Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Gregorek_75
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 01 czerwca 2023, 11:57

Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: Gregorek_75 »

Witam,
Panowie chciałem się podpytać, o Wasze doświadczenia w kwestii elaboracji 308 i tego jakie łuski się nadają a jakie nie ???
Sam jeszcze nie elaboruje tego kalibru, dojrzewam - matryce już czekają :-).
Byłem wczoraj świadkiem dyskusji na strzelnicy "starych" strzelców i elaborantów. Jeden z nich utrzymywał, że do elaboracji tego kalibru nadają się tylko łuski Lapua ... drugi stał na stanowisku ze Lapua i Hornady. Nieśmiało włączyłem się w dyskusje pytając o inne łuski ... no i obaj koledzy jednym głosem orzekli, że cała reszta GECO, GGG, S&B się "nie nadaje" ...problem z obróbką, efekty na tarczy też takie sobie ...

No i stąd moje pytanie ... jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii ???
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: lechu »

Pytanie do czego?
Na jakie dystanse chcesz strzelać i z czego?
W większości wypadków do .308 Win wszelkie łuski wystarczą, byle by były z jednej / podobnej partii.
Topowe to Starline, bardzo dobre Lapua, po drugiej stronie w moim rankingu są S&B - to nie są złe łuski ( mają dużą pojemność ; ), tylko różnią się parametrami z poszczególnych lat produkcji.
Fajne grupy można zrobić praktycznie na łuskach każdego z producentów.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: piotrjub »

Do precyzji łuski Lapua Palma.
Inne nie są złe ale Lapua Palma jest lepsza.
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: lechu »

Lapua Palma jak najbardziej, masz rację.

Co do budżetowych łusek, w większości wypadków one nie są najsłabszym ogniwem, z reguły jest to strzelec :roll:
Przedwczoraj wymyśliłem sobie elaborację na trening 100m, "po taniości":
Łuski GGG, spłonka Fiocchi, kulka Hornady 168 bthp, mała naważka RS52 ( bo mam wszystkiego najwięcej)
Wczoraj rano złożyłem, popołudniu strzelałem.
Wynik jest słaby, ale wiem, że:
zrywam strzały - muszę albo poprawić pracę na spuście, albo spust, albo jedno i drugie...
trzeba trenować ; )
na 100m szkoda lepszych komponentów,
P.S. nie robiłem drabinek etc, pierwsza elaboracja, bo ... szkoda komponentów.
Załączniki
GGG 100m.jpg
GGG 100m.jpg (104.91 KiB) Przejrzano 873 razy
Jarek
Posty: 79
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 12:14

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: Jarek »

Czy mogę zapytać? Jaką długość mają łuski Lapua 308W fabryczne lub po jednym odstrzale ?
Składam na łuskach S&B z mojej broni. Mam trochę łusek lapua i chciałbym je wykorzystać . Amunicja do polowania.
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: Komes »

Ostatnio brałem setkę nowych Lapua w 308. Nigdy wcześniej nie robiłem nic na całkiem nowych bo do polowaczki nie potrzebowałem ale reraz się skusiłem. No i z ciekawości od razu pomierzyłem. Wynik jest taki: 51.00 (+/- 0.03) z przytłaczająca większość 51.00- perfekcja. Warto dodać, że błąd pomiaru bardziej, bardzo dobrej suwmiarki, renomowanej firmy to 0.02.
Obrazek
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 698
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: matthius »

lechu pisze: piątek, 22 września 2023, 10:51 Przedwczoraj wymyśliłem sobie elaborację na trening 100m, "po taniości":
Łuski GGG, spłonka Fiocchi, kulka Hornady 168 bthp, mała naważka RS52 ( bo mam wszystkiego najwięcej)
Pochwalisz się przepisem?
Mam trochę tych pocisków i miałem je sprzedać, ale może wykorzystam je do treningów na 100m.
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: lechu »

a proszę ; )

43,5 gr RS52, COL na gwincie, pewnie około 73,00 mm, łuski były zrobione body reddinga plus Lee collet, praktycznie bez zacisku szyjki na pocisku.
Kulki przed strzelaniem wyciągałem palcami, ostrożnie do komory i tyle. Łuski miałem przygotowane z wcześniejszych eksperymentów....

Taka "normalna" elaboracja ekonomiczna na treningi, którą wcześniej robiłem do .308 to:
Hornady 168 bthp
różne łuski FL rcbs'em
Lovex S062 41,5-42,0 gr
COL od 71,1 do 73 mm w zależności od broni, latało to we wszystkim co miałem w tym kalibrze, do 300m, z bardzo fajnymi skupieniami,
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 698
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: matthius »

Dzięki - zaskakująco podobne do moich pierwszych prób z elaboracją .308 Win, robionych kilka lat temu.
Ale jakoś ani Tikka, ani AR-10 nie dawały z nimi spektakularnych rezultatów, więc przerzuciłem się na cięższe pociski.
mieszko1vp
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 04 listopada 2022, 01:43

Re: Elaboracja 308 ... jakie łuski ??

Post autor: mieszko1vp »

Pierwszą elaborkę do 308 robiłem na nowych Noslerach,później na lapua po subsonikach i s&b-wyniki miałem słabe-nie mogłem wyciąć koniczynek,a próbowałem pocisków od 168 do 195-noslere cc,rdf,sierry itp.przełom nadszedł gdy zobaczyłem tarczę kolegi ze sklepowej ggg,a miałem tych łusek ponad tysiąc.Zacząłem kręcić wiec na ggg.skończył się lovex...kupiłem vv n140 pod 223,a że się nadawał to kręciłem na nim do 308-było znacznie lepiej.dokupiłem vv n550 i teraz na najtańszych ppu 175gr na 100m dziura w dziure.na hornady sst180gr to samo.
Moje zdanie po roku elaboracji jest takie,ze najwazniejsze jest dobrać proch.
Są tarcze na brązowym forum chłopaków co strzelają z fabrycznej GGG i na 300 robią niesamowite wyniki wiec te łuski nie są rakie złe,a do celów łowieckich są nawet za dobre
ODPOWIEDZ