9 Para - jaki proszek

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Alphamale
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 05 kwietnia 2012, 03:40

Post autor: Alphamale »

wierzba pisze:Alphamale, przeczytałem kilka razy i przyznaję szczerze że nie rozumiem.
Rozumiem przesłanie, trzeba łączyć szybki proch z ciężką kulą żeby minimalizować podrzut - ale tylko w broni z kompensatorem ?
To zrob doswiadczenie.
Uzyj w pistolecie dwa prochy dla tej samej kuli, dla tego samego PF tylko zmien proch z szybkiego na wolny wtedy bedziesz wiedzial o co chodzi.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 714
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

OK, dla zaspokojenia ciekawości i empirycznego potwierdzenia zrobię tak jak piszesz. Nie poddaję w wątpliwość tego co piszesz tylko o prostu boję się że nie rozumiem co chciałeś przekazać, może jestem wyjątkiem, może to dlatego że boli mnie dzisiaj głowa :)
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Alphamale
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 05 kwietnia 2012, 03:40

Post autor: Alphamale »

wierzba pisze:OK, dla zaspokojenia ciekawości i empirycznego potwierdzenia zrobię tak jak piszesz. Nie poddaję w wątpliwość tego co piszesz tylko o prostu boję się że nie rozumiem co chciałeś przekazać, może jestem wyjątkiem, może to dlatego że boli mnie dzisiaj głowa :)
Andrzeju, jesli moge sie tak do Ciebie zwrocic,
sprobuje Ci to przedstawic bardziej opisowo.
Proch produkuje przy spalaniu cisnienie.
Proch,ktory jest w tabelach na ich poczatku, tj np N310 czy International Clays, produkuje cisnienie, ktore rosnie bardzo szybko i szczytuje na poczatku lufy, zarazem spalajac sie przed opuszczeniem kuli.
Wolne prochy, maja inne szczytowanie, wieksza ilosc wsypanego proszku do luski, czesto koncza sie spalac po za lufa.
Power Factor, jest to metoda wyliczenia sily dopuszczalnej w niektorych sportach dynamicznych, a liczy sie to: ciezar kuli w grain (180gr) razy predkosc w stopach na sekunde -fps (zauzmy 1000fps) i dzielone przez 1000, daje nam wynik 180PF.

Zauzmy, ze chcemy osiagnac PF180 dla dwoch prochow, szybkiego i wolnego. Szybkiego ( z reguly) bedzie mniej w lusce niz wolniejszego, i przy wystrzale bedzie inna jakosc strzalu stosujac te dwie skrajnosci.

Azeby jeszcze namieszac Ci w glowie :twisted: , to podam, ze jesli zwiekszymy ciezar kuli np. z 180 do 200gr to zabey uzyskac PF180 wystarczy nam predkosc 900fps, a jesli zmniejszymy kule do 165gr to bedziemy musieli rozkrecic ja az 1090fps.
Dlatego wiekszosc strzelcow dynamicznych probuje dobrac zloty srodek. Dla mnie jest on pomiedzy 180-200gr, z tym, ze wole 180gr, poniewaz wydaje mi sie :-k , ze kaliber .40SW i rodzaj pistoletu ktory uzywam dziala w tej kombinacji najelpiej. Europa znowu preferuje 200gr, lub podobniez coraz czesciej spotykane 190gr.

Nie wiem czy cos rozjasnilem :roll: , probowalem

Pozdrawiam
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 714
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Dzięki za obszerne wyjaśnienie, teraz rozumiem wszystko, jakoś wcześniej nie docierało do mnie dlaczego szybki proch i ciężka kula jest OK a wolniejszy i lżejsza nie jest OK. Kwestia przebiegu ciśnienia w czasie podczas strzału też nie jest mi obca choć nigdy nie patrzyłem na to pod kątem redukcji ruchu broni przy strzelaniu. Myślałem bardziej w kategoriach: szybszy proch i lekka kula oraz ciężki pocisk i wolny proch tak żeby zdażyć oddać energię pociskowi.
No, no, no, proch produkuje przy spalaniu ciśnienie, wpadlibyście na to ?
:) :) :)
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
oryks
Posty: 227
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Pozwolę sobie odgrzać temat, a dokładniej pytanie o proch polecany do 9x19 przeznaczonej do nazwijmy to ambitniejszej rekreacji.
Oczywiście poczytałem związane tematy na forum widzę jakie prochy przewijają się w wypowiedziach ale też co sklepy oferują. Na przykład taki VV 3N37 - niby polecany do tego kalibru a na forum tylko jedna wzmianka o nim. Znaczy, że są zdecydowanie lepsze od niego ? Jak tak to które z oferowanych przez dostawców (czy raczej dostawcę ? ) którzy dowożą do klienta ?

Tak na szybko przejrzałem co w Parabellum w tej chwili dostępne i poza ww VV 3N37 to chyba jeszcze jedynie H Universal Clays - który polecacie ?

Pozdrawiam,
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

H&N HP HS 147 gr, D032 - 3,4 gr. 10 strzałów, latają naprawdę fajnie. Poniżej 10 strzałów z podpórki na poduszce
Załączniki
tarcza.jpg
tarcza.jpg (78.66 KiB) Przejrzano 1952 razy
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Nice 8-). Muszę tez kiedyś popróbować z jakiejś podpórki. A najchętniej to z restu, ale nie znam nikogo z takim sprzętem :(
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

cnnhead: próbowałem z restu i z poduszki. Choć rest jest niedoskonały, ale z poduszki lepiej mi szło, jeśli bś kiedyś przejeżdżał przez sieradz to chętnie ci ten rest pożyczę bo u mnie i tak leży...
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

czy ktoś używał HP-38 do pocisków 145gr? na stronie hodgdona nie ma opisu, ale na stronie H&M jest 3.8gr dla 147gr.
Goostav
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Equador pisze:H&N HP HS 147 gr, D032 - 3,4 gr. 10 strzałów, latają naprawdę fajnie.
Niestety, ja nie potrafię ożenić kulek H&N z moim prochem i lufą. Próbowałem już chyba cały bezpieczny zakres dla VV N330, kulka H&N HP 125gr (.356"). Najlepsze co osiągnąłem jest na zdjęciu poniżej (20 strzałów, naważka 4,5gr, COL 1,100"). Dla porównania na dole prezentuję strzeloną chwilę później serię 10-strzałową zrobioną na pocisku Hornady XTP 124gr (.355"). Nie sądzę, żeby to była kwestia prochu, chyba po prostu moja lufa nie lubi "tęższych" pocisków (sama ma .355" w bruzdach), albo H&N-a w szczególności :roll:
Załączniki
XTP 124gr, N330 4,5gr, COL1,100.jpg
XTP 124gr, N330 4,5gr, COL1,100.jpg (43.27 KiB) Przejrzano 1701 razy
H&N 125gr, N330 4,5gr, COL1,100.jpg
H&N 125gr, N330 4,5gr, COL1,100.jpg (82.22 KiB) Przejrzano 1701 razy
Ostatnio zmieniony wtorek, 06 stycznia 2015, 16:23 przez cnnhead, łącznie zmieniany 2 razy.
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

cnnhead pisze:
Equador pisze:H&N HP HS 147 gr, D032 - 3,4 gr. 10 strzałów, latają naprawdę fajnie.
Niestety, ja nie potrafię ożenić kulek H&N z moim prochem i lufą. Próbowałem już chyba cały bezpieczny zakres dla VV N310, kulka H&N HP 125gr (.356"). Najlepsze co osiągnąłem jest na zdjęciu poniżej (20 strzałów, naważka 4,5gr, COL 1,100"). Dla porównania na dole prezentuję strzeloną chwilę później serię 10-strzałową zrobioną na pocisku Hornady XTP 124gr (.355"). Nie sądzę, żeby to była kwestia prochu, chyba po prostu moja lufa nie lubi "tęższych" pocisków (sama ma .355" w bruzdach), albo H&N-a w szczególności :roll:
jak ci sie będzie chciało to spróbuj jeszcze na innych h&N np Hp HS 115 grain i HP HS 145 grain. Jak ci się bedzie chciało kiedyś to daj znać i wyśle ci moje loady ...
pozdr
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Podążając za radą doświadczonego kolegi (dzięki Marku) przyspieszyłem kulkę H&N do drugiej kosmicznej i pojawił się efekt, zwany popularnie skupieniem. Wprawdzie QL żarzy się już na czerwono (36352psi), ale oznak nadciśnienia jakoś nie obserwuję. Ciekawe, że Hornady takiej mocy nie potrzebuje...
Załączniki
H&N 125gr, N330 4,8gr, COL1,100.jpg
H&N 125gr, N330 4,8gr, COL1,100.jpg (20.86 KiB) Przejrzano 1702 razy
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Alphamale pisze:
wierzba pisze:OK, dla zaspokojenia ciekawości i empirycznego potwierdzenia zrobię tak jak piszesz. Nie poddaję w wątpliwość tego co piszesz tylko o prostu boję się że nie rozumiem co chciałeś przekazać, może jestem wyjątkiem, może to dlatego że boli mnie dzisiaj głowa :)


Azeby jeszcze namieszac Ci w glowie :twisted: , to podam, ze jesli zwiekszymy ciezar kuli np. z 180 do 200gr to zabey uzyskac PF180 wystarczy nam predkosc 900fps, a jesli zmniejszymy kule do 165gr to bedziemy musieli rozkrecic ja az 1090fps.
Dlatego wiekszosc strzelcow dynamicznych probuje dobrac zloty srodek. Dla mnie jest on pomiedzy 180-200gr, z tym, ze wole 180gr, poniewaz wydaje mi sie :-k , ze kaliber .40SW i rodzaj pistoletu ktory uzywam dziala w tej kombinacji najelpiej. Europa znowu preferuje 200gr, lub podobniez coraz czesciej spotykane 190gr.

Nie wiem czy cos rozjasnilem :roll: , probowalem

Pozdrawiam
Czy opisywany factor na poziomie 180/200 jest da tego konkretnego kalibry czyli 40S&W? bo tak zrozumiałem... Jak Patrzę na 9 para to taki faktor chyba nie wyjdzie ... Czyli rozumując co napisałeś ten złoty factor dla każdego kalibru będzie inny ??
Pozdr
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

cnnhead pisze:Podążając za radą doświadczonego kolegi (dzięki Marku) przyspieszyłem kulkę H&N do drugiej kosmicznej i pojawił się efekt, zwany popularnie skupieniem. Wprawdzie QL żarzy się już na czerwono (36352psi), ale oznak nadciśnienia jakoś nie obserwuję. Ciekawe, że Hornady takiej mocy nie potrzebuje...
No pięknie - a który to H&N 125? TC? HP?
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

TommyT pisze: a który to H&N 125? TC? HP?
HP
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Hmm... Ja jednak tak gorąco nie ładowałem. U mnie jest na fioletowym, do czerwonego daleko. Wypełnienie mam na poziomie 80-90%. Nie możesz trochę wydłużyć naboju i zejść z naważki bez utraty skupienia? Wierzba radził crimp - może spróbuj lekko skrimpować (taper crimp) przy niskich naważkach?
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Maz pisze:Hmm... Ja jednak tak gorąco nie ładowałem. U mnie jest na fioletowym, do czerwonego daleko. Wypełnienie mam na poziomie 80-90%. Nie możesz trochę wydłużyć naboju i zejść z naważki bez utraty skupienia? Wierzba radził crimp - może spróbuj lekko skrimpować (taper crimp) przy niskich naważkach?
W żadnym wypadku nie zamierzam pozostać przy tej naważce. Raczej traktuję ją jako dowód, że coś z H&Na da się wydusić. Przetestuję teraz wydłużony nabój (prawdopodobnie do ulubionej przez VV długości, czyli do 29mm). A co do dużego wypełnienia, to taki już urok prochów VV :twisted:
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Zapytam kolegów - jak sobie radzicie z pomiarem długości nabojów zrobionych na H&Nach?
Szczególnie TC mają takie 'nadlewki' które powodują, że obracając gotowy nabój mam różne pomiary...
Zakładam, że matryca osadzajaca (Lyman) osadza żawsze tak samo ;) i wyciągam pewną średnią :)
W sumie to chyba nie o dokładnie długość chodzi ale o powtarzalność osadzenia...
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

TommyT pisze:Zapytam kolegów - jak sobie radzicie z pomiarem długości nabojów zrobionych na H&Nach?
Szczególnie TC mają takie 'nadlewki' które powodują, że obracając gotowy nabój mam różne pomiary...
Zakładam, że matryca osadzajaca (Lyman) osadza żawsze tak samo ;) i wyciągam pewną średnią :)
W sumie to chyba nie o dokładnie długość chodzi ale o powtarzalność osadzenia...

Moje doświadczenia mówią, że to nie ma znaczenia, przynajmniej w zakresie takich rozbieżności ...
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
fullda
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 29 września 2014, 11:55

Post autor: fullda »

Witam, szukam przepis na faktorową
-proch Vv N310
-kulka 147g ALSA PRO
bron CZ SP 01 Shadow
epaa
Posty: 124
Rejestracja: piątek, 04 kwietnia 2014, 13:55

Post autor: epaa »

Producent prochu przewidywał N310 tylko dla kulki 90gr, od 100 gr jest N320 a niektóre 147 są już nawet od N330.
Ale sam byłbym ciekawy czy ktoś to testował.
GrzegorzP
Posty: 340
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: GrzegorzP »

epaa pisze:Producent prochu przewidywał N310 tylko dla kulki 90gr, od 100 gr jest N320 a niektóre 147 są już nawet od N330.
Ale sam byłbym ciekawy czy ktoś to testował.
Sam się zastanawiałem nad 310-ką ale może być za szybki dla tej kuli i może wydmuchiwać spłonki, może bym i sprawdził ale nikt w okolicy go nie ma, a kupować całą puszkę - szkoda kasy.
Pozdrawiam
Grzegorz
ODPOWIEDZ