prośba o dane 8x58 sauer

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

rudy100
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 11 listopada 2013, 08:37

prośba o dane 8x58 sauer

Post autor: rudy100 »

Witam
Proszę o podanie na jakim najlepiej robić prochu oraz o dane do kuli Sellier & Bellot .318 (8mm), 195grs. Tlm
broń dryling kal. 8x58 sauer długość lufy 60 cm
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Znalazłem trochę informacji na jakimś niemieckim forum.
Niestety mój niemiecki bardzo kiepski więc wklejam oryginał, należy też wziąć poprawkę, że to post z roku 2010:

8x58R Ladedaten
Ladedaten gibt es im blauen Wiederladebuch von RWS/DN und im DEVA-Buch.
Geschosse (8mm-J = .318") gibt es von Sellier&Bellot, RWS, Degol, Delsing und Woodleigh, Hülsen gibt es von Horneber, preiswerte und gute WL-Matritzen von C-H können über www.stifters-gunflints.de bezogen werden, der auch Horneber-Hülsen preiswert anbietet.
Bei den Pulvern verwende eher die mittleren Sorten wie Rottweil R903, R907 oder Vitha N140. Mit den schnellern Sorten wie R902, IMR 3031 o.ä. soll die 8x58R sehr launisch im Gasdruck reagieren.
Wenn die Waffe eine Hahnwaffe ist, würde ich eher weichere Büchsen-Zündhütchen wie die von Sellier&Bellot oder Federal vorziehen.
P.S.: auch überprüfen ob die Waffe Nitrobeschuß hat. Sollte sie nur Schwarzpulverbeschuß haben, dürfen die Patronen selbstredend auch nur mit Schwarzpulver geladen werden (nicht in Ladewerktzeuge aus Stahl).


W załączeniu w pliku doc dane ze starego podręcznika DEVA.
Załączniki
8 x 58 R Sauer - dane DEVA.doc
(33 KiB) Pobrany 13 razy
Pozdrawiam, Tomek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Łuski firmy Hornebel: http://www.huelsen-horneber.de/ Czy maja akurat ten kaliber, trzeba popatrzeć i ew. zapytać...

Teraz co do tego niemieckiego tekstu, ktora wstawił kolega tomkoziol:

Dane można znaleźć w niebieskiej książeczce RWS/DN, oraz w książce DEVA. Tą niebieską książeczkę RWS dolo niedawno do wolnego dostępu i ja sobie ściągnąłem, tylko muszę znaleźć jeszcze miejsce, gdzie ona u mnie na kompie leży... Wstawiłem tez, o ile się nie mylę, tu na forum linka z adresem, skąd można sobie było ja z ciągnąc.

Wracając do niemieckiego tekstu:
Pociski 8mm (.318") można dostać od Sellier&Bellot, RWS, Degol, Delsing und Woodleigh. Tanie i dobre matryce firmy C-H można dostać u http://www.stifters-gunflints.de/ gdzie można również kupić łuski firmy Hornebel. Inna sprawa, że łusek tych tam nie znalazłem...

Z prochów można używać: Rottweil R903, R907 lub VV N140. Szybsze prochy, jak R902, IMR 3031 i podobne mogą być prowadzić do skoków ciśnień... Innymi słowy nie zalecam.

Jeśli jest to bron kurkowa, to należy używać miększych spłonek, jak n.p. S&B, czy Federal.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy bron ma ostrzał prochem NC. Jeśli nie, to wolno używać wyłącznie ładunków czarnoprochowych z zachowaniem odpowiednich zasad, jak n.p. nie używanie do ładowania przyrządów stalowych.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ