Blank cartriges czyli hukowce

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Blank cartriges czyli hukowce

Post autor: wierzba »

Witam,
czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z robieniem ślepaków/hukowych ?

pozdrawiam
wierzba
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

http://bobshellsblog.blogspot.com/2008/ ... -ammo.html

Tylko tyle znalazłem... Może to Ci pomoże. Sam nigdy nie robiłem.
Miłego dnia!
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Andrzej,
To na nadchodzący Nowy Rok ? :wink:
Pozdrawiam
Maciek
past
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2012, 08:39

Post autor: past »

witam

na razie jestem teoretykiem w elaboracji , ale przyglądałem się tematowi. Jeśli chcesz używać elaborowanych slepaków w broni samopowtarzalnej to nie dasz rady nie mając specjalnych łusek i matryc. Jesli ogień pojedyńczy to IMO zwykła łuska , kwestia zaślepienia , widziałem zaślepiane jakiśmś tworzywem.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Chciałem robić ślepaki do legalnych replik hukowych 9PAK dla posiadacza sadu z czereśniami, osoby bardzo mi bliskiej i lubiącej strzelania - nawet dla robienia huku. Taka szybka myśl, kiedyś ta osoba z wielką radością wystrzeliła 100 sztuk ślepaków w tydzień. Po kimś to w końcu mam ...
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
past
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2012, 08:39

Post autor: past »

Wierzba musiałbyś mieć dojście do łusek do ślepaków a w Polsce chyba jest problem,
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

9 P.A.K. jest innym kalibrem niż 9x19 i nie jest ani myśliwski ani sportowy więc trzeba by się zastanowić czy to legalne, nie twierdzę że nie jest, ale warto się zagłębić w temat.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Łudziłem się przez chwilę że to da się łuski z 9x19 przystosować ale jak się nie da to zapomnijmy o temacie ...
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Bardzo ciekawy opis, tyle tylko, ze po niemiecku: http://www.gun-forum.de/31084-selbst-la ... ronen.html
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Anakonda
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 03 lutego 2014, 22:34

Post autor: Anakonda »

Witam wszystkich na forum.

Podłączę się do tematu.

Ma ktoś doświadczenie z elaboracją ślepaków do kalibrów:
7,62 x54 R
8x57 mauzer

Łuski po odstrzelonych ślepakach będę niedługo miał.
Sprzęt się znajdzie
Ślepaki mają być używane do rekonstrukcji i szkolenia
Pytania: - wiadome - główne - czy warto?

1. Ktoś podpowie z naważkami i rodzajem prochu?
2. jak zakręcić "gwiazdkę" na końcu łuski
3. Stalowe łuski - czy warto? czy tylko miedziane?
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

do zawiniecia gwiazdki potrzebna jest matryca -ciekawe jak poradzisz sobie ze splonkami Berdana

"blaszane " łuski wywal zostaw tylko "miedziane "
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Matryca do ślepaków: http://www.hornady.com/store/Blank-Cartridge-Die/ ( skoro Hornady to można zapytaćw "Hubertusie").
Do usuwania spłonek Berdana jest wybijak hydrauliczny ( tak więc te spłonki tez można usunąć). A i kiedyś w katalogu Frankonii widziałem coś do usuwania tychże spłonek, coś na zasadzie haka wbijanego w spłonkę i wyciągającego ją na zasadzie dzwigni.
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Maciej

wybijak hydrauliczny nie pójdzie w łusce "ślepaka " ze względu na kształt szyjki łuski

Mozna wszystko kupic tylko czy warto dla paru "puknieć "-mozna to zapozorowac petardą rzucona obok

Najprosciej i najtaniej byloby zastosować hitlerowski patent na "ślepaki "


Inna sprawa to nie wiemy kto i po co faktycznie o to pyta ,ile ma lat i do czego mu to naprawdę potrzebne i czy wzystkie palce i oczy tez mu sa potrzebne

Radzilbym oszczędnośc w poradach
[-X
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Walther myślę że warto (nowe doświadczenia i tym podobne) sam się zastanawiałem żeby coś sklecić na Sylwestra tylko stwierdziłem że nie ma co ryzykować zaraz pół komendy by się zleciało.
Po co wygląda na to że do rekonstrukcji.
Kto i tu kłania się ciągła prośba Moda (Anakonda uzupełnij profil) i nie tylko ty.

Walther czy możesz przybliżyć ten hitlerowski patent na ślepaki. :-k
Darek
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Darek -proby robienia fajerwerków z broni na ktore posiadasz pozwolenie moze zakonczyc sie odebraniem tegoz pozwolenia
i słusznie- bron nie słuzy do straszenia sąsiadow

jesli wydano pozwolenie na bron do celow lowieckich -to masz uzywać ja do tychże celów
jesli do celow sportowych -to na strzelnicy
jesli do celow kolekcjonerskich -to trzymaj ja w szafie i puknij sobie co najwyzej petardą na balkonie
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

dla zainteresowanych mogę podrzucić dobry patent na hukowce na PW, jedyna wada to że źle się przeładowują w repetierach bo są całkowicie pozbawione pocisku i zaczepiają krawędzią łuski.

łuski raz użyte do zrobienia hukowca i zagniecione w gwiazdkę już powtórnie nie nadają się do wykorzystania, ponieważ podczas wystrzału niektóre fragmenty zagniecenia się urywają i wylatują przez lufę, można to zaobserwować zwiedzając teren po rekonstrukcji gdzie takich łusek zostaje setki

"hitlerowski" patent na ślepaki o którym wspominał walther to:
primo - powstał w czasach jak Hitler jeszcze lał w majty albo i wcześniej
secundo - polega na elaboracji naboju drewnianym pociskiem wydrążonym w środku, który rozpadał się w lufie na kawałki i z lufy wypadały tylko drzazgi na odległość ok 2-3 m, pocisk taki powodował poprawność dosyłania i w niektórych modelach broni maszynowej poprawność działania automatyki bez stosowania dodatkowych urządzeń mocowanych na lufie (tzw odrzutników)
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Walter, zapoznaj się z prawem obecnie obowiązującym! Chyba że świadomie wypisujesz takie głupoty! Ustawa obecnie obowiązująca gwarantuje amunicję do broni kolekcjonerskiej czy pamiątkowej. Można ją z powodzeniem używać jako sportowej czy po przestrzelaniu jako myśliwskiej o ile spełnia pozostałe wymogi. Broń kolekcjonerska wisi na ścianie nie w szafie i faktycznie tak jak napisałeś "puknij sobie". Jeżeli ktoś ma broń hukową do rekonstrukcji to niby czemu ma jej w tym celu nie używać? Parokrotnie brałem udział w rekonstrukcjach tyle że wcześniejszych epok gdzie była broń rozdzielnego ładowania i po prostu do armaty czy muszkietu nie ładuje się kuli.
Wojtek
Ostatnio zmieniony wtorek, 04 lutego 2014, 22:39 przez Cyrograf15, łącznie zmieniany 1 raz.
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Cyrograf
nazwania mnie ormowcem nie pozostawie bez odpowiedzi
Rano przekazuję sprawe prawnikowi
Anakonda
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 03 lutego 2014, 22:34

Post autor: Anakonda »

Chciałem podziękować wszystkim za rady.

Trochę o sobie - lat 39, pozwolenie posiadam, instruktor i sędzia sportowy, instruktor i sędzia myśliwski, wkładka prowadzący strzelanie itd..
Strzelam sportowo w klubie w Pułtusku.
Dlaczego pytanie o ślepaki?
Cały czas rozwijam swoje zainteresowania dotyczące między innymi broni historycznej.
Jestem członkiem grupy rekonstruktorskiej. Odwzorujemy okres od powstania styczniowego - powstańców - do wojny 20 roku.

Dzięki temu, że uzyskaliśmy status stowarzyszenia, będziemy starać się o indywidualne pozwolenia na broń do celów rekonstruktorskich.
do tej pory na rekonstrukcjach korzystamy z broni wypożyczanej przez specjalistyczne firmy, ale wiadomo jak to jest z cudzą bronią - to zacięcie, to
pretensje że uszkodzona itd...

Dlatego też rozważaliśmy na przyszłość elaborowanie własnych ślepaków, ale chyba nic z tego nie wyjdzie...
Głównie używamy mosinów , a ślepaki są dość drogie ale dostępne.
Dużo trudniej jest ze ślepakami do mauzera, które robi tylko priv partizan i ceni koło 4 zł za sztukę.
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Jak raczyłes zauwazyc domel -naboj ślepy tak calkowicie bezpieczny nie jest i nigdy nie był
szkoda ze nie wspomniałes jeszcze o roztrzaskanych aluminiowych nakretkach na lufe od kałachow ,odskakujacych z dzwiekiem oslon suwadła itp zdarzeń przy strzelaniu ogniem ciagłym

Więc zastanowcie sie komu sprzedajecie te patenty -wiekszosc rekonstruktorów to licealne szczawiki nie zawsze zdajace sobie sprawę z zagrozenia

pomysł cyrografa że mozna sobie wyjąc bron z szafy/sciany i mozna sobie postrzelac w Sylwestra ślepakami na balkonie -pozostawie bez komentarza
Ale zyczę mu szczerze aby tego sprobowal - pomijajac juz fakt ze to idiotyzm
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

powstanie styczniowe i mosiny :?: :?:

Kolego jesli jestes instruktorem to tym bardziej powinienes byc uczulony na pewne niuanse
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Tak lepiej?
Anakonda
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 03 lutego 2014, 22:34

Post autor: Anakonda »

walther pisze:Jak raczyłes zauwazyc domel -naboj ślepy tak calkowicie bezpieczny nie jest i nigdy nie był
szkoda ze nie wspomniałes jeszcze o roztrzaskanych aluminiowych nakretkach na lufe od kałachow ,odskakujacych z dzwiekiem oslon suwadła itp zdarzeń przy strzelaniu ogniem ciagłym

Więc zastanowcie sie komu sprzedajecie te patenty -wiekszosc rekonstruktorów to licealne szczawiki nie zawsze zdajace sobie sprawę z zagrozenia

pomysł cyrografa że mozna sobie wyjąc bron z szafy/sciany i mozna sobie postrzelac w Sylwestra ślepakami na balkonie -pozostawie bez komentarza
Ale zyczę mu szczerze aby tego sprobowal - pomijajac juz fakt ze to idiotyzm
Niektórzy taki pęd mają, dlatego koledzy robią prosty pokaz - podczas szkolenia wstępnego na strzelnicy ładujemy ślepak i dajemy strzelić z kilku metrów do pustej kartki albo szmaty - nowicjusz widzi że nawet ślepak może krzywdę zrobić.
No i podczas rekonstrukcji nigdy nie celować w przeciwnika podczas strzału.
Ostatnio zmieniony wtorek, 04 lutego 2014, 23:07 przez Anakonda, łącznie zmieniany 2 razy.
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

czarodziejskie slowo juz prze klawiature nie przejdzie [-X

kolego -nigdy nie byłem ormowcem
dla ciebie to tylko jakis tam epitet -a ja jeszcze z racji wieku doskonale pamietam to bydlo
Anakonda
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 03 lutego 2014, 22:34

Post autor: Anakonda »

Walter - co do Mosinów to był skrót myślowy - oczywiście powstanie styczniowe to broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania i bron biała, a jak pierwsza wojna światowa to mosiny.
Myślałem że to jest oczywiste..
Jako że to forum o elaboracji to pytałem konkretnie o elaborowanie
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

A nie mozecie bawic sie w kosynierów -nie byloby problemu :D :D
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Jeśli idzie o nazwanie osoby to faktycznie przepraszam, nie to miałem na myśli. Na myśli mam sposób postrzegania ugruntowany przez komunę który Kolega reprezentuje, prawdopodobnie właśnie z racji wieku.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2627
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Mimo sygnałów Kolegów o... gorącej atmosferze panującej w tym wątku, nie widzę potrzeby mojej interwencji. Niestety a może stety miałem potrzebę załatwienia kilku prywatnych spraw i wpisy w temacie były mi obce do tej chwili. Jednak Koledzy sami, bez mojej ingerencji potrafili porządek przywrócić, nieopatrzne wpisy skorygować a za niezręczności przeprosić. Mam nadzieję, że sprawy zostały wyjaśnione i pójdą w zapomnienie. Jeśli jednak kogoś język jednak będzie swędział, wątek pójdzie do zamrażarki (a ciekawe tu informacje) a ja będę sprzątał.
Mod.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Cyrograf- mimo wszystko przypisujesz mi jednak mentalnosc ormowca

Nie mentalnosc rzeczonych osobnikow stoi za moim zdaniem lecz spore doswiadczenie życiowe
z racji wykonywanego zawodu ostatnio spedzam sporo czasu w sądach - gdyby nie własnie ta ostrozna mentalnosc -bylbym juz dawno pozbawiony wszelkiego majatku i zadłuzony do siódmego pokolenia w przyszlosci a może nawet siedział za kratami
Niestety chetni na moje pieniadze w pierwszym etapie musza pokonac mojego ubezpieczyciela -a to nie takie proste

Przypuscmy że Anaconda prowadząc swoje zajecia z mlodzieża doprowadzi do tego ze jakis młodzian skaleczy sobie paluszek

Sprytna mamusia tegoz mlodziana pusci Anaconde w skarpetkach - uzycie nie atestowanego naboju slepego da podstawe do dochodzenia roszczeń -zasadnie
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2627
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

walther pisze:
Przypuscmy że Anaconda prowadząc swoje zajecia z mlodzieża doprowadzi do tego ze jakis młodzian skaleczy sobie paluszek

Sprytna mamusia tegoz mlodziana pusci Anaconde w skarpetkach - uzycie nie atestowanego naboju slepego da podstawe do dochodzenia roszczeń -zasadnie

I tu muszę się z Walther'em zgodzić. Przy zajęciach amunicja tylko fabryczna na którą ma się fakturę. Inne opcje, to proszenie się o kłopoty.
P_iter

Walther, ale wstęp był niepotrzebny. Wyjaśniajcie sobie przynależności do partii i organizacji na PW. Cyrograf15, taka sama prośba do Ciebie.
Mod.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Robienie atrap naboi ,robienie slepaków do bardzo watpliwych celow

To az prosi sie o kłopoty

Atmosfera jest piekna ,doskonała - na strzelnicy i poza nia

ale tylko do czasu az cos sie nie przydarzy

a wtedy kończa sie sentymenty i przyjażnie - szuka sie winnego


Elaborujemy amunicje ostrą - nie wolno nam jej odstępowac nikomu ani sprzedawać - sami ponosimy ryzyko
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

walther pisze:Darek -proby robienia fajerwerków z broni na ktore posiadasz pozwolenie moze zakonczyc sie odebraniem tegoz pozwolenia
i słusznie- bron nie słuzy do straszenia sąsiadow
Walther na początek jeśli w jakiś sposób uraziłem przepraszam nie miałem takiego zamiaru.
Jeśli chodzi o ślepaki tak jak napisałem wole nie ryzykować nie chciał bym rozstawać się z moją bronią.
Temat myślę że wzbogacił wiedzę wielu choćby o tym co napisał Domel o odłamkach z amunicji ślepej.
Jeśli chodzi o strzelanie w sylwestra z amunicji ślepej to z tego co wiem z przekazów Nemrodów to była taka tradycja (możliwe że tylko w moich okolicach). #-o
Darek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

To prawda, ostra tylko do swoich jednostek.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Darek - to nie Ty mnie uraziles - ale juz niema sprawy

Przy slepakach z zawinieta na koncu luska zawsze jest prawdopodobieństwo oberwania sie kawałka łuski -taki odłamek wyleci z lufy w nieprzewidywalnym kierunku
Pamietaja to koledzy ktorzy bedąc w wojsku strzelali ze slepej amunicji z nakreconym odrzutnikiem -wtedy te kawałki zostawaly w lufie
czy wszystkie nie wiem - fakt ze tamte łuski byly stalowe

Co do strzelania w Sylwestra z broni na ktore posiadamy pozwolenie - nazwałem to idiotyzmem bo takim jest
Race pirotechniczne sa pod tym wzgledem lepsze i bezpieczniejsze a przypadkowe odstrzelenie sobie przyłącza energetycznego do budynku nie wchodzi w gre
:D :D

Pomijająć fakt nietrzezwosci sylwestrowej (bron w reku wtedy jest przestępstwem)
to warto wziążć pod uwage najwazniejszy aspekt tejże sprawy

Ludzie postronni w zasadzie nie lubia broni palnej i róznie na nia reaguja -przewaznie czuja sie zagrozeni
kompletnie nie interesuje ich wasza bron i to w jaki sposób nia szpanujecie
wystarczy jeden ich telefon -i juz jest po sprawie

W moim kole klopoty miał kolega -ktory mieszkajac w lowisku paradował z odkryta strzelba przez wieś
omal nie skonczylo sie to cofnieciem decyzji
Anakonda
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 03 lutego 2014, 22:34

Post autor: Anakonda »

Poprzedni post zaginął - piszę jeszcze raz.
Dzięki za rady
Odpuszczam sobie elaborację ślepaków w takim razie.
Bardzo ciekawe było o odłamkach, które dają ślepaki.
Co do "młodzieży" to maja średnio 30 + lat :) - ale bezpieczeństwo to zawsze podstawa -
dlatego popieram wprowadzenie takiego dokumentu jak karta rekonstruktora - na razie to tylko rozmowy na forum, ale może w przyszłości ..
Sylwester i strzelanie z broni palnej - dla mnie głupota.
Wierzba - za słowo "jednostki" już tyle razy dogadywali wszystkim na forum.. sztuki, panowie, sztuki.
lesny
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 04 października 2013, 21:33

Post autor: lesny »

Kochani !
Czytając ten wątek naszła mnie pewna refleksja dotycząca forum jak i samych Użytkowników .
Mianowicie , Anakonda zapytał o doświadczenie kolegów z elaboracją ślepaków , na co powinien dostać odpwiedz na tyle konkretną na ile pozwala to wiedza innych użytkowników i tylko w tym temacie.
Szukając odpowiedzi na nurtujące pytania, na tego typu forum nie powinna być wogóle brana pod uwagę kwestia wieku samego autora jak i jego jego uprawnień , nr buta czy też wzrostu etc. Bo co to ma wspólnego z tematem ?Od wyłapywania takich "kwiatków" są odpowiednie służby ,które biorą za to pieniążki . Nie dziwię się reakcji Cyrografa ,ale też nie popieram obrażania dumy innych użytkowników .

Panowie to co kto zrobi i w jakim celu użyje to jest jego prywatna sprawa ,to on ponosi ewentualne konsekwencje . Celem forum jest przekazanie wiedzy merytorycznej odnośnie tematu a nie prowadzenie dochodzenia i pod tym kątem udzielania odpowiedzi .
Jak tak dalej pójdzie to tematem elaboracji w Polsce będzie zajmować się tylko wybrana grupa ludzi .Kojarzy mi się to z dostępem do broni w czasach zatęchłej komuny , tylko dla wybranych towarzyszy. :bh|:


Przepraszam za zaśmiecenie wątku ,ale przeglądając forum spotkałem się już nie raz z tego typu podejściem do sprawy i postanowiłem napisać co o tym myślę .
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

gwoli wyjasnienia :
Nie obrazono mojej dumy tylko mnie osobiscie -a to jest duza roznica

cyt" na co powinien otrzymac odpowiedz "
Anaconda otrzymal odpowiedz -moze nie taką jaka chciał ale otrzymał w pelnym slowa tego znaczeniu

Nie mamy takiego obowiazku aby cos komus wyjasniac ani douczać - uczyc trza bylo sie w szkolach lub na uniwersytetach
ewentualnie z książki P. Morawskiego
oczywiscie kazdy odpowiada za to co robi i jak robi - tylko co temu winne sa ofiary
jak w Kamieniu Pomorskim czy teraz znowu w Małopolsce

jakos kolego leśny nie wykazałes sie dotychczas pomoca i aktywnoscia na forum a juz zaczynasz żądac


Miałem bron w czasach komuny i mam teraz -nigdy nie bylem wybranym towarzyszem a te odpowiednie słuzby monitoruja nasze forum i jest to najzupełniej normalne i chwała im za to - byc moze wyłapią wczesniej jakichs psycholi zanim wszystkim nam zabronia elaborowac po tym jak jakis wariat postrzela dzieci w szkole

Być moze kolego lesny masz odpowiedni numer buta do deptania po kartoflisku ale chyba zbyt mały do tego na kogo usilujesz sie kreowac
lesny
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 04 października 2013, 21:33

Post autor: lesny »

Drogi Waltherze , widzę że stan zaawansowania Twego wieku jest już tak duży ,że jaka kolwiek próba polemizacji z Tobą jest daremna ,a kończy się w sposób jak wyżej sam napisałeś.
Nie mam zamiaru nawet tego komentować .
Pozostało mi tylko ubolewać jak dużą krzywdę wyrządzono społeczeństwu polskiemu w okresie po okupacyjnym i żyć nadzieją że przyszłe pokolenia położą kres tej doktrynie raz na zawsze. Dopuki tacy ludzie będą piastować stanowiska urzędnicze, w tym kraju nic się nie zmieni.
Życzę więcej optymizmu .
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

czyżby tak urazilo cie nazwanie przeze mnie ormowców bydlem :?:
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

9 postów na forum - z tego dwa zlosliwe pod moim adresem
7 postow z glupotami czyli jak upchnac badziewny proch w jakiś naboju


wartosciowy forumowicz nam przybyl :-({|=
ODPOWIEDZ