Jakie matryce do 8x57JRS

Moderatorzy: wierzba, P_iter

WuWu
Posty: 53
Rejestracja: środa, 20 lipca 2016, 12:30
Lokalizacja: Rzeszów

Jakie matryce do 8x57JRS

Post autor: WuWu »

Witam Kolegów,
Pytanie jest następujące: czy do kalibru 8x57JRS można używać matryc z 8x57JS, ze stosownym shellholderem? Chodzi mi konkretnie o RCBS, a pytanie wzięło się stąd, że matryce oryginalne do 8x57JRS są jakieś 3x droższe od tych do 8x57JS.
Tylko czy to zadziała prawidłowo?
Pozdrawiam :D
michalloo
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 28 lipca 2013, 11:57
Lokalizacja: Wawa

Post autor: michalloo »

można :)
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Na pewno zadziała prawidłowo bo RCBS nawet nie robi oddzielnych matryc do 8x57JRS.
Podobnie zreszta jak dla 6,5x57R i 7x57R.
Robi za to np. 7x65R w cenie x3 wiekszej niż 7x64 a amunicję do 7x65R doskonale robi się na tych 7x64 byle tylko ostrożnie wyregulować matrycę osadzającą.
Uważaj tylko z shelholderem.
Wg RCBS do 7x65R (a więc i 8x57JRS oraz innych niemieckich "R" /poza 9,3x74R/) ma pasować uchwyt nr 26 i przy formatowaniu działa bez problemów.
Problem zaczyna się jak byś chciał go użyć w osadzarce spłonek RCBS. Wtedy spłonki sa osadzone za płytko bo tak naprawdę to działa on prawidłowo tylko z 7x57R, które mają grubszą kryzę.
Żeby dobrze osadzić spłonki w 7x65R (i pewnie także w 8x57JRS) najlepiej użyć shelholder nr 4 - taki jak polecany do np. 7mm Rem Mag i 9,3x74R.
Ale dotyczy to tylko osadzarek RCBS, jak bedziesz spłonkował na prasie to wszystko powinno być OK.
Najlepeij sprawdzić doświadczalnie bo może to też zależeć od producenta łusek ale z moich doswiadczeń wynika, że tylko 7x57R ma grubszą kryzę a pozostałe "R" nie działają prawidlowo w uchwycie nr 26 (w osadzarce).
Ja mam oba numery i używam ich wymiennie wg potrzeb.
Pozdrawiam, Tomek
MarcinR
Posty: 322
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:44
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie Olecko
Kontakt:

Post autor: MarcinR »

RCBS robi 8x57 JRS i maja numer 56370 w grupie G.
Marcin Roszko
www.cel.sklep.pl
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Dzięki za informacje. Aż tak głęboko to nie szukałem bo nie przypuszczałem, że 8x57JRS to dla nich "Special Order" /i niestety cena 151,95$/.
Przy okazji znalazłem w tej grupie bardzo "zabytkowe" kalibry o których nawet nie myślałem, że ktokolwiek robi do nich matryce.
Jak widać zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć.
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ