Kompensator w AR 10

Moderatorzy: wierzba, P_iter

seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Kompensator w AR 10

Post autor: seba73 »

Witam. Mam pytanko dotyczące montażu komoensatora. Karabin to DB. Chodzi mi o to ze zdemontowałem komoensator żeby go wyczyścić i jednocześnie oczyścic korone lufy z nagaru i tu moje pytania.
1. Czy zdejmowac komoensator do czyszczenia
korony i czyszczenia samego kompensatora?
2.Jak montoac kompensator, chodzi mi o to w jakiej płaszczyźnie tzn idealnie wpoziomie do karabinu (kompensator ma płaską powierzchnie od góry i od dołu) czy z lekkim przekoszeniem w prawo lub w lewo ( gdzies czytałem o przechyleniu kompensatora w stosunku do płszczyzny o jedną godzine w zależnosci od tego czy strzelec lewo czy prawo ręczny)?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: matthius »

1. Nie rozumiem. Pytasz czy możesz zrobić coś, co już zrobiłeś?
2. W AR-15 i AR-10 ustawiam kompensator w płaszczyźnie równoległej do osi optyki i lufy.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: seba73 »

Tak. Pytam o cos co juz zrbiłem. Może nie do końca precyzyjnie sie zapytałem. Chodziło mi o to czy warto taki zabieg ( zdejmowania kompensatora) robic co jakis czas zeby oczyścic korone z osadu?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: matthius »

Dla kombinacji "moja broń i ja" - nie warto.
Musiałem jakiś czas temu zdjąć kompensator (Lantac Dragon) z AR-10 w kalibrze .308 Win. Zmieniałem blok gazowy na regulowany. Karabin miał wtedy przebieg około 1500 nabojów. Trochę nagaru było na koronie, więc go usunąłem. Nie miało to jednak zauważalnego wpływu na celność i skupienie.
Parę miesięcy temu zdjąłem kompensator (tym razem od Wojtana) z T3X CTR .308 Win i zamontowałem na nim tłumik. Korona po blisko 3000 strzałów była w zasadzie czysta - wystarczyło przetrzeć szmatką.
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: seba73 »

Ok. Dzięki. A czy osad węglowy ( bo chyba taki jest) na koronie może byc wynikim prochu. Robie amo na Lovexie D073,5? ( amo do repetiera 308 w)
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: rethempthoor »

Ja robiłem do AR10 w 308 na RS52 i miałem na koronie straszliwe spieki, lufa 16 cali więc raczej krótka.
Generalnie skończyło się na tym, że zdjąłem kompensator "na zawsze" strzelam z tłumikiem, który odkręcam regularnie i czyszczę koronę.
Nie nazwał bym tej czynności "przetarciem szmatką" nagar trzyma jak cholera - oczywiście w moim przypadku, nie twierdzę, że komuś innemu nie może schodził łatwo.
Dawid
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: matthius »

Oba moje karabiny zasilam RS52.
Nie wiem, z czego wynikać może to, że nagar na AR-10 był twardy jak diament, a na T3x zszedł od przetarcia szmatką. Może to kwestia konstrukcji hamulca i sposobu jego montażu?
Ten od Wojtana siedział praktycznie na koronie, nie dawał się wkręcić głębiej w gwint.
Lantac, po podłożeniu podkładki zgniatalnej, miał kilka milimetrów "luzu" od korony do pierwszej przegrody.

Lovex D073.5 nie będzie za szybki? Ja go używam do .223 Rem z pociskami 55 i 62gn.
Do .308 raz użyłem D073.6, ale efekty były mało spektakularne.
S062 dawał bardziej stabilne prędkości, niższe niż RS52, ale był znacznie tańszy. Niestety, jego dostępność obecnie jest żadna, a cena odstrasza od zamówień specjalnych.
aras75
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 03 lipca 2018, 20:15

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: aras75 »

U mnie w CTR w 308 po około tysiącu zdjęłam kompensator i byłem zaskoczony ilością syfu . Korona była oktagonalna w kształcie .
Ściągam z każdej jednostki po + - pięciuset , ściągam miedź z przewodu lufy i czyszczę koronę . Też na RS52.
To nie jest wiele roboty.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: xxxam »

Nie ma takiej potrzeby aby zdejmować kompensator. Nawet w PCC, gdzie zasyfia się 50x bardziej można go wyczyścić nie zdejmując z lufy.
Jak już zdejmiesz, a nie masz nakrętki kontrującej to wypada dać nową podkładkę zgniatalną
seba73
Posty: 298
Rejestracja: sobota, 20 kwietnia 2019, 14:23

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: seba73 »

Kompensator może i da sie wyczyścic ale z koroną to już gorzej, tak jest u mnie. Może to zależy od budowy kompwnsatora ale na moich dwóch( bergary i db oryginalne) nie ma takiej możliwosci. Jak widac u jednych ten osad na koronie jest twardy u innych miękii nie zależnie od użytego prochu.U mnie jest twardy. Jesli dobrze to wszystko rozumiem to zdjęcie kompensatora co jak8s czas nie zaszkodzi a może nawet pomoże.
To jeszcze zapytam czy używanie kompensatora może wpłynąc na skupienie. Tzn czy założenie kompensatora może wpłynąc na pogorszenie skupienia?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Kompensator w AR 10

Post autor: matthius »

U mnie nie wpływało to w najmniejszym stopniu.
ODPOWIEDZ