Każdy banan ma dwa końce ?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Każdy banan ma dwa końce ?

Post autor: winek64 »

Wszyscy wiemy o ruchu jaki wykonuje lufa sztucera , że jest on podobny do banana a przy wykonywaniu precyzyjnej amunicji trzeba tak dobrać naważkę aby pociski opuszczały lufę w momencie gdy jest ona na końcu banana. Mam pytanie czy jeżeli znalazłem naważkę która daje bardzo dobre skupienie ale jest ona powiedzmy w dolnej strefie ciśnień czy jest możliwe znalezienie drugiej naważki dającej bardzo dobre skupienie pocisków powiedzmy w strefie wyższych ciśnień. Wracając do banana czy jeżeli mamy dobre skupienie na jednym końcu banana to być może jest możliwe znalezienie dobrych naważek w momencie gdy lufa będzie po drugiej stronie banana. Tak rozumując po chłopsku to jest możliwe. Pewnie by była spora różnica w pionie dla jednej i drugiej parti pocisków.
Macie koledzy jakieś doświadczenia lub więdzę teoretyczną w tym temacie.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Z tego co wyczytałem, to właśnie tak powinno być... Możliwe są nawet więcej niż dwie dobre naważki, ale liczba końców banana pozostaje niezmienna... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Każdy banan ma dwa końce ?

Post autor: abersfelderami »

winek64 pisze:Wszyscy wiemy o ruchu jaki wykonuje lufa sztucera , że jest on podobny do banana a przy wykonywaniu precyzyjnej amunicji trzeba tak dobrać naważkę aby pociski opuszczały lufę w momencie gdy jest ona na końcu banana. Mam pytanie czy jeżeli znalazłem naważkę która daje bardzo dobre skupienie ale jest ona powiedzmy w dolnej strefie ciśnień czy jest możliwe znalezienie drugiej naważki dającej bardzo dobre skupienie pocisków powiedzmy w strefie wyższych ciśnień. Wracając do banana czy jeżeli mamy dobre skupienie na jednym końcu banana to być może jest możliwe znalezienie dobrych naważek w momencie gdy lufa będzie po drugiej stronie banana. Tak rozumując po chłopsku to jest możliwe. Pewnie by była spora różnica w pionie dla jednej i drugiej parti pocisków.
Macie koledzy jakieś doświadczenia lub więdzę teoretyczną w tym temacie.
W zaleznosci od dlugosci i grubosci lufy oraz prochu, znajdziesz jeszcze kilka dobrych nawazek. Z tego co widze w swoich karabinach, najlepsze nawazki (stabilne) sa krotko przed nadcisnieniem. Mam troche slabej amunicji (175 SMK z 40gr RL15) dla gosci, dzieci i kobiet, jest bardzo celna na 100, probowalem na 600 i tragedia.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Każdy banan ma dwa końce ?

Post autor: P_iter »

abersfelderami pisze: najlepsze nawazki (stabilne) sa krotko przed nadcisnieniem.
Ciekawe. W moich naważkach jako te najlepsze dominują słabe elaborację. Rzekłbym na granicy białego i żółtego.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

:lol: Wcale sie nie dziwie, zawsze masz odwrotne doswiadczenia niz ja :lol:

P_iter pod jakim wzgledem: celnosci ? predkosci? jezeli celnosci to na jaki dystans?
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Pod względem skupienia na 100 metrów.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Ja osobiście większośc dobrych naważek mam na granicy pola żółtego i fioletowego lub na początku fioletowego. Mowię tutaj też o skupieniu na 100m.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Na 100m dobra nawazke mozna znalezc we wszystkich "kolorach", ze wzrostem dystansu "kolory" sie sciemniaja :)
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

A ja nie mogłem znaleźć żółtego bo load startowy z tabeli wylądował za wysoko :shock:
Rzekłbym - tak wysoko, że zostało mi tylko 0.6 gr do góry i zaczerwieniłem się. Doszedłem więc do wniosku, że wstydzę się dalej i pojechałem 2.2 gr wyżej. No cóż - w efekcie opisałem Wam to nadciśnienie w innym dziale, ale żyję...
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Kolego Maz,
nie badz taki cnotliwy :lol:
Kongratulacje za wygranie 2 konkurencji i zajecie drugiego miejsca w trzeciej konkurencji na zawodach w Skarzysku. To jest totalna dominacja, moze bys zdradzil tajemnice jak Ty to robisz?
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Przestań mnie wychwalać bo ja się będę czerwienił a nie naważka :lol:
A tajemnica jest prosta - trzeba się dobrze wygrzać poprzedniego wieczoru, potem trzymać blisko ogniska. Wtedy palec na spuście można od biedy zgiąć i zamrożony karabin (przymarznięty do podłoża, więc stabilny) strzela sam :D
Miłego dnia!
ODPOWIEDZ