Wymiary pocisków GECO hexagon 9 mm

Moderatorzy: wierzba, P_iter

kwach1982
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 12 listopada 2022, 09:24

Wymiary pocisków GECO hexagon 9 mm

Post autor: kwach1982 »

Witam,
jak w temacie bo mam problem, według GTR pociski 9mm geco hexagon 124gr mają długość 15.6 mm według mojego pomiaru kilku pocisków wyszło mi 14.9 mm. Raczej wykluczam aż tak duży błąd mojego pomiaru.
Jeżeli ktoś spotkał się z takim problemem proszę o informację.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wymiary pocisków GECO hexagon 9 mm

Post autor: rethempthoor »

Co prawda nie te pociski, ale różne inne karabinowe. Pomiary z natury a dane z GRT to dwa światy.
Wpisujesz pomiary z natury i po temacie. Różnice wynikają zapewne z różnych serii produkcyjnych.
Dawid
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Re: Wymiary pocisków GECO hexagon 9 mm

Post autor: azmoda »

Dokładnie. I to nie tylko w GRT ale w QL jest podobnie - długości pocisków potrafią być pomiarami sprzed kilkunastu lat. Producenci też mają dosyć frywolne podejście i zbyt wiele od siebie nie wymagają.
Kiedyś się mocno zdziwiłem w przypadku pocisku S&B do 6,5mm o symbolu 2905. Na jakimś etapie produkcji zmienili sobie płaszcz ze stalowego platerowanego tombakiem na niemagnetyczny mosiężny CuZn10 przy okazji zmieniając długość pocisku o kilka milimetrów! A symbol pocisku? Oczywiście pozostał bez zmian...
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Wymiary pocisków GECO hexagon 9 mm

Post autor: likker_runner »

GRT używa długości pocisku głównie do liczenia objętości czynnej w naboju na podstawie COL. Dlatego jeżeli pocisk ma np. wywinięty płaszcz, albo zwężenie przy denku, może być tak, że jego długość "efektywna" (równoważna objętościowo końcowi FB - walcowemu) będzie mniejsza, niż zmierzona suwmiarką.
ODPOWIEDZ