Long Range .308 Sierra Match King 168gr Proszę o radę...

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

RAFAŁ
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 22:44
Lokalizacja: Legnica

Post autor: RAFAŁ »

Z tego co mi kiedyś kolega ararar tłumaczył ,to najgorszy jest moment przejścia ze stanu naddźwiękowego na poddźwiękowy . Potem dalej pocisk leci swoim stabilnym torem . Więc jeśli nie zaczyna koziołkować to po prostu leci dalej ,tylko wolniej i szybciej wytraca moc prędkość i podatność na wiatr się zwiększa . A z tym sypaniem i ciśnieniem to jak z piciem wódki ...do pewnego momentu zwiększania stężania w organiźmie fajnie się czujesz . Potem już nic nie czujesz , tylko ciśnienie ci rośnie :D

A jaki masz karabin ?
Savage 10 FCP-K
pelelandi
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 18 października 2013, 20:27

Post autor: pelelandi »

Hehe dobre z tym ciśnieniem:)) męskie porównanie:) tikka t3 varmint 11" lufa 60cm..również tak słyszałem tylko jak się ustrzec tych koziołków:) ps byłem na 1000 z tego sprzetu jak pisałem z amo fabrycznej 155gr 790ms fakt raczej okazyjnie:)..na 800 nie było żadnego problemu..więc tak sobie myśle mając 850ms przy 168gr na 1000 powinno się wjezdzać z grubą pompą:) ale kalkulator mówi inaczej heh:(
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Pytanie tylko, czy chodzi o równe 1000m, czy tez 1076m (LongShot w Miedzyrzeczu)? Ten 76m są ogromna różnicą, bo jest to granica tego, co można sensownie z .308 win. zrobić, a właściwie jest się już poza ta granica... O ile na 1000m pocisk 168gr. może się jeszcze sprawdzić, o tyle na 1076m już nie i trzeba przesiąść się na coś lżejszego. Wiąże się to co prawda z większą podatnością na wiatr, ale moim zdaniem warto.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
pelelandi
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 18 października 2013, 20:27

Post autor: pelelandi »

Napewno na Long Shot'cie też bym chciał wystartować..najwyzej na 300-800..boje sie ze nie zdołam skleić nowej kulki:( jak to dziś bywa mało czasu na wszystko..więc zostaje 1000, co do tego co kolega piszę..pewnie ma na mysli 155gr zapewne masz racje..w ogóle powinienem zacząć własnie ten pocisk elaborować (przy moim gwicie, tym bardziej)..ale ktoś mi podpowiedział 168gr i jest jak jest:) Jak już mowa o zawodach w PL poza ww Long Shot'em i SND są jeszcze jakieś zawody w których mogę wystartować z bipodem z przodu i monopodem-ew. workiem z tyłu ? (kwestia przepisów) na dystansach ww ? a jeszcze Skarzysko..
RAFAŁ
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 22:44
Lokalizacja: Legnica

Post autor: RAFAŁ »

Coś raczej zimowe Skarżysko w tym roku nie dopisało , a myślałem już że wpisze się w stały coroczny kalendarz. Pozostaje LS i SND jak na razie na ten rok . Postrzelaj z tych 168gr i zobaczysz co będzie się działo na 300-800m . Jeśli będą dobre skupienia to po co przekombinowywać dla minimalnie lepszego skupienia , praktycznie nie wpływającego na punktację . Co do twojego parcia na prędkość to nie zawsze idzie to w parze z celnością ,tak więc lepiej mieć dobre skupienie niż o 10-15m/s szybszą kulkę . Co do pojawiania się koziołkowania to już muszą się wypowiedzieć specjaliści ja nie będę tworzył swoich teorii .
Savage 10 FCP-K
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@pelelandi, nie przejmuj się "nie ta" kulka, czy 1074metrami. Dwa lata temu bylem z nowa bronią. Przestrzelana tylko na 300m, i na miejscu stwierdziłem, ze podniesienie szkła kończyło mi się na... 500 metrach. Dobra, zawody sobie darowałem, ale tylko dlatego, ze bylem na dłuższym już zwolnieniu lekarskim, a wyniki są przecież publikowane w sieci... :wink: No wiec strzelałem na treningu w piątek z dopiero co przyklejoną siatkówką prawego oka na 600 metrów, przy czym musiałem celować około 1,5m nad tarcze... Pełne pudło. :cry: Przy 800 metrach musiałem celować około 4,5 metra nad tarcze... 3 były w celu, :D tyle że na prawym skraju tarczy. Najwyraźniej spieprzyłem poprawkę na wiatr. Do dzisiaj jetem dumny z wyniku i nie żałuję, że pojechałem. Rusz 4 litery i jedz! :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
pelelandi
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 18 października 2013, 20:27

Post autor: pelelandi »

Koledzy macie jak najbardziej racje! Nie pozostaje mi nic innego jak postrzelać…i żyć nadzieją że będzie dobrze:) hehe
PS 2 lata temu miałem taką samą sytuację jak wozzi ..czyli myśliwski Zeiss wielka kropa w 1 planie i regulacja do 450m:) myślałem że się wściekne:) osie do 1200m, a ja na 500 nie mogę się wstrzelić..ale nauka nie idzie w las tylko w nas i sprzęt się poprawiło:)

Powiedzcie mi jedno co może mi dać lekkie wysunięcie kulki z łuski (COL 71 sprawia że proszek chrupie:) dajmy na to np.: o 1 mm…zwiększy to ciśnienie czy zmniejszy..porpawi skupienie czy wręcz przeciwnie…w końcu pocisk bliżej gwintu. Dlaczego po nasypaniu większej naważki i wysunięciu pocisku w celu zrobienia miejsca na nadmiar proszku, np.: prędkość ma nie wzrastać ?
Pytam gdyż nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na ww pytania a cholernie mnie to interesuję..są to pewne prawidła które wydaje mi się muszę znać chcąc robić Amo na graniczne dystanse dla kalibru.
pelelandi
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 18 października 2013, 20:27

Post autor: pelelandi »

Wozzi też bym był dumny z wyniku..te 4,5 m nad tarcze mnie rozwaliły:)) hehe gratuluje podjęcia walki:)
RAFAŁ
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 22:44
Lokalizacja: Legnica

Post autor: RAFAŁ »

Jak dla mnie to jedyną odpowiedzią na twoje pytania będzie inwestycja w QL , a na resztę pytań odpowie ci praktyka . W moim przypadku rok był na tworzenie nastaw . Niestety , ten proszek na razie u nas się skończył i znów rok będę tworzył nowe nastawy . W Ameryce to był by jeden dzień . U
nas cały sezon i tak to wygląda :)
Savage 10 FCP-K
pelelandi
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 18 października 2013, 20:27

Post autor: pelelandi »

Tak to z tym proszkiem właśnie jest:((( tylko współczuć..

ps znalazłem fajną stronkę (zapewne koledzy ją znają:) i skorzystałem z tamtego kalkulatora..wyniki mnie strasznie zaskoczyły..czy nie zwaliłem czegoś w ustawieniach ? np: BC jakieś inne niż być powinno wyskakuje w podsumowaniu.. wyniki mocno odbiegają od naszego rodzimego kalkulatora.


Obrazek


Obrazek
RAFAŁ
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 22:44
Lokalizacja: Legnica

Post autor: RAFAŁ »

Też używam tego kalkulatora ,ale wpisałeś zły kaliber i zmień ustawienia na metryczne . BC chyba za wysokie zrobiłeś poszukaj lepiej jakie jest w G7 . I to ZERO HEGHT , tam wpisuję 0 zawsze, wiatr też zrób sobie 1m/s . Jak dasz 0 to ci derywację pokaże . Szybkość celu też daj na 0 . Pierewszą kolumnę zrób w cm a drugą w moa . A robiłem test kilku kalkulatorów to do 800m praktycznie to samo wychodziło.
Savage 10 FCP-K
pelelandi
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 18 października 2013, 20:27

Post autor: pelelandi »

Gdzie ja mam kur...głowę:)) teraz chyba ok..wychodzi na to że 1000m da radę...1076 chyba też, teoretycznie:)

Obrazek

Obrazek
RAFAŁ
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 22:44
Lokalizacja: Legnica

Post autor: RAFAŁ »

Teraz w miarę ok , ale jeszcze do weryfikacji przez rzeczywistość . Na 800m jeszcze będziesz musiał dołożyć z 1-2 moa , przy 900m tak z 6 moa i na 1000m też tak z 5 moa . To piszę tak ze swoich doświadczeń z tym kalkulatorem .
Savage 10 FCP-K
ararar
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 01 lutego 2011, 11:59

Post autor: ararar »

Peleandi. Zakładam, że prędkość masz z tabel a nie z chrono. Jeśli tak to ujmij z tego 10-15m/s. Jeśli łuski są już raz odstrzelone, to zwiększyła się ich pojemość a prochu sypiesz dalej tyle samo czyli ciśnienie spadło. Przypuszczam, że na 1000m będziesz miał coś około 41-42MoA, a na 1076m 53-55MoA a może ciut więcej i to przy temp. 20C. Dane są na oko nie poparte żadnymi wyliczeniami.
pelelandi
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 18 października 2013, 20:27

Post autor: pelelandi »

Tak z tabel, na chrono czekam z UK..ale koleżanka jak na razie się ociąga:) Rady kolegów już zanotowane...nie będąc w tarczy na pewno z nich skorzystam. Szkiełko da redę jakieś 60 moa mam od zera..reszte na krzyżu. Teraz nie pozostaje mi nic innego tylko strzelić choć by na 300m. Myślę że zrobię tak, jak na chrono wyjdzie zadowalająca prędkość, będę szukał lepszego skupienia, na razie mam jakieś 1,6cm (seria 3 strzałów), czyli zrobie naważke +1gr i -1gr, ponad to dam pocisk bliżej gwintu np.; o 1mm jestem ciekaw co wyjdzie..myślę ze przy tej naważce też będzie chrupał. Reasumując, jeżeli uda mi się poprawić skupienie to dobrze jak nie zostaje ww load chyba że prędkośc na chrono wyjdzie jakaś marna ale nie sądzę.

Mam nadzieje że ten post pomoże początkującym choć w małym stopniu odnaleźć się w świecie elaboracji, co nie znaczy że go zamykam :)) hehe
ODPOWIEDZ