Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Moren
Posty: 24
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2022, 14:09

Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: Moren »

Koledzy, prosze o radę bardziej doświadczonych jaka powinna byc odleglosc pocisku od punku oparcia na stożku? Przy pomiarach wyszlo mi ze pocisk opierajac sie o stożek jest osadzony na polowie dlugosci szyjki łuski. Amunicja do repetiera wiec crimp raczej niepotrzebny. Gdzies czytalem ze zaleznie od kąta stożka jaki jest zastosowany w komorze jest wymagane zastosowanie wiekszej badz mniejszej odleglosci. Jest jakaś okreslona zasada wyliczenia luzu miedzy pociskiem a gwintem?
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: donkihot »

Cześć, nie ma żadnej zasady i raczej nikt tego nie liczy w zależności od kąta stożka. Wszyscy szukają doświadczalnie i nawet w dwóch "takich samych" karabinach (stosując te same komponenty) może być inna. Moja rada jest taka: zacznij np. od 0,5mm i zacznij szukać naważki która da dobre grupy. Jak grupy będą dobre ale wciąż nie satysfakcjonujące będziesz miał miejsce żeby przybliżać się do "gwintu" (niektórzy dochodzą na styk, ale bezpieczniej jest mieć luz na poziomie 0,2-0,25mm.) Jeśli zbliżanie się zacznie pogarszać grupy jedziemy w drugą stronę, aż znajdziesz tą optymalną głębokość osadzenia.
Oczywiście ilu "elaborantów" tyle sposobów na znalezienie złotego środka :wink:
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Moren
Posty: 24
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2022, 14:09

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: Moren »

Ok dzieki za podpowiedz, teraz mam chociaz jakis punkt od ktorego moge zaczac :lol:
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: tytus160 »

Zasadniczo nie przejmuj się tym elementem za bardzo. Gdyby odległość od stożka miała decydujące znaczenie amunicja fabryczna nie miałaby prawa latać :) Sklepowe .308win z maksymalną długością 71,12mm (a jest poniżej) po załadowaniu do mojej Tikki T3x jest ponad 5mm (5 milimetrów) od stożka - maksymalny OAL jaki mogę zmieścić to 76,17 dla pocisku Sierra 190gr (porównywałem z GGG 190gr na pociskach Sierry).

Jeśli będziesz robił naboje poza OAL normowym wysuwając pociski z łuski to oczywiście musisz uważać na to gdzie jest początek gwintu, żeby nie przesadzić z ciśnieniem.
I moja rada - jeśli będziesz się bawił osadzeniem jako czynnikiem testowanym dla grup to rób drabinkę w "jedną stronę" - tzn. zacznij najbliżej (ale bezpiecznie - czyli np. tak jak radzi wyżej donkihot) od gwintu po czym stopniowo się oddalaj. Powinieneś wtedy zauważyć falowość zjawiska.
Moren
Posty: 24
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2022, 14:09

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: Moren »

Dziś znowu wziąłem się za pomiary i zauważyłem jedna rzecz która nie jest dla mnie jasna. Moja metoda pomiaru wygląda tak że biorę odstrzeloną łuskę z mojej komory, używając matrycy tylko do szyjki delikatnie ja ściskam żebym mógł włożyć pocisk z lekkim oporem palcami. Pocisk wkładam w szyjkę tak aby prawie wypadał i taki nabój wkładam do komory zamykając delikatnie zamek. Po otworzeniu zamka wyjmuje nabój i mierze, zaznaczam na pocisku dokąd schował się w szyjce łuski. I tu zaczyna się moja wątpliwość, U mnie pocisk ma kontakt ze stożkiem przejściowym jak by w dwóch etapach. Pierwszy to ten kiedy pocisk zaczyna dotykac stożka ale z lekka siłą mogę pocisk nadal od momentu dotknięcia wsuwać dalej. Ta drogą trwa ok 3,7mm i dopiero następuje drugi etap czyli pojawia się opór chyba o gwint. Nie wiem który moment mam brać pod uwagę, ten kiedy tylko dotyka ale nadal można go lekka siła wsunąć dalej, czy ten faktyczny opór gdzie pocisk już się blokuje i gwint?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: piotrjub »

To tak nie do końca jest. Przykładowo amunicja GGG stosując pociski sierra większości ludziom lata ładnie a odsunięta jest najczęściej od gwintu 1,8mm
To pokazuje że nie zawsze wszystko lata ładnie jak jest blisko gwintu. Są pociski które lubią być blisko gwintu i są takie które tego nie lubią. Przykładowo w 308Win pocisk Lapua Scenar L 175gr mam 2,2mm odsunięty pocisk od gwintu ale przyznaje że również 1mm odsunięty od gwintu ładnie lata, Berger Hybrid Target 0,3mm
Generalnie jak pocisku nie znam odsuwam 0,5mm jak znajdę naważkę to robię 0,3mm 0,7mm 1,2mm 2,2mm i 3,2mm i szukam w jakiej grupie ładniej lata i w tej grupie szukam bardziej szczegółowo.
Odsunięcie 0,5mm jest dobrym zaczęciem do sprawdzania.

Tarcze na 300m

Lapua Scaner L 175gr odsunięty 2,2mm
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h42m31s_010_.jpg
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h42m31s_010_.jpg (34.26 KiB) Przejrzano 1684 razy
Tu to samo ale odsunięty 1mm
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h42m51s_011_.jpg
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h42m51s_011_.jpg (27.58 KiB) Przejrzano 1684 razy
Tu pocisk ELD-M 178gr odsunięty 3,1mm
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h44m02s_012_.jpg
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h44m02s_012_.jpg (40.82 KiB) Przejrzano 1684 razy
Tu Berger Hybrid 200gr tu 0,5mm
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h45m17s_013_.jpg
Ashampoo_Snap_2022.12.28_11h45m17s_013_.jpg (10.62 KiB) Przejrzano 1684 razy
a tu 0,3mm
Ashampoo_Snap_2022.12.28_12h09m24s_016_.jpg
Ashampoo_Snap_2022.12.28_12h09m24s_016_.jpg (28.05 KiB) Przejrzano 1684 razy
Trzeba próbować
Moren
Posty: 24
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2022, 14:09

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: Moren »

tytus160 pisze: środa, 28 grudnia 2022, 09:40 I moja rada - jeśli będziesz się bawił osadzeniem jako czynnikiem testowanym dla grup to rób drabinkę w "jedną stronę" - tzn. zacznij najbliżej (ale bezpiecznie - czyli np. tak jak radzi wyżej donkihot) od gwintu po czym stopniowo się oddalaj. Powinieneś wtedy zauważyć falowość zjawiska.
Wydawało mi się że kolega donkihot radził właśnie odwrotnie, zrobić 0.5 i stopniowo się przybliżać do gwintu?
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: tytus160 »

Chyba się nie zrozumieliśmy do końca, to były 2 rady w jednym zdaniu.

Wyjaśniając co miałem na myśli:
1) Zacznij najbliżej gwintu ale jeszcze bezpiecznie (czyli np. te 0,20-0,25mm) - o tę odległość chodziło mi jako radę w poście donkihota

2) Stopniowo z kolejnymi grupami oddalaj się od gwintu (inaczej niż radzą koledzy powyżej). Czyli podobnie do tego co radzi Berger dla pocisków VLD:
https://bergerbullets.com/getting-the-b ... our-rifle/
Nie sugeruj się jedynie podanymi odległościami od gwintu bo są one specyficzne dla tego typu pocisków.

Pamiętaj jedynie, że jeśli przy maksymalnie wysuniętym pocisku naważka będzie blisko maxa, to osadzając pocisk głębiej możesz napotkać:
a) brak możliwości zmieszczenia tej naważki w łusce;
b) wzrost ciśnienia ponad maksymalne;

Możesz jeszcze przeczytać to:
https://bergerbullets.com/effects-of-ca ... to-part-1/
https://bergerbullets.com/effects-of-ca ... to-part-2/
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: Arek_78 »

Ja doszedłem do takiego wniosku.
Im osadzałem bliżej gwintu tym bardziej wszystko musiało być dokładnie przygotowane. Łuska pomierzona, proch doważony, siła osadzenia taka sama. Minimalne odchyłki i od razu widać to na tarczy.

Jak Piotr wspomniał - amunicja GGG 308Win 175gr która na Sabattim lata bardzo ładnie ma takie wymiary, że nie sposób ich uśrednić. Jak zrobiłem klona to wszystko latało jak fabryczna. Jak zbliżałem się do gwintu to było jak wyżej.

Być może bliższe osadzenie ma wpływ na zużycie lufy i stożka, ale jak w myśliwskim trzymałem się długości ze strony producenta prochu to latało to bardzo fajnie i po sportowemu tworzyło koniczynki.
Moren
Posty: 24
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2022, 14:09

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: Moren »

tytus160 pisze: środa, 28 grudnia 2022, 13:56 Chyba się nie zrozumieliśmy do końca, to były 2 rady w jednym zdaniu.

Wyjaśniając co miałem na myśli:
1) Zacznij najbliżej gwintu ale jeszcze bezpiecznie (czyli np. te 0,20-0,25mm) - o tę odległość chodziło mi jako radę w poście donkihota

2) Stopniowo z kolejnymi grupami oddalaj się od gwintu (inaczej niż radzą koledzy powyżej). Czyli podobnie do tego co radzi Berger dla pocisków VLD:
https://bergerbullets.com/getting-the-b ... our-rifle/
Nie sugeruj się jedynie podanymi odległościami od gwintu bo są one specyficzne dla tego typu pocisków.

Pamiętaj jedynie, że jeśli przy maksymalnie wysuniętym pocisku naważka będzie blisko maxa, to osadzając pocisk głębiej możesz napotkać:
a) brak możliwości zmieszczenia tej naważki w łusce;
b) wzrost ciśnienia ponad maksymalne;

Możesz jeszcze przeczytać to:
https://bergerbullets.com/effects-of-ca ... to-part-1/
https://bergerbullets.com/effects-of-ca ... to-part-2/
Dzieki za odpowiedz :) Mega dobry obszerny materiał ktory sporo mi wyjasnił :)
Chyba jednak zakupie przyrzad hornady i przegwintuje swoją odstrzeloną łuskę dopiero wtedy zaczne dalsze pomiary.
STR80
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 28 grudnia 2020, 18:22

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: STR80 »

Arek_78 pisze: środa, 28 grudnia 2022, 16:21

Jak Piotr wspomniał - amunicja GGG 308Win 175gr która na Sabattim lata bardzo ładnie ma takie wymiary, że nie sposób ich uśrednić. Jak zrobiłem klona to wszystko latało jak fabryczna. Jak zbliżałem się do gwintu to było jak wyżej.
Możesz napisać na jakim prochu i z jaką naważką zrobiłeś "klona" ?
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: Arek_78 »

RS52 - naważka 42,70 gr - najlepiej latała
xcudlaty
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 27 czerwca 2022, 22:16

Re: Odległość pocisku od gwintu przy osadzaniu .308

Post autor: xcudlaty »

tytus160 pisze: środa, 28 grudnia 2022, 09:40 Zasadniczo nie przejmuj się tym elementem za bardzo. Gdyby odległość od stożka miała decydujące znaczenie amunicja fabryczna nie miałaby prawa latać :) Sklepowe .308win z maksymalną długością 71,12mm (a jest poniżej) po załadowaniu do mojej Tikki T3x jest ponad 5mm (5 milimetrów) od stożka - maksymalny OAL jaki mogę zmieścić to 76,17 dla pocisku Sierra 190gr (porównywałem z GGG 190gr na pociskach Sierry).

Jeśli będziesz robił naboje poza OAL normowym wysuwając pociski z łuski to oczywiście musisz uważać na to gdzie jest początek gwintu, żeby nie przesadzić z ciśnieniem.
I moja rada - jeśli będziesz się bawił osadzeniem jako czynnikiem testowanym dla grup to rób drabinkę w "jedną stronę" - tzn. zacznij najbliżej (ale bezpiecznie - czyli np. tak jak radzi wyżej donkihot) od gwintu po czym stopniowo się oddalaj. Powinieneś wtedy zauważyć falowość zjawiska.

O widzisz to mnie pocieszyłeś z tą tikką, też mam T3X a1 tac i właśnie mi jakieś takie głupie AOL wychodziło. Zastanawiałem czy ja coś źle mierzę, czy coś jest nie tak z komorą lufy.
Czyli jak teraz elaborować, lżejsze pociski ledwie w łusce by siedziały o ile wogóle robiłem trochę na hornady eld 195gr ale wydają mi za ciężkie trochę, chociaż grupa była całkiem znośna. Robię COL na standardową długość na razie i z sierrą MK HPBT 176 gr zaczyna to już jakoś na tarczy wyglądać to chciałbym poeksperymentować z AOL. Tylko jakoś nie widzę za bardzo możliwości żeby uzyskać te np 0.5mm od stożka.
ODPOWIEDZ