Tania myjka z allegro

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Jerzy Orawiec
U nas obowiązuje metryczny układ jednostek długości. Suwmiarki są wyskalowane w mm a nie wiorstach. Realna dokładność elektronicznej o której pisałem to 0,05 mm, to dokładnie tyle samo co przyzwoitej zwykłej mechanicznej.

Walther
Mierniczy to osoba zajmująca się wzorcowaniem i kalibracją przyrządów pomiarowych > legalizacją.

Wojtek

PS
Niestety z tej dyskusji nie jestem w stanie wyciągnąć żadnych konstruktywnych wniosków.
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Cyrograf - to urząd Miar i Wag
dzis juz w w Polsce nie istniejacy
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

walther pisze:Cyrograf - to urząd Miar i Wag
dzis juz w w Polsce nie istniejacy
Teraz Ty "zaczynasz" ? :wink:
Chyba wiadomo o co chodzi....
Pozdrawiam
Maciek
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

:D
zaraz lece z suwmiarką do znajomego geodety :lol:
wszak "mierniczy" ci on
:D :D
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Urząd mnie nie interesuje, natomiast jestem zainteresowany laboratoriami wzorcującymi które istnieją i mają się dobrze. Radzę posprawdzać sobie elektroniczne suwmiarki bo trfiły mi się i takie co miały faktyczną dokładność 0,3 mm a opisane były jako 0,005 mm.
Wojtek

Lepszy będzie mierniczy górniczy, od razu będzie mógł odpowiedni głęboko umieścić twoją suwmiarkę.
Ostatnio zmieniony wtorek, 02 kwietnia 2013, 17:57 przez Cyrograf15, łącznie zmieniany 1 raz.
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Panowie proszę [-o< wręcz błagam [-o< [-o< [-o<
Zadzwońcie do siebie wypijcie piwko i dajcie na luz starczy już tego
a jak chcecie zadzwońcie do mnie tel podam na pw
Darek
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Cyrograf15 pisze:Urząd mnie nie interesuje, natomiast jestem zainteresowany laboratoriami wzorcującymi które istnieją i mają się dobrze. Radzę posprawdzać sobie elektroniczne suwmiarki bo trfiły mi się i takie co miały faktyczną dokładność 0,3 mm a opisane były jako 0,005 mm.
Wojtek

Lepszy będzie mierniczy górniczy, od razu będzie mógł odpowiedni głęboko umieścić twoją suwmiarkę.
Wojtku z z tego co wiem nawet mechaniczne nie mają dokładności do 3 miejsc po przecinku co najwyżej do 0,05 czy 0,02 no chyba że się mylę to proszę o delikatną krytykę w stylu nie masz racji.
Darek
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

tego rodzaju urzadzenia jak suwmiarka z czytnikiem elektronicznym od razu kupuje sie ze swiadectwem legalizacji -wizyty u "mierniczych"
sa nie potrzebne
nawet u tych gorniczych -zreszta ci w moim regionie jeszcze sie nie pozbierali po ostatnim tapnieciu rownym 6 w skali Richtera
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Jeszcze jedno jeśli chodzi o cale (in) to się zgodzę że będzie to np. 0,005 ale ale jako początkujący robaczek uważam wbrew przekonaniom niektórych szanownych Kolegów, że jednostki z układu SI (mm) są o wiele dokładniejsze od używanych w tabelach elaboracyjnych (calach czy gr)
Darek
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Tak przy okazji zapytam.Tyle się tu na forum mówi ze łuska nie umyta zmienia swoja objętość.Wiec zapytam czy ktoś zważył ile się mieści wody w łusce nie umytej i ile się mieści wody w tej samej łusce ale umytej?/żeby nie było to jestem za myciem łusek choćby li dla dobrego samopoczucia/
Pozdrawiam
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

darekas
Oczywiscie że sa dokładniejsze ale cały sprzęt do elaboracji mamy wyskalowany w grainach i calach
dlatego łatwiej nam pracowac w tych jednostkach
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

To co jest napisane w świadectwie legalizacji (o ile jest świadectwo i jest coś napisane) jest mało istotne. I tak taki przeciętny Kowalski czy Walther tego nie ma jak zweryfikować. Dzięki czemu ma świetne samopoczucie. Czasami coś toczę i przejechałem się parokrotnie na pasowaniach. Dałem do sprawdzenia moje suwmiarki i mikrometry, wtedy się okazało czemu się przejechałem. Najbardziej przejechałem się na nowej elektronicznej suwmiarce. Dałem ją znajomemu do warsztatu samochodowego, tam dokładność 0,1 mm jest wystarczająca.
Wojtek
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Cyrograf
kup sobie obrabiarke CNC -pasowanie zrobisz wtedy w Autocadzie i zapodasz maszynie
suwmiarki i mikromierze nie beda ci do niczego potrzebne
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Widzę że pojęcie masz wyrobione na podstawie dyskusji piętnastolatków z Elektrody. Nie pytam o dokładności na poziomie projektu w Autocadzie a o metodę pomiaru łuski.
Wojtek
GrzegorzP
Posty: 340
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: GrzegorzP »

Panowie co się dzieje z tym forum, pyskówki, docinki, szpile i złośliwości, coraz więcej wątków trzeba omijać bo chatko czytać.
Pax między chrzęścijany, Pax powiadam =;
Pozdrawiam
Grzegorz
MADMAX
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Mitutoyo
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

MADMAX pisze:Mitutoyo
Jak ten, u gory skala w mm, na dole w calach, kazda kreska to .001 cala.

Obrazek
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Koledzy przy zakupie suwmiarki, za świadectwo kalibracji trzeba dodatkowo zapłacić ok 15Eur. mówimy tu o dobrych markach Mitutoyo i Mahr nimi możemy zmierzyć z dokładnością 0,02mm pod warunkiem, że osoba mierząca umie mierzyć, a nie jest to takie łatwe jak widzimy cyferki i naciągamy pomiar do właściwego. Suwmiarki na 20zł trafi się dobra, albo z dokładnością 0.3mm i jej trwałość nie będzie wilka, markowa w naszych warunkach kupiona raz starczy na wieki. Kalibracja w zakładzie usług metrologicznych kosztuje ok 20 zł. ale do naszych celów wystarczy, że kupimy sobie jedną płytkę wzorcową i pierścień wzorcowy i sami sprawdzimy czy mierzy dobrze. Wymiary z dokładnością do 0,01mm mierzymy mikrometrem który też sprawdzamy na płytce wzorcowej, choć w komplecie powinien być wzorzec długości. Poniżej 0,01mm mierzymy pasametrem lub trasametrem ustawianym na płytkach wzorcowych o wymiarze jaki chcemy sprawdzać dokładność to 0,002mm. Dalej to już urządzenia optyczne i elektroniczne... Suwmiarka Mitutoyo lub mahr koszt ok. 100-120Eur.
abersfelderami
Posty: 1273
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

DamianC pisze:Koledzy przy zakupie suwmiarki, za świadectwo kalibracji trzeba dodatkowo zapłacić ok 15Eur. mówimy tu o dobrych markach Mitutoyo i Mahr nimi możemy zmierzyć z dokładnością 0,02mm pod warunkiem, że osoba mierząca umie mierzyć, a nie jest to takie łatwe jak widzimy cyferki i naciągamy pomiar do właściwego. Suwmiarki na 20zł trafi się dobra, albo z dokładnością 0.3mm i jej trwałość nie będzie wilka, markowa w naszych warunkach kupiona raz starczy na wieki. Kalibracja w zakładzie usług metrologicznych kosztuje ok 20 zł. ale do naszych celów wystarczy, że kupimy sobie jedną płytkę wzorcową i pierścień wzorcowy i sami sprawdzimy czy mierzy dobrze. Wymiary z dokładnością do 0,01mm mierzymy mikrometrem który też sprawdzamy na płytce wzorcowej, choć w komplecie powinien być wzorzec długości. Poniżej 0,01mm mierzymy pasametrem lub trasametrem ustawianym na płytkach wzorcowych o wymiarze jaki chcemy sprawdzać dokładność to 0,002mm. Dalej to już urządzenia optyczne i elektroniczne... Suwmiarka Mitutoyo lub mahr koszt ok. 100-120Eur.
Dobrze ze naswietliles co jest jak dokladne.
Dodam jeszcze ze, Mitutoyo ma najlepszy stosunek wartosci do ceny ihmo, jezeli pieniadz nie gra roli to dochodzi jeszcze min Etalon, Tesa i Starret.
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Przykładowa koszty płytek wzorcowych: Płytka 10mm 2 klasa +/-0,0006mm 13eur. Pierścień fi 10 to koszt 45eur. można znaleźć na allegro dużo taniej. Suwmiarki mitutoyo i mahr użytkuję od 7 lat obecnie są na tym samym poziomie i cenie. 2 lata
wstecz zdecydowanie mitutoyo.
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Mam w pracy fajny sprzęt pomiarowy do profili, przykładowa łuska 222rem można zmierzyć kąty, promienie, długości to tak dla ciekawości :D
Można bardzo dokładnie zmierzyć odlew komory nabojowej problem jest tylko z średnicami, ale to czym innym da się zmierzyć.


Obrazek
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Wrócę do tematu chropowatości po myjce ultradźwiękowej wewnątrz szyjki i pozwolę sobie nie zgodzić się z Jerzym Orawcem, ponieważ przy obsadzeniu pocisku z siła większą niż to jesteśmy w stanie wykonać w rękach, zapewniam, ze wszelkie mikrochropowatości podczas tarcia powierzchni pocisku o powierzchnię szyjki znikną. Aby uzmysłowić sobie jak są to małe chropowatości wystarczy obejrzeć powierzchnię w powiększeniu już 60x. Proponuję koledze przeprowadzić eksperyment: umyć dwie płaskie gładkie blaszki mosiężne w myjce ultradźwiękowej, obejrzeć je w takim powiększeniu, przyjrzeć się chropowatościom, potem lekko przeciągnac jedną o drugą i ponownie obejrzeć w powiększeniu. Jak kolega zrobi ten eksperyment to proszę napisać co kolega widzi, bo ja widzę gładkość. Poza tym podczas wsuwania pocisku powstają inne drobne ryski, których nie jesteśmy w stanie kontrolować i wyeliminować.
ODPOWIEDZ