Poprawa celności ar-10 (PWS mk220)

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Poprawa celności ar-10 (PWS mk220)

Post autor: tomp »

Witam. Sprawiłem sobie nową zabawkę i niestety jej celność pozostawia trochę do życzenia. Z testów i recenzji wynika że z matchowej amunicji powinno być 1 moa. Próbowałem kilka rodzajów fabrycznej amunicji i własnych elaboracji z SMK 175gr, 180gr, 190gr i najlepsze skupienia serii 4 lub 5 strzałów to 35mm największe 70mm. I teraz często jest tak że w serii są 3 kule stykające się i 2 odskoki 5-6cm obok (zawsze o tyle, tylko że w różnych kierunkach). Zarówno w pionie jak i poziomie. Na ostatniej tarczy była konieczynka 3 i dwa odskoki które też się stykały 6cm w prawo praktycznie w poziomie.
Luneta jest bez zarzutu. Montaż też. Sprawdzone na innej bronii.
Odskoki występują losowo i chyba tylko 1 czy 2 razy był to pierwszy strzał.
Co możecie poradzić?

Kaliber 308. Skok 1:10.

pozdrawiam
Tomek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

na skupienie wpływ ma taki ogrom czynników, że przy ilości informacji które podałeś nawet nie bardzo wiadomo od czego zacząć ...
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Prawda. Próbowałem strzelać pojedynczo, żeby wykluczyć że ma to związek z magazynkiem i ze zbyt mocnym dopchnięciem zamka przez sprężynę. Na tarczy bez zmian. Niestety nie da się w tym modelu "odciąć" automatyki żeby to wykluczyć. Sprawdzę czy creemp coś zmieni bo słyszałem że pociski potrafią się wsuwać/wysuwać z łusek. No i lżejsze szybsze pociski. Może chodzi o to żeby pocisk lufę opuścił zanim buffer udeży w rurę. Lżejszy spust ma być w przyszłym miesiącu. Może ja zrywam poprostu niektóre strały.
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Mam AR10 i powiem Ci że winą Twoich rozterek może byc spust oraz z konieczności zbyt wysoka oś optyczna w stosunku do lufy.
Przy lunecie 56 to 7,5 cm.
Wyreguluj bakę i kolbe bys skladał sie powtarzalnie oraz zmień spust.Ja fabryczny zmieniłem na UHL.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dzięki za sugestie. Używam co prawda poziomicy ale czy przy ściąganiu języka broń się nie rotuje delikatnie tego nie jestem pewien. Mógłbym zeszlifować zęby szyny spod obiektywu i osadzić lunetę 8mm niżej... ale nie wiem czy jest o co walczyć. Widać że duża odległość osi lunety od osi lufy robi różnicę. Jak ustawiam poziom i potem spojrzę w lunetę to krzyż całkiem mocno się przesuwa się po tarczy.

Wstrzymam się do czasu aż spust przyjdzie. Zamówiłem hypertouch competition. Podobno niezły. Ma też kolba regulowana przyjść to popracuję nad składem.

Jaki masz skok gwintu i długość lufy? Które pociski lubi Twój AR?

pozdrawiam
Tomek
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Skok 1:12 lufa 16,5 cala

Nie strzelam dynamicznie ani sportowo.Tylko polowania
Strzelam z SST 165gr na RS52
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dzięki. U mnie niestety inna lufa więc i pewnie inny pocisk. Robisz crimp korzystając z rowka w kulach? Czy elaborujesz do długości magazynka?
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Rowek w SST to interlock czyli polaczenie plaszcza z olowiem do ktorego pocisk grzybkuje...
Crimp robie do OGIVE z obliczen z Hornady Gauge z luska wzorcowa
W HK moge sobie na to pozwoloc ale W R93 juz nie bo magazynek jest za krotki
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Ten creemp wypada na rowek w SST czy jest w innym miejscu?
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

W innym.Robie bardzo lekki crimp...
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dzięki bardzo za rady. Pod koniec tygodnia spróbuję z crimpem. Może spust też i kolba dojdzie
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

:D :D :D :D
"Uwielbiam chorał ruski..."
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Stepan Bazyluk pisze::D :D :D :D
:shock: :shock: :shock: :shock:
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Crimp niewiele zmienił. Lepszy spust i regulowana kolba też nic. Powtarzalne grupy 4-5cm 5 strzałów. Wystrzelałem wszystkie własne elaboracje. Wściekłem się i miałem dać ogłoszenie sprzedam karabin. Ale na koniec wywaliłem poduchę i rozłożyłem bipoda. 5 strzałów z fabrycznej amunicji geco w skupieniu 19mm....

Rozumiem, że handguard nie ma idealnego kształtu do strzelania z worka... ale żeby z bipoda szło o tyle lepiej? Z tej samej amunicji próbowałem wcześniej z wora i skupienie 4 - 5 cm było tak jak z wszystkiego.
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

warto szukać
ja początkowo też byłem zdołowany poziomem skupienia na fabrycznej amunicji, ale w efekcie końcowym znalazłem taką, która daje satysfakcjonujące wyniki.

Obrazek
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Tak dla potomnych.... Na logikę jak i teraz praktykę nie ma za bardzo powodów, żeby strzelanie z bipoda było celniejsze niż z worka.
Dziś byłem sprawdzić na strzelnicy. Poprzednia grupa 19mm z bipoda była tylko i wyłącznie dziełem przypadku.
Karabin dalej strzela grupy 5cm. Z nielicznymi wyjątkami poniżej 3,5cm i nielicznymi powyżej 7cm.
Spust ani kolba nic nie zmieniły.
Mam nadzieje, że sprzedawca wykaże jakieś chęci w poprawie celności tego karabinu, bo jak na razie to 13k wywalone w błoto ( i jeszcze akcesoria), a na strzelnicy to wstyd jak patrzą na tarcze koledzy.
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Post autor: Agent 007 »

Witam

Czy producent daje jakąś gwarancję na celność ( np Tikka w USA gwarantuje 1 MOA ........ale w Europie już nie )

Co piszą urzytkownicy na forach w USA na temat celności ( średniej ) tej broni .
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Gwarancji nie ma. Użytkownicy różnie piszą. 2 najgorsze testy jakie znalazłem wyglądały podobnie jak u mnie. Reszta dużo lepiej. Tylko te słabe testy były z fabrycznym spustem i z kolbą z która nie nadaje się do strzelania na skupienie.

Jest kilka sugestii. M. innymi zbyt mocno dokręcona lufa, do poprawienia płaszczyzna przylegania lufy do recievera, zbyt duży impet zamka ( zbyt duże otwory w bloku gazowym?), zbyt mocno dokręcony hamulec wylotowy, zniszczona lub słabo wykonana korona lufy, pechowa lufa, źle nacięta komora, hmmm nic sobie więcej nie przypominam co by pisali na forach z usa.

Niestety bez narzędzi nie jestem w stanie zbyt wiele zrobić samemu.

Sam strzał jest bardzo przyjemny, broń jest składna, a przy strzelaniu z worka widzę jak się otwory na tarczy pojawiają i kurz za tarczą. Z bipoda z ławki troszkę podskakuje ale zawsze w tą samą stronę i o tyle samo mniej więcej. Tylko na tarczy kaszana.

Sprzedawca twierdzi, że one lubią gdy ciśnienie jest bliskie max. Tylko że ja przy 60% max ciśnienia mam ejector i extractor marki i okopcone szyjki i ramiona. Z fabryczną to samo.


Mam podejrzenie, że blok gazowy ociera o handguard, za radą sprzedającego strzelę z worka bez hand guarda i będzie wiadomo czy to to.


pozdrawiam
Tomek
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Odkręciłem hamulec... wydawało się, że jest źle ale po oczyszczeniu szczotką z brązu koronka jest w idealnym stanie. Savage który na oko ma dużo gorsza koronę strzela duuużo lepiej. Czyli to nie to.
Tomasz Dudek
Posty: 78
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:55
Lokalizacja: Radom

Post autor: Tomasz Dudek »

Jeżeli sprzedawca twierdzi że lubią ciśnienia wyższe to czemu nie spróbujesz.Często tak jest.

Piszesz że masz okopcone ramiona iszyjkę przy 60%max.- Przecież to typowy objaw zbyt niskiego ciśnienia
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Tomasz Dudek pisze: Piszesz że masz okopcone ramiona iszyjkę przy 60%max.- Przecież to typowy objaw zbyt niskiego ciśnienia
Lub zbyt dużych tolerancji komory, które w tego typu karabinach są spore :-) Tak samo miałem w POF-ie

Na celność w tego typu broni ma wpływ wiele czynników, np. La Rue, czy Lantac producenci którzy robią jedne z najcelniejszych AR-ów, opierają swój system na DI a nie tłoku :-)
System pracy/przeładowania to jedno. Spasowanie części, lufa itp to pozostałe.
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Agent 007 pisze:Witam

Czy producent daje jakąś gwarancję na celność ( np Tikka w USA gwarantuje 1 MOA ........ale w Europie już nie )
Agent, chyba nie masz racji. Taka informacja jest na stronie Tikki:
All Tikka rifles are engineered and manufactured by Sako, in Finland. We take pride in our products and deliver what we promise. Every Tikka rifle has to group three shots under one inch at a distance of 100 m prior to being sold anywhere. Tikka rifles are both innovative and durable, but most importantly, they can be relied on under any condition.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

To jakiego AR polecacie najbardziej ?
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Post autor: Agent 007 »

Ad Globus

Jakoś nie widziałem aby w RP dystrybutor chwaliłby się taką gwarancją .................w katalogach anglojęzycznych jest takie info w polskim katalogu prózno szukac takiej informacji ......


Pewnie nic odkrywczego nie powiem ale w '' automacie '' pole do domysłow co do przyczyny jest dość duże . Pozostaje mozlone eliminowanie ewentualnych /domniemanych usterek .........

Najgorsza wersja to ze ten tym tak ma ...........
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Agent 007 pisze:Ad Globus

Jakoś nie widziałem aby w RP dystrybutor chwaliłby się taką gwarancją .................w katalogach anglojęzycznych jest takie info w polskim katalogu prózno szukac takiej informacji ......


Pewnie nic odkrywczego nie powiem ale w '' automacie '' pole do domysłow co do przyczyny jest dość duże . Pozostaje mozlone eliminowanie ewentualnych /domniemanych usterek .........

Najgorsza wersja to ze ten tym tak ma ...........
Polscy dystrybutorzy zachowują się jakby mieli klientów w DU..E ! Wystarczy porównać opis karabinów Tikka u polskiego przedstawiciela i np. strony producenta. No comments.

Odnośnie poprawy celności, to jest takie stare Japońskie powiedzenie: "Łucznik jak chybia celu, zaczyna od poprawiania samego siebie" :wink: :D
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Hmmm... Nie wiem czy to kwestia zbyt niskiego ciśnienia. Strzelam z geco expres kontrolnie bo mam dobre zdanie o tym naboju... i też najlepsze grupy z tego AR'a z tej amunicji wychodziły. 165gr z 820 m/s wylotowej... to raczej oznak zbyt niskiego ciśnienia nie powinny mieć. A wyglądają tak samo.

Czy komora z tolerancją.... patrząc po head space to nie. Po formacie redding body competition wchodzą na styk. Zarówno przy matrycy reddinga czy FL RCBS wystarczy dołożyć shellholder +0,002" reddinga i już jest dupa - problem z ekstrakcją. Czyli raczej dość ciasna komora.

Pociski i łuski nawet po ręcznym przeładowywaniu miały rysy i wżery solidne. Wypolerowałem rampę, pogrzebałem przy ekstraktorze i wydaje się że jest sporo lepiej. Przynajmniej ręcznie z pustą amunicją naboje wypadają w lepszym stanie.

Widać, że gas block ociera o hand guard. Spróbował bym to naprawić... Tzn trzeba zrotować delikatnie gas block lub handguard. Tylko... gas blok jest nałożony na lufę... lufa ma potem gwint i jest nakrętka i za cholerę nie mogę znaleźć narzędzie do odkręcenia tego ;/

Zastanawiam się czy nie zrobić crimpu na nabojach geco express. Dały mi w sumie 3 najlepsze grupy ale też potrafiły dać bardzo kijowe skupienie.

To nie jest zly karabin. Jak się nastawi gas block to zero zacięć. Skupienie 2 moa. Tylko lepiej wziąć z krótszą lufą. łatwiej dynamicznie postrzelać a wg testów skupienia lepsze. A tak człowiek dźwiga więcej i liczył na więcej.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Mały update. Odważyłem się i nastawiłem regulator w gas blocku na "pomiędzy" ustawieniami. Czyli otwór gazowy został zasłonięty. Nic nie wybuchło, nic nie odleciało, automatyka przestałą działać a karabin zaczął strzelać wzorowo. W lunecie widać że przy strzale już nie podskakuje.
Złożyłem szybszą amunicję i skręciłem regulator tak aby dawał mniej kopa zamkowi. Grupy na tarczy zrobiły się zauważalnie mniejsze. A niektóre naważki nawet bardzo obiecujące... Choć nie tak jak przy wyłączonej automatyce.
Będę dalej napędzał kule i może się uda jeszcze skręcić regulator bez zacięć :)

pozdrawiam
Tomek
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Post autor: Agent 007 »

Czekamy na dalsze wiesci , najlepiej pozytywne .

Czy mogłbyś podać wyniki Twoich obserwacji bardziej precyzyjniej ( np w cm ) , ciekawy jestem tych zagadnień .

Pzodr
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Hmmm... Na początku średnio grupy 5 strzałów układały się po 45-55mm. Sporadycznie grupy 30mm i 70mm. Zwykle pojedyncze lub dwa odskoki od całkiem niezłej grupy. Po wyłączeniu automatyki grupy 15-25mm. Szybsze pociski i ograniczenie na regulacji gazu 30-40mm grupy, jedna grupa 70mm i ze trzy grupy poniżej 25mm. Dziś się ładnie nastrzelałem, z czyszczeniem broni w trakcie :)
Mierzone od środka do środka skrajnych otworów zawsze.

Zrobiłem drabinki dziś ale nic z nich nie wynika. A bez sensu jest robić drabinke na wyłączonej automatyce jak potem będę strzelał z włączoną i się wszystko zmieni :/
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Dziś strzelałem z trochę mocniejszej amunicji, ale serie 3 strzałowe tylko. Średnie skupienie wyszło 31mm. Najmniejsza grupa 22mm największa 42mm.

Po łuskach wygląda że jeszcze da się napędzić trochę kule... tylko Varget mi się przestaje mieścić... Chyba trzeba będzie szybszy proch wypróbować.

Kontrolnie strzeliłem fabryczną lapua bez automatyki 4 strzały. 3 wyszły 15mm i jeden odskok 1.5 cm.

Po prostu chyba nie jest zbyt celny i choćbym Voodoo nad nim odprawiał to cudów nie będzie.

Kolega który patrzył jak strzelam twierdzi że karabin za każdym razem rzuca łuskę w inne miejsce. - może to jest jakaś podpowiedź?
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Mam pytanie do właścicieli ARów.... Czy jak chwycicie za hendguard jedną ręką a drugą za lufę to czy wyczuwa się luz lufy? Nie obrotowy, ale, jakby lufa uginała się w dół / górę i na boki. Ugiecie nei jest wielkie ale siła też nie wielka. DO tego słuchać ciche stuknięcia - prawdopodobnie gas block uderza o hand guard. Czy to normalne? Czy może moim utrapieniem nie jest słabo dokręcona lufa?
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Odkopię trochę temat.
Napisz proszę Kolego jak sytuacja z Twoim karabinem? Uporałeś się z problemem? Co było przyczyną tych odskoków?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Dawid
ODPOWIEDZ