Kwestie prawne elaboracji

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Kwestie prawne elaboracji

Post autor: Equador »

Witam
Prześledziłem trochę prawa w temacie elaboracji i tak naprawdę niewiele znalazłem.

Może ktoś będzie znał odpowiedź na pytanie

Czy mając uprawnienia do strzlelań sportowych elaborując amunicję mogę robić amunicję do kalibru którego nie posiadam w czerwonej książeczce?? Pytanie niby proste, a jednak takowym ni jest. Chodzi mi oczywiście o terytorium naszej RP
Miło by było gdyby była jakaś podstawa prawna odpowiedzi.
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

"Czy mając uprawnienia do strzlelań sportowych elaborując amunicję mogę robić amunicję do kalibru którego nie posiadam w czerwonej książeczce?"

A czy możesz kupić surówkę lufy i rozwiercić sobie dowolną komorę w kalibrze którego również nie posiadasz w czerwonej książęczce? Jak odpowiesz sobie na to pytanie to masz jednocześnie odpowiedź na swoje.
Goostav
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

A jak mam legalnie użyczoną broń? Mogę elaborować czy nie mogę?
michalloo
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 28 lipca 2013, 11:57
Lokalizacja: Wawa

Post autor: michalloo »

<i>6. Zabronione jest posiadanie amunicji szczególnie niebezpiecznej w postaci:
(&#8230;)
4) amunicji wytworzonej niefabrycznie, w tym także takiej, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską.</i>

Jeśli nawet chciałbyś amunicje z &#8222;nie swojego kalibru&#8221; tłumaczyć artykułem 28 ustawy to weź pod uwagę, że użyczenie dotyczy broni oraz amunicji <b>do tej właśnie broni.</b>
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Art. 14. Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do nabycia amunicji.

Jeżeli masz użyczoną broń w innym kalibrze niż zarejestrowany na Ciebie, to musisz mieć użyczoną amunicję - ale w praktyce, jeżeli nikt Cię nie złapie w trakcie elaborowania, to możesz się tłumaczyć, że to użyczona i elaborowana (niefabryczna) amunicja, wykonana przez kolegę - chociaż Art 10, pkt 6 mówi:

4) amunicji wytworzonej niefabrycznie, w tym także takiej, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską.


Co może oznaczać, że nie można użyczać elaborowanej amunicji.... ?

Jeżeli nie masz umowy użyczenia, to możesz posiadać tylko to co w czerwonej książce.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

michalloo pisze: 4) amunicji wytworzonej niefabrycznie, w tym także takiej, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską.</i>
Czy z tego wynika, że posiadacz broni do ochrony osobistej nie może kupić prochu i spłonek?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

P_iter pisze:
michalloo pisze: 4) amunicji wytworzonej niefabrycznie, w tym także takiej, do której wytworzenia wykorzystywane są fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską.</i>
Czy z tego wynika, że posiadacz broni do ochrony osobistej nie może kupić prochu i spłonek?
P_iter.
Kupić może, ale wygląda na to że nie może ( oficjalnie ) elaborować, bo to moga ci z p.4-go. #-o
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

To inaczej. Sprzedawca nie może sprzedać prochu osobie posiadającej pozwolenie do ochrony osobistej.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Nie wiem czy są na to podstawy prawne ale byłem świadkiem sytuacji kiedy sprzedawca odmówił sprzedaży prochu czarnego osobie z takim pozwoleniem.
Ja na pozwolenie na broń myśliwską kupiłem BP bez problemu ale osoba stojąca obok mnie na pytanie czy też może kupić i przedstawiła swoje pozwolenie spotkała się z odmową.
/tyle, że to było już dosyć dawno temu/
Pozdrawiam, Tomek
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Do broni posiadanej w celu ochrony osobistej tylko fabryczna amunicja. I słusznie, lepiej co by kartaczy do strzelania do ludzi samodzielnie nie majstrować. Idąc jedna za ciosem > znajomy ma pistolet jako sportowy i jednocześnie do ochrony. W czerwonej książeczce ma przy nim adnotacje D i A. Co w takim wypadku? Wolno czy nie do niego elaborować? Podwójna adnotacja to nic nadzwyczajnego sam mam taką D i E, ale tu tak czy inaczej wolno elaborować.
Wojtek
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Czy w naszym prawie jest rozróżnienie osobnych uprawnień do posiadania amunicji i jej "istotnych elementów" ( tj. spłonek i prochu) ? NIE MA.
A jeżeli tak, to na legitymację posiadacza broni mam prawo kupić zarówno gotową amo w kalibrze posiadanej broni jak i jej istotne części składowe.
To tak na zdrowy rozum.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Maciej Krawczak pisze: To tak na zdrowy rozum.
To niekoniecznie w naszym prawie działa. :-s
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Powiem więcej, w sprawie amunicji dochodzą dodatkowe pytania jeśli okażę się że myśliwy użyczy broni sportowcowi. Podobno jest tak że myśliwy nie ma prawa użyczyć swojej broni w określonym kalibrze człowiekowi posiadającemu pozwolenie sportowe nawet wtedy gdy mają te same kalibry broni, tak mi wytłumaczono w WPA.
Ten kraj jest chory, a brak jednoznacznych przepisów powoduje że taka idiotka bieńkowska może nam narobić sporo problemów i ograniczeń gdyż wyciąga wnioski takie jakie są jej potrzebne by zabłysnąć i zaistnieć
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
rado
Posty: 122
Rejestracja: czwartek, 23 października 2014, 11:52
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: rado »

Coś chyba pokręciłeś..
W Ustawie wyraźnie jest napisane:

Art. 28.
Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do
takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub
sportowych.

Nie ważne jakie pozwolenie posiadasz. Możesz użyczyć broń, która odpowiada łowieckiej lub sportowej - czyli:
Art 10 pkt 4
3) do celów łowieckich &#8212; broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych
przepisów (czyli wg. zarządzenia o wykonywaniu polowań - czy jakoś tak to się nazywa);
4) do celów sportowych &#8212; broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego)

osobom, które mają pozwolenia do celów sportowych lub łowieckich.

Zwróćcie uwagę na słowa: "broni odpowiadającej" - nie jest to tożsame z z osobą mającą pozwolenie w celu jakiś tam.

Ustawa stwierdza tylko CO można użyczać KOMU, a nie KTO KOMU

i to jest bardzo ważne w tym przepisie!

Nawet Kolekcjoner, czy osoba posiadająca broń do ochrony osobistej może użyczyć swoją broń osobie z pozwoleniem sportowym - pod warunkiem, że ta broń odpowiada broni sportowej - czyli jest bocznego zapłonu do 6 mm, centralnego zapłonu do 12 mm, gładkolufowa, czy czarnoprochowa. Ale w drugą stronę już nie mogą brać w użyczenie broni od kogoś innego (no chyba, że oprócz pozwolenia kolekcjonerskiego, czy do ochrony posiadają także sportowe lub łowieckie).
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Obawiam sie, że ustawa sobie a WPA sobie i Komenda Głowna posiada własną interpretacje tego zapisu - nie może sportowiec użyczać myśliwemu,... bo nie!

Kolega badał temat, jak mu żona zrobiła pozwolenie sportowe a on miał myśliwskie i musiał kupić drugą szafę, bo nie mogli sobie "użyczać" i trzymac tego razem. Sejm sobie a Komenda Główna sobie.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 696
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Akraw pisze:Obawiam sie, że ustawa sobie a WPA sobie i Komenda Głowna posiada własną interpretacje tego zapisu - nie może sportowiec użyczać myśliwemu,... bo nie!

Kolega badał temat, jak mu żona zrobiła pozwolenie sportowe a on miał myśliwskie i musiał kupić drugą szafę, bo nie mogli sobie "użyczać" i trzymac tego razem. Sejm sobie a Komenda Główna sobie.
To błąd zrobił, że nie poprosił o podstawę prawną takiej decyzji. WPA musi działać na podstawie i w ramach obowiązującego prawa.
Jeśli motywowali to jakimiś wewnętrznymi rozporządzeniami, to łatwo taką decyzje obalić. Akty prawne niższego rzędu nie mogą zmieniać, ani mieć pierwszeństwa przed aktami wyższego rzędu (w tym przypadku - ustawą).
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Tyle teorii, w praktyce lepiej wydac 1000 pln i mieć święty spokój, niż na 3-4 lata broń w depozycie, cofnięte pozwolenia, opłaty za depozyt - i już, już, za 3-4 lata, NSA przyzna Ci rację :)
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Jak oddajesz do depozytu, to po roku płacisz. Jak sami zabiorą, to trzymają za swoje. Nie wiem czy to jakaś pociecha...
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Nie jestem pewny... - innemu koledze WPA odmówiło rejestracji pistoletu na myśliwskie - pomino, że kupiony w grudniu, pod koniec obowiązywania przepisów o broni krótkiej do dostrzeliwania - wniosek o rejestrację leżal 2-3 miesiące i argumentowali oczywiście przepisami które weszłu od stycznia, czyli prawo działało wstecz :)
Za depozyt powyżej roku musiał płacić.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Bo sam przywiózł i oddał. Jakby przyjechali i zabrali to by nie płacił. W końcu jesli przewoził broń do depozytu na która w/g wpa nie miał uprawnień, łamał prawo. Niech sami zatem zabierają.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Jak czytam posty niektóre posty na naszym forum , na zielonym i na bron.iweb to czasami mam wrażenie że we wszechświecie naj.... ważniejsze jest WPA trochę za nim KG potem długo, długo nic i później dopiero Pan Bóg wszechmogący. Jeżeli komuś w WPA się przewidzi coś , albo ma takie życzenie żeby sportowiec nie mógł użyczać broni myśliwemu to większość kolegów podwija ogon pod siebie i stanowisko WPA przyjmuje jako wykładnię prawa. A tak przy okazji mój kolega również nabył broń krótką do celów myśliwskich gdy WPA już odmawiała jej rejestracji. Wysłał do WPA pismo z "prośbą" o jej rejestrację i tym samym dokonał obowiązku rejestracji bo to jest właśnie rejestracja broni a nie jej wpisanie do legitymacji posiadacza. Posiadał tą broń chyba przez dwa lata bez wpisu do legitymacji i korzystał z niej zgodnie z prawem. Sprawa ciągnęła się długo i ostatecznie broń została zarejestrowana jako sportowa. Ale przez te dwa lata nikt z WPA nawet nie myślał o jej zabraniu z prostego powodu nie było podstawy prawnej. Poczytajcie sobie w ustawie kiedy broń może być zabrana jej posiadaczowi . Kolega który oddał dobrowolnie broń do depozytu na pewno tego punktu nie czytał.[/list]
ODPOWIEDZ