Za niska naważka?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Za niska naważka?

Post autor: donkihot »

Czołem wszystkim,
Szanowni koledzy, może ktoś ktoś mi wytłumaczy jakie niebezpieczeństwa kryją się za zaniżoną naważką?
Jasne są zagrożenia płynące z "przesypania" a co może się stać jak zasypiemy mniej niż naważka minimalna?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Re: Za niska naważka?

Post autor: Spyderco »

W jakiej broni?
Zrobiłem kiedyś test z zaniżonymi naważkami w 9Luger, leciały ale musiałem ręcznie przeładowywać😉
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Za niska naważka?

Post autor: donkihot »

Właśnie myślę o 9 Para, ale karabinowa też mnie zastanawia?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Re: Za niska naważka?

Post autor: Spyderco »

Tak czysto teoretycznie, w przypadku amunicji karabinowej: dochodzi do zapalenia się ładunku, zmniejszonego powiedzmy o 3/4. Pocisk wchodzi w gwint i zatrzymuje się kilkanaście kalibrów za stożkiem, co z ciśnieniem ładunku? Łuska nie przyklei się do komory, zamek jest zaryglowany, automatyka nie zadziała a ciśnienie gdzieś musi pójść…jedyne ujście to chyba przestrzeń komora-łuska i ew. przedmuch przez gwint.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 stycznia 2023, 10:30 przez Spyderco, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Za niska naważka?

Post autor: donkihot »

Chyba nie, mój kolega próbował ,223 z zaniżoną naważką o 30% i nic się nie stało.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Za niska naważka?

Post autor: rethempthoor »

Elaboruję różne naboje w wersji poddźwiękowej, np. takie 308win zamiast powiedzmy 3.600 bar robię na 1.300 bar i problemów z opuszczeniem pocisku z lufy nie odnotowałem, chociaż słyszałem, że się zdarzają jak ktoś przegnie. Ja robię subsoniki na szybkich prochach typu N32C lub N110 więc proch spala się w całości. Z tego co wiem jak zrobimy zbyt małą naważkę wolnego prochu to ten niespalony może się zapalić gdzieś w przewodzie lufy, ma to nawet swoją nazwę ale jej nie pamiętam.
Generalnie trzeba zadać pytanie jaki jest cel zrobienia takiej amunicji. Jeśli chcemy zrobić nabój super delikatny, bez odrzutu itp. to najlepsze efekty osiągniemy na bardzo szybkich proch, wtedy możemy dać niską naważkę, dodatkowym atutem jest to że mamy niskie ciśnienie gazów wylotowych i jest znacznie ciszej (np 130 bar vs 950 bar)
Dawid
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Za niska naważka?

Post autor: donkihot »

No właśnie o czymś takim myślę. Mam zamiar zelaborować 9 Para. na N320 ale o ok. 30% poniżej minimalnej z tabeli "mocno zwolnione" a karabinowa to tak z ciekawości?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Za niska naważka?

Post autor: likker_runner »

-30% N320 w 9x19 powinno działać prawidłowo od strony wylatywania kulek z lufy, po prostu dostaniesz ciśnieniowo i wypełnieniowo ładowanie w lidze .380 ACP ew. .38 Special WC. Tylko przeładowanie może ucierpieć. Ale uważałbym, brak przeładowania to jak przy squib'ie.

W karabinie - sprawa jest mocno kontrowersyjna. Generalnie może dojść do wybuchu broni - obserwowano takie przypadki i nazwano je SEE (secondary explosion effect). Tyle że nie daje się tego uzyskiwać powtarzalnie. 1000 razy strzeli, a za 1001-szym wybuchnie. Więc badanie zjawiska jest utrudnione.

Wyjaśnienia mogą być dwa - albo dochodzi do chwilowego zatrzymania pocisku w lufie po wypchnięciu go spłonką i efektu przeszkody w lufie przy "drugiej fali", albo dochodzi do akustycznej fali stojącej od niewystarczającego tłumienia tejże prochem. Wtedy w strzałkach fali miałyby powstawać ogromne ciśnienia i temperatury, dające detonacyjne spalanie prochu w pobliżu, a potem lawinowo całości. W obu przypadkach kluczem wydaje się wypełnienie.

Dlatego jak chcemy robić ładowania zredukowane w karabinie, to lepiej używać prochów przystosowanych do tego. A więc H4895 - producent pozwala sypać od 60% naważki max., więc można dostać pełen zakres ładowań - od zredukowanego do max, ale z zachowaniem karabinowego charakteru.

https://imrpowder.com/wp-content/upload ... -loads.pdf

Tylko że ostatnio UE zrobiła nam dobrze i go zabroniła za DNT. Szukając substytutów - Tubal 5000 daje efekt naważki lekko zredukowanej - ma niską gęstość usypową ok. 800g/l jak na swoją szybkość spalania. Więc stosując go i jeszcze jakiś inny proch, można dostać zakres osiągów mniej więcej ekwiwalentny dla H4895. A do ładowań mocno zredukowanych (np. szkoleniowe dla dzieci) są wynalazki w typie Trail Boss czy nowego RS14.
eustachy
Posty: 327
Rejestracja: niedziela, 03 lipca 2016, 15:09

Re: Za niska naważka?

Post autor: eustachy »

Do karabinów - firmy zalecają szybkie pistoletowe prochy jako niskie naważki.

Np. zamiast standardowego RS60/ RS70 dają VV N110
https://www.hn-sport.de/en/reloading/ro ... -165-gr-hs
7,5x55;7,5x54,5; 7,5x53,5 swiss;7,5ord. 7,65 para
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Za niska naważka?

Post autor: donkihot »

eustachy pisze: sobota, 28 stycznia 2023, 12:38 Do karabinów - firmy zalecają szybkie pistoletowe prochy jako niskie naważki.

Np. zamiast standardowego RS60/ RS70 dają VV N110
https://www.hn-sport.de/en/reloading/ro ... -165-gr-hs
I to jest świetna podpowiedź, dziękuję \:D/
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Za niska naważka?

Post autor: likker_runner »

Pistoletowe prochy w karabinie - może się udać, ale generalnie jest to ryzykowne. Były kiedyś (usunięte już ze strony) tabele LHS, gdzie ładowania zredukowane były robione na Ba9. I zdarzały się przypadki utkwienia pocisku w lufie jak ktoś spróbował.

Generalnie z pistoletowym prochem w karabinie jest kilka problemów - raz że wypełnienie wychodzi niskie, a dwa - ciśnienie dość szybko rośnie z naważką. Więc wystarczy małe wahnięcie parametrów prochu ew. niedokładność sypania, żeby dostać raz nadciśnienie a raz utkwienie pocisku w lufie.

Dlatego właśnie wymyślono prochy specjalne, z których pierwszym był Trail Boss. Ma on po pierwsze bardzo niską gęstość usypową 300g/l. Więc nawet sypiąc do pełna, nie zmieścimy dużo. Po drugie ma on specjalne dodatki zmniejszające jego energetyczność. Typowy proch nitrocelulozowy ma 4000J/g. Trail Boss może 3000J/g albo niewiele więcej. I te dodatki niejako zmniejszają jego tendencję do spalania tym szybszego, im wyższe ciśnienie. Dlatego instrukcja ładowania na nim w dowolnym kalibrze karabinowym (chyba że naważka jest opublikowana u Hodgdon'a) jest prosta - naważka max. to pełny zasyp pod denko pocisku bez kompresji (do .308 Win z typowym pociskiem wlezie może 14 - 15gn). Startowa - 70% maxa.

https://hodgdon.com/wp-content/uploads/ ... s-2018.pdf

Nie wolno kruszyć ziaren, bo odsłonięty proch bez powleczenia będzie szybszy i niekontrolowany.

Vihtavuori zrobili podobny w charakterze N32C "Tin Star", ale nie dali "carte blanche" na sypanie Case Full do naboi karabinowych. Generalnie bardzo skąpo publikują naważki na nim. No i proch jest gęstszy, ma 420g/l więc mogłoby być różnie.

Teraz Reload Swiss wypuścili RS14 w podobnej jak Trail Boss logice. Piszą że można go sypać jak Trail Boss'a, a nawet szerzej - od 50% do 100% wypełnienia. No ale mniej ludzi go na razie wypróbowało, więc ryzyko jest większe.

https://www.reload-swiss.com/en/reload_ ... /index.php
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Za niska naważka?

Post autor: 105dariusz »

niby ładowania zredukowane to codzienność 8-) ale wypowiadających sie nie ma niemal wcale :wink:
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Za niska naważka?

Post autor: rethempthoor »

Ja swoje 5gr już wtrąciłem. Robię z powodzeniem jak pisałem na N110 i N32C. 3006 robię na N135. Jak mamy biegłość w obsłudze QL albo GRT to możemy zasymulować dosłownie wszystko. Nie pamiętam jak jest w QL ale GRT nawet takie eksperymenty dobrze szacuje a jak coś przesadzimy to daje komunikat, że coś nie tak. W przypadku ładowań zredukowanych, o których pisałem nie mam nawet komunikatu, że coś nie halo.
Dawid
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Za niska naważka?

Post autor: donkihot »

rethempthoor pisze: sobota, 28 stycznia 2023, 19:21 Ja swoje 5gr już wtrąciłem. Robię z powodzeniem jak pisałem na N110 i N32C. 3006 robię na N135. Jak mamy biegłość w obsłudze QL albo GRT to możemy zasymulować dosłownie wszystko. Nie pamiętam jak jest w QL ale GRT nawet takie eksperymenty dobrze szacuje a jak coś przesadzimy to daje komunikat, że coś nie tak. W przypadku ładowań zredukowanych, o których pisałem nie mam nawet komunikatu, że coś nie halo.
Dzięki, ja mam problemy z obsługą QL czy GRT dlatego pytam :wink:
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Za niska naważka?

Post autor: rethempthoor »

Jak coś trzeba wal na PW
Dawid
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Za niska naważka?

Post autor: donkihot »

rethempthoor pisze: sobota, 28 stycznia 2023, 23:50 Jak coś trzeba wal na PW
Dzięki :halo-
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Za niska naważka?

Post autor: likker_runner »

RS14 pojawił się w Parabellum, tylko drogi jak czort.
ODPOWIEDZ