Renowacja kolby

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Renowacja kolby

Post autor: goostav »

Posiadam broń w kolbie olejowanej. Możłiwe, że to pokost. Niestety jest bardzo wiekowa i ubrudzona, szczególnie chwyt. Ostatnio wpadłem na pomysł aby zrobić jej renowację i polakierować.
Jakim środkami można usunąć ten olej, odtłuścić, jakiego użyć lakieru, podkładu, jak się do tego zabrać? Ktoś może pomóc, podpowiedzieć ?
Goostav
Dudek
Posty: 65
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2016, 01:43
Lokalizacja: Montreal

Post autor: Dudek »

Pomysl napewno dodry rzeby zrobic jej renowacje , odtuscic , ale potem napewno nie lakierowac , tylko natluscic. [-X
Darz Bor a.z
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

W zależności czym ta kolba jest nasycona musisz znaleźć odpowiedni rozpuszczalnik żeby ten brud i olej zmyć. Ja bym szukał w tej kolejności terpentyna, benzyna ekstrakcyjna, toluen, aceton i do tego stare prześcieradło na szmatki. Kratkę wyczyścisz szczoteczką do zębów lub szczotką drucianą mosiężną ale należy uważać żeby ruchy szczotką były równoległe do linii kratki. Można też kolbę umyć ok 5% roztworem ługu sodowego. kolbę należy zamocować pionowo i od góry pędzlem nakładać roztwór, jednocześnie ścierając brud. Następnie zmyć wodą i ług zneutralizować lekkim roztworem octu i porządnie wysuszyć
UWAGA ług jest silnie żrący i trzeba używać okularów i rękawic ochronnych o podstawowych środkach ostrożności nie wspominając.
Następnie kolbę trzeba przepolerować papierem ściernym granulacji od 320, 500, 800, 1200 ale już przy granulacji 800 na pył ze szlifowania nakładamy pierwszą warstwę oleju i kolejnym kawałkiem papieru ściernego wcieramy ją w kolbę. Po zakończonej pracy konserwujemy kolbę jeszcze kilkoma, kilkunastoma warstwami oleju aż przestanie pić.

Polecam oleje tej firmy http://skawinski-sklepmysliwski.pl/olej ... -2477.html
Tevek
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 16 czerwca 2016, 18:01

Post autor: Tevek »

tutaj masz ciekawy artykuł

http://www.ciupis.pl/porady/pr6/pr6.htm

Kiedyś robiłem renowację drewna w starym zbk 110 i po całym procesie wyglądała o wiele lepiej niż przed
czesio
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 07 kwietnia 2017, 19:50
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czesio »

Jak już się pozbędziesz oleju z kolby (co nie będzie takie proste i szybkie) #-o to nie nasycaj jej ponownie olejem [-X a zrób to woskiem pszczelim 8-)
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Też tak myśłałem, a potem poprawki, poprawki....
lepiej "nowe olejowanie, a jak olej "spolimeryzuje" to na koniec wosk i polerka i polerka i polerka i będzie OK
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Wielkie dzięki, już coś wiem, teraz czekam aż przyjcie ten moment że będzie się chciało zacząć. W każdym razie zacznę od benzyny ekstrakcyjnej i ew. terpentyny.

pozdrawiam
Goostav
ODPOWIEDZ