja tak miałem z 8x57js. Przy -20 st. jeden punkt, jak w Twojej załączonej tarczy, przy +20 rozbiegły się aż miło. W 3006 tylko przesuwa się po skosie o 10 cm. Na medze 12g, na tsx wcale.
ODPOWIEDZ