Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Budowa tumblera obrotowego do czyszczenia na mokro
Idź do strony 1, 2  Następny
Budowa tumblera obrotowego do czyszczenia na mokro
Akraw
Odpowiedz z cytatem
Chciałbym się przywitać Smile

Zabieram się za budowę tumblera "bębenka", przestudiowałem kilka wątków na forum, wiem jakie ma mieć optymalne obroty, jakie i ile wypełnienia... nie znalazłem nigdzie informacji jaką minimalną moc powinien posiadać silnik napędzający takie urządzenie. Chciałbym zastosować silnik komutatorowy, miałbym wówczas możliwość łatwej regulacji prędkości obrotowej bębna, regulując elektronicznie prędkość silnika (gotowy obwód regulacyjny na allegro).

Całe urządzenie jest dopiero na papierze, więc nie mam nic do pokazania - założenia są takie:

- zbiornik o boku sześcianu foremnego - twarde PCV, spawane lub klejone
- średnica zbiornika ok 20 cm
- pojemność zbiornika 5 dm3

Z pobieżnych szacunków wynika, że wypełniony zbiornik może ważyć ok. 7-8 kg. Zawieszenie bębna na łożyskach samonastawnych UCP 201 lub 204 (zależnie od średnicy wałka).

Jakiej mocy silnika będę potrzebować do rozpędzenia takiej maszynki, czy wystarczy silnik o mocy 90W (maszyna do szycia)?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty AkrawWyślij prywatną wiadomość
Jan Z.
Odpowiedz z cytatem
Akraw,
nie idź w silnik komutatorowy a te od maszyn do szycia po prostu się na nadają na dłuższą metę. Koniecznie zastosuj silnik indukcyjny, jest cichszy i z zasady mechanicznie przewymiarowany więc będzie prawie wieczny. Jedyny mankament to to, że jeżeli myślisz o regulacji prędkości to trzeba zastosować falownik. Z drugiej strony jest to dzisiaj niezwykle proste i niezbyt drogie urządzonko.
Alternatywnie zrobić możesz tumbler bez regulacji prędkości a tylko dobrać dobrze przekładnię i też to wystarczy. Moc 90 W to minimum, ja dochodziłem do odpowiedniej mocy kolejno poprzez dwa słabsze silniki. No i ważnym czynnikiem konstrukcji, który decyduje o zapotrzebowaniu na moc jest kąt jaki powstaje pomiędzy osią tumblera a miejscami podparcia na wałkach.
Życzę sukcesu, pochwal się zdjęciami kiedy go już zrobisz.

Jan Z.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Jan Z.Wyślij prywatną wiadomość
telpus
Odpowiedz z cytatem
Witam.
Kolego ja zastosowałem silnik z Frani całość była robiona na szybko i tym co było pod ręko bo miała być to prowizorka i jak się okazało prowizorki są najtrwalsze Smile wszystko działa jak powinno a że wygląda tak: http://media.lowiecki.pl/zdjecia/opis.php?p=18568 jakoś mi nie przeszkadza.
Pozdrawiam
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty telpusWyślij prywatną wiadomość
kristoferlodz
Odpowiedz z cytatem
Witam.
Pięknie,w prostocie tajemnica sukcesu...o...już nie tajemnica bo miły kolega z forum udostepnił namfajne rozwiązanie..
Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem
Nie jestem przekonany o całkowitej nieprzydatności silników komutatorowych Smile posiadam czyszczarkę napędzaną wiertarką , przeniesienie mocy na rolkę jest bezpośrednio z uchwytu. Jest to model z lat siedemdziesiątych więc do regulacji zastosowałem autotransformator który pozwala mi na szeroki zakres obrotów bez zmiany przełożenia , przy zasilaniu 80V nic się nie grzeje a całość ładnie hurgota .
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty nosuWyślij prywatną wiadomość
Akraw
Odpowiedz z cytatem
@ Jan Z.
Dzięki za uwagi o typie silnika (komutatorowy/indukcyjny). Niestety falownik jest stosunkowo drogim rozwiązaniem (np. przy mocy silnika 180 W, koszt falownika to ok 500-600 pln), więc samodzielna budowa tumblera traci sens ekonomiczny.
Stosując silnik indukcyjny zostaje tylko rozsądnie zaprojektować przełożenie obrotów.

@ telpus
Niestety nie mam ogródka i plandeki, do przechowywania tublera Smile Poważniej - dzięki za pomysł na silnik Frani - miał chyba 150W.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty AkrawWyślij prywatną wiadomość
P_iter
Odpowiedz z cytatem
Akraw, może gdzieś Ci się poniewiera stary wentylator. Taki trochę większy. Powinien dać radę tylko na ośce trzeba zamontować śmigiełko do jego chłodzenia.

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty P_iterWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
radmor
Odpowiedz z cytatem
rok temu sam zbudowałem Very Happy
silnik od DDR owskiej frani dorzuciłem wiatraczek bo się grzało
sumarycznie trochę to waży i daje opór więc motorek powinien być z zapasem mocy
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty radmorWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
piter31
Odpowiedz z cytatem
najlepszy będzie silnik ze starego ręcznego miksera... 150W a do tego posiada regulację obrotów...
Sam taki zastosowałem i sprawuje się wysmienicie

Cyrograf15
Odpowiedz z cytatem
Jazgot jaki robi silnik od miksera w połączeniu z szumem przesypujących się łusek w bębnie to musi być coś wspaniałego szaleniec
Klasyczna Frania miała silnik 180W, podobą moc (+/- 200W) mają silniki z pralek automatycznych i dwie prędkości obrotów. Jak wiadomo takich pralek na śmietniku nie brakuje. Szczotkowy w miarę cichy silnik wraz z przekładnią jest samochodowy od wycieraczek. Mając taki silnik i zasilacz od kolejki można w sporym zakresie regulować obroty. Tego typu rozwiązanie stosowane jest w spawarkach do podawania drutu.
Wojtek
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Cyrograf15Wyślij prywatną wiadomość
piter31
Odpowiedz z cytatem
Cyrograf15 napisał:
Jazgot jaki robi silnik od miksera w połączeniu z szumem przesypujących się łusek w bębnie to musi być coś wspaniałego szaleniec

Uwierz mi ze dźwięki wydobywające się z bębna zagłuszają w 100% pracę silnika very mad

daras6022
Odpowiedz z cytatem
Miałem okazję korzystać nie raz z pomocy Kolegi telpus i jestem bardzo zadowolony, złożyłem już trochę kulek a wszystko dzięki uprzejmości i znajomości z Kol. telpus który może śmiało powiedzieć że mu za przeproszeniem 4 litery zawracam ;). Co do samego urządzenia to jestem na etapie budowy, kulki też już mam i znów dzięki uprzejmości w/w Kolegi który dostąpił mi co miał po koleżeńsku, reszta jest złożona z dużej średnicy mufy i 2 zatyczek, w środku mam 3 przegródki i niestety nadal brak mi czasu do skończenia tegoż urządzenia Sad, nie wiem może muszę dostać jakiegoś kopa motywacyjnego od Kol. telpus który stale się męczy z moimi łuskami. Smile

Odpowiedz z cytatem
daras6022 napisał:
Miałem okazję korzystać nie raz z pomocy Kolegi telpus /.../

Super. To już wiemy, że kolega telepus, to równy gość. Laughing

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty P_iterWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
daras6022
Odpowiedz z cytatem
no baaaaa, znamy się już kawałek czasu Smile baaa nawet polujemy czasem

Odpowiedz z cytatem
daras6022 napisał:
no baaaaa, znamy się już kawałek czasu Smile baaa nawet polujemy czasem

Wow! No a jak to ma się do budowy tumblera? Whistle

daras6022
Odpowiedz z cytatem
Hahaha - czekałem kiedy padnie takie pytanie ze strony Kolegów, myślę że chyba z racji naszej długoletniej znajomości i czasem wspólnych górskich polowaczek po koleżeńsku zawsze mi wyczyści te moje kilkaset łusek Smile - nie powiem bo motywując mnie przy każdym odbiorze zrobionych na błysk łuseczek do budowy własnego tumblera - na razie słownie ;) Smile

Odpowiedz z cytatem
ja uzywam ...silnika a własciwie maszynki do miesa zelmera do kupienia za kilka zł , zębatka z slimaka maszynki przykręcona bezposrednio do bebna . W maszynce jest wszystko przekładnia obudowa itp.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty piotrpawel1Wyślij prywatną wiadomość
daras6022
Odpowiedz z cytatem
wcześniej miałem takiego plana ale niestety niefortunnie maszynka poszła się paść i nici z tego plana Smile teraz na topie są wałki wyżymaczki do prania Smile

Odpowiedz z cytatem
Kiedyś zrobiłem "na szybkiego" takie ustrojstwo, to jest mufa PCV 160 centralnie na osi silnika od wycieraczek. Niestety działa bardzo dobrze, w związku z czym nie ma motywacji aby zrobić porządny tumbler.
Wojtek
daras6022
Odpowiedz z cytatem
Kol. Cyrograf15 zapodaj może jakieś foty tego sprzętu - może Koledzy by coś wtedy sami zdziałali. Ja z racji że sporo strzelam i sporo tych łuseczek do czyszczenia i to w 3 kalibrach to i moja mufa jest duuuuuużo dużo większa od Twojej Smile, myślę a wręcz jestem przekonany w 100% że silniczek od wycieraczek raczej by nie dał rady nawet za chiny ludowe chyba że byłby to silniczek od napędu łodzi podwodnej Smile hahaha, silnik z frani spokojnie będzie miał co robić a co dopiero taki z wycieraczek - myślę że padł by szybciej niż mi się wydaje. Mimo wszystko chętnie zobaczę Twoje urządzenie na fotach być może nawet pomoże mi to w budowie mojego urządzenia.
Darek.

Odpowiedz z cytatem
Moje urządzenie nazbyt urąga kulturze technicznej aby je prezentować. Jednorazowo czyszczę 100-150 łusek 38 specjal (jak mi się nasypie). Silnik pochodzi z jakiegoś starego złomowanego auta, u mnie czyści od 2007r bo wtedy kupiłem kombajn do elaboracji. Na razie działa przez te 7 lat, jak by co przyniosę kolejny silnik z złomowiska lub może w końcu zrobię coś porządnego. Jak to budowałem nie miałem pojęcia o istnieniu tomblerów bębnowych, wzorowałem się na polerkach do małych detali. Dodatkowo nie miałem pojęcia że to musi kosztować 600 zł, więc wybudowałem za około 20 zł (koszt mufy i dekla).
Wojtek
daras6022
Odpowiedz z cytatem
NIE MA SIĘ CZEGO WSTYDZIĆ - myślę że nie jeden z Kolegów by skorzystał z Twojej myśli technicznej a co do urządzenia to powiem Ci że samoróbki i prowizorki działają najlepiej i najdłużej - wiem to z doświadczenia Smile

Odpowiedz z cytatem
He, skoro rozmowa rozwinęła się tak miło to chyba jutro wrzucę zdjęcie moje tumblerka z butelki do wina ;)
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty GERALTWyślij prywatną wiadomość
daras6022
Odpowiedz z cytatem
Czekamy Smile

Odpowiedz z cytatem
Jak obiecałem tak wrzucam. na szybko zrobione i służy, choć trochę zabawne Smile
kulki, satelitki i środek czyszczący z firmy warszawskiej poleconej tu na forum.
wrzucam do 40 łusek .308
W butelce jest dostosowany pędzelek, zblokowany, który ma zadanie podbijać i przemieszczać, wiadomo.
Myślę nad innym napędem bo wiertarka jest strasznie głośna.
A tak, to zdaje egzamin w 100%.

tumbler
kristoferlodz
Odpowiedz z cytatem
Witam.
Podziwiam pomysłowość i twórczość kolegów.
Jeszcze dziś biorę się do stworzenia własnego patentu.

Odpowiedz z cytatem
Ja kupiłem chińczyka za coś 120 $z przesyłka .Obroty regulowane ciągłe oraz na przemian do tyłu i do przodu plus zegar.Do tego w komplecie kulki 3,2mm /05,kg/ .Do moich celów idealne.
http://www.ebay.com/itm/New-5-Kg-Rotary-Tumbler-Jewelry-Polisher-Finisher-Super-Finishing-/181222966695?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a31bb05a7 .Akurat ten sprzedawca chce drogo za przesyłkę ale można wyszukać tańszego.Łuski plus tytan i sprawa załatwiona.Mam wodę z własnego ujęcia i wystarczy że przepłukam a wychodzą idealnie. ;-)

Odpowiedz z cytatem
pomysł naprawdę 1 klasa - prawdziwa polska myśl techniczna i działa jak trzeba. Mówiłem już wcześniej prowizorki działają najlepiej Smile jak skończę swoja prowizorkę to wrzucę foty

Odpowiedz z cytatem
Gerald, super urządzonko! Very Happy

Odpowiedz z cytatem
a gdzie w naszym kraju można kupić piny nierdzewne:
http://www.midwayusa.com/product/635839/pellets-brass-cleaning-media-stainless-steel-pins-5-lb-bag
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty ghostWyślij prywatną wiadomość
Andrzej Szeremet
Odpowiedz z cytatem

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty Andrzej SzeremetWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autoraGaduGaduTelefony
daras6022
Odpowiedz z cytatem
Się widzę koledzy rozkręcili Smile , każda maszynka która działa jest warta pokazania. Wstawiajcie zatem zdjęcia swoich maszynek, chętnie pooglądamy wasze sprzęciki.

Odpowiedz z cytatem
Zaprezentuję i trochę skorzystam z okazji
http://www.elaboracja.pl/forum/viewtopic.php?t=3078
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty tribalWyślij prywatną wiadomość
pasjonat
Odpowiedz z cytatem
tribal,

To podobne do ..... ale musi chyba robić dobrą robotę. Takie duże to ustrojstwo, że głowa mała,ale jak kręci i ma regulację obrotów to wszystko ok.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty pasjonatWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
daras6022
Odpowiedz z cytatem
wcale nie jest takie duże Smile aż się boje jakie moje wyjdzie hehehehehe bo mufa jest prze wielka hehehehe

Odpowiedz z cytatem
Silnik z Frani nie ma regulacji obrotów, ma 1380 obrotów na minutę i koniec kropka. Dla tego kombinuje z szczotkowymi silnikami aby uniknąć drogiego falownika.
Wojtek
tribal
Odpowiedz z cytatem
Też o takim silniku myślałem ale obroty bębna dobrałem według zaleceń z forum średnicą kół i wałów
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty tribalWyślij prywatną wiadomość
GERALT
Odpowiedz z cytatem
proszę kolego ghost
http://www.gewa.com.pl/sklep.php?pokaz=igielki
Cyrograf15
Odpowiedz z cytatem
Czy aby na pewno te igły są z stali nierdzewnej? Wiem że występują łożyska nierdzewne ale tu nic o tym nie jest napisane. Dodatkowa jaka jest cena, elementy łożysk jako precyzyjne zwykle nie są tanie.
Wojtek
mkl1
Odpowiedz z cytatem
Cytat:
stal łożyskowa UNI 100 Cr6

to jest "zwykła stal łożyskowa" i nie ma nic wspólnego z "nierdzewka"
wiem
..... bo pracuję w "łozyskach"
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty mkl1Wyślij prywatną wiadomośćWyślij email
Budowa tumblera obrotowego do czyszczenia na mokro